برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

شکایت باشگاه آخر هفته به فیفا می‌رسد: کهولت سن ژوزه، تنها دستاویز پرسپولیس

چهارشنبه، ۶ دی ۱۳۹۱، ساعت ۲۰:۵۴ — گل

از پیش برنده بودن، همان تصوری است که با تکیه بر آن، پرسپولیس فصل را شروع کرد و در دعوای امروز با ژوزه، همچون یک اصل تغییرناپذیر باشگاه را پیش می‌راند.

مانوئل ژوزه

اول بار، محمد رویانیان بود که پیروزی پرسپولیس در پرونده این درگیری تازه را پیش‌بینی کرد. می‌گفت هر کاری می‌کند تا بیش از ۴۰ درصد از پول قرارداد گرانقیمت مانوئل ژوزه را به او نپردازد. ادعای امروزش اما جالب‌تر است وقتی که می‌گوید: «حالا که کار به شکایت رسید، نه تنها هیچ پولی به ژوزه نمی‌دهیم بلکه یک چیزی هم از او خواهیم گرفت.»
انگار نه انگار که باشگاه و باشگاه‌نشین‌ها پادرمیانی فیفا را از خدا می‌خواستند تا حالا حالاها مجبور نباشند به خاطر مربی‌ که رویاهای‌شان را دست‌نیافتنی‌تر کرده، دست به جیب شوند.
غافل از اینکه قرارداد پر و پیمان مانوئل ژوزه خودش محکم‌ترین دلیل است برای محکوم شدن پرسپولیس در این دعوا.
مرد پرتغالی پیش از آنکه بهانه‌ای دست باشگاه بدهد، شکایتنامه خود را به فیفا رساند، نامه فسخ قراردادش را در تعطیلی یک جمعه به صندوق پستی باشگاه پرسپولیس انداخت و بعد هم بی‌سر و صدا ایران را ترک کرد. عجیب اینکه پرسپولیسی‌ها هنوز نه از بابت شکایت او به اطمینان رسیده‌اند و نه درباره اینکه آیا ژوزه واقعا از ایران رفته یا نه. حال آنکه این مربی چند روزی است که به پرتغال رسیده و شکایتش هم در ساختمان فیفا در نوبت بررسی است. دلیل آسودگی خاطر او هم چیزی نیست جز ماده ۱۴ قانون نقل و انتقالات فیفا که گفته یک بازیکن یا مربی حرفه‌ای اگر پرداخت حقوقش سه ماه به تعویق بیفتد، این حق را دارد که قراردادش را یکطرفه کند. البته به شرطی که تا آن موقع، دریافتی‌اش کمتر از نیمی از مبلغ قرارداد او باشد. درست مثل مانوئل ژوزه که هم پرداخت حقوقش ۴ ماه به تعویق افتاده و هم اینکه دریافتی‌اش هنوز به نصف نرسیده است.با این همه، پرسپولیس هم شکایت مرد پرتغالی را بی‌پاسخ نگذاشته و لایحه‌ای را که پیش‌تر برای تهدید ژوزه تنظیم کرده بود، تا پیش از تعطیلی آخر هفته اروپا به فیفا خواهد فرستاد.
پرسپولیس نه تنها از ژوزه، بلکه از دستیاران او هم به فیفا شکایت خواهد برد و نخستین اعتراضشان هم به همین فسخ یکطرفه قرارداد است. اعتراضی که مصطفی شکری در نقش مشاور حقوقی باشگاه اینطور آن را مطرح کرده: «ژوزه در نامه‌ای که به باشگاه فرستاده، از واژه Termination استفاده کرده که به معنی پایان و فسخ قرارداد است.
او به طور واضح حرفی از استعفا نزده اما استعفا هم نتیجه‌اش همین فسخ قرارداد است دیگر. اینکه به او گفته شد سر تمرین نیاید به معنی فسخ قرارداد نیست اما ژوزه می‌خواست کاری کند که مردم فکر کنند اخراج شده.»
دعوای پرسپولیس و ژوزه اما به همین جا ختم نمی‌شود و باشگاه انگار بدش نمی‌آید با متهم کردن مانوئل ژوزه، از او و این پرونده امتیاز بگیرد. این محتمل‌ترین تعبیری است که می‌توان از صحبت‌های مشاور حقوقی پرسپولیس داشت: «مواردی هست که پرسپولیس می‌تواند با استناد به آنها قرارداد را فسخ و طلب خسارت کند. ژوزه تخلفاتی داشته که یکی از آنها غیبت‌های غیرموجه است. ژوزه دیگر اراده و توانی برای حضور در پرسپولیس نداشت و قانون می‌گوید اگر برای باشگاه محرز شود که مربی‌اش سلامت جسمی نداشته یا در مواردی مرتکب بی‌انضباطی و بی‌اخلاقی شده، حق دارد قرارداد او را فسخ کند. مانوئل ژوزه هم نقض قرارداد کرده و ما حق شکایت را برای باشگاه پرسپولیس محفوظ می‌دانیم که اگر موضوع در فیفا به درستی مدیریت شود، مطمئنا ما برنده خواهیم شد.» اینکه باشگاه‌نشین‌های پرسپولیس – که حتی از گنجاندن یک بند برای برکناری احتمالی سرمربی‌شان در قرارداد او عاجز بوده‌اند – با کدام استدلال خود را از پیش برنده می‌دانند خود جای سوال دارد؛ حال آنکه ۵ سال پیش هم وقتی پرونده شکایت رافائل ادرهو در جریان بود و به کسر ۶ امتیاز از پرسپولیس منجر شد همین مشاوران امروز، دفاع از حق و حقوق باشگاه را به عهده داشتند و حرف‌های آن روزهای‌شان هم نسخه‌ای بود مشابه به آنچه درباره شکایت مانوئل ژوزه از زبان آنها می‌شنویم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391