برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

درخواست ۱۷باشگاه برای دریافت مجوز حرفه‌ای

سه‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۰۹:۲۶ — ورزش۳

با معیارهای جدید AFC باشگاه‌های ایرانی برای گرفتن مجوز حرفه‌ای خیز برمی‌دارند.

با پایان یافتن مهلت کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) برای باشگاه‌های ایرانی در کسب مجوز حرفه‌ای آسیا، سازمان لیگ برتر به باشگاه‌ها هشدار دارد که تنها با برطرف کردن ضعف‌های باقی‌مانده‌ و اخذ مجوز حرفه‌ای AFC در ماه‌های آینده می‌توانند در فصل آینده حضور داشته باشند. اما ملاک‌های جدید و به روز شده AFC برای باشگاه‌ها چیست؟

معیارهای پنجگانه اصلی AFC برای صدور مجوز حرفه‌ای

۱- بخش ورزشی

۲- زیرساخت‌ها

۳- بخش پرسنلی

۴- بخش حقوقی

۵- بخش مالی

*** بخش ورزشی

این بخش خود به چند قسمت اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

۱- داشتن حداقل پنج تیم پایه ( یک تیم در رده سنی زیر ۱۰ سال، دو تیم در رده سنی ۱۰ تا ۱۴ سال، دو تیم در رده سنی ۱۵ تا ۲۱ سال).

۲- داشتن برنامه مصوب توسعه جوانان

۳- تشکیل سازمان جوانان

۴- داشتن پرسنل مجرب

۵- برگزاری کلاس‌های آموزشی

۶- تعیین ردیف بودجه مستقل برای تیم‌های پایه

۷- تمامی بازیکنان باید دارای پرونده پزشکی بوده و به طور مستمر تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرند.

*** زیر ساخت‌ها:

- در این بخش باشگاه‌ها باید دارای استادیوم‌های درجه A بوده و تمام امکانات تمرینی و بخش‌های سخت‌افزاری باشگاه‌ها نیز تاییدیه AFC را داشته باشند.

- AFC سه درجه A، B و C را برای باشگاه‌ها در نظر گرفته‌ که:

۱- درجه A: معیارهایی که بدون آنها مجوز حرفه‌ای صادر نمی‌شود.

۲- درجه B: معیارهایی که باشگاه‌ها داشته باشند امتیاز تلقی شده و اگر نداشته باشند AFC به آنها فرصت می‌دهد تا ایجاد شود.

۳- درجه C: ملاک‌هایی است که وجودشان تشویق AFC را در پی داشته اما نبودشان هیچ‌گونه امتیاز منفی دربر ندارد.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر تنها هفت استادیوم ایران دارای درجه A و آن هم نوع منفی هستند. این ورزشگاه‌ها عبارتند از: آزادی، باهنرکرمان، یادگار امام (ره) قم، یادگار امام (ره) تبریز، خلیج فارس هرمزگان و انقلاب کرج.

اما چهار ورزشگاه " شهید دستگردی، اکباتان، شهید عضدی رشت و تختی تهران" هم قابلیت گرفتن درجه A را در آینده نزدیک دارند.

مواردی چون ارتقای نور پرژکتورهای ورزشگاه به حداقل ۱۸۰۰ لوکس و داشتن اسکوربورد از ضعف‌های عمده استادیوم‌های ایران هستند.

اگر تنها سه ورزشگاه به هفت ورزشگاه درجه A ایران، اضافه شود، امتیاز کشورمان از ۸۱۳ فعلی به بیش از ۸۴۰ رسیده که در این صورت بالاتر از قطر ۸۳۸ امتیازی قرار می‌گیریم.

*** بخش پرسنلی:

در این بخش باشگاه‌ها باید دارای ساختار مدیریتی حرفه‌ای و سازمان‌مدار باشند که در آن تمامی ارکان باشگاه دارای جایگاه و شرح وظایف مشخصی باشند. این ارکان شامل:

- مدیرعامل منصوب شده توسط هیات مدیره که تمام وقت در اختیار باشگاه باشد.

- دبیرخانه مجهز

- مدیر تیم‌های پایه ( باید حداقل مدرک A مربیگری را داشته باشد)

- مربیان

- پزشک

- فیزیوتراپ

- افسر رسانه‌ای

- و سایر پرسنل (هر کدام شرح وظایف مشخصی داشته باشند)

*** بخش حقوقی:

- تمامی باشگاه‌ها باید ثبت تجاری شده باشند

- قراردادهای حقوقی باشگاه‌ با تمامی مربیان، ورزشکاران و پرسنل مشخص و شفاف باشد

- وضعیت قراردادهای اسپانسرشیپ، اجاره زمین و ... روشن باشد.

- باشگاه‌ها متعهد شوند تمامی شکایات در حوزه فوتبال را به بیرون از این مجموعه نبرند.

*** بخش مالی:

در بخش مالی تمامی درآمدها و هزینه‌های باشگاه‌ها باید شفاف باشد. باشگاه‌ها در این بخش دو وظیفه عمده دارند که شامل:

۱- صورت‌های مالی سالیانه باشگاه به تایید حسابرس مستقل برسد

۲- اظهارنامه مالیاتی باشگاه‌ها باید در پایان هر سال ارایه شود

- باشگاه‌ها باید متعهد شوند AFC می‌تواند در هر مقطع زمانی در سال، بر صورت‌حساب‌های مالی آنها نظارت مستقیم و مستمر داشته باشد، بنابراین صورت‌های وضعیت مالی باشگاه نباید انباشته شود.

- باشگا‌ه‌ها در سالی که درخواست مجوز حرفه‌ای می‌کنند باید هیچ‌گونه بدهی نداشته باشند یا این که وضعیت بدهی‌های خود را تعیین تکلیف کرده باشند.

۱۷ باشگاه ایران برای دریافت مجوز حرفه‌ای به AFC اعلام آمادگی کرده و قرار است ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا از اوایل اردیبهشت‌ ۹۲ برای بازدید و ارزیابی امکانات این باشگاه‌ها به کشورمان سفر کنند. اما نکته مهم اینجاست که اگر تمام ملاک‌های صدور مجوز حرفه‌ای در این ۱۷ باشگاه رعایت نشود، ممکن است کنفدراسیون آسیا باشگاه‌ها را به سندسازی متهم کند! بنابراین می‌طلبد تا باشگاه‌ها با کمک سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال به رفع ضعف‌های باقی‌مانده‌شان بویژه در بخش‌های سخت‌افزاری و ورزشی همت‌ گمارند.

در ایران امکانات سخت‌افزاری و استادیوم‌های کمی نسبت به بسیاری از کشورهای آسیایی وجود ندارد اما منطبق نبودن آنها با استانداردهای بین‌المللی و برخی ضعف‌های قابل پوشش، از امتیازات ما در بخش سخت‌افزاری کاسته است. به طور مثال از دیدگاه AFC تیم‌های لیگ برتری باید حداقل استادیومی با گنجایش ۳ هزار نفر و در لیگ قهرمانان ۵ هزار نفر را داشته باشند. ایران ۳۰۰ ورزشگاه بالای ۳ هزار نفر دارد که از این میان تنها ۱۷ استادیوم استاندارد هستند! این در حالی است که ازبکستان یکی از رقبای ما ۱۲ ورزشگاه با گنجایش بالای ۳ هزار نفر دارد که ۶ ورزشگاه تاییدیه AFC را دارند.

پیش از این کنفدراسیون فوتبال آسیا ملاک‌های یازده‌گانه برای کشورها در نظر گرفته بود که امتیاز مربوط به فدراسیون، لیگ و باشگاه‌ها با هم تلفیق شده بودند اما اکنون با تفکیک‌ ملاک‌ها به پنج بخش اصلی، باشگاه‌ها و لیگ هر کدام مستقل از هم مورد ارزیابی دقیق AFC قرار می‌گیرند. امیدواریم با همکاری باشگاه‌ها و تمامی بخش‌های مسوول در فوتبال از جمله وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بتوانیم سال آینده شاهد حضور باشگاه‌های استاندارد دارای پروانه حرفه‌ای AFC در لیگ برتر ایران باشیم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391