برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

پیش‌بازی پرسپولیس- داماش؛ بازی درخشان!

پنجشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۱، ساعت ۱۹:۲۹ — گل

عصر آدینه ورزشگاه بزرگ آزادی شاهد یک دیدار از هفته بیست‌ودوم لیگ بر‌تر بین دو تیم پرسپولیس و داماش است. نبردی بین دو تیم همسایهٔ جدول، پرسپولیس با ۲۶ امتیاز دوازدهم است و داماش با ۲۴ امتیاز سیزدهم. هر دو تیم هم یک بازی عقب‌افتاده دارند که باید انجام دهند.

از سوی دیگر با توجه به قرعهٔ جام حذفی این بازی می‌تواند به نوعی پیش‌بازی مسابقهٔ نیمه‌نهایی جام حذفی هم باشد، چرا که برنده دیدار پرسپولیس- ذوب‌آهن باید رویاروی داماش قرار گیرد. در تاریخ لیگ بر‌تر این دو تیم ۱۳ بار رودرروی هم قرار گرفتند که سهم پرسپولیس ۸ برد و داماش ۳ برد بود و دو بازی هم به تساوی کشده شد. ۴۱ گل هم از خط دروازه‌ها عبور کرده که سهم پرسپولیس ۲۹ گل بوده و داماش ۱۲ گل. حال باید دید شرایط در چهاردهمین دیدار چگونه است.

جنجال مهمان ناخوانده

مسابقه‌ای که تا همین چند وقت پیش به مانند بسیاری از رویارویی‌های عادی لیگ بود، ناگهان در این چند بازی اخیر پر شده از حساسیت‌هایی که اغلبش رنگ و روی حاشیه دارد. داستان مربوط می‌شود به بازی رفت این دو تیم در سال گذشته و شادی غیرمتعارف دو بازیکن بدشانس پرسپولیس که در جلوی دوربین‌های تلویزیونی دست به حرکتی زدند که مدت‌ها نه فقط فضای پیرامون فوتبال که به نوعی همهٔ جامعه را تحت تاثیر قرار داد! آن بازی البته ۳-۲ به نفع پرسپولیس در رشت خاتمه یافت.

پس از آن بازی برگشت فرا رسید و در حالی که فشار از همه جا بر روی پرسپولیس بود و نتایج نا‌امیدکننده شیرازهٔ تیم را از هم پاشیده بود، یک داماش سرحال و باانگیزه در تهران از راه رسید و جلوی پرسپولیس قد علم کرد. این بار این داماش بود که در تهران با نتیجه دو بر یک پرسپولیس را شکست داد. در مسابقه‌ای که در دقیقه ۹۲ توسط داور به دلیل هتاکی بیش از حد هواداران پرسپولیس نیمه‌تمام خاتمه یافت و البته منجر به محرومیت سه جلسه‌ای هوادارنش نیز شد.

امسال هم در بازی رفت حواشی از اعتراض پرسپولیسی‌ها به چمن مصنوعی ورزشگاه رشت آغاز شد و به مجادله شیرینی و عابدینی در برنامه نود و شکرآب شدن رابطه عابدینی و رویانیان پس از آن به اوج رسید. زمانی که عابدینی گفت: دوستان می‌خواستند که ما در رشت به آن‌ها راه بدهیم و حالا که ما بردیم از دست‌مان گله‌مند هستند! داماش که از ابتدای نیمه اول ده نفره بود توانست تیم دست و پا بسته مانوئل ژوزه را در رشت شکست دهد. البته فردا هیچ‌کدام از متهمان جنجال در چند بازی اخیر حضور ندارند؛ نه شیث و نصرتی هستند تا شادی پس از گل راه بیاندازند و نه مازیار زارع حضور دارد تا هواداران پرسپولیس را به خونخواهی اتفاقات رشت تحریک کند تا به هم‌استانی‌هایش توهین کنند. حتی ژوزه هم دیگر نیست تا یک پرسپولیس ویران‌شده را به زمین بفرستد. شاید این غروب آدینه، پایانی باشد بر همهٔ جنجال‌های اخیر این دو تیم.

گلزنان پیشین، غایبان امروز

از ۹ گلی که سال پیش و امسال بین دو تیم رد و بدل شد دو گل را چاووشی و سعه گل دیگر را مهدوی و غلامی و ابراهیمی برای داماش زدند. کریمی و هاشمیان و نوری و نوروزیهم زننده گل‌های پرسپولیس بودند. بازیکنانی که احتمال حضور بیشترشان در این بازی وجود ندارد، چرا که یا از این دو تیم رفته‌اند و یا در لیست مصدومان قرار دارند. از لحاظ مصدومیت هر دو تیم لیست پر و پیمانی دارند؛ افشین چاووشی، محمدرضا مهدوی، حسن روباریان، مرتضی ابراهیمی، کبه و مصطفی حاجتی از داماش مصدوم هستند که کبه و ابراهیمی به طور قطع به این بازی نمی‌رسند و سایرین حضورشان پنجاه، پنجاه است.

در پرسپولیس هم مهدوی‌کیا و کریمی به بازی نمی‌رسند و البته یک لیست خطرناک دیگر هم برایشان وجود دارد. وجود ۷ بازیکن دوکارته که اگر بلغزند داربی پایتخت را از دست خواهند داد: مهدوی‌کیا، کریمی، حقیقی، رضایی، نورمحمدی، نوری و ماهینی. شما بگویید اگر جای این‌ها بودید و در زمین حاضر می‌شدید از جان مایه می‌گذاشتید یا خود را برای داربی حفظ می‌کردید؟

ستارگان دو تیم

در پرسپولیس برای آنکه از ستاره‌ها بگوییم ابتدا باید موضع خود را مشخص کنیم؛ این‌که منظورمان ستارگان گذشته‌ای است که حالا در پرسپولیس درخشش گذشته را ندارند، مانند قاضی، ماهینی، فشنگچی، بنگر و تا حدودی کریم انصاری‌فرد. یا منظورمان بازیکنان سرحال کنونی است؟ بدون شک رضا حقیقی یکی از آن بازیکنانی است که هرگاه موتورش روشن شود به مانند بنزینی سبز قرمز‌ها را به جلو هدایت خواهد کرد، جلال حسینی در عقب و غلامرضا رضایی در جلو از دیگر بازیکنان کارساز پرسپولیس هستند. در داماش بدون شک علیرضا جهانبخش، حسین ابراهیمی، مهدوی، سهرابی و البته نیکبخت از ستارگان داماش در زمین خواهند بود.

چهره‌های ویژه؛ از زمین تا VIP

چهره خاص این مسابقه در درجه نخست حمید درخشان است. کسی که تا همین چند وقت پیش عضو کمیته فنی پرسپولیس بود و با مصاحبه‌های آتشین خود ژوزه را به گوشه رینگ می‌برد. هافبک روزهای دور پرسپولیس شاید اگر به داماش نمی‌آمد حالا بر روی نیمکت پرسپولیس جا خوش کرده بود. مردی که به واسطهٔ اظهار نظر‌هایش حالا بیش از همه زیر ذره‌بین قرار دارد تا ببینند که در عمل چه‌کاره است! غیر از او حاجی‌زاده به واسطه سابقه پرسپولیسی بودنش و جلال حسینی به دلیل اتفاقات بازی رفت از دیگر افراد شاخص زمین هستند.

داشت کم‌کم یادمان می‌رفت، علیرضا نیکبخت واحدی هم هست. او پس از مدت‌زمانی طولانی (حدود دو سال) در آزادی برابر دیدگان هواداران تیم سابقش به میدان خواهد آمد. البته چهره‌های ویژه این بازی فقط مربوط به زمین نمی‌شوند و باید کمی دید را گسترده کرد و به قسمت وی آی پی هم نگاه کرد. مهندس امیر عابدینی، مهندس قویدل و سردار رویانیان. چه کسی است که نداند این سه نفر از طرق مختلف به شدت به یکدیگر گره خورده‌اند و از هر طرف که نگاه می‌کنی با هم آشنا درمی‌آیند! حالا که صحبت استعفای سردار شده است، کیست که از علاقهٔ ابدی عابدینی به مدیرعاملی پرسپولیس بی‌خبر باشد. البته عابدینی در صحبت‌هایش بار‌ها گفته که داماش فرزند اوست و تا مجبورش نکنند ر‌هایش نخواهد کرد.

پیش‌گویی؛ یک-یک یا چند- یک!

اگر چشم‌مان را ببندیم و بدون توجه به نتایج دو سال اخیر بخواهیم درباره این بازی نظر بدهیم تنها حق انتخاب‌مان گفتن تعداد گل‌های پرسپولیس به عنوان تیم برنده است! هرچند قرمزهای تهران با یحیی احیا شده‌اند و کسب هر نتیجهٔ خارق‌العاده‌ای از آن‌ها برمی‌آید، اما اگر یک نظری هم به برگزاری داربی در هفته بعد بکنیم و نیم‌نگاهی هم به داماشی‌ها داشته باشیم باید بگوییم که کسب یک تساوی با گل مثلا ۱-۱ دور از ذهن نیست. هر چند که برد پرسپولیس هم با اختلاف نزدیک به‌‌ همان اندازه ممکن خواهد بود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391