برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مصطفوی: رویانیان چندین میلیارد به بودجه مملکت صدمه زد

یکشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۹۱، ساعت ۱۸:۰۰ — باشگاه خبرنگاران

داریوش مصطفوی ریاست سابق فدراسیون فوتبال و مدیر عامل سابق سرخپوشان تهرانی پس از مدت‌ها تصمیم گرفت تا در مورد برخی مسائل فوتبال به گفتگو بنشیند،ما حصل این گفتگو به شرح ذیل است:

داریوش مصطفوی

با بی سیاستی و نابینشی من و دادکان را برکنار کردند

وی در مورد دوران ریاست در فدراسیون فوتبال گفت: نمی خواهم بگویم بزرگترین خیانت اما بزرگترین ناسیاستی و نابینشی رادر زمان من و دادکان به ما کردند پس از صعود به جام جهانی ما را برکنار کردند دکتر دادکان که علی آبادی او را برکنار کرد و من که با آن شرایط خاص در دولت خاتمی برکنار شدم این ۲ اتفاق در تاریخ زندگی من ثبت شده است یعنی خاتمی را به خاطر خودم و علی آبادی را به خاطر دادکان که او را در جام جهانی آلمان کنار گذاشت، هرگز فراموش نمی کنم.

کی روش را آوردیم که پشتش پنهان شویم


وی در مورد شرایط حال حاضر فوتبال ایران گفت: شرایط حال حاضر فوتبال ما همان چیزی است که در ۵-۶ سال گذشته در فدراسیون ما اتفاق افتاده و کاملاً گویا است و احتیاج به گفتن نیست. ما شرایط خوبی نداریم وامروز به جای اینکه در درون زمین حرکت کنیم و نتایج قابل توجهی تیم های ملی ما در رده های مختلف سنی بگیرند حاشیه را قوی کرده ایم یعنی کی‌روش را می‌آوریم و پشت او پنهان می‌شویم کی‌روش هم با یک تیمی شروع به کار می‌کند اما یک تیم ملی چقدر بایددچار تلاطم باشم که یک روز به لبنان یک بر صفر می‌بازد و چندماه بعد ۵ بر صفر این تیم را می‌برد این مسأله قابل تفکر است که چرا یک پستی و بلندی در فوتبال مملکت ما وجود دارد بنابراین شرایط خوبی نیست.

آدم های بزرگی در فوتبال مملکت داریم،شاید من هم یکی از آنها باشم


وی در پاسخ به این سوال که این شرایط تا چه زمانی در فوتبال ما هست، گفت: تا اینها این آقایان در فدراسیون و فوتبال ماهستند که با فوتبال و مدیریت فوتبال در درون وبیرون زمین آشنا نیستند، ما موفق نمی‌شویم. ما آدم‌های بسیار بزرگی را در فوتبال داریم که زحمات زیادی برای این رشته کشیده اند، تحصیل کرده هستند بازیکن تیم ملی بوده ودر تیم های بزرگ بازی کرده اند و می‌توانند در فوتبال ما تاثیرگذار باشند نه اینکه فکر کنید من نشانی خودم را می‌دهم، نه، من هم ممکن است یکی از آنها باشم اما آدم‌های بزرگی داریم که می توانند به فوتبال این مملکت خدمت و کمک کنند.

معامله علی آبادی بهم خورد تا کفاشیان رئیس شود


وی در ادامه تصریح کرد: فوتبال ما آدم های بزرگ زیادی دارد اما این آمدن کفاشیان و قرار گرفتن در سمت ریاست فدراسیون فوتبال یک پازل و معمایی بود که این معما در جیب علی آبادی بود. علی آبادی این معما را برای خودش داشت یعنی اول که قرار بود طبق معامله‌ای که با رئیس کمیته انتقالی کردند، خودش رئیس فدراسیون شود. وقتی که دید رئیس این کمیته به عهدش وفا نکرد و نامه‌ای از فیفا آمد که علی آبادی حق ندارد رئیس فدراسیون شود، این معامله به هم خورد ما ارزش‌های خودمان را بیهوده بی‌ارزش می‌کنیم چون کسی که رئیس سازمان و معاون رئیس جمهور است، دوست دارد رئیس فدراسیون فوتبال بشود یعنی کسی که ۱۰۰ را دارد، می‌خواهد دنبال ۵۰برود.

علی آبادی نمی‌دانست ریاست سازمان تربیت بدنی یعنی چه؟


وی ادامه داد: کسانی که در این مملکت پست می‌گیرند، می‌خواهند با این بازیکنان عکس بگیرند آقای علی آبادی اگر می‌دانست رئیس سازمان تربیت بدنی یعنی چه هیچ وقت دنبال این نبود که بخواهد رئیس فدراسیون فوتبال باشد و با صفایی فراهانی معامله کند که بنده را که سد راه صفایی فراهانی بودم را کنار بگذارند و ایشان رئیس فدراسیون فوتبال شود همان روز به علی آبادی گفتم که شما را نخواهند گذاشت و رئیس فدراسیون نخواهی شد من رئیس فدراسیون می شوم..
رئیس کمیته انتقالی که اصلاً با فوتبال آشنا نیست و با این رشته بیگانه بود، می‌رود و ۷-۸ تا پست در فیفا و AFC می‌گیرد این اتفاقات جز این نیست که بیهوده خرج شده و خرج‌های زیادی در فیفا و AFC شده و همدستی با بن همام است. شما می‌دانید که فوتبال آسیا چه صدماتی از بن همام خورد.

کجای دنیا قدرت دبیر از رئیس بیشتر است،این حاصل کار استقلال فروشان بودوی در ادامه گفت: زمانی که کمیته انتقالی آمد، اعتراضم به علی آبادی این بود که کجای دنیا استقلال فوتبال خودشان را زیر را زیر سوال می‌برند، پس شما چرا از استقلال این فوتبال کوتاه آمدی؟ به چه اجازه‌ای فیفا می‌تواند برای نوشتن اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران ۳ نفر از خودش معرفی کند؟ کجای دنیا فیفا آمده ۳ نفر معرفی کرده و بگوید صفایی ، خبیری و غفاری عضو انتخابی از فیفا باشند و ۳ نفر از ایران که علی آبادی ۳ نفری را انتخاب کرد که آدم‌های خودش باشند حالا من کیومرث هاشمی را جدا می‌دانم اما واقعاً رغبتی و انصاری فرد در کار اساسنامه نویسی وارد هستند؟ نتیجه این کارها چه می‌شود؟ نتیجه این می‌شودکه گروه ای آقایانکه گروه فیفا هستند، از هر نظر در اساسنامه نظرات خودشان را تأمین می کنند یک مثال می‌زنم، کجای دنیا در اساسنامه قدرت دبیر کل را بیشتر از رئیس فدراسیون می‌دانند؟اینها می دانستند که چه کسی را رئیس می‌خواهند بگذارند و چه کسانی را در آینده رئیس فدراسیون خواهند گذاشت. کسانی رئیس می‌شوند که آدم‌های غیر ورزشی هستند، کسانی که منافع فوتبال را نمی‌خواهند.

نبی معامله ای بود بین رئیس کمیته انتقالی و علی آبادی&#۱۶۰;


وی تصریح کرد: اولین صدمه‌ای که این اساسنامه به فوتبال ما زد، این بود که مقام رئیس فدراسیون را کم کرد. دبیر کل کیست؟همان کسی که از دل کمیته انتقالی در آمد یعنی نبی معامله‌ای بود بین رئیس کمیته انتقالی و علی آبادی، شما ببینید اساسنامه را باید کسانی بنویسند که موی خودشان را در فوتبال سفید کرده‌اند و با این کار زندگی کرده‌اند یعنی فوتبال بازی کرده باشند و به تیم ملی رسیده اند و در فدراسیون پست گرفته‌اند. امروز فیفا می‌گوید کسانی که کارهای کوچک هم انجام می‌دهند، باید از خانواده فوتبال باشند. اصلاًفیفا ورود آدم‌های غیر ورزشی را منع کرده است. وقتی رئیس کمیته انتقالی از طرف دولت خاتمی به هاشمی طبا معرفی می‌شود ووی هم می‌پذیرد، یعنی ریشه این کار غیر ورزشی است که مخالفت با نظر فیفا است که می‌گوید ورزشی‌ها باشند.

آقایان سن ریاست را با سن خودشان در اساسنامه تطبیق دادند

وی ادامه داد: بنابراین اولین صدمه این اساسنامه این بود که قدرت رئیس فدراسیون را کم کرد بعد هم اینکه خود فیفا که مرجع ما است، روسای سن بالا دارد خود سپ بلاتر ۸۰ سال سن دارد دکتر هاوه‌لانژ با ۸۴ سال سن رئیس فیفا بود. اینها در اساسنامه نوشتند افراد بالای ۶۵ سال نمی‌توانند رئیس فدراسیون بشوند در صورتی که بالای ۶۵ سال تازه فهمیده فوتبال یعنی چه چون مراتب را طی کرده و می‌تواند همه کار فوتبال دارد اما آمدند گفتند بالای ۶۵ سال نمی‌شود چرا؟ چون خودشان در آن زمان همگی بین ۵۰ تا ۵۵ سال سن داشتند و گفتند خودمان ۱۵ سال هستیم و بعد هم کار را دست کسانی می‌دهیم که خودمان می‌سازیم.

**به روزمرگی افتاده‌ایم


وی تصریح کرد: فوتبالی که دچارروزمرگی شده یعنی امروز منتظریم که لبنان را ببریم، مملکتی با ۷۵ میلیون نفر جمعیت وسالی ۶۰۰ میلیارد تومان که دولت هزینه فوتبال می کند، باید آرزو کنیم که لبنان را ببریم؟ لبنانی که آرزویش این است ما برای آنها یک زمین درست کنیم. لبنانی که دست به دامن مملکت ما می شود که یک استادیوم برای آنها بسازیم.

صدماتی که کمیته انتقالی داشت این بود که آدم هایی را در فدراسیون فوتبال ایران گذاشت که نباید باشند، آدم هایی مثل صفایی فراهانی، کفاشیان، نبی، آیت اللهی و تاج، اینها که با فوتبال نبوده اند.

دبیر کلی که یک نامه را نمی تواند ترجمه کند به چه کار می آید؟

وی در ارتباط با مشکلات داخلی فدراسیون فوتبال گفت: کسانی که در فدراسیون هستند، در فوتبال نبوده اند. ممکن است نبی با فوتبال بوده باشد اما کجا بوده؟ او با پرسپولیس بوده اما کجای پرسپولیس بوده است؟ بروید مطالعه کنید که این‌ها در فوتبال چه کاره بوده اند.

وقتی این آدم را می گذارید " دبیر کل " این طوری می شود که یک نامه را نمی توانند ترجمه کنند و تیم ملی امید ما حذف می شود و یک نامه را نمی توانند به AFC بفرستد و استقلال را از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم می کنند.

یک روزی در تلویزیون گفتم که مرا وزیر امور خارجه بگذارید چون تحصیل کرده هستم و زبان خارجه هم بلدم اما حتما می گویید نمی شود. من هم قبول دارم که نمی شود پس چطور می توانی یک نماینده را رئیس فدراسیون فوتبال بگذارید؟ چطور می توانید قبول کنید یک آدمی که با فوتبال بیگانه است، رئیس فدراسیون فوتبال شود؟

برخی آدمهای زمان ما دستوری بودند

وی در مورد اتفاقات دوران خودش در فدراسیون فوتبال اظهار داشت: در دوران ما اکثر کسانی که عضو هیئت رئیسه فدراسیون می شدند، دستوری بودند! اما کاری با آنها نداشتیم. آنها در جلسات شرکت می کردند و ما هم کار خودمان را می کردیم. فوتبالی که جهانی می شود، نمی تواند با یک سری آدم هایی که غیر ورزشی که دنبال ترفیع و بالا رفتن هستند، کار کند.

این همه مدرک صادر می شود یک مربی خوب نداریم

وی در مورد عملکرد کفاشیان در فدراسیون فوتبال تصریح کرد: چه کاری با کفاشیان در فوتبال انجام شده است؟ اینها می گویند یک کارهایی کرده ایم که AFC آنها را دیده است.

سؤال من این است که AFC دنبال چیست؟ اصلا فوتبال یعنی چی؟ فوتبال یعنی تیم ملی و ویترین تیم ملی باید پربار باشد. حالا شما می گویی که من آسیا ویژن را خوب انجام دادم و کمیته های مختلف را در فدراسیون درست کردم اما همه اینها که جمع شود، می شود بازی با لبنان، همه اینها می شود بازی با ازبکستان و رفتن یا نرفتن تیم ملی به جام جهانی یا قهرمانی و نایب قهرمانی در جام ملت های آسیا، ترانسفر بازیکن و ....

ما در این سال‌ها حاشیه‌ها را داشتیم. AFC گفته که فلان کلاس داوری یا مربیگری را برگزار کن. حالا شما ۱۰ هزار تا مدرک مربیگری بده، وقتی یک مربی ما نمی تواند در زمین تیمش را بچیند، وقتی یک مربی ما موفق نیست یعنی این کلاس‌ها بیهوده بوده و فقط به مردم مدرک داده اند و دانشی در آن نیست. این همه مربی که ما داریم، از چند نفر آنها استفاده می شود؟

کدام یک از اینها به خاطر داشتن مربیگری شان سرمربی شده اند؟ پشت جریان این است که مدیر عامل از کسی که خوشش بیاید، او را سرمربی می کند.

رویانیان چندین میلیارد به بودجه مملکت صدمه زد

وی افزود: در چرخه انتخاب سرمربی مدیر عاملی که خودش فوتبالی نیست، مستقیما از خارج سرمربی می آورد و چندین میلیارد تومان به بودجه مملکت صدمه می زند.

مانوئل ژوزه را چه کسی می آورد؟ آقای رویانیان می آورد اما او از فوتبال چی سرش می شود؟ رویانیان در قسمت سوخت تبحر دارد البته اگر آنجا هم چیزی بلد باشد، من نمی دانم که او در سوخت کارش را بلد است یا نه اما در فوتبال چی سرش می شود؟

ما از نیروهایی که داریم، در جای خودش از آنها استفاده نمی کنیم. وقتی نیروی غیرمتخصص می آید جای متخصص و نیروی متخصص در خانه می نشیند، بازدهی پائین می آید و هر روز ضعیف تر می شویم . الان فوتبال مملکت ما اینطوری شده و نه در فوتبال بلکه دربیشتر حوزه‌ها نیروی غیرمتخصص جای نیروی متخصص را گرفته است.

نگذاشتند قلعه نوعی در مالزی نتیجه نگیرد

وی در مورد استفاده از نیروهای متخصص اظهار داشت: ما قلعه نوعی را به عنوان یک نیروی متخصص فوتبالی به عنوان سرمربی تیم ملی گذاشتیم اما در مالزی کاری کردند که قلعه نوعی نتیجه نگیرد.

قلعه نوعی با آن تیم نتیجه می گرفت چون آن تیم ، تیم بسیار خوبی بود. ما در تهران با همان ترکیب، کره جنوبی را بردیم و در سئول با آنها یک بر یک مساوی کردیم. بردن کره جنوبی کار آسانی نیست اما در همان مقطع ما سرگروه قرار گرفتیم در جایی که کره جنوبی با ما همگروه بود اما امروز چی هستیم؟ امروز در گروه مان سوم هستیم و شما می بینید که چند روز دیگر رقیبان از ما جلو می زنند و ممکن است دیگر در رده سوم هم نباشیم.

با این باند و باند بازی‌ها به جائی نمی رسیم

وی در مورد آینده فوتبال ایران اظهار داشت: فوتبال ما با این اساسنامه، این آدم ها، این انتخابات و این باند و باند بازی به جایی نمی رسد وقتی یک آقایی می آید و قبل از انتخابات فدراسیون فوتبال همه را در یک هتل جمع می‌کند و وعده و وعید می دهد و انتخاب می شود، بنابراین کسی نمی آید در انتخابات فدراسیون شرکت کند چون می دانند که چیست.

فقط می گویند انتخابات فوتبال انجام شده و ما تمکین می کنیم. خوب، حالا به نتایج آن هم تمکین کنید، به نتایجی که تیم ملی گرفته، تمکین کنید.

امروز لبنان را می بریم و مردم خوشحال می شوند اما مردم باید بدانند که لبنان کجای فوتبال است. سقف فوتبال ما نباید لبنان باشد. متأسفانه اینقدر کم کاری شده و نتایج بد در همه رده های سنی گرفته ایم که وقتی لبنان را می برند، مردم خیلی خوشحال می شوند.

البته این مردم نیستند که روی سکوها هستند بلکه یک سری لیدرها هستند که با فدراسیون فوتبال یک سری روابط محکمی دارند و مسافرت می روند و ماهیانه می گیرند و مردم را به هیجان می آورند. نه اینکه بد باشد، خوب است اما باید ببینید که چه تیمی را برده اند.

امروز رفتن به جام جهانی هنر نیست

وی افزود: امروز دیگر رفتن به جام جهانی هنر نیست. وقتی ۵ تیم از آسیا به جام جهانی می روند که صعود به این مسابقات هنر نیست. آن روزی که ما صعود کردیم و به جام جهانی فرانسه رفتیم، ۳ تیم از آسیا می رفت و یک تیم هم به پلی آف می رفت و در آن شرایط سخت ما راهی جام جهانی شدیم.

توقع نداشتم از من تقدیر شود

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سئوال که آیا به خاطر صعود به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه به شکل شایسته ای از شما تقدیر شد، اظهار داشت: ما تیم را به جام جهانی بردیم اما توقعی نداشتیم که از ما تقدیر شود. ما که خدمت نکردیم! اما از آنها که واقعا خدمت می کنند، تعریف و تمجید شود.

ورزش ما کشتارگاه است و سعی می کنند رفیق های خودشان را از بین ببرند حالا یا درون میدان یا بیرون میدان. ما مشغول بردن تیم ملی به جام جهانی بودیم و توطئه می کردند که مرا عوض کنند اما به این مسائل توجه نمی کردیم چون هدف ما صعود به جام جهانی بود.

همان کسانی که بعدا رئیس فدراسیون فوتبال شدند، توطئه کردند، اسم نمی آورم و نمی خواهم واضح تر بگویم اما یک گروه می خواستند با مسائل غیر ورزشی آدم های خودشان را بیاورند، هاشمی طبا و فائقی واقعا برای ورزش ایران زحمت کشیدند اما الان کجا هستند؟ جای آنها چه کسانی آمده اند؟ شما می توانید هاشمی طبا را با عباسی وزیر ورزش مقایسه کنید؟ یا مگر می شود آنها را با علی آبادی و سعیدلو مقایسه کرد؟

سعیدلو واقعا بچه است/صندلی به سعید لو افتخار داده بود

وی در مورد اقدام سعیدلو در AFC و از بین رفتن کرسی ایران در کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: سعیدلو واقعا بچه است و بچگانه در انتخابات AFC عمل کرده است. او رفته و بدون اینکه لابی کند، وارد شده نه، این طوری نیست و حساب و کتاب دارد وقتی در جلسات فیفا و AFC شرکت می کنی اگر بازیکن ملی نباشی آنها می فهمند، آدم وقتی بزرگ باشد به صندلی افتخار می دهد اما در آن جا فهمیدند که صندلی به سعیدلو افتخار داده که او را رئیس سازمان تربیت بدنی ایران گذاشته اند.

من،دادکان،نوآموز،طاووسی به صندلی فدراسیون افتخار داده بودیم/صندلی این‌ها را پرت می کند

من،دادکان، نوآموز، هادی طاووسی به صندلی ریاست فدراسیون فوتبال افتخار داده بودیم آدم های بزرگی مثل دکتر برومند، اکرامی، مکری و حسین فکری بودند که به صندلی ورزش افتخار می دادند و روی آن می نشستند اما امروز آدم هایی مثل سعیدلو، علی آبادی، کفاشیان هستند و این صندلی است که به آن‌ها افتخار می دهد؛ آن‌ها روی یک تکه کاغذ رئیس هستند و با ۱۰ میلیارد تومان هم نتوانستند تیم ملی را به جام جهانی ببرند اما چطور ما با ۵۰ – ۱۰۰ میلیون بدیم پس این یک هنر است که در وجود آدم هایی که این هنر را دارند، نهفته است. دولت برود دنبال آدم های پرت و بیراه و آن‌ها را بنشاند روی صندلی ورزش و صندلی فدراسیون فوتبال اما این صندلی به این‌ها نمی چسبد و یک لرزشی دارد که این‌ها را پرت می کند.

مگر در بحران هستیم که دبیر کل فدراسیون سرپرست تیم ملی می شود؟


وی در خصوص حضور نبی در تیم ملی به عنوان سرپرست گفت: اگر یک مملکتی در بحران باشد و نتوانند کسی را پیدا کنند و طرف را موقت بگذارند می گویم مردم به او این وظیفه را داده اند که صندلی سرپرست تیم ملی خالی است و او بنشیند، عیبی هم ندارد اما مگر ما در بحران هستیم که نبی روی نیمکت تیم ملی می نشیند؟

نبی یک تکه چوب است که روی نیمکت تیم ملی نشسته

اعتقاد ندارم که نبی دبیر کل و سرپرستی را بلد است چون این کارها درس دارد، علم دارد و دوره دارد و نمی توانی همینطوری وارد بشوی ما هم بعضی مواقع اشتباه کردیم و یک نفری را سرپرست تیم ملی گذاشتیم که دست چپ و راستش را بلد نیست اما مملکت در بعضی مواقع کسی را ندارد و به این آدم‌ها مراجعه می‌کند اما یک زمان هست که آدم داریم شما اگر از آدم های بزرگ مثل جعفر کاشانی خواهش می کردید، در این مقطع نمی آمد کمک کند؟ آنوقت باید دبیر کل فدراسیون را سرپرست تیم ملی بگذاری تا هم آبروی دبیر کل را ببری و هم مردم می فهمند که ایشان یک تکه چوب است که روی نیمکت تیم ملی نشسته است.

بازیکنان هم نبی را قبول ندارند/نبی های فوتبال باید بروند

کی روش که حرف کسی را گوش نمی کند سرپرست باید جامعیت کامل داشته باشد بر امری که وارد می شود بازیکنان تیم ملی نبی را قبول ندارند نبی کجای فوتبال ما بوده من تنها نبی را نمی گویم بلکه نبی‌ها را در این فوتبال می گویم وقتی فوتبال دست فوتبالی‌ها باشد، درست می شود مثلاً حسن حبیبی که کاپیتان تیم ملی بود و بارها سرمربی تیم ملی بوده اگر سرپرست تیم ملی باشد حرفش را گوش می کنند اما ۹۰ دقیقه نبی روی نیمکت تیم ملی می نشیند و فقط نگاه می‌کند چون صندلی به آن‌ها ارزش داده بنابراین یک مقدار زجرآور است که دبیر کل فدراسیون به عنوان سرپرست روی نیمکت تیم ملی بنشیند اما این فدراسیون کسی را ندارد یعنی فدراسیون احاطه شده به وسیله آیت الهی، حالا آیت الهی در این فوتبال کی بوده؟ کجای فوتبال بوده؟ آدم هایی که کاره ای نبودند، فوتبال مملکت را گرفته اند و الان روزی رسیده که دنبال یک سرپرست برای تیم ملی می گردیم.

در انتخابات فارس تقلب شد و آیت الهی انتخاب شد همانطور که کفاشیان انتخاب شد

وی در مورد آیت اللهی اضافه کرد: در انتخابات هیات فوتبال فارس تقلب و تخلف شد مدیر کل ورزش استان فارس هم اعلام کرد که در این انتخابات تخلف شده و انتخابات باطل است اما او هم زورش نمی رسد کفاشیان می گوید انتخابات فارس باطل نیست و همانطور که کفاشیان انتخاب شد، آیت الهی هم انتخاب شد. این‌ها معادله نیستند چون معادله علم می خواهد که آن علم را ندارند.
وزارت ورزش اگر یکروز استادیوم را بگیرد فوتبال را نمی توانیم برگزار کنیم

این معادله است وقتی می گویند فدراسیون فوتبال مستقل است و وزارت ورزش دخالت نکند همین می شود اما من می گویم وزارت ورزش بلد نیست چه کار کند چون اگر وزارت یک روز استادیوم را بگیرد این‌ها نمی توانند بازی برگزار کنند اگر بودجه‌ها را ندهند تیم‌ها به هم می خورند یعنی چه که فدراسیون فوتبال مستقل است؟ وقتی وزارت ورزش این کار را می کند، اول به فکر این است که امنیت مملکت به هم نخورد و دوم این که فیفا گفته فدراسیون فوتبال باید مستقل باشد که درست هم می گویند چون فدراسیون فوتبال یک نهاد غیر دولتی و مستقل است اما یک نهاد غیر دولتی چه طور از امکانات فیزیکی وزارت ورزش استفاده می کند؟ چطور وزارت ورزش از این قدرت استفاده نمی کند و نمی گوید که این کارها را ما انجام می دهیم و همان قدر که شما قدرت دارید ما باید ۲ برابر قدرت داشته باشیم ۱۲ سال قبل به غلط فوتبال را حرفه ای اعلام کردید و حالا که حرفه ای هستید، تیم‌ها بروند استادیوم درست کنند و کار خودتان را خودتان انجام دهید این یعنی استفاده از امکانات دولت و بی محلی به دولت.

کی روش بهتر از ما می داند در فوتبال چه خبر است


وی در مورد حضور کی روش در ایران اظهار داشت: کی روش از نظر من مربی بزرگی نیست و فقط یک آنالیزور است. یک عده جوان در روزنامه‌ها چون او اسم بزرگی داشته دنبال اسم کی روش هستند و دنبال آن آدمی نیستند که باید روی صندلی تیم ملی ما بنشیند کی روش در مورد شکست لبنان بهانه های مربیان داخلی را آورد که داوری علیه ما بود و زمین خراب بود انگار او هم شبیه ما شده اما کی روش از همه ما بهتر می داند که در فوتبال دنیا چه خبر است چون او در اسپانیا و پرتغال کار کرده و می داند هر کسی که بیرون زمین زرنگ تر است، برنده است.

پرتغال با دوز و کلک در جام جهانی برنده شد

کی روش می خواهد چه چیزی را ثابت کند؟ خود پرتغال با دوز و کلک هایی که امروز رو شده در بازی های جام جهانی برنده شده است کی روش می داند در مافیای رئال مادرید چه خبر است، البته معمولاً مربی در این کار دخالت نمی کند و افرادش را می فرستد. اگر کی روش چیزی به بچه های ما یاد داده بود که تیم ملی به این روز نمی افتاد که اساس تیم ملی بازیکنانی باشند که خارج از ایران بازی می کنند همانطور که تاکتیک در زمین حکم فرما است ۱۰ برابر آن خارج از زمین است که چطور تیم را آماده کنیم یعنی کجا اقامت کنیم و چطور برویم و چه کسی همراه تیم برود. دکتر روانپزشک و فیزیوتراپ هم خیلی مهم است در سال ۹۸ وقتی که می خواستیم یک روانپزشک را به سرمربی وقت تیم ملی معرفی کنیم گفت: هنوز ما دیوانه نشده ایم که دکتر بخواهیم اول باید خودمان را روانکاوی کنند.

از شجاعی و دژاگه بپرسید بیرون زمین یعنی چه؟

دید مربیان و بازیکنان ما نسبت به بیرون زمین خیلی محدود است از بازیکنانی که خارج از ایران بازی می کنند بازیکنانی مثل شجاعی و دژاگه بپرسید بیرون زمین یعنی چه آن وقت به شما می فهمانند که بیرون زمین ارزشی به مراتب بیشتر از درون زمین دارد درون زمین یک تیم ۹۰ دقیقه بازی می‌کند حالا می تواند یا نمی تواند اما بیرون زمین ۹۰ دقیقه نیست بلکه ماه‌ها فرصت دارید که روی تیم کار کنید که ما آن را نداریم.

** در AFC پشت پرده ای ندیدم


رئیس سابق فدراسیون فوتبال در خصوص پشت پرده های AFC و نمونه های عینی که دیده است، اظهار داشت: من پشت پرده ای از AFC ندیدم و هر چه دیدم، واقعیت بوده است. پشت پرده ‌AFC این است که هر کشوی در آسیا زحمت می کشد و منافع مملکت خودش را می خواهد آن‌ها که نمی آیند منافع کشورشان را جلوی من بشکافند همانطور که ما جلوی آن‌ها نشکافتیم؛ هر کسی زرنگ باشد، منافع مملکتش را حفظ می‌کند حالا این منافع حفظ کردن هم شرایط دارد یک موقعی هست که AFC شما را می پذیرد و در جلسات راه میدهند و عضو یکی از کمیته های مهم AFC می شود و همه جا می توانی سربکشی اما یک موقعی هست که شما عضو معمولی هستی مثل همین الان فدراسیون ما! تازه اگر شما را با پارتی بیاورند، به سابقه و قدمت شما برمی‌گردد که از فوتبال چی می‌فهمی، وقتی که چیزی نمی فهمی، شما را بگذارند رئیس فیفا، هیچ تاثیری ندارد چون یک کارشناس را میگذارند زیر دستت و همه کارها را می‌کند و شما فقط ماشین امضا هستی.

ما هنوز دنبال سرپرست برای تیم ملی هستیم

در فوتبالی که آسیا دارد، همه کشورها دنبال منافع خودشان هستند شما تایلند، قطر و ازبکستان را همین طوری نگاه نکنید این کشورها نمایندگان خود را به مجامع بین الملل فوتبالی مثل AFC و فیفا می فرستند و در جلسات کشورهای دیگر به عنوان میهمان شرکت می کنند و می بینند که چه خبر است اما امروز در این مملکت هنوز مشکل این را داریم که سرمربی چه کسی باشد و تیم ملی سرپرست ندارد استقلال و پرسپولیس همیشه جنگ آوردن سرمربی داخلی و خارجی دارند این طوری جز اینکه فوتبال ما به قهقرا برود، هیچی عایدمان نمی شود.

عده ای از مطبوعاتی‌ها مشکلات زیادی به وجود می آورند


وی در مورد نقش مطبوعات و رسانه‌ها در فوتبال ایران گفت: ما ۲ نوع رسانه داریم اکثر آنها کار خودشان را انجام می دهند و آن چیزی که به نظرشان می آید را میگویند که آدم های درست و پاکی هستند و فکرشان را می‌گویند مثلا می گویند کفاشیان بهتر از مصطفوی است اینکه عیبی ندارد فکری که در آن خلاف نباشد عیب نیست و فقط یک ایراد است اما بعضی از روزنامه‌ها هستند که تعدادشان بسیار کم است و دنبال منافع شخصی خودشان هستند و مشکلات عدیده ای را برای همه کسانی که در فوتبال زحمت می‌کشند به وجود می آورند و در آینده هم به وجود خواهند آورد در رادیو و تلویزیون هم همین طور است و بیهوده به یک نفر گیر می دهند و یا بیهوده یک نفر را می آورند پای تلویزیون و عصبانی اش می کنند.

از جان قلعه نوعی چه می خواهید؟

چند روز قبل برنامه ۹۰ را می دیدم و دیدم که فردوسی پور به عمد دارد قلعه نوعی را ناراحت می‌کند و قلعه نوعی هم دارد ناراحت می شود. شما از قلعه نوعی چه می‌خواهید؟ یک مملکت از یک مربی چه می‌خواهد؟ طرفداران می‌خواهند تیم شان قهرمان شود و بازیکنان مرتب و منظم باشند و بیهوده حرف نزنند. قلعه نوعی الان با توجه به آمار موفق ترین مربی این مملکت است و فاصله او با بقیه ۶۰ پله است قلعه نوعی هر جا بوده قهرمان شده است اشکال این مربی این بوده که خارج از ایران نتوانست نتیجه بگیرد اما عدم نتیجه گیری در مسابقات بین المللی آنقدرها هم تقصیر قلعه نوعی نیست چون همانقدری که ما در این کشور کار میکنیم، خارج از ایران نتیجه میگیریم اما ۱۰۰ هزار تا گرفتاری برای قلعه نوعی و امثال او ایجاد می کنیم.

ریشه ابراهیم زاده را در ذوب آهن زدند

یک روزی فیروز کریمی با پاس تهران قهرمان آسیا شد و یک روزی هم استقلال و پرسپولیس قهرمان آسیا شدند و همه این اتفاقات زمان من افتاد اما در آن مقطع همه مملکت در اختیارشان بود و همه همکاری می‌کردند امروز برای اینکه استقلال، پرسپولیس، ذوب آهن، سپاهان و صبای قم در آسیا موفق شدند ما چقدر به عنوان اهالی فوتبال این مملکت به آنها کمک می کنیم من همین الان می گویم هر کسی از من هر نظری و هر کمکی بخواهد در خدمتش هستم اما کسی از ما چیزی نمی خواهد چون حتما ً خودشان از ما خیلی وارد تر هستند و بیشتر بلدند اما واقعاً چقدر به این تیم‌ها کمک کرده ایم که اگر ابراهیم زاده در آسیا دوم شد، سال بعدش موفق تر شود. در خود باشگاه ذوب آهن ریشه او را زدند چون اول بودجه اش را قطع کردند و بعدش هم داستانهایی را به وجود آورند که جدا شود و امروز بی سر و صدا کار می‌کند و خوب هم کار می‌کند. ابراهیم زاده آدم با اخلاق، محترم و شرافتمندی است اما خود باشگاه ذوب آ‌هن او را از بین برد و گرنه ممکن بود بماند موفقیت هایی به دست آورد در یک مملکت در یک استان و در یک شهر دو تیم هست که به سپاهان آنقدر پول میدهند اما به ذوب آهن هیچی نمی دهند کجای دنیا این طوری است به نظر من مطبوعات و رسانه‌ها باید به این مسائل بپردازند.

*قلعه نوعی چوب مرا می خورد

وی ادامه داد: اگر مربیان ما در مسابقات بین المللی در یک دوره موفق و در یک دوره ناموفق هستند بستگی دارد که ما به عنوان مردم این مملکت چقدر به آنها کمک کرده ایم. به قلعه نویی در جام ملت های آسیا کمک نشد و در کاسه اش هم گذاشتند، بد هم در کاسه اش گذاشتند.
امیر قلعه نوعی چوب من را دارد می خورد، چوب اختلاف من و گروه صفائی را می‌خورد من اختلافی با آنها نداشتم آنا بروند در سیاست هر کاری می خواهد، بکند اما در فوتبال کاری نمی تواند بکند ما یعنی فوتبال بی عرضه است که می پذیرد آدم هایی که این کاره نیستند در فوتبال حاضر شوند.

به رویانیان ۱۰۰ برابر من در پرسپولیس پول داده اند .لیدر‌ها را تطمیع کردند به ما حمله کنندوی در مورد شرایط حال حاضر پرسپولیس و مقایسه آن با دوران حضور خودش در باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: من الان در پرسپولیس نیستم و نمی‌توانم انتقاد کنم اما یک موضوعی را میگویم کافی است مراجعه کنید به بودجه ما در آن زمان، سازمان تربیت بدنی در آن مقطع هیچ بودجه ای در اختیار من نگذاشت و قرارداد بازیکنان را هم خودش به بازیکنان می‌داد. یک آدمی آمد به پرسپولیس در آن مقطع کمک کرده و بعد هم آن کمکی که کرده بود را گرفت کل بودجه ما در آن زمان برای پرسپولیس ۶ میلیارد تومان بود و تیم ما تا دور برگشت با اختلاف گل دوم یا سوم بود ما مساوی می کردیم اما لیدرهایی که معلوم شد تطمیع شده اند به ما حمله می کردند یکی از آدم‌ها پول داده بود، نمی خواهم اسم بیاورم و ممکن است نیت او خیرخواهانه بوده اما آنهایی که این کار را کردند نیت خیرخواهانه نداشتند به خصوص لیدرهای زمان ما حالا در این شرایط ما چکار باید بکنیم؟ یک مدیرعامل من بودم و یک مدیرعامل هم رویانیان، شما ببینید به من چی دادند؟ اگر رویانیان ۱۰۰ برابر من پول نگرفته بود، مرا محاکمه کنید نه فقط من، به انصاری فرد چی دادند؟

این صندلی متعلق به رویانیان نیست


آن روزی که آمدم، گفتم پرسپولیس می سازم که چند دوره قهرمان شود، سعی کردم بهترین بازیکنان را جذب کنیم و بازیکنانی که در تیم های خودشان خوب بودند را گرفتیم اما بعد از ۷ ماه به آنها گفتم که کارآیی خوبی نشان ندادید حالا یا نوع تمرینات بچه‌ها بد بود که من همین جا میگویم قطبی اصلا مربی نبود قطبی را به ما قبولاندند تمرین قطبی خوب نبود و به او گفتم که من با مربیان خارجی زیادی کار کرده ام اما قطبی روی یک حرکت مستمر کار میکرد و به ثمر نمی‌رسید پیروانی هم آمد و تیم کار کرده قطبی را تحویل گرفت و موفق نبود الان رویانیان مربی و بازیکنان زیادی گرفته و خرجهای جانبی خیلی زیادی داشته و هزینه بسیار زیادی کرده است.
البته خوشحالم یک نفرآمده که این همه پول می‌تواند بیاورد اما به ما پول نمی‌دادند و به هر جهت به ایشان می دهند اما نتیجه نمیگیرد چون این صندلی، صندلی رویانیان نیست این بازیکنان که تمکین میکنند به خاطر مسائلی هست که رویانیان برای آنها آماده کرده اما نتیجه کلی خوب نیست.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391