برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

عدالت یعنی حقیقی در پرسپولیس !

پنجشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۱، ساعت ۱۵:۵۰ — گل

مباحثه فردوسی پور با اقای رویانیان هیاهوی بسیار برای هیچ بود.

رضا حقیقی

۱- تعجب عادل از قیمت بیجا بود، اگرچه در فوتبال ما ستاره نه تنها کمیاب بلکه نایاب شده و طبق منطق بازار، کمبود کالا(بازیکن) سبب بالا رفتن قیمت می شود و رضا حقیقی از نو ستاره های فوتبال ایران با تمام کم تجربگی اش با امدن به پرسپولیس و در سه بازی اخیر هم دفاع پرسپولیس را از زیر شماتت بیرون کشید و هم با بازیسازی و ارتباط درست با خط هافبک سبب شد که کریمی و نوری جلوه واقعی خود را پیدا کنند.
چنین بازیکن تاثیر گذاری در این بازار کالاهای کم ارزش حتی بیشتر از رقم مطرح شده می ارزد گرچه باب شده که معدود ستارگان فعلی بر مبنائی که روشن نیست گران، پولکی، کاغذی و....نامیده شوند اما رویانیان حتی میتوانست از همان قیمت با منطق فوتبالی دفاع کند که با تظاهر به امساک در هزینه از بیت المال جور نبود !

۲- عملکرد مالی باشگاه با تراز مالی سالیانه مشخص میشود و هیچ مدیر باشگاه در جهان خود را در موقعیت دفاع از تک خرید ، قرار نمی دهد. رویانیان با تمام ادعای مدیریتی رو دست خورد و چنان بد دفاع کرد که ۶۰۰ میلیون پرداختی به فجر را با عنوان کمک بیان و موجب شرمندگی و تخفیف مدیران فجر شد که واکنش انها را بدنبال داشت .

با اینکه فوتبال ما حرفه ای شده هنوز از الزامات و مناسبات جدید فوتبال درک درستی نداریم، فوتبال حرفه ای بر اساس علاقه مردم به دیدن بازی فوتبال پا به عرصه حیات گذاشت ؛لذا باشگاههائی که از دوران اماتوری هوادار بیشتری داشتند جایگاه ممتازی کسب و و به باشگاهی ثروتمند تبدیل شدند اما این به معنی عدم رشد باشگاههای کم هوادار نیست .

۳-یکی از راههای کسب درامد و قویتر کردن بنیه مالی تربیت و فروش بازیکن است .لذا فروش حقیقی و امثال او سبب افزایش بنیه مالی باشگاه فجر میشود و شرمندگی هم ندارد ...چون حتی باشگاه صاحبنام نظیر اژاکس با انهمه افتحار هنوز نتوانسته جایگاه قبلی خود را در اروپا بدست اورد اما کارخانه تولید و فروش بازیکن ان بیشتر از قبل رونق دارد و دور نیست با قویتر شدن بنیه مالی به همان غول قبلی بدل شود، چنانچه در سالهای اخیر در بازیهای گروهی جام اروپا نتایج خوبی کسب می کند.
فجر مثل فولاد اهواز سالهاست از طریق بازیکن سازی، در لیگ برتر حضور دارند و حضور مداوم بیش از کسب جام و مقام گاه و بیگاه اهمیت دارد با یافتن هوادار جدید و انتقال نسل به نسل بر تعداد انها افزوده میشود و در اینده نه چندان دور صاحب جایگاه معتبر و مطمئن در فوتبال ایران خواهد بود؛ در حالی که تیم اول شیراز برق حال و روز نگفتنی دارد .

۴- همواره در چنین مواقعی دو تیم پرسپولیس و استقلال مورد طعنه مربیان سایر تیمها قرار میگیرند و حتی این طعنه را در سخن فردوسی پور با اشاره به گهر میشد دید و از همه بی معنی تر واژه (( دارا و ندار)) است که نه تنها فردوسی پور بلکه خیل عظیمی از کارشناسان، مربیانی نظیر مایل کهن یا پیر دیراقای یاوری بر این مبنا قضاوت و ژست های عدالت طلبانه گرفته و اظهار تاسف می کنند.
فوتبال ایران مسیر پر پیچ و خم از فوتبال کاملا خصوصی تا نیمه دولتی ودولتی را طی کرده است و این تلقی به سبب دولتی شدن فوتبال ایران رایج شده که گوئی فوتبال ایران پدری بنام دولت دارد که امکانات را عادلانه بین فرزندان تقسیم نمیکند اما این تلقی مبنای عقلی و فوتبالی ندارد،.

۵- چه خصوصی چه دولتی فوتبال از منطق خود تبعیت میکند و در ان اعتبار، سابقه،افتخارات و میزان هواداران بویژه در دوران حرفه ای حرف اول را میزند که عدم توجه عمدی و یا غیر عمدی به ان سبب تلقی وارونه از بسیاری مسائل شده است.
مثلا برخلاف تصور رایج، بازیهای پرسپولیس و استقلال به این سبب بیشتر پخش میشود که تلویزیون از بابت هواداران بیشمار ایندو تیم درامد بیشتری کسب و مبلغ گرانتری برای اگهی تبلیغاتی طلب میکند ونه برای لانسه کردن ایندو تیم که نیازی به ان ندارند ویا رسانه های مکتوب، تلویزیون و برنامه نود بخاطر ان بیشتر به ایندو تیم وحواشی ان میپردازند چون در پی مخاطب بیشتر هستند .و یا بازیکنان جویای نام برای بیشتر دیده شدن حتی با قیمت کمتر به حضور دراین تیمها متمایلند ، پس فوتبال پدری ندارد که سایر باشگاهها حقوق فرزندی مساوی طلب می کنند .

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391