برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

خسوس کاندلاس: سعی می‌کنم آدم باشم تا مهندس و پروفسور

چهارشنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۱، ساعت ۰۱:۰۱ — ایسنا

سرمربی جدید تیم ملی فوتسال ایران از آزمون سختی که برای ماندن در تیم ملی گفت و معتقد بود شکست دادن روسیه آنقدر سخت و حیاتی است که برای رسیدن به آن نیاز است حتی با پوتین دیدار کرد!

خسوس کاندلاس اسپانیای روز دوشنبه از سوی رضا افتخاری رئیس کمیته فوتسال به عنوان سرمربی تیم ملی فوتسال بزرگسالان و امید ایران انتخاب شد. البته مربی گری او مشروط است و اگر بتواند مقابل روسیه به پیروزی برسد در سمتش ابقا خواهد شد. از سوابق "خسوس کاندلاس رودریگو" می توان به ۵ قهرمانی در لیگ اسپانیا اشاره کرد. او همچنین با تیم‌های مختلف ۹ بار به فینال رقابت‌های جام حذفی کشورش صعود کرده که در این بین ۶ بار به قهرمانی رسیده است.

او همچنین ۷ بار به فینال جام قهرمانان اسپانیا که بین قهرمانان جام حذفی و لیگ برگزار می‌شد، رسیده و از بین آنها توانسته در ۵ بازی پیروز و قهرمان شود. خسوس کاندلاس همچنین چهار بار با تیم‌های مختلف به فینال قهرمانی جام باشگاه‌های جهان راه یافته که در همه آن‌ها پیروز شده است. سرمربی جدید تیم ملی فوتسال ایران ۵ بار نیز در فینال جام باشگاه‌های اروپا روی نیمکت نشسته که از بین آن‌ها دوبار هم قهرمان شده است. کاندلاس همچنین یک بار به مقام قهرمانی جام یوفا نیز رسیده است. این مربی اسپانیایی در سال‌های مختلف نیز به عنوان بهترین مربی برگزیده شده او چهار مرتبه بهترین مربی اسپانیا و دو بار بهترین مربی باشگاه‌های جهان شده است. خسوس در سال ۲۰۰۹ نیز مدال افتخار ورزشی را از دست پادشاه اسپانیا دریافت کرد.

مصاحبه کاندلاس را می خوانیم:

*آقای خسوس، شما یک مربی فوتسال اسپانیای هستید. ابتدا درباره تاریخچه این رشته صحبت می کنید؟

فوتسال ابتدا از اروگوئه به برزیل رفته و سپس وارد اسپانیا شده اما اسپانیا بوده که به آن رونق داده. کلمه "فوتسال" هم یک کلمه اسپانیایی است به معنای فوتبال سالنی. این رشته در اسپانیا بیشتر رواج پیدا کرده چون سالن‌های هندبال در اسپانیا واقعا زیاد است.

* چرا تاکنون تجربه مربی‌گری در سطح ملی نداشته‌اید؟

- من پیشنهاد سرمربی‌گری از کرواسی و چند کشور عربی داشتم اما برایم جالب نبودند و پیشنهاد ایران متفاوت بود. چون ظرفیت‌های این کشور را فوتسالی‌تر می‌بینم. به هر حال برای کار در تیم ملی برنامه‌ام با کارهای زندگی باید بخواند. به هر حال کار باشگاهی با برنامه روزانه هماهنگی بیشتری دارد و من چون در شرکت ایویکو کار مهندسی انجام می‌دادم مشغله زیادی داشتم. من مهندس صنایع هستم.

* پس شما هم پروفسورید و هم مهندس؟

- من سعی می‌کنم آدم باشم تا مهندس و پروفسور. بقیه‌اش را زندگی به تو می‌دهد.

* انسان بسیار متواضعی هم به نظر می‌رسید و خنده همیشه روی لبان‌تان است.

- من همیشه آماده‌ام تا یاد بگیرم و سعی می‌کنم همیشه خنده را روی لبانم حفظ کنم چون این لبخند است که همیشه به ارتباط با دیگران کمک می‌کند. پدرم همیشه می‌گفت کسی که بیشتر لبخند می‌زند، بیشتر عمر می‌کند. به هر جهت لبخند روی لب با خودش سرزندگی می‌آورد و باعث شاد بودن است.

* اما فوتسال در چند وقت اخیر به روی ایران لبخند نزده است.

- قبول دارم. به هر حال انتظارات همه بالا بوده اما برآورده نشد. اما امیدوارم من بتوانم باعث لبخند ایرانی‌ها شوم.

* درباره روند انتخاب شدن‌تان به عنوان سرمربی تیم ملی توضیح می‌دهید؟


- شما می‌دانید که من با فدراسیون فوتبال ایران قرارداد داشتم و باید به آن خدمت کنم. آقای افتخاری نیز ابتدا چند جلسه با من صحبت کرد و ضمن تبادل اطلاعات از من پرسید که به چه شکل می‌توانم به او کمک کنم. همچنین در قراردادم از من به عنوان مدیر فنی نام برده شده و مدیر فنی هم بر اساس اصول فوتبال می‌تواند در هر زمینه‌ای به یک تیم ورزشی کمک کند. در همان جلسات وقتی که از من پرسیدند که می‌توانی سرمربی شوی، در جواب گفتم که من این آمادگی را در خودم می‌بینم. همچنین تشکیل کمیته فنی برای تیم ملی پیشنهاد شد تا به کل فوتسال کمک کند. من هم آن را قبول کردم و در این پروسه به این کمیته کمک خواهم کرد.

* اعضای کمیته فنی مشخص شده‌اند؟

- هنوز با افراد مختلف جلسه برگزار می‌کنند تا اعضای کمیته فنی انتخاب شود اما من فکر می‌کنم شما زودتر از ما اعضا را می‌شناسید. اگر اسم همه اعضا را هم نگیرید، اما مطمئنم چند نفرشان را زودتر از من خواهید شناخت چون خودم نمی‌دانستم سرمربی تیم ملی شده‌ام اما مثل اینکه خبرگزاری شما زودتر از بقیه این خبر را روی خروجی‌اش گذاشته بود.

* بعضی‌ها معتقدند نبود تجربه شما در تیم‌های ملی یکی از نقاط ضعف‌تان به حساب می‌آید.

- شما می‌توانید روی این موضوع تمرکز کنید اما من تمام جام جهانی‌ها را بوده‌ام و خیلی از دوستانم سرمربی تیم‌های ملی هستند. بیشتر دوره‌های سطح یک مربی‌گری را هم شرکت کرده‌ام و معتقدم یک مربی سطح یک باید ۵ کار انجام دهد. بازیکن‌سازی، شناسایی افراد مستعد، راهبری تمرین‌ها، رهبری بازی‌ها و مدیریت تیم و بازیکن است. به همین خاطر یک مربی باید در سه حوزه بسیار قوی باشد. مربی ماهر باید در روش خودش یک استاد باشد، استراتژیست خوبی باشد و رهبری هم بداند. این‌ها تفاوت یک سرمربی ملی با یک مربی معمولی است. یک مربی معمولی کسی است که برنامه یک ساله می‌چیند و با آن جلو می‌رود اما تیم ملی اهداف نقطه‌ای و یک سری اهداف میان‌مدت دارد. ما می‌توانیم درباره این بیشتر بحث کنیم. در تیم ملی بهترین ترکیب انتخاب می‌شود نه بهترین بازیکنان. یک تیم متشکل از افرادی است که همدیگر را کامل می‌کنند به همین خاطر تصمیم‌های یک مربی مورد انتقاد قرار می‌گیرد. برای من کسی که بازیکن ملی است، در درجه اول باید کسی باشد که باعث می‌شود فرد کناری‌اش بهتر شود. مربی مایکل جردن هم در این باره می‌گوید بهترین بازیکن کسی است که باعث می‌شود بقیه بهتر از خودش باشند.

* شما به عنوان سرمربی تیم ملی امید هم انتخاب شده‌اید. در این زمینه صحبت می‌کنید؟

من این خبر را هم هنوز از رییس فوتسال ایران دریافت نکرده‌ام اما با اتکا به حرف شما و اینکه می‌دانم اطلاعات‌تان درست است باید بگویم که چنین پیشنهادی برایم خوب است. در بعضی کشورها سرمربی تیم ملی بزرگسالان و امید یک نفر است. اگر واقعا چنین پیشنهادی شود، سعی می‌کنم با سایر مربیان نیز تعامل داشته باشم و بتوانیم یک کار را به صورت خوب جلو ببریم. وقتی صحبت از تیم‌های ملی می‌کنیم درست است که بزرگسالان و امید فرق می‌کنند اما این‌ها یک استیل دارند.


برای من قبل از هرچیز مهم است که بتوانم استیل تیم‌هایم را با توجه به ویژگی‌های بازیکنان ایرانی پیاده کنم نه اینکه ابتدا مدلی داشته باشم سپس بازیکنان را در آن مدال قرار دهم. همچنین در مدتی که در ایران بودم سعی کردم بازی‌های لیگ را ببینم و پی بردم که بازیکنان ایرانی بازیکنانی هستند که باید توپ را به او بدهید و نباید منتظر اشتباه حریف باشد چون کیفیت فنی بازیکنان ایرانی حتی بالاتر از برزیلی‌هاست. حتی شاید اسپانیایی‌ها هم به این کیفیت نرسند. یک بازیکن اسپانیایی خیلی چیزها را آموخته اما مثل ایرانی‌ها مهارت ندارد.بازیکنان ایرانی از بازی با توپ لذت می‌برند و کسی که بلد است با توپ چکار کند باید استراتژی هم داشته باشد.

* کادر فنی تیم ملی را انتخاب کرده‌اید؟

- تازه دو روز قبل به من گفتند که سرمربی شده‌ام و هنوز فرصت نشده که درباره کادر فنی فکر کنم. دو روز قبل افتخاری با من صحبت کرد و پیشنهاد داد که باقری به عنوان بدنساز به من کمک کند. من هم از این پیشنهاد استقبال کردم اما در مورد سایر اعضا، وقت خواهیم گذاشت و صحبت خواهیم کرد.

* آیا در حال حاضر مربیان خاصی را در نظر دارید؟

کار دوستان را دیده‌ام و چند اسم در ذهنم هست ولی باید بیشتر ریز شوم تا به نتیجه برسم. الان هم اسم نمی‌برم چون اگر انتخاب نشوند بی‌احترامی است.

* آیا تمام دستیاران‌تان را از بین ایرانی‌ها انتخاب می‌کنید؟

- من به ایران آمده‌ام و سعی می‌کنم با ایرانی‌ها تعامل داشته باشم و مطمئنا تمام کادرم از مربیان ایرانی خواهند بود.

* اما مربیان ایرانی تمایل چندانی به همکاری با شما ندارند و می‌خواهند مستقل کار کنند.

- من واقعا این را نمی‌دانستم. به هر حال من پیشنهادم را می‌دهم و این بستگی به آن‌ها دارد که همکاری کنند یا نه. خوشحال می‌شوم که با آن‌ها کار کنم اما اگر نشد نمی‌توانم مجبورشان کنم.

* برنامه‌ریزی‌تان برای بازی با روسیه چه خواهد بود؟

- ما می‌خواستیم بازی‌های لیگ را جلو بکشیم و سعی می‌کردیم دیدار با روسیه را یک هفته به عقب بیندازیم اما به نظر می‌رسد روس‌ها برنامه‌شان را تنظیم کرده‌اند و تغییر زمان بازی سخت است.

* برای آماده شدن تیم‌تان چند روز وقت می‌خواهید؟

- بازی روسیه می‌تواند یک بازی دوستانه باشد یا می‌توان به آن به عنوان یک تست نگاه کرد. مثل اینکه قرار است من در این بازی تست شوم. بنابراین مجبورم با خود پوتین صحبت کنم تا به من وقت دهد و من تیمم را زمان بیشتری در اختیار داشته باشم و مقابل روسیه به برتری برسم.

* پس هر طور شده می‌خواهید روسیه را شکست دهید؟

- باخت برابر روسیه که اصلا ارزش ندارد و به مساوی هم فکر نمی‌کنیم. ما تنها برای برد به روسیه می‌رویم اما در حال حاضر فقط سه روز برای آماده شدن تیم ملی وقت داریم چون ۱۲ اسفند لیگ تمام می‌شود و ما ۱۶ اسفند باید به روسیه برویم. البته نباید ناامید شویم چون کارهای غیر ممکن همیشه کمی بیشتر طول می‌کشد. اما این جمله نوعی شوخی و جوک است.

* برایم جالب بود که یک مربی سطح اول دنیا با شرط اینکه در یک بازی پیروز شود، به عنوان سرمربی کار خواهد کرد. آیا شما با شرط پیروزی مقابل روسیه مشکلی ندارید؟

- این شرط برای خودم هم خیلی عجیب است و نمی‌دانم چطور آن را قبول کرده‌ام اما من هم مثل ما آدمم و لباس سوپرمن هم تنم نیست و عصای جادویی هم ندارم. اما در کل به چالش و هیجان علاقه دارم. بهانه‌ هم نمی‌آورم و آمدن به ایران را یک چالش بزرگ می‌دانم.

* با این اوصاف شما علاقه‌ی زیادی به سرمربی‌گری تیم ملی ایران دارید که این شرط را قبول کردید.

- اگر این چالش الان وجود دارد بیشترش به نفع ایران است. چون من یک مدل کاری را به ایران می‌دهم و آن‌ها را طور دیگری می‌بینم.

* در مورد نفراتی هم که قرار است با شما به روسیه بروند صحبت می‌کنید؟


- اسکلت اصلی تیم را بازیکنانی که در جام جهانی شرکت داشتند تشکیل می‌دهند که مطمئنم اسم همه آن‌ها را شما خوب می‌دانید.

* وحید شمسایی چطور؟ در کل شما با کنار گذاشتن این بازیکن در جام جهانی موافقید؟

- شمسایی بازیکن بزرگی است اما زمانی که من به ایران آمدم لیست ایران به فیفا ارسال شده بود.

* یعنی اگر زودتر می‌آمدید شمسایی در جام جهانی بازی می‌کرد؟

- این را نمی‌دانم چون وقتی من به ایران آمدم، می‌گفتند که شمسایی تیم نداشت و آماده نبود. من با این صحبت‌ها موضوع دعوت او را کنار گذاشتم و دیگر به آن فکر نکردم.

* شما نگفتید که می‌خواهید در بازی با روسیه شمسایی را دعوت کنید یا نه.

- ما به جای چند ماه اردو تنها سه روز وقت داریم. به همین خاطر آماده‌ترین‌ها را باید فوری انتخاب و به روسیه ببریم. اصلا کار به اینجاها نمی‌کشد که در مورد شمسایی فکر کنم. من الان هم به خودم اجازه نمی‌دهم که درباره شرایط کسی صحبت کنم. همچنین چون اردویی برگزار نمی‌کنیم قصد دارم بازیکنانی که در دو هفته پایانی لیگ آماده‌تر بودند را به روسیه ببرم. من مطمئنم بازیکنانی که با ما می‌آیند، برای تیم ملی‌شان کم نخواهند گذاشت.

* بازیکنان ایرانی بسیار احساسی هستند. آیا شما به قدری با بازیکنان ارتباط دارید که بتوانید در این سه روز روی این مسئله کار کنید؟

- دقیقا به نکته کلیدی اشاره کردید. کار اصلی من در این سه روز همین خواهد بود و من یک سری بازیکنان را می‌شناسم و می‌توانم روی بحث روحی روانی‌شان کار کنم.

* آیا اطلاع دارید که رییس کمیته فوتسال ایران به حسین شمس گفته اگر پیش از بازی با روسیه از شما انتقادی نکند پس از این بازی به عنوان سرمربی انتخاب می‌شود؟ این را هم اضافه کنم که این مربی در روزهای اخیر به شدت از شما حمایت کرده در حالی که پیش از این می‌گفت خسوس حتی آمپولزن هم نیست چه برسد به پروفسور.

- اولین بار است که چنین چیزی را می‌شنوم و نمی‌توانم درباره‌اش صحبت کنم. من دیروز او را در کلاس آموزشی مربیان دیدم و رابطه مودبانه و رسمی با هم داشتیم. رفتار بدی هم از او ندیدم که بخواهم درباره صحبت کنم.

* به سمینار آموزشی اشاره کردید آیا دوره آموزشی یک روزه می‌تواند کمکی به مربیان ما کند؟

- هدف از برگزاری این سمینار بیشتر برای جمع کردن و کنار هم بودن مربیان ایرانی بود تا دوباره همدیگر را ببینند. این ایده بسیار خوبی است که همه دست به دست هم دهند و مشکل نداشته باشیم.

* پس شما هم به اختلاف بین فوتسالی‌ها پی برده‌اید؟

- من فقط این را می‌گویم که اگر همه جمع شوند ، به نتیجه بهتری می‌رسیم. مطمئنا وقتی مربیان یک جا جمع شوند نکات جالبی مطرح می‌شود که بقیه می‌توانند از آن استفاده کنند.

* خیلی‌ها معتقدند بیشتر این اختلافات را ترابیان به وجود آورده است. آیا قبول دارید که عملکرد او ضعیف بوده است؟

- من تنها عملکرد ترابیان را در دو جلسه هم‌اندیشی دیدم و درباره بقیه کارهای او نمی‌توانم نظری بدهم.

* بازیکنان پس از جام جهانی می‌گفتند که ترابیان فردی بسیار عصبی است و برخورد خوبی با اطرافیانش ندارد.

- فکر نمی‌کنم این طور باشد. ترابیان با من که خیلی دوست صمیمی بود و رابطه خوبی با هم داشتیم اما درباره بازیکنان خودشان باید توضیح دهند. من پس از جام جهانی متوجه شدم که ترابیان جلساتی رابا بازیکنان داشته که من اصلا از آن خبردار نشدم اما شما خبرنگاران شاید بهتر درباره این مسائل مطلع باشید چون روی تمام مسائل زوم می‌کنید.

* فکر می‌کنید که محمد کشاورز به عنوان بهترین بازیکن جهان انتخاب شود؟

- من هم در رای‌گیری سایت فوتسال پلنت شرکت کردم و به کشاورز رای داده بودم و مطمئنم اگر هم‌وطنانم این را بشنوند ناراحت خواهند شد اما معتقدم امسال فالکائو بهترین بازیکن می‌شود. البته بازیکنان دیگری مثل "نتو" هم که در این لیست هستند از شاگردان خودم بوده‌اند. حتی جالب است بدانید که خاویر لوزانو رییس کمیته فوتسال اسپانیا هم شاگرد من هم بوده و زمانی که ترابیان برای مشورت با او به اسپانیا آمده بود لوزانو من را به عنوان بهترین گزینه مطرح کرد.

* مردم، ‌فرهنگ، طبیعت و جاذبه‌های گردشگری ایران را چطور دیدید؟

- آمدن به ایران باعث شد که یادم بیاید جهان وسیع و زیباست. بار اولی که به ایران آمدم فقط شهر تهران و چند نفر را دیدم. اما در همان یک روز یک ویژگی دیگری از ایران برایم روشن شد تا در این کشور کار کنم. در روز دوم به تمرین تیم جوانان رفتم و همان تمرین باعث شد که به استعدادهای ایران پی ببرم. در این چند ماه به اصفهان و مشهد رفتم. من فکر می‌کردم که زیبایی در نبود درد است. وقتی شهرهایی مثل اصفهان، تبریز و مشهد را دیدم ، فهمیدم که جایی برای زندگی است. شما وقتی درد نمی‌بینید زیبایی را خواهید دید.

* از کدام خصوصیت ایرانی‌ها بیشتر خوشتان آمد؟

- ایرانی‌ها از اینکه ایرانی‌ هستند احساس غرور می‌کنند و من از این ویژگی‌شان خوشم می‌آید.

* و صحبت پایانی ...

به من حق دهید که به دل همه ننشینم چون آدم است دیگر. آدم به خاطر موقعیت‌هایش و هزار فاکتور دیگر نمی‌تواند با همه صمیمیت داشته باشد. من فکر می‌کنم که در فریب دیگران ضعیف هستم و سعی می‌کنم روراست باشم. مثلا قرار است دوباره تیم تشکیل دهم و نزدیک ۱۴ نفر را به روسیه ببرم بنابراین نفر پانزدهم که ممکن است بازیکن خوبی هم باشد ناراحت خواهد شد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391