برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

دادکان: فوتبال بی اخلاق نیست ؛ فوتبال تابعی است از اجتماع

جمعه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۱۸:۰۶ — خبرآنلاین

محمد دادکان رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در برنامه تلویزیونی دفاعی جانانه داشت از فوتبال پاک.

محمد دادکان

اخلاق در صحنه ورزش و رسانه‌های ورزشی و تأثیرات آن بر جامعه درآخرین برنامه «دیروز، امروز، فردا» با حضور خسروی‌وفا مسئول کمیته پارالمپیک و محمد دادکان به عنوان مهمان تلفنی بررسی شد..
محمود خسروی وفا در ابتدای این برنامه در مورد دیدار رهبری با اهالی ورزش گفت :« این نوع دیدار برای اولین بار در نوع خودش اتفاق افتاد. اینکه ورزشکاران به صورت مستقیم خواسته های خود را مطرح کنند، کم پیش آمده بود. امسال سالی بود که موفقیت ورزشی ایران به چشم آمد و بخش هایی از انتظارات را برآورده کرده بود و به همین دلیل انتظار چنین دیداری می رفت. دیدار حضرت آقا خواسته دلی خیلی از قهرمانان ما بود. تعدادی از ورزشکاران به دلیل کمبود فضا نتوانستند در این دیدار باشند اما ورزشکاران مختلف از رشته های متنوع در این دیدار حضور داشتند. من حس کردم فضای صحبت های رهبری، تائید و تشویق ورزش کشور بود که با لحنی صمیمی و ملایم بیان شد. صحبت های رهبری در این دیدار رویکرد تازه ای داشت. هم تایید بود و هم مطالباتی در پی این تایید‌ها از طرف ایشان مطرح شد. وظیفه جامعه ورزش بعد از این دیدار، سنگین تر از گذشته شده است. بعد از پایان سخنرانی، ایشان مثل یک نگین بین ورزشکاران می گشتند و قهرمانان خواسته های خود را با ایشان مطرح می کردند. وقتی بهداد سلیمی انگشتر ایشان را خواستند، ابتدا ایشان دستور دادند یک انگشتر برای آقای سلیمی بیاورند اما در نهایت ایشان، تصمیم گرفتند انگشتر خودشان را به بهداد سلیمی اهدا کنند. ایشان دعایی خواندند و انگشتر را به آقای سلیمی هدیه دادند. فضای این دیدار، فضای رسمی نبود و همه چیز در کمال صمیمیت پش رفت.»
خسروی وفا با بیان اینکه رسانه‌ها باید مراقبت باشند تا دچار آفت دروغ و تهمت نشوند، گفت: « رسانه همیشه رسالت نظارتی برعهده داشته که تا امروز هم به خوبی این کار را انجام داده است. پارالمپیک دوره های پیش هم خوب کار می کرد اما در المپیک قبلی به دلیل کارهای خوب رسانه، کار قهرمانان معلول و جانباز به خوبی دیده شد.»
وی ادامه داد:« به نظر من نداشتن برنامه، نداشتن سیاست کلان و طرح جامع باعث می شود که راه پیشرفت به درستی طی نشود. از طرفی ورود مدیران غیر ورزشی به ورزش یکی دیگر از آفت های ورزش ماست. من معتقدم ورزشکاران نخبه باید وارد مدیریت ورزشی کشور شوند. بخش دیگری از مشکلات به راس هرم ورزش برمی گردد. ورزشکارهای ایران جزو ورزشکاران سالم دهکده المپیک هستیم و جایی که دچار مشکل می شویم، از طرف سیستم مدیریتی آسیب دیده ایم. تماشاگرانی هم که در استادیوم می آیند،همان مردمی هستند که در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کردند. اما رفتار بد آن‌ها در استادیوم به دلیل عدم مدیریت درست است.»
دادکان که به صورت تلفنی روی خط «دیروز، امروز، فردا» آمده بود، در ابتدای صحبت هایش در مورد دیدار مقام معظم رهبری با ورزشکاران گفت:« بزرگترین افتخارم این بود که در جمع ورزشکاران به خدمت حضرت آقا رسیدم. امیدوارم ورزشکاران از نصایح آقا کمال استفاده را داشته باشند تا راه پیشرفت کشور به سرعت طی شود.»
دکتر دادکان در ادامه صحبت هایش اظهار داشت:« در دنیای حرفه ای ورزش هیچ برنامه ای در رابطه با اخلاق وجود ندارد. هرجای دنیا که ورزش حرفه ای تعریف شده است،اخلاق تکه ای از پازل هایی است که در کنار آن چیده شده است و ورزشکاری که وارد ورزش حرفه ای می شود باید اخلاق حرفه ای را رعایت کند. باید قبول کنیم که حلقه گمشده ورزش ما اخلاق است. اخلاق در ورزش ما جایگاهی ندارد. یکی از شاخصه های مهم اخلاق، صداقت است که آن هم وجود ندارد. اگر بخواهیم برای جامعه ورزش خودمان تعریفی داشته باشیم، ایا احترام و محبت و درستکاری در آن وجود دارد؟ جواب منفی است. علتش این است که بحث مالی در ورزش کشور درست انجام نشده است و امروز با ورود مباحث مالی، موضوعات اخلاقی کمرنگ شده است.»
وی ادامه داد:« تا یک مساله اخلاقی پیش می آید ما به سراغ مربی و ورزشکار و رسانه می رویم اما چرا هیچ کس سراغ مدیر نمی رود؟! اولین بی اخلاقی در ورزش این است که فردی بدون تخصص داشتن در یک رشته، وارد آن رشته شود. این شروع بی اخلاقی است، در حالی که اخلاق متعلق به کشور ماست. ما مهد ادب و احترام و اخلاق و محبت هستیم. از بین رفتن قانون، ایجاد خشونت، تبعیض، رشوه دهی، ناجوانمردانه عمل کردن و... از مصادیق بی اخلاقی در ورزش ماست.»
دادکان اظهار داشت:« در هشت سال گذشته اوج بی اخلاقی مالی در ورزش کشور اتفاق افتاده است. یک مربی که در زمان من ۱۳ میلیون دریافت می کرده، امروز با ۵۰۰ میلیون تومان هم سرمربیگری تیم ملی کشورمان را قبول نمی کند. کسانی در سال های اخیر آمدند که می خواستند جایگاه های مختلف را در ورزش تصاحب کنند که این موضوع باعث ایجاد بی ثباتی در ورزش شد.»
خسروی وفا در ادامه برنامه در مورد رفتارهای اخلاقی ورزشکاران در صحنه های ورزشی گفت:« من فکر می کنم کارهای اخلاقی ورزشکاران در میادین ورزشی خودجوش است. انسان جنبه مادی و معنوی دارد . اگر این دوجنبه با هم تربیت شود، نتیجه خوبی حاصل می شود. ورزشکار باید شرایط خوب روحی داشته باشد تا بتواند از تمرینات خود به نتیجه ایده آلی برسد. من فکر می کنم سال ۷۷ بود که رهبری در دیدار با ورزشکاران بحث اخلاق و فرهنگ را بیان کردند و انگشت اشاره شان هم به سمت شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. مدیران باید طبق ساختاری که تعیین شده است حرکت کنند تا فضا درست مدیریت شود.»
رئیس سابق فدراسیون فوتبال کشورمان در ادامه برنامه با بیان اینکه گفت:« من نمی توانم صرفاً بپذیرم که آغاز بی اخلاقی های ورزشی از فوتبال بوده است. به هرحال جامعه ورزش از جامعه جدا نیست. چیزی که فوتبال ما و البته ورزش ما را تحث تاثیر قرار داده است، ارزشمند شدن مسائل مالی است که باعث شده مسائل معنوی کمرنگ شود.»
دادکان ادامه داد:« بهترین جا برای ورزشکار ورزشگاه‌ها و استادیوم هاست تا بتواند جایگاه خود را حفظ کند. اما باید ببینیم ما این امکانات را فراهم کرده ایم؟ اگر فراهم کرده ایم چرا بچه های ما از این امکانات استفاده نمی کنند؟! یک روزی تهران یک میلیون جمعیت داشت و برای بازی های استقلال و پرسپولیس حداقل صد هزار نفر به ورزشگاه می رفت اما الان ما چه کار کرده ایم که برای بازی این دو تیم، ۵ هزار نفر هم نمی روند؟!»
دادکان در پایان گفت:«ما نباید فراموش کنیم که چه گذشته ای داشته ایم! اگر یک روزی من قهرمان شدم باید یادم باشم که قبل از قهرمانی و یا گرفتن پست مدیریت، چه بوده ایم. ما هرچه در مملکت داریم، مدیون این کشور و مردمش هستیم. البته دعای پدر و مادر و تلاش های فرد هم بی تاثیر نیست اما نباید فراموش کنیم که چه گذشته ای داشته ایم. قهرمان در وهله اول، خودش باید خودش را حفظ کند و قدر خود را بداند.»
محمود خسروی وفا در ادامه برنامه در مورد طرح جامع ورزش کشور گفت:« در طرح های جامع کشور، دورنمای کشور مشخص است اما باید راهکارهای آن را طی کنیم. وقتی مدیریت‌ها تغییر پیدا می کند، نگاه اخلاقی برای ادامه راه مدیران قبلی وجود ندارد و همه چیز نمایشی پیش می رود. هر مدیری که می آید با آزمون و خطا می خواهد مدیریت را یاد بگیرد.»
وی ادامه داد:« مهم ترین وظیفه کمیسیون فرهنگی ورزش دنبال کردن سند راهبردی و طرح جامع ورزش است. اگر این موضوع به عنوان قانون به تصویب برسید خیلی از مسائل حل می شود. من معتقدم ما عقبه خوبی در ورزش داریم. همین الان هم پهلوانان بزرگی داریم. پرچم کشور ما وزن زیادی دارد. این ورزشکاران همان جوان هایی هستند که در راه حفظ عزت کشور به شهادت رسیدند. ما باید وزن پرچم کشور را برای قهرمانان خود جا بیاندازیم.»

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391