برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

از نفت تا فولاد: برزیل شعبه آبادان تعطیل می شود

پنجشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۵۹ — گل

اتفاقاتی که برای صنعت نفت در فصل رو به پایان لیگ برتر فوتبال شکل گرفته، کم‌نظیر بوده است.

این تیم تا به حال دو مربی پرتغالی‌اش را جواب گفته و مربی سوم و تازه‌واردش را سکته داده و روانه بیمارستان کرده است.
نفت آبادان در کل فصل در ۲۵ بازی برگزار کرده‌اش فقط یک برد داشته و با ۱۲ تساوی بیشترین توقف‌ها را تجربه کرده و خط حمله‌اش با اکتفا به ۲۳ گل‌زده چهارمین خط حمله ضعیف فصل و خط دفاعی‌اش با پذیرش ۴۳ گل دومین خط دفاعی ضعیف فصل بوده‌اند و فاصله‌اش با نخستین نقطه امن جدول (تیم‌های ماندگار در لیگ برتر) به ۱۰ امتیاز بالغ می‌شود که جبران آن در ۹ هفته باقیمانده از فصل جاری اگر غیرممکن نباشد، بسیار سخت است.
تیم آبادانی دور از فضا و تکنیکی که خوزستانی‌ها و عشاق فوتبال جنوب با اشاره به مهد فوتبال زیبا در آمریکای جنوبی آن را «برزیلته» نامگذاری کرده‌اند، فصل جاری را با دنیایی امید شروع کرد اما خوزه آلبرتو کاستای پرتغالی که فصل گذشته بد کار نکرده بود نتایجی را نگرفت که هواداران می‌خواستند.
مدیران نفت برای رسیدن به مقصود، او را کنار گذاشتند و هموطن آشناتر و مو نقره‌ای وی آلفردو کاسیمیرو را آوردند که یک فصل پیش‌تر خاطرات خوشی را از خود در آبادان بر جای نهاده بود اما وی نیز به جز برخی درخشش‌های زودگذر و کلکسیونی از تساوی‌ها چیزی را در دومین مقطع مربیگری‌اش در این شهر، به صنعت نفت نیاورد.
دل شیر و خوش‌خیالی بیش از حدی می‌خواست که فردی جانشینی او را بپذیرد و علی فیروزی که کمتر از یک ماه پیش جای او را گرفت و بچه خوزستان و عضو تیم ملی ایران در بازی‌های آسیایی ۱۹۸۲ بود و در هر سه سال بعد از آن هم در چند نوبت به بازی‌های ملی دعوت شد، این شهامت را داشت اما دو سه نتیجه منفی و درافتادن با برخی لیدرها و شدت اعتراض هواداران که اصلا مایل نیستند تیم محبوبشان دوباره یک دسته پایین‌تر برود، فیروزی را بعد از شکست قاطع جمعه گذشته برابر سپاهان دچار چنان فشار روحی‌ کرد که قلبش تاب نیاورد و او را روانه بیمارستان کرد که البته شکر خدا از او رفع خطر شده است.
حالا نفت است و ۹ هفته خطیر و سنگین و غیرقابل وصف تا برای ماندن در لیگ برتر بجنگد و در ستیزی شرکت کند که شاید محکوم به شکست باشد و چندان امیدی از آن برنخیزد. این که امسال یک تیم بیشتر از معمول (۴ تیم) به دسته‌ای پایین‌تر سقوط می‌کند تا لیگ ۱۶ تیمی شود بر دشواری‌های کار نفت برای ابقا در لیگ برتر می‌افزاید و تمامی بازی‌ها در این مقطع از لیگ برای اکثر تیم‌ها به خصوص در صدر و اواخر جدول حکم یک فینال را دارد و بازگرداندن روحیه به تیمی که نه انتظارهای فنی را برآورده کرده و نه اتفاقات با آن سرسازگاری داشته، سخت‌تر از ارتقای فنی آن است.
همه اینها در حالی روی داده که پرسنل و سرمایه‌های انسانی نفت آبادان به گونه و در حدی نیستند که قعرنشینی‌اش را در جدول موجب شوند و وضعیت فعلی، محصول مستقیم کیفیات آنها به شمار آید.
در این تیم امثال نبی باقری‌ها، سیامک کوهنورد، مهدی دغاغله، رسول نویدکیا، هادی رمضانی، رضا خالقی‌فر و بهنام برزای که آخری در شماری از هفته‌های اخیر زننده تک گل‌های نادر این تیم بوده و خارجی‌هایی مانند هوگو ماچادو توپ زده‌اند ولی از یک سو امید و خوشبینی لازم در این جمع بعد از این همه نتایج منفی در طول فصل وجود نداشته و از جانب دیگر سیاست رویکرد به نیروهای غیربومی که چند سال است تیم‌های خوزستانی به آن روی آورده‌اند روح واحد و منسجم سابق را از این تیم آبادانی گرفته و آن را از یکدستی درآورده است و کار را به جایی رسانده که مسابقه حساس اخیر نفت با گهر در ورزشگاه تختی آبادان در حالی که جنگ حساس و مستقیم کاندیداهای سقوط به دسته‌ای پایین‌تر محسوب می‌شد، فقط قدری بیشتر از ۱۰۰ نفر را به استادیوم کشاند.
از حالا می‌توان قیافه ناامید فوتبالدوستان پرتعصب آبادانی را بعد از ارجاع احتمالی‌شان به «لیگ یک» در ذهن تصور کرد که می‌پرسند گناهشان از پایبندی به این تیم تا آخرین ثانیه‌ها چه بوده و سوال می‌کنند که چرا نفت راه و روش کار در لیگ برتر را نمی‌شناسد و در اکثر سال‌های اخیر در تکاپو و استرس ماندن در لیگ برتر قرار داشته و آب خوش از گلویش پایین نرفته و دیگر «برزیلته» نیست و تکنیکش خشک شده و به چه سبب دیگر نماینده خوزستان در لیگ امسال (فولاد) سر به آسمان می‌ساید و از پدیده‌های لیگ بوده و اینک در رده سوم جدول قرار دارد و فقط ۴ امتیاز کمتر از استقلال پیشاهنگ رقابت‌ها اندوخته است. راستی چرا؟ --

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391