برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

علامت سوال بزرگ؛ هافبک راست یحیی کیست؟

پنجشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۱، ساعت ۱۶:۵۵ — گل

از زمانی که یحیی گل‌محمدی در سیستم بازی پرسپولیس تغییری اساسی ایجاد کرده و تیمش را با سیستم ۲-۴-۴ به زمین می‌فرستد علی کریمی به عنوان هافبک راست در میدان انجام وظیفه می‌کرده و هر بار که او بیرون رفته مهدوی‌کیا با ورود به زمین به میانه میدان رفته و نوری در جناح راست بازی کرده است.

علی کریمی

در دیدار با صبا گل‌محمدی، مهدی مهدوی‌کیا را در اختیار نداشت و با تعویض کریمی که دیگر در میدان کارایی نداشت ورود فشنگچی باعث شد هر سه چپ پای تیم در میدان باشند و پروویچ به ناچار به هافبک راست منتقل شود. این جابجایی البته به هیچ وجه جواب نداد چرا که پروویچ با لو دادن یکی دو توپ حساس در پست غیرتخصصی نشان داد اصلا بازیکن دو پایی نیست و نمی‌تواند در این پست کارایی لازم را داشته باشد.

شاید در آن مسابقه عادل کلاه‌کج می‌توانست گزینه بهتری برای جانشینی کریمی در هافبک راست باشد اما دیدار با صبا با هر کیفیتی تمام شد و حالا باید دید گل‌محمدی برای این جناح تیمش چه کار خواهد کرد.

حالا او نه کریمی را در اختیار قرار دارد تا فیکس بازی‌اش دهد نه اینکه مهدوی‌کیایی هست که در بیست دقیقه پایانی یا حتی زود‌تر از آن جای کاپیتان دوم را بگیرد و دست سرمربی برای جابجایی نفرات در زمین پر باشد. حالا گل‌محمدی گزینه‌هایی را برای تغییر در هافبک راست تیمش و بازی با داماش پیش رو دارد که انجام هر کدام از آن‌ها می‌تواند به نوعی ریسک باشد.

در حالت اول او می‌تواند با بازی دادن به کلاه‌کج در جناح راست او را به جای کریمی به میدان بفرستد اما کلاه‌کج از تکنیک لازم برای دور زدن مدافع پیش روی خود و کار ترکیبی با ماهینی برخوردار نیست و شاید بهتر باشد محمد نوری به هافبک راست منتقل شود و کلاه‌کج در میانه میدان کنار حقیقی انجام وظیفه کند. البته با این چیدمان هم خلاقیت از میانه میدان پرسپولیس گرفته می‌شود ضمن اینکه نوری با محدودیت کنار نمی‌آید و باید آزادی عمل داشته باشد تا تاثیرگذاری‌اش را نشان دهد.

حالت دیگر استفاده از غلامرضا رضایی در هافبک راست است که در این صورت می‌توان از هادی نوروزی در کنار انصاری‌فرد به عنوان مهاجم استفاده کرد. حالت سوم هم بازی دادن به محمدرضا خانزاده در دفاع راست و فرستادن ماهینی به یک خط جلو‌تر خواهد بود. این جابجایی با توجه به قدرت ماهینی در فاز حمله و ضعفش در فاز دفاع می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد اما باید دید گل‌محمدی حاضر است چنین تغییری در ترکیبش ایجاد کند یا نه.

اگر گل‌محمدی بخواهد از تمام این حالت‌ها صرف نظر کند باید منتظر تغییر سیستم او بود چرا که با این نفرات به کارگیری سیستم‌های ۳-۳-۴ و ۱-۳-۲-۴ امکان‌پذیر خواهد بود. البته مساله مهم‌تری هم در میان است و این‌که گل‌محمدی از چند بازیکن دواخطاره خود مقابل داماش بهره خواهد برد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391