برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

فتح الله زاده: برای رویانیان در زندان کمپوت می برم

چهارشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۱، ساعت ۰۹:۵۷ — جهان نیوز

مدیرعامل استقلال از بی پولی این باشگاه گلایه کرد و به تدریس در دانشگاه ابراز علاقه نمود و بارها با اظهاراتی طنز مدیرعامل تیم رقیب را خطاب قرار داد.

علی فتح الله زاده

علی فتح اله زاده مدیرعامل باشگاه استقلال دقایقی پاسخگوی سوالات باشگاه خبرنگاران بود. مصاحبه ای جذاب با مدیرعامل آبی‌ها که با گلایه های وی از بی پولی باشگاه استقلال شروع شد و به دوران تحصیلش در دانشگاه ختم شد. فتح اله زاده در این مصاحبه از برخی صحبتها عصبانی بود و برخی سوالات ما را با اظهارتی طنزگونه پاسخ داد و بارها اعلام کرد قصد توهین به کسی را ندارد.


متن کامل مصاحبه علی فتح اله زاده را در زیر می خوانید:


*این روزها در تیم استقلال صحبت از اختلاف بین بازیکنان برای بستن بازوبند کاپیتانی تیم است؛ شما به عنوان مدیر عامل در جریان این بحث‌ها هستید.


اصلا اینگونه نبوده که برخی‌ها مطرح کردند. در تیم ما همه بازیکنان با هم دوست هستند و هیج اختلافی وجود ندارد، اگر قرار است به خاطر یک تکه پارچه تیم ما بهم بریزد که نمی شود. اصلا ما تصمیم گرفتیم بستن بازوبند را نوبتی کنیم و ابتدا قرار است من بازوبند را ببندم بعد به قلعه نویی و دیگران برسد(باخنده). ما در تیممان اینقدر بازیکن بزرگ داریم که خودشان می دانند چگونه رفتار کنند.


*اوضاع مالی تیمتان چگونه است، مثل اینکه کماکان مشکلات مالی در باشگاه شما وجود دارد؟


بله؛ ما هم آدم هستیم و تا یک جایی تحمل داریم، نمی دانید روزم را چگونه گذرندام. چهار روز بود که به جباری قول پرداخت ۲۰ میلیون تومان را داده بودم و تا امروز ظهر(سه شنبه)جایی که به ما قول داده بود این پول را پرداخت کند به قولش عمل نکرد. جباری هم بارها با من تماس می گرفت و چند تماس آخرش را جواب ندادم که جباری گفت حاجی اگر نداری جواب بده و بگو ندارم که خودم خجالت کشیدم؛ چقدر باید بگویم ندارم. ظهر امروز یکی از دوستان با من تماس گرفت و گفت چرا مضطرب هستی و اینگونه جواب می دهی؟ به او گفتم چهار روز است که به مجتبی قول پرداخت ۲۰ میلیون تومان پول را دادم اما ندارم به او بدهم. گفت من می دهم چون امروزبه من خیری رسید و می خواهم به شما خیر دهم.


*مثل اینکه دوستان خوبی دارید و خوب به شما کمک می کنند.


در دیزی بازه حیا گربه کجا رفته؟ من تا کی می توانم از دوستانم پول قرض بگیرم؛ اینجوری نمی شود مدیریت کرد. به یکی از دوستان گفتم بیا ببین ما چگونه زندگی می کنیم، آیا فداکاری می کنیم و یا می بریم و می خوریم؟ اگر دیدید فداکاری می کنیم به ما تهمت نزنید بگذارید کارمان را بکنیم؛ هر موقع که من آمدم و تیم را روبه راه کردم و تیم نتیجه گرفته با من کاری کردند که در بروم. زمانی هم که تیم نتیجه نمی گیرد و اوضاع رو به راه نیست باید دوباره برگردم و با کمک هواداران تیم را جمع کنیم.


*گویا با این صحبتها دوباره قصد کناره گیری دارید؟


اوضاع استقلال الان خوبه اما من خیلی تحت فشار هستم. واقعا مشکلات مالی مرا اذیت می کند.


*از طرف وزارت ورزش به شما کمکی نمی شود؟


زمانی هست که می گویند وزارت ورزش به ما پول نمی دهد و ما به هر نحوی شده از آنها پول می گیریم اما اکنون خود دکتر عباسی بیشتر از من ناراحت است. پریروز رفتم از دکتر عباسی پول بگیرم با نگاهی که به من کرد و دیدم که ناراحتی وی بیشتر از من است نتوانستم به وی بگویم به من پول بده؛ ما باید مشکلات را تقسیم کنیم تا فشار کمتر شود نه اینکه تمام مشکلات بر روی مدیرعامل باشگاه باشد و او به تنهایی فشار را تحمل کند. من حتی نمی توانم به تمرینات تیم سری بزنم زیرا از صبح باید ده جا به دنبال پول بدوم. یک روز اگر از صبح تا عصر با من باشید و از کارهای من تصویربرداری کنید دیگر احتیاجی به ساختن سریال نیست چون یک سریال اوشین مجانی ساخته اید(باخنده).


*با این حساب وضعیت بدهی باشگاه هم باید خیلی زیاد باشد.


ما به بازیکنانمان تعهد دادیم که یک قسط آنها را بدهیم که همان یک قسط هم دو میلیارد تومان می شود. ما امسال آمدیم کمپ را با هر مشکلی که بود درست کردیم که صد میلیارد تومان ارزش افزوده برای باشگاه داشته اما برخی‌ها می گویند آن ارزشی ندارد. اگر اینگونه است آنرا به من بدهند تا صد میلیارد برای باشگاه بفروشم. برخی‌ها می خواهند همه چیز را با عینک بدبینی نگاه کنند؛ چرا عملکرد مثبت یک نفر را نمی بینید؟ من این کمپ را در عرض یک سال و دو سه ماه ساختم در اوضاعی که همه پروژه های عمرانی خوابیده است. تیم بزرگی مثل استقلال را به صدر جدول آوردم؛ شما می دانید با وجود پرسپولیس پولدار، سپاهان، تراکتورسازی و سایر تیم‌ها استقلال را در صدر جدول نگه داشتن چقدر سخت است؟


*پرسپولیس پولدار را معنادار گفتید؟


الان ثروتمندترین باشگاه ایران پرسپولیس است که هرچه می گیرند نوش جانشان.


*البته فکر می کنم که بودجه تیم های پرسپولیس و استقلال برابر باشد؛ اینگونه نیست؟


رویانیان می گوید پول‌ها را قرض می گیرد، دوستانی دارد که به وی پول قرض می دهند.


*اما این دوستان را شما هم دارید.


دوستان من در حد ده میلیون به ما کمک می کنند اما دوستان رویانیان کمک های ده میلیاردی می کنند، این کجا و آن کجا( باخنده) من اگر جای رویانیان بودم به فتح اله زاده هم کمک می کردم.


*البته آقای رویانیان بار‌ها اعلام کرده که به تیم های دیگر هم کمک می کند؛ حتی گفته بود که برای کمک مالی به استقلال به رئیس جمهوری و مجلس درخواست داده است.


از رئیس جمهوری و مجلس تا کنون یک ریال هم پول نگرفتیم و هیچ کمکی به ما نشده و نیازی هم به کمک رویانیان نداریم. رویانیان توانسته برای تیمش پول تهیه کند و قرض بگیرد و این اصلا موضوع بدی نیست. البته با این وضعیت چگونه می خواهد این قرض‌ها را پس بدهد خدا می داند. البته من رسم رفاقت را به جا می آورم و اگر رویانیان افتاد زندان به ملاقاتش می روم و برایش کمپوت می برم (باخنده).


*شما هم بدهی هایتان زیاد است، احتمال زندان رفتن شما هم هست؟


نه! ما چون با تجربه هستیم می دانیم چگونه خرج کنیم ، ولخرجی نمی کنیم و به صورت قطره چکانی خرج می کنیم. کار من به دادگاه کشیده می شود اما به زندان نمی روم!


*بازیکنانتان هم طلبکاران زیادی دارند و بارها اعلام شده که طلبکاران از آنها شکایت کرده اند.


هیچ بازیکنی از ما به زندان نمی افتد مطمئن باشید. اگر بازیکنی از ما به خاطر مسائل مالی به زندان افتاد من از زندان او را در می آورم! البته در خصوص صحبتی که درباره تیم هایی نظیر پرسپولیس، سپاهان و تراکتورسازی کردم این را بگویم که منظور من از صدرنشینی استقلال در حضور این تیم‌ها از لحاظ فنی بود، خوب شد این به ذهن من آمد وگرنه به رحیمی مدیرعامل سپاهان می گفتند فتح اله زاده گفته شما خیلی پولدارید و ما به پای شما نمی رسیم.


*با رویانیان در خصوص مشکلات تیمتان صحبتی نکردید؟


نه! اتوبان رفاقت من و رویانیان مدتی است که یک طرفه شده است!


*شما آنرا یک طرفه کردید؟


نه خیر!از طرف ایشان یک طرفه شده؛ مگر نمی دانید که آدمهای پولدار دیگران را تحویل نمی گیرند ما که پولی نداریم.


*شما گفته اید که چرا پرسپولیسی‌ها تا مشکلی برایشان پیش می آید بحث قرارداد نکونام را مطرح می کنند.


بله! اتفاقا دوشنبه شب بار دیگر مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس بحث نکونام را پیش کشید و گفت که چرا به مدیری که برای بازیکنش یک میلیاردو ۹۰۰ میلیون خرج کرده حمله نمی کنید؟ چون من شفاف صحبت کردم برادر من! شما ناراحت هستید که کسی به خاطر آن به ما حمله نمی کند. برای بازیکنی که از خارج می آورید می توان به باشگاه های خارجی پول داد. ما برای جذب نکونام یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان پول دادیم و به همه گفتیم اما شما برای جذب یک بازیکن داخلی که با باشگاهی هم قرارداد نداشت یک میلیاردو ۷۰۰ میلیون تومان پول دادید حالا اگر می خواهید آنرا تکذیب کنید این کار را بکنید.


*منظورتان کدام بازیکن است؟


نیازی نیست اسم ببرم، من می گویم که پرده دری نکنید؛ من سی سال است که در مطبوعات و فوتبال هستم، درست است که من ادم ساده ای هستم اما نه اینکه شما هر کاری که خواستید بکنید و فکر کنید که ما هیچی نمی فهمیم، خواهش میکنم دوستان مراعات کنند. آیا من تا به حال شده بگویم شما چه کار می کنید؟ شما می گویید پول قرض گرفتید من هم می گویم قرض گرفتند، می توانیم بگوییم قرض نگرفته اند و از اینجا گرفته اند اما این کار را نمی کنیم.*بحث بازگشت جواد نکونام به اوساسونا به کجا انجامید؟


نکونام را هم باشگاه اوساسونا می خواست و هم یکی از تیم های حاشیه خلیج فارس و قرار شد که در هفته آینده در خصوص آن تصمیم گیری کنیم. من دوست دارم که نکونام در استقلال بماند و با تجربه ای که دارد به ما در جام باشگاه های آسیا کمک کند.


*آیا مبلغ پیشنهادی باشگاه های خواستار نکونام در تصمیم شما تاثیرگذار است؟


درست است که ما مشکل مالی داریم اما این دلیل نمی شود که به خاطر آن بازیکنانمان را از دست بدهیم. مشکل مالی را من حل می کنم و هیچ بازیکنی را به خاطر مشکلات مالی رها نمی کنیم. اگر کادر فنی بگوید جدایی بازیکنی مشکلی ندارد ما آن بازیکن را به هرتیمی که خواهانش باشد واگذار می کنیم اما هواداران هوشیار باشند درست است که من پول ندارم اما خدارا شکر اعتبار دارم و می توانم تیم را خوب ببندم. دیدید که در نیم فصل شش-هفت بازیکن خوب گرفتیم. خدارا شکر همانگونه که پیش هواداران اعتبار دارم در کوچه و بازار هم آدم معتبری هستم.


*با این اوصاف باید خرج تیمتان هم زیاد باشد.


ما خرجمان کم است و خیلی خرجی نداریم، قناعت می کنیم و شفاف می گویم که بیشتر از بودجه مان که هفده میلیارد تومان است نمی توانیم خرج کنیم.


*وضعیت فرهاد مجیدی به چه صورت است؟


طبق قانون کارت بازی مجیدی صادر شده است و اگر کادر فنی صلاح بداند و مجیدی آماده باشد از او می توانند استفاده کنند.


*چند روزی پیش عکس یکی از بازیکنان خارجی تیمتان منتشر شد که در حال کشیدن قلیان بود، با این بازیکن برخوردی نکردید؟


آن رسانه ای که این عکس را منتشر کرد کار خلافی کرده بود چون بازیکن ما قلیان نمی کشید و دوستانش در حال قلیان کشیدن بودند ضمن اینکه آن عکس در خارج از کشور گرفته شده بود و انتشار آن کار درستی نبود.


*گویا بخاری رختکن تیم شما هم مشکل ساز شده بود.


نه! بخاری ما مشکلی ندارد، من خودم اینجا اینقدر حرارت دارم که اگر یک لوله از اینجا به رختکن ما بکشند همه بازیکنان از گرما آتش بگیرند!(باخنده).


*امیر قلعه نویی هم که قبل از بازی با ذوب آهن در خصوص کیفیت بنزین خودروها صحبتهایی را مطرح کرده بود.


بنزین‌ها که مشکل دارد، البته احتمال دارد رویانیان بنزین‌ها را آلوده کرده تا به مالزی بروند و بازی هایشان را در آنجا انجام دهند و تیم اصلی آنها هم استراحت کند(باخنده).


*مشکل بنزین ماشین شما حل شد؟


به من هیچوقت بنزین نمی دهند، رویانیان بنزین های ما را نگیرد بنزین نخواستیم! چون ماشین من ۲۴۰۰ سی سی است به من بنزین نمی دهند.*به سلامتی مدرک دکترا هم که گرفتید، گویا این سومین مدرک دکترای شما بوده است.


حالا برخی‌ها می خواهند بگویند که این مدرک را پول دادم و گرفتم و مدرکش الکی بوده! اصلا اشتباه کردم می خواهم مدارکم را پس بدهم و همان مدرک سیکل برای من بس است!


*مثل اینکه انگیزه زیادی برای تحصیل در این سن و سال داشتید.


من همیشه به دنبال علم هستم، آدم هرچقدر بیشتر بخواند بیشتر متوجه گستردگی علم می شود. بالاخره بعد از چند سال توانستم با زحمت مدرک دکترای اقتصاد بین المللی را بگیرم. اگر خدا بخواهد و بتوانم می خواهم در دانشگاه های ایران حداقل هفته ای یکی دو روز تدریس کنم.


*احتمالا دانشجویان هم استقبال خوبی از کلاس های شما بکنند.


یک بار در آذربایجان استاد ما به کلاس نیامد و من گفتم کلاس را اداره می کنم. استاد سه روز به کلاس نیامد روز بعدی که داشتم به کلاس می رفتم دیدم سر و صدای زیادی از کلاس می آید در را که باز کردم دیدم همه در کلاس ایستاده اند و کلاس جای خالی ندارد، به دانشجویان گفتم چه خبر است؟ آنها گفتند آمده ایم تا در کلاس شما شرکت کنیم، گفتم یعنی من اینقدر خوب تدریس می کنم؟! اما متوجه شدم چون من یک ایرانی آذری زبان هستم این موضوع برای آنها جذابیت داشته است. به هر حال تجربه خوبی بود و فکر می کنم در ایران می توانم تدریس کنم و به ویژه فوتبالی‌ها و استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها استقبال خوبی از کلاس های من داشته باشند.


*با این حساب باید در امتحانات به استقلالی‌ها نمرات خوبی بدهید و پرسپولیسی‌ها چندان به گرفتن نمره از شما امیدی نداشته باشند.


نه! من هر جوری که به استقلالی‌ها نمره بدهم به پرسپولیسی‌ها هم همان را می دهم چون این دو تیم و هوادارانش را دوست دارم اما به رویانیان نمره نمی دهم چون ما را خیلی اذیت کرده است!


*پرسپولیس‌ها که دانشگاه خود را تاسیس کرده اند می توانید در آنجا تدریس کنید.


نه! در دانشگاه آبی‌ها تدریس می کنم. البته ما هم دانشگاهمان را تاسیس کرده ایم، مجوز آن را هم ده سال پیش گرفته ایم تا در سمنان آنرا راه اندازی کنیم اما اسیر روزمرگی شدیم. ما می توانستیم کارهای بزرگی انجام دهیم اما فرصت نشد. من تدریس را خیلی دوست دارم و اگر از فوتبال بروم مطمئنا در دانشگاه تدریس می کنم.


*مدرک دکترای اقتصاد در مدیریت باشگاه استقلال به شما کمک کرده است؟


بله! ما با صفر ریال درآمد و بی پولی استقلال را در اختیار گرفتیم و با لطف خدا و زحمات کادر فنی و بازیکنان اکنون در صدر جدول هستیم. در اقتصاد می گویند بیشتر فروختن هنر نیست اما ارزان خریدن هنر است که ما آن را در استقلال اجرا کردیم.


*شما را در دانشگاه آذربایجان می شناختند و نمره های بالا به شما می دادند؟


نه! اتفاقا تا همین اواخر هم نمی دانستند که من مدیرعامل استقلال هستم اما در اواخر تحصیل روزی ایرانی های آنجا مرا دیدند و تازه آن زمان بود که فهمیدند من مدیر عامل استقلال هستم.


*در دوران تحصیل مشروط هم شدید؟


به هیچ وجه! من از همه دانشجویان دوره دکتری بیشتر سر کلاس‌ها حضور داشتم و در همه دروس خیلی دقیق بودم و حتی در پایان نامه هم خیلی تلاش کردم تا بهترین پایان نامه را داشته باشم که در ایران هم از آن استفاد کنم و در نهایت توانستم با معدل ممتاز فارق التحصیل شوم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391