برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

فوتبال آبادان در مسیر ترکستان:نفتی که می‌سوزد، سرمایه‌ای که هدر می‌رود

جمعه، ۴ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۱۵:۳۸ — فارس

فوتبال آبادان سالهاست در مسیر بدی قرار گرفته است و البته آنچه به جایی نرسد فریاد است.

شاید به جرات بتوان گفت بی ثابت‌ترین تیم حاضر در لیگ برتر تیم صنعت نفت آبادان است.

تیمی که در ۴۰ سال فعالیت خود ۲۶ سرمربی را به خود دیده است. آبادانی‌ها تاکنون از دوازده دوره لیگ برتر در ۵ دوره حضور داشته‌اند. این تیم ۲ بار نیز تجربه سقوط داشته؛ یک بار در فصل ۸۱-۸۲ و یک بار در فصل ۸۶-۸۷. نفتی‌ها پس از صعود در فصل ۸۸-۸۹ توانستند خود را در لیگ برتر نگه دارند و برای اولین بار رویه آسانسور را در پی نگیرند.

این تیم ۳ فصل است که در لیگ برتر حضور دارد. در دو سال گذشته هدایت آبادانی‌ها را کاسیمیرو و غلامحسین پیروانی برعهده داشتند، اما نفتی‌ها در این فصل از رقابت‌ها تغییر و تحولات زیادی در تمام بخش‌های خود داشتند، از راس مدیریت گرفته تا کادر فنی. در فصل دوازدهم لیگ برتر و در بخش مدیریتی علی حکمت تا هفته نهم مدیرعامل این باشگاه بود که پس از کسب نتایج ضعیف در حالی که خودش مطلع نبود برکنار شد و خلیل صالحی جای وی را گرفت. صالحی نیز نتوانست بیش از ۱۴ هفته در این باشگاه دوام بیاورد و جای خود را به ناصر گودرزی داد. هر چند که گفته می‌شد این تغییر و تحول به علت بازنشستگی صالحی بوده است اما در بخش سرمربیگری نیز شرایط صنعت نفت در این فصل این گونه بود.

مسئولان صنعت نفت پس از قطع همکاری با غلامحسین پیروانی این فصل را با ژوزه آلبرتو کاستا آغاز کردند. این مربی پرتغالی نتوانست دوامی داشته باشد و پس از ۹ هفته و کسب تنها یک پیروزی از هدایت آبادانی‌ها برکنار شد تا هم‌وطنش آلفردو کاسیمیرو سرمربی طلایی‌پوشان شود. این مربی پرتغالی نیز پس از ۱۳ هفته جای خود را به علی فیروزی مربی بومی آبادان داد.

آنچه که مشخص است این است که تغییر و تحولات صنعت نفت در این فصل بسیار زیاد بوده در حالی که این تیم پس از ۲۷ هفته تنها یک برد آن هم در زمان مربیگری کاستا و مقابل صبای قم در هفته ششم به دست آورده است. شرایط هم‌اکنون برای برزیل ایران بسیار دشوار شده است. این تیم با یک برد، ۱۳ مساوی و ۱۳ باخت با ۱۶ امتیاز در قعر جدول قرار دارد. در این فصل از رقابت‌ها ۴ و نیم تیم سقوط خواهند کرد و همین امر نیز کار آبادانی‌ها را دشوارتر می‌کند. نفتی‌ها ۷ هفته برای بقا در لیگ برتر فرصت دارند و باید فاصله ۱۰ امتیازی خود را با منطقه خطر جبران کنند که به نظر کار بسیار دشواری خواهند داشت.

حاشیه های تمام نشدنی در آبادان

آبادان روزی روزگاری مهد فوتبال ایران بوده است. آنهایی که قدیمی تر از نسل فعلی هستند به خوبی می دانند که ستاره های تیم ملی از آبادان به فوتبال ایران معرفی شدند اما اکنون آبادان به کجا می رود؟ راهی که فوتبال آبادان انتخاب کرده به ترکستان است و بس.

معلوم نیست در آبادان چه خبر است و چه زمانی قرار است این حاشیه‌ها دست از سر برزیل ایران بر دارد.

هر فصل شاهد این هستیم برخی از آنهایی که به ظاهر عاشق این تیم هستند به دنبال سیاست‌گذاری و تعیین تکلیف برای این باشگاه هستند؟ پس چه زمانی قرار است اراده ای قوی در این باشگاه پر طرفدار به وجود آید تا مقابل این افراد بایستند؟ به نظر می رسد گاهی دوستی‌ها در آبادان شبیه همان حکایت دوستی خاله خرسه است.

این روزها با هر یک از بازیکنان نفت آبادان که صحبت می شود می گویند تیم از مسائل فنی ضربه نمی خورد بلکه برخی برای تیم حاشیه درست می کنند.

کاش روزی برسد که بگویند این برخی چه کسانی هستند و چه اهدافی را دنبال می کنند. چطور می شود باشگاهی مثل نفت آبادان که پشتوانه ای قوی دارد این طور اسیر این برخی افراد است. هر چند که نباید نسبت به مسائل فنی هم بی تفاوت بود. مگر می شود تیمی که ۲۰ هفته است رنگ پیروزی را ندیده فقط به دلیل مسائل حاشیه ای نتیجه نگرفته باشد.

باید دید اول فصل چه کسانی برای تیم بستن و جذب نفرات مورد نیاز دخالت کرده اند و اکنون آنها باید پاسخگوی مسائل فنی این تیم باشند.

تیم نفت آبادان هر هفته به سقوط نزدیک می شود و آنهایی که مسئولند کجایند که پاسخگوی عاشقان بندرنشینی باشند که دنیای خود را با نفت آبادان می سازند.

افسوس برای نوجوانان و آن پسرکان پا برهنه که در آرزوی پوشیدن پیراهن تیم اول شهر خود می سوزند و صدایشان به جایی نمی رسد. واقعا چقدر زود برای آبادانی‌ها همه چیز دیر شده است.

در زیر نگاهی به حریفان صنعت نفت در ادامه مسابقات می‌اندازیم:

هفته بیست‌وهشتم

صنعت نفت - فولاد خوزستان

هفته بیست‌ونهم

داماش گیلان - صنعت نفت

هفته سی‌ام

صنعت نفت - سایپا

هفته سی‌ویکم

مس کرمان - صنعت نفت

هفته سی‌ودوم

صنعت نفت - راه‌آهن

هفته سی‌وسوم

ذوب‌آهن - صنعت نفت

هفته سی‌وچهارم

صنعت نفت - پیکان

جدول لیگ برتر به شرح زیر است:

۱- استقلال ۵۵ امتیاز

۲- تراکتورسازی ۵۲ امتیاز

۳- سپاهان ۵۰ امتیاز

۴- فولاد خوزستان ۴۶ امتیاز (یک بازی کمتر)

۵- نفت تهران ۴۳ امتیاز (یک بازی کمتر)

۶- پرسپولیس ۳۸ امتیاز (یک بازی کمتر)

۷- مس کرمان ۳۷ امتیاز (یک بازی کمتر)

۸- راه‌آهن ۳۶ امتیاز (تفاضل گل: -۱) (یک بازی کمتر)

۹- ملوان ۳۶ امتیاز (تفاضل گل: -۲)

۱۰- صبای قم ۳۵ امتیاز (یک بازی کمتر)

۱۱- سایپا ۳۴ امتیاز (یک بازی کمتر)

۱۲- فجرسپاسی ۳۳ امتیاز

۱۳- داماش گیلان ۳۰ امتیاز (یک بازی کمتر)

۱۴- آلومینیوم ۲۶ امتیاز (یک بازی کمتر)

۱۵- پیکان ۲۳ امتیاز (یک بازی کمتر)

۱۶- ذوب‌آهن ۲۲ امتیاز (یک بازی کمتر)

۱۷- گهر دورود ۱۸ امتیاز (یک بازی کمتر)

۱۸- صنعت نفت آبادان ۱۶ امتیاز

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391