برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کفاشیان: نرفتن به برزیل یعنی فسخ قرارداد با کی‌روش

سه‌شنبه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۰۳:۰۷ — فارس

رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفت: اگر به جام جهانی ۲۰۱۴ نرویم، قرارداد‌ کی‌روش را فسخ خواهیم کرد.

علی کفاشیان

در آستانه سال جدید به دفتر رئیس فدراسیون فوتبال رفتیم تا بدانیم پرمخاطب‌ترین ورزش ایران در سالی که گذشت، چه شرایطی داشته و رئیس خندان و خوش اخلاق فوتبال سال ۹۱ را چگونه پشت سر گذاشته است. تلاش کردیم این مصاحبه گفت‌وگویی متفاوت باشد و حتی درباره حال و هوای نوروز هم از علی کفاشیان هم سؤال کردیم هر چند بیشتر این گفت‌وگو در خصوص مسائل روز فوتبال است. در جریان مصاحبه نیز سرکال رئیس فدراسیون فوتبال امارات نیز با تلفن همراه کفاشیان تماس گرفت و رئیس فدراسیون فوتبال ما با او نیز شوخی و خنده کرد و حتی تلاش کرد با او فارسی صحبت کند.

متن گفت‌وگوی علی کفاشیان را در زیر می‌خوانید.

* فدراسیون بعدی فدراسیون حاج خانم است!

شاداب نیستید به نظر؟

نه خوبم. کمی خسته هستم. این را نمی توانم کتمان کنم.

هنوز هم ورزش می کنید؟

من سه روز در هفته برای ورزش می‌روم و حتی اگر جلسه‌ای هم باشد آن را به بعد موکول می‌کنم. ورزش برای من مثل غذای روح است. بدون ورزش نمی‌توانم زندگی کنم. یکشنبه‌ها هم می‌روم و می‌دوم. البته مگر اینکه یک جلسه خیلی اضطراری باشد که ورزشم را تعطیل کنم اما بعدا قضای آن را به جای می‌آورم و برخی روزها هم به استخر می‌روم.

پس فدراسیون بعدی فدراسیون شنا و شیرجه و دو میدانی است؟

فدراسیون بعدی فدراسیون حاج‌خانم است. علاقه ذاتی من خدمت است. فرقی نمی‌کند در کجا باشد. من بعد از انقلاب و از سال ۵۹ در ورزش بودم. سال ۱۳۶۰ رئیس فدراسیون دو و میدانی بودم و از آن زمان تاکنون در ورزش مدیریت کردم. بس است دیگر چقدر کار کنم. البته بعد از کنار رفتن اگر هم کسی از من کمک بخواهد، کمکش می‌کنم.

بعید است شما ورزش را رها کنید؟

بالاخره یک روز باید رها کنیم و برویم. نمی‌شود که همیشه مسئول بمانم.

یادمان است که یک بار گفتید تازه باتجربه‌ شده‌اید و کنار نمی‌روید؟

بله ولی اکنون دیگر باتجربه‌ها را نمی‌خواهند. بنابراین باید من که بازنشسته‌ام بروم و در خانه بنشینم و شاید هم بحث‌های کارشناسی بکنم.

شاید هم می‌خواهید به کمیته ملی المپیک برگردید و دوباره دبیر شوید؟

نه. آنجا که هیچ چیزش مشخص نیست. حتی زمان برگزاری انتخابات آن هم معلوم نیست بعد می‌گویند طرف را توی دِه راه نمی‌دادند سراغ کدخدا را می‌گرفت.

تصور می‌کنیم علاقه‌تان این است که کل ورزش را اداره کنید؟

نه. علاقه ذاتی من خدمت است. یک زمانی دو و میدانی بودیم. زمانی دیگر در جایی دیگر. اکنون هر زمان که من را نخواهند، از خدایم است و می‌روم. همانطور که گفتم از سال ۶۰ در ورزش مسئولیت داشتم البته شغل اصلی‌ام چیز دیگری بود و در بانک مرکزی مشغول بودم.

فکر می‌کنیم پرفشارترین دوران کاری شما فدراسیون فوتبال بوده است؟

بله همین طور است. از روز اول فوتبال پرفشار بود و در برهه اخیر پرفشارتر. مخصوصا اینکه تیم‌های ملی ما بازی دارند. در این مقاطع و زمانی هم که نتیجه دلخواه به تیم ملی کسب نمی‌شود، فشار بیشتر می‌شود.

* هیئت رئیسه فدراسیون با کنار رفتن من مخالفت کرد


چقدر در این فشار و انتقادها خودتان را مقصر می‌دانید؟

برخی اوقات وقتی همه علیه من می‌شوند شک می‌کنم که نکند حضور من در این فدراسیون اشتباه است. بعد می‌روم و مشورت می‌گیرم و به آنها می‌گویم شاید بودن من برای فوتبال ضرر دارد و نبودنم خیلی بهتر است و می‌پرسم اگر اینگونه است این مسئله را درست کنیم. ولی به من می‌گویند نه اینگونه نیست. هر کاری مقطع و زمانی دارد. مثلا نمی‌توان وسط نماز آن را رها کرد و رفت. باید نماز تمام شود. هر کاری را باید به سرمنزل مقصود رساند و یا در مقطعی تمام کرد و سپس آن را رها کرد. از نظر ابعاد بین‌المللی و داخلی هم قابل توجیه شده باشند. ممکن است بگویند کفاشیان فساد و فلان و بهمان دارد. این بحثش جداست اما اگر بگویند توانایی این کار را ندارد باید دلایل خود را بیاورند و آن را به مجمع بدهند و مجمع است که می‌گوید بهتر است این شخص نباشد. من به این مسائل معتقدم و یا اینکه زمانی می‌گویند فلانی هست و بهتر از شما می‌تواند کار کند. من آن شخص را به مجمع معرفی و حتی از او دفاع هم می‌کنم خودتان دیدید که در مجمع گفتم آقای قریب هستند، توانمندند و بهتر از من هم هستند.

اما این جمله شما بیشتر یک جمله استراتژیک و تیزهوشانه بود که مجمع به شما رای بدهد.

نه اینگونه نبود. من خواست وزارت ورزش را مطرح کردم. آنها خودشان آن را نگفتند و من آن را به زبان آوردم. همه هم می‌دانستند و من هم آن را گفتم.

فکر نکردید که این مسئله ممکن است به ضررتان باشد؟

ضرر نمی‌کردم زیرا مجمع بود که می‌گفت کدام بهتر است و به آن شخص رای می‌داد. اکنون که من مانده‌ام بیشتر ضرر کرده‌ام و فشارهای زیادی را تحمل می‌کنم.

شما گفتید وقتی همه علیه من هستند احساس می‌کنم اشتباهی اینجا هستم. این همه چه کسانی هستند و شما از چه کسانی مشورت می‌گیرید؟

اول رسانه‌ها. دوم خود وزارت ورزش و یکسری ارگان‌های دیگر. وقتی همه می‌گویند تو نباش. یکی می‌گوید نمی‌توانی. یکی می‌‌گوید تو بازنشسته‌ای. یکی می‌گوید فلانی و وقتی حمایتی نشوم من را به شک می‌اندازند. مشورت هم از صاحب‌نظران مجمع فدراسیون فوتبال می‌گیرم که سالیان سال در فوتبال بوده‌اند و با آنها صحبت می‌کنم و مشاوره می‌گیرم. به آنها می‌گویم من آماده‌ام چه باید بکنیم. زیرا بالاخره یک روز باید مجمع را تشکیل بدهم و دردل‌هایم را بگویم و باید با یکسری اعضای مجمع صحبت کنم. با هیئت رئیسه فدراسیون هم صحبت می‌کنم. سه بار این صحبت را با هیئت رئیسه مطرح کردم که مجمع را بگذارید و انتخابات زودهنگام برگزار کنید. اما قبول نکردند.

هیئت رئیسه چرا پیشنهاد شما را قبول نکرد؟

هیئت رئیسه چند دلیل دارد. در مقطعی هستیم که بازی‌های مقدماتی جام جهانی که بسیار حساس است، برگزار می‌شود. ما چند هدف برای خود تعریف کرده‌ایم که به همه آنها رسیده‌ایم به جز تیم ملی جوانان که نتوانست به جام جهانی برود که آن هم با شایستگی به جام جهانی نرفت. فوتسال، نوجوانان و فوتبال ساحلی ما به جام جهانی صعود کردند. تیم ملی بانوان ما هم بالا آمد. در بخش‌های آموزش و ویژن هم فعالیت‌های خوبی داشتیم. در باشگاه‌ها و لیگ‌ها هم عملکردمان خوب بوده است. همین مسائل باعث شد AFC ما را فدراسیون برتر آسیا کند. آخرین کار ما هم حضور تیم ملی بزرگسالان در جام جهانی است. بنابراین هیئت رئیسه می‌گوید اگر اکنون من بروم همه مسائل فوتبال را فراموش می‌کنند و فقط به دنبال این هستند که چه کسی می‌آید و چه کسی می‌رود. تاریخ فوتبال این را نشان داده و این مسئله مهم است. بنابراین هیئت رئیسه گفت اجازه بدهید تکلیف تیم ملی مشخص شود و پس از آن این مسئله را پیگیری کنیم. دوم اینکه در اردیبهشت ماه انتخابات AFC برگزار می‌شود و رؤسای فدراسیون‌های مختلف کشورها با یکدیگر در تماس و لابی هستند تا بدانند چه کاری بکنند و چه تصمیمی بگیرند. وجهه بین‌المللی هم در آسیا به دست آوردیم. بحث دیگر هم آمدن بلاتر به تهران است و بحث دیگرش هم آن است که اگر من بروم و سرپرستی برای فدراسیون انتخاب شود، دوباره بحث دخالت در فوتبال پیش می‌آید و فیفا می‌گوید کفاشیان چرا رفتی، مریض بودی، بیماری بودی، مُردی؟ مشکلی بر مشکلات خودمان اضافه می‌کنیم. اما می‌توان با فکر،تدبیر و برنامه این کار را انجام دهیم. به خاطر همین دلایلی که گفتم هیئت رئیسه با پیشنهاد من موافقت کرد.

* ادعای ماندن در فوتبال را ندارم

زمانی که بحث استعفا را مطرح کردید، احساس کردیم خیلی خسته هستید که چنین حرف‌هایی زدید؟

ببینید من الان هم خسته هستم. شما درست می‌گویید. زمانی دیدم همه علیه من هستند. خودم شک کردم و گفتم شاید خلاف است که من در اینجا هستم. من داعیه ماندن در اینجا را ندارم اما می‌گویم کار باید درست پیش برود.

چرا اصرار بر ماندن ندارید؟

اگر خیلی اصرار کنم تصور می‌کنند اینجا حلوا توزیع می‌کنند اما واقعیت این است که من می‌گویم باید طرح و برنامه داشت. کفاشیان مهم نیست فوتبال ما مهم است. خواست ملی مهمتر از اشخاص هستند. من به اندازه کافی در ورزش مدیریت کرده‌ام. خسته هم شده‌ام و می‌روم و از دور می‌نشینم و به به می‌گویم و انتقاد می‌کنم.

شما که می‌گویید در مجمع خواست وزارت ورزش را بیان کردید، چرا به یکباره وزارتخانه ورزش با شما اختلاف نظر پیدا کرد؟

این را از خودشان بپرسید.

اما در همان جلسه مجمع هم لب‌خوانی حمید سجادی نشان می‌دهد که به شما می‌گوید کنار بکشید.

آن موقع دیگر نمی‌توانستم کنار بکشم چون از من خواسته بودند بمانم. من گفتم برای رای‌گیری می‌مانم اما از اعضای مجمع خواستم که به من رای ندهند اما به من رای دادند. پس من باید به آن رای احترام بگذارم و با همان رای هم کنار بروم. فدراسیون فوتبال الان شرایطی دارد که در آن مجمع تصمیم‌گیرنده است. اگر حرف منطقی در مجمع زده شود، پذیرفته می‌شود.

شما هم ظاهرا کمربندتان را محکم‌تر کردید و گفتید برای پول ندادن وزارت ورزش هم آماده‌اید؟

مگر ما بد کار کردیم؟ امسال هم پول نگرفته‌ایم اما کارهایمان را پیش بردیم. هر چند تحت فشار هم بودیم. البته این را هم بگویم که خود اعضای دولت هم به ما کمک کردند. من با رئیس‌جمهور که جلسه داشتم ایشان خیلی به ما کمک کردند و به قول‌هایی که دادند اکثرا عمل کردند.

*رئیس‌جمهور به فوتبال ما کمک می‌کند نه به من

چطور می‌شود که وزیر ورزش به شما کمک نمی‌کند اما رئیس‌جمهور به کفاشیان کمک می‌کند؟

ایشان به من کمک نمی‌کند به فوتبال مملکت کمک می‌کند، البته وزارت ورزش هم مشکلات مالی پیدا کرد و اگر هم اکنون می‌خواستند پول بدهند نمی‌توانستند این کار را کنند. الآن می‌توان گفت که آنها پول ندارند و به ما نمی‌دهند.

البته آن زمان هم که پول داشتند ندادند؟

بخشی از تعهدات مربوط به گذشته است نه زمان عباسی مربوط به سازمان تربیت بدنی مثلاً برای جذب مربی خارجی که هزینه سنگینی هم دارد دستور کتبی از سعیدلو داریم اما زمانی که این تعهدات اجرا نمی‌شود به مشکل بر می‌خوریم و ما را اذیت و روند ما را کُند می‌کند. شاید در آینده برخی از نتایجی که نگیریم به خاطر اتفاقاتی است که اکنون می‌افتد. زیرا تیم امید و جوانان ما باید چند مسابقه قوی داشته باشد اما مدام این مسئله را عقب می‌اندازیم تا تعهداتی را که داریم را انجام دهیم. هزینه‌های ما اکنون سه‌چهار برابر شده است.

توانسته‌اید تعهدات مالی خود به کی‌روش را انجام دهید؟

بله تاکنون پرداخت‌های کی‌روش انجام شده است.

چه می‌شود که برای کی‌روش پول هست اما برای کارهای دیگر نیست؟

برای کارهای دیگر هم پول داریم اما مقطعی است و سعی کردیم کم‌کم جلو برویم. ما باید فضای کاری خوبی برای کی‌روش فراهم کنیم تا تیم ملی نتیجه بگیرد.

چه تضمینی وجود دارد که کی‌روش تیم ملی را به جام جهانی ببرد آن هم با این همه امکاناتی که در اختیارش می‌گذارید؟

او تمام تلاشش را می‌کند اما ما اکنون نمی‌توانیم به او بگوییم چرا چنین کردی و چنان نکردی و با او بد اخلاقی کنیم. دو سه ماه آینده را هم باید در کنار او باشیم و همه چیز را تحمل کنیم تا خردادماه که تکلیف تیم ملی برای رفتن به جام جهانی مشخص شود و پس از آن با او دوباره مذاکره می‌کنیم.

شما خودتان با کی‌روش راحتید؟

بله مشکلی نیست.

خیلی‌جاها انتقاد می‌شود که فدراسیون بله قربان‌گوی کی‌روش است؟

اینگونه نیست، کی‌روش تمام کارهایش را با ما هماهنگ می‌کند. اینگونه نیست که شما می‌گویید.

برای نمونه همین برگزار نشدن جام حذفی که گفته می‌شد خواسته کی‌روش بوده است؟

نه اینگونه نبود ما سازمان و هیئت‌رئیسه لیگ داریم،‌ مربی می‌گوید من زمان بیشتری می‌خواهم و هیئت رئیسه سازمان لیگ هم تصویب کرد که جام حذفی برگزار نشود. البته اگر مربی ایرانی هم بود همین خواسته را داشت هرچند بعداً با اعتراض‌هایی که انجام شد جام حذفی را برگزار کردیم. باید قبول کنیم که اگر تیم ملی ما به جام‌جهانی برود فوتبال ما سود می‌برد و پیشرفت می‌کند. وقتی جام جهانی برای ما خیلی مهم است همه تدابیر را به کار می‌گیریم تا به این هدف برسیم.

* بعد از خرداد انتخابات فدراسیون فوتبال را برگزار می‌کنیم

اگر امروز خرداد ۹۲ بود و تیم ملی ایران هم به جام جهانی صعود کرده باشد علی کفاشیان همچنان در فدراسیون فوتبال می‌ماند یا می‌خواهد برود؟‌

تا خردادماه تکلیف تیم ملی مشخص می‌شود، یا انشالله به جام جهانی صعود می‌کنیم یا خدای نکرده به جام جهانی نمی‌رویم. در هر صورت من اعتقاد دارم که انتخابات زودرس فدراسیون فوتبال باید برگزار شود. البته قبل از آن نباید حرفی از انتخابات فدراسیون فوتبال زد زیرا به ضرر ما می‌شود. زیرا همین آقای کی‌روش بعداً بهانه دارد و می‌گوید آنجا مدام دعوا و معارفه بود و من نمی‌دانستم با چه کسی باید حرف بزنم این مسائل خیلی مهم است. پس فوتبال ما اکنون به آرامش نیاز دارد. اما بعد از خرداد وضعیت فرق می‌کند. هم تکلیف تیم ملی مشخص شده است هم سیاست جدیدی در کار است. پس می‌طلبد که آن زمان مجمع برای انتخابات فدراسیون برگزار کنیم و ممکن است دوباره به خود من تکلیف کنند که بمانم که امیدوارم چنین کاری نکنند اما اگر بخواهم ادامه بدهم با چنین شرایطی هرگز کار نمی‌کنم باید شرایط فرق کند.

یعنی منظورتان از شرایط وضعیت مالی است؟

همه چیز، حمایت مالی و معنوی، حمایت‌های معنوی هم خیلی مهم است، اینکه شما کار کنید و یکباره یکی پس کله‌ات بزند، اینگونه نمی‌شود.

یعنی اگر تیم ملی به جام جهانی برود ممکن است شرایط بسنجید و در فوتبال بمانید؟‌

نه من شرایط را نمی‌سنجم بلکه همه چیز را بر عهده مجمع می‌گذارم و از آنها می‌خواهم که در مورد انتخابات زودرس فدارسیون فوتبال فکر کنند.

*به جام جهانی نرویم قرارداد کی‌روش فسخ می‌شود

اگر تیم ملی به جام جهانی نرود کی‌روش همچنان سرمربی تیم ملی ایران خواهند ماند؟

تعهد ما با کی‌روش این است که تیم ملی را به جام جهانی ببرد. اگر تیم ملی را به جام جهانی نبرد با او دیگر کاری نداریم.

یعنی در آن صورت قرارداد فسخ می‌شود یا مجبور هستید که دستمزدش را پس از اخراج به طور کامل بدهید؟

نه قراردادمان اینگونه است که اگر تیم ملی را به جام جهانی نبرد قراردادمان فسخ می‌شود.

خودتان عملکرد تیم ملی را می‌پسندید؟

آخرین بازی تیم ملی مقابل لبنان را پسندیدم البته تیم ملی ما به گونه‌ای است که با توجه به امکانات و کادر فنی که برایش انتخاب کردیم باید حضورش در جام جهانی قطعی می‌شد. یعنی قطر و لبنان را برده باشیم و مشکلی نداشته باشیم ولی این اتفاق نیفتاد و کار ما خیلی سخت شده و این مسئله ما را اذیت کرده است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391