برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

افتخاری: خسوس را در تورنمنت روسیه آزمایش می‌کنیم

جمعه، ۲۹ دی ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۵۴ — فارس

سرپرست کمیته فوتسال گفت: خسوس کاندلاس را در تورنمنت روسیه آزمایش خواهیم کرد تا در صورت قبولی راحت‌تر درباره او تصمیم بگیریم.

رضا افتخاری

بحث انتخاب سرمربی تیم ملی فوتسال این روزها نقل قول محافل گوناگون است و از خسوس به عنوان اصلی‌ترین گزینه، صحبت به میان می‌آید. رضا افتخاری، سرپرست کمیته فوتسال از حضور آزمایشی خسوس در تورنمنت روسیه صحبت کرده و در کنار او مربیان ایرانی نیز فعالیت خواهند کرد. در زیر مصاحبه افتخاری را می‌خوانید:

انتخاب سرمربی تیم ملی به کجا کشید؟

با توجه به اینکه روز دوشنبه سمیناری با حضور مربیان و اهالی فوتسال داریم و احتمال دارد انتخاب سرمربی، این سمینار را تحت‌الشعاع قرار دهد تصمیم گرفتیم روز سه‌شنبه کادر فنی را معرفی کنیم.

از خسوس به عنوان اصلی‌ترین گزینه صحبت می‌شود.

انتخاب سرمربی تیم ملی ۶۰،۷۰ درصد مشخص است. به هر حال خسوس را هم باید یک جا امتحان کنیم که تورنمنت روسیه می‌تواند جای خوبی باشد. او در کنار مربیان داخلی فعالیت خواهد کرد. حالا اینکه سکان‌دار چه شخصی باشد تا سه‌شنبه مشخص خواهد شد. خسوس مغز متفکر فوتسال است. از توانایی او استفاده می‌کنیم. اگر دانش او در کنار فعالیت مربیان ایرانی قرار بگیرد ترکیب خوبی می‌شود. خسوس را در روسیه آزمایش می‌کنیم. اگر جواب داد درباره ادامه فعالیت با او تصمیم خواهیم گرفت.

آیا ارزیابی یک مربی در دو بازی می‌تواند واقعیت را نشان دهد؟

ما کار خود را بلد و اهل فن هستیم. بازی تیم را ببینیم متوجه خواهیم شد که تیم متحول شده یا نه. بازیکنان ما در لیگ از نظر بدنی آماده هستند. خسوس باید کار تاکتیکی انجام دهد و آنها را برای مسابقه آماده کند. در این بین شاید بازی‌های دوستانه با تیم‌های داخلی نیز برگزار کنیم.

اما اکثر کارشناسان با حضور مربی خارجی مخالف هستند و می‌گویند او نمی‌تواند ارتباط خوبی را با بازیکنان برقرار کند.

خسوس ۵ سال تیمش را نایب قهرمان جهان کرده. رزومه‌ای که او دارد کمتر کسی دارد. او را در ۲ بازی آزمایش می‌کنم و اگر کارنامه قبول بگیرد راحت‌تر تصمیم خواهیم گرفت وگرنه همان به تدریس خود خواهد پرداخت. همچنین اگر در گذشته مربی خارجی نمی‌توانسته ارتباطی برقرار کند به این علت بود که در کنار او دستیار ایرانی حضور نداشته است، اما هم‌اکنون چنین موضوعی وجود ندارد و این خلا پر خواهد شد. هر چند که معتقدم در نهایت باید یک ایرانی سرمربی تیم ملی شود.

یعنی هم‌اکنون شرایط برای این کار مهیا نیست؟

خیر. تعداد مربیان داخلی در فوتسال طوری نیست که بخواهیم راحت انتخاب کنیم. خسوس میهمان ماست و برای آینده تیم ملی برنامه‌ریزی نمی‌کنیم. نباید در تیم ملی به یک شخص تکیه کنیم. چرا به افرادی که با شمس کار کردند میدان داده نشد؟ شمس باید دو مربی مثل خود را برای چنین روزهایی پرورش می‌داد. نباید فاصله دستیار با سرمربی زیاد باشد. می‌خواهیم کاری کنیم که این فاصله‌ها کم شود. چرا مربیان ما از صانعی حمایت نکردند.

برخی کارشناسان معتقد بودند او جوان است.

در انتخاب صانعی همین آدم‌ها نقش داشتند. بعضی مربیان ما،بزرگ و با تجربه هستند اما بیشتر به درد تدریس می‌خورند تا مربیگری.

با شمس جلسه داشتید؟

بله، اواخر هفته در دفتر آقای کیومرث هاشمی جلسه‌ای با او داشتم. یکی از خواسته‌های شمس برگزاری دوره‌های آموزشی با حضور خسوس بود.

آیا به او گفتید که مصاحبه نکند؟

گفتم برای اینکه آرامش به فوتسال بازگردد کمتر مصاحبه کند. یک جاهایی مصاحبه نه تنها کمک نمی‌کند بلکه شاید مخرب هم باشد. برای بازگشت او احتیاج به همکاری داریم. او هم این قول داده که کمتر مصاحبه کند. ما هم تلاش می‌کنیم که از وجود او استفاده کنیم.

یعنی احتمال حضور او در تیم ملی وجود دارد؟

می‌تواند این احتمال هم وجود داشته باشد.

یعنی اول خسوس و بعد هم شمس؟

هنوز به آنجا نرسیده. باید صبر کنیم تا سرمربی تیم ملی معرفی شود. نمی‌توان هم‌اکنون درباره گزینه‌ها صحبت کرد.

وضعیت جوراندیرو به کجا کشیده شد؟

فکر می‌کردم کمیته ملی المپیک قرارداد جوراندیرو را تمدید خواهد کرد، اما زمانی که هفته گذشته با علی‌آبادی جلسه داشتیم او به علت مشکلات ارزی شرایط را برای ادامه همکاری با جوراندیرو مناسب ندید و ما هم از خیرش گذشتیم. در این مدت او هر دانش و هنری داشته رو کرده است. اکثر بازیکنان تیم ملی توسط جوراندیرو شناسایی و در برخی موارد موفق کار کرده است. ممکن است حواشی فوتسال باعث شد او نتیجه نگیرد. شاید حرف و حدیث‌ها هم روی او تاثیر گذاشته باشد. به هر حال تیم ملی امید جایی است که باید بیشتر آن را به دست مربیان ایرانی بسپاریم. این تیم کمتر از تیم بزرگسالان نیست و مربیان ایرانی می‌توانند در این جا هم خود را نشان دهند.

با مربی ایرانی برای تیم ملی امید صحبت کرده‌اید؟

با چند نفر صحبت کردیم و این موضوع را هم روز سه‌شنبه اعلام خواهیم کرد.

اینکه گفته‌اید صانعی در رقابت‌های کره‌جنوبی حضور خواهد یافت درست است؟

هم‌اکنون تصمیم‌گیری در خصوص رقابت‌های داخل سالن زود است. هر تصمیمی که الان گرفته شود مربوط به تورنمنت روسیه است که ۱۶ اسفندماه برگزار می‌شود. هر چند که صانعی مربی جوانی است که می‌تواند در کنار خسوس ترکیب خوبی را تشکیل دهند.

یعنی صانعی به عنوان دستیار در کنار خسوس خواهد بود؟

هر احتمالی وجود دارد، اما بحث دستیاری نیست. هر شخصی که به تیم بیاید مربی خواهد بود. وظایف هر شخصی در کادر فنی تعریف شده است.

اما صانعی اعلام کرده که دیگر حوصله کار در تیم ملی را ندارد.

مربیان داخلی از بس عملکرد او را زیر سوال بردند که روحیه کار کردن را از دست داده است. او احتیاج به استراحت داشت که این کار را انجام داده. بنا دارم با او صحبت کنم اما اینکه انتخاب شود یا خیر در آینده تصمیم گیری می‌شود. صانعی خیلی زحمت کشیده است. او دست تنها هم بوده و دور و برش را نگرفتند. به نظر من مربی جوان، با انگیزه و تحصیل کرده‌ای است. آینده فوتسال ما را همین آدم‌ها باید تشکیل دهند. برخی‌ها شاید شرایط سنی آنها طوری است که برای آینده مفید نباشند. امثال صانعی کم داریم، مگر بازیکنان تیم ملی شرایطی را به وجود آورند که به این جمع اضافه شوند.

اما صانعی گفته است که فقط می‌خواهد استراحت کند.

برخی مواقع گفتن این صحبت‌ها مصلحتی است. اگر بگوید نمی‌توانم بیایم ما هم یک فکر دیگری می‌کنیم. او به من گفته از نظر روحی آمادگی ندارم. باید با او صحبت کنم و پس از آن تصمیم خواهم گرفت.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391