برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

به بهانه شکستن بغض مهدوی کیا و خداحافظی از دنیای فوتبال؛ اشک هایی که سرخ بودند

سه‌شنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۱۴:۵۹ — خبرآنلاین

آخرین آرزوی مهدوی کیا در فوتبال ایران این است که در فینال جام حذفی ۵ دقیقه برای پرسپولیس بازی کند.

مهدی مهدوی‌کیا

با اشک های مهدی خیلی‌ها دیشب گریه کردند؛فرقی هم نداشت که فوتبالی باشند یا نه؛مرد باشند یا زن.یا حتی استقلالی و پرسپولیسی.کاپیتان که بغض سنگینی گلویش را می فشرد چند هفته ای دندان روی جگر گذاشت،اما دیگر نتوانست این درد را هم در کنار سایر دردهای ۲۱ سال فوتبال بازی کردنش بریزد و مثل همیشه از همان لبخند های ملیح بزند.بغض کیا بالاخره دیشب ترکید ولی باز هم از حد ادب خارج نشد و هر کجا که از او درباره گل محمدی سوال می کردند می گفت:«یحیی رفیق من است.»او در نود،از تصمیمی که گرفته بود حرف زد و توضیح داد که چه اتفاقاتی در هفته های قبل افتاده است. اتفاقاتی که باعث شد تا مهدی تصمیم به خداحافظی بگیرد و روی تصمیمی هم که گرفته مصمم باشد.این را می شود از جمله کلیدی که به فردوسی پور گفت به راحتی درک کرد:«با کسی شوخی ندارم؛تصمیم من جدی است. قطعا به آلمان می‌روم و مدارک مربی‌گری‌ام را دنبال می‌کنم. من به سرزمینی می‌روم که مردمانی دارد که اگر دوستت داشته باشند واقعی دوستت دارند و اگر از دستت ناراحت باشند به چشمانت نگاه می‌کنند و آن را می‌گویند. من دوست دارم به آلمان برگردم و کار مربی‌گری را از آنجا شروع کنم اما هر چه دارم از مردم ایران دارم. آنها در ۲۱ سال فوتبال‌ام همیشه حمایتم کردند.»

در هفته ای که گذشت سردی روابط بین کیا و یحیی به وضوح قابل مشاهده بود.دو رفیقی که شاید در ظاهر تودار بودند اما حرکاتشان چیز دیگری را ثابت می کرد.مهدی حاضر نبود تا درباره او و فوتبال حرفی بزند و واکنش هایی که در مواجهه با خبرنگاران نشان می داد این بود:«حرفی ندارم که بزنم.حتی من نمی دانم که چرا یحیی به تمرین نمی آید.»آنها حتی در آخرین تمرین پرسپولیس در یک تیم هم بازی بودند اما حتی در این بازی دست گرمی هم زیاد با هم حرف نمی زدند.مهدی دلخور از اتفاقات به وجود آمده بود و یحیی هم ناراحت از اینکه چرا کیا بحث خداحافظی اش از دنیای فوتبال را رسانه ای کرده است.ناراحتی ای که مهدوی کیا در موردش توضیح می دهد:«در کمپ پرسپولیس با یحیی به اتاقی رفتیم و گپ دوستانه‌ای زدیم. خودش از این موضوع ناراحت بود و گفت که من خودم هم اذیت شدم اما کادر فنی به این نتیجه رسیده که من از نظر بدنی و فنی نمی‌توانم به پرسپولیس کمک کنم. او گفت دوست داریم در یک بعد دیگر به ما کمک کنی و به عنوان بزرگتر و از نظر روحی تیم را جمع و جور کنی. به هر حال من از نظر فنی اجازه نداشتم صحبت کنم اما از نظر بدنی به خودم نگاه کردم که ببینم آیا رباط صلیبی پاره کرده‌ام، چند ماه نمی‌توانم بازی کنم؟ به هر حال من گفته‌ام که اگر چوب هم مربی‌ام بود از او اطاعت می‌کردم.»

همین چند روز پیش بود که کاپیتان کیا در گفت و گویی که با خبر داشت خاطرات یک عمر فوتبالش را مرور کرد.در لابلای این خاطرات وقتی عکسی از او و یحیی را نشانش دادیم واکنش کیا این بود:«یادش بخیر.ما مثل برادر بودیم،همیشه هم اتاقی.روزهای خوبی بود.از گل به ایرلند یحیی تا ضربه چیپی که در آلمان زد.»

برای کاپیتان همه چیز تمام شده است؛خداحافظ دنیای فوتبال:« من اعلام کردم که دیگر برنمی‌گردم تنها امیدم این است که پرسپولیس به فینال جام حذفی برود و من ۵ دقیقه بازی کرده و به صورت رسمی از فوتبال خداحافظی کنم.»مهدی قطعا می‌رود اما هنوز هم مشخص است که دلش با پرسپولیس است و اشک هایی که در برنامه نود ریخت به خاطر پیراهن سرخ بوده است.بازیکنی که پول انتقالش به فوتبال آلمان در بهترین شرایط به داد پرسپولیس رسید و با تزریق آن به بدنه تیم نخستین قهرمانی سرخپوشان در لیگ برتر را رقم زد.حالا وقت جبران برای اسطوره ای است که هامبورگی‌ها در برگزاری جشن قرن باشگاه خود او را روی سکو بردند.پرسپولیسی‌ها یک فینال جام حذفی را به کیا بدهکارند.فینالی که او دوست دارد تا برای همیشه چهار گوشه زمین را ببوسد و با فوتبال ایران خداحافظی کند.

مهدی اشک ریخت و با اشک خداحافظی کرد،اما حتی پس از شکستن غرورش باز هم به یحیی زنگ زد و گفت که چرا در برنامه زنده تلویزیونی گفته ای که استعفا می دهم؟ سرمربی پرسپولیس که به گفته فردوسی پور تحت تاثیر حرف های مهدی قرار گرفته بود روی خط برنامه نود آمد و برای اینکه ثابت کند هنوز هم رفاقت برایش ارزش دارد اعلام کرد از سمت خود در پرسپولیس استعفا می دهد.حرفی که عادل را وا داشت تا به یحیی بگوید:« شما تحت تاثیر قرار گرفته ای.»اما حرف گل محمدی این بود که برایش رفاقت بیشتر از فوتبال ارزش دارد. ولی ماجرای مهدی و کیا به همین جا ختم نشد و کیا یک بار دیگر ثابت کرد که در اوج شکستن غرورش بازهم پای رفاقتش ایستاده است.دقایقی پس از اینکه مهدوی کیا از مقابل دوربین نود کنار رفت شماره تلفن همراه گل محمدی را گرفت تا او را از تصمیمی که گرفته منصرف کند:«چرا گفتی استعفا می دهم؟تو به پرسپولیس آمده ای و باید با قدرت به کارت ادامه بدهی تا تیم قهرمان جام حذفی شود.»

یک شب دراماتیک برای فوتبال ایران.شبی که در خاطره‌ها خواهد ماند و هر زمان که صحبت از خداحافطی از دنیای فوتبا شود قطعا مثال زدنی خواهد شد.مهدی آدم بی ادبی نبود و مثل خیلی‌ها که به خاطر نیمکت نشینی‌ها مداوم راه های دیگری را پیش می گیرند به بی راهه نزد:« من هم می توانستم با پرخاشگری و داد و بیداد از اتاق بیرون بروم که این کار در شخصیتم نبود. چون اولین کسی که با من برخورد می کرد اعضای خانواده‌ام بودند. خانواده‌ام هیچ وقت جواب بدی را با بدی نداده‌اند. من می‌توانستم از اتاق بیرون رفته و مقابل درفشی‌فر که همیشه ۱۰ خبرنگار هستند مصاحبه کنم. راه دوم نیز این بود که به یحیی می‌گفتم من قرارداد دارم و طبق قرارداد باید بازی کنم. البته این را هم بگویم اصلا من قراردادی با پرسپولیس امضا نکرده‌ام. البته تا الان ۲۰۰ میلیون گرفته‌ام و این پول از یک قرارداد سفید است. راه سوم نیز این بود که من در کمال آرامش تصمیمی که به نفع خودم و تیم باشد بگیرم. من آن قدر راحت به فوتبال آمده‌ام که راحت هم از آن بروم. »کیا مصمم است و با اخلاقی که در ۲۱ سال فوتبال بازی کردنش نشان داده باید گفت که دیگر برنمی گردد.حتی حرف های محمد رویانیان هم باعث نشده تا او حتی به بازگشت فکر کند.البته در مورد یحیی هم فعلا این قضیه صدق می کند.از شب گذشته تا به حال او دیگر حرفی از بازگشت به فوتبال نزده است.او که در برنامه نود پای رفاقت را پیش کشید و گفت که به خاطر مهدوی کیا از پرسپولیس می‌رود هنوز نسبت به حرف های رویانیان واکنشی نشان نداده است.سردار در گفت و گویی که امروز انجام داد با قاطعیت از ماندن گل محمدی در پرسپولیس حرف زد و گفت که او با قدرت به کارش در این تیم ادامه خواهد داد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391