برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

جزئیات کامل مستند تبانی لبنان و قطر

جمعه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۱۳:۳۷ — ایسنا

پرونده تبانی در فوتبال لبنان امروز در برنامه "ورزش و مردم" در قالب ارائه یک فیلم مستند که در لبنان تهیه شده بود، پخش شد اما یکی از تهیه‌کنندگان این مستند جزییات کاملی از صحبت‌های انجام گرفته در این مستند را در اختیار خبرگزاری‌ها قرار داد؛

جزییاتی که می‌تواند رسوایی در فوتبال لبنان را به طور کامل برملا کند.

در این فیلم مستند آمده است که فوتبال لبنان پس از سال‌ها با عبور از سد تیم‌های کویت، امارات و شکست یک بر صفر کره‌جنوبی در بیروت به مرحله دوم مسابقات مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل صعود کرد و در گروه اول با تیم‌های ایران، ازبکستان، کره‌جنوبی و قطر همگروه شد و نامی در بین فوتبال آسیا برای خود دست‌وپا کرد اما شیرینی این دستاورد با اعلام تبانی گسترده در فوتبال لبنان خیلی زود به کام فدراسیون و فوتبال باشگاهی و ملی این کشور تلخ شد. نخستین بار باشگاه العهد لبنان، قهرمان چند دوره لیگ فوتبال این کشور پرونده تبانی در بازی‌های باشگاهی آسیایی را بازگشایی کرد.

محمد عاصی، مدیر باشگاه العهد لبنان در همین رابطه گفت: "از زمان انتشار شایعه تبانی و شرط‌بندی در لیگ فوتبال لبنان و از آنجایی که در این میان نام چند تن از بازیکنان ما مطرح شد وبه نظر هم می‌آمد که پای آنها در میان باشد، برخلاف بسیاری که به خاطر مصالح خودشان جرات ورود به این مسایل را نداشتند، باشگاه العهد تصمیم گرفت، درباره این شایعات تحقیقات خود را آغاز کند. در گام اول کمیته‌ای سه نفره را تشکیل دادیم. خود من نیز عضو این کمیته بودم. بازیکنان مورد نظر فراخوانده شدند و سؤالاتی از آنها پرسیده شد. در ابتدا آنها به طور کامل منکر همه اتهامات شدند ولی با تدابیری که اتخاذ کردیم، توانستیم حقیقت امر را کشف کنیم. بازیکنان خاطی چاره نداشتند جز این‌که به اتهامات‌شان اعتراف کنند. در نهایت پس از تکمیل پرونده در باشگاه العهد آن را برای رسیدگی بیشتر به فدراسیون فوتبال لبنان ارسال کردیم."

جهاد الشحف، دبیرکل فدراسیون فوتبال لبنان نیز درباره بازگشایی این پرونده گفت: "پس از بازگشت تیم ملی لبنان از مسابقات جام کشورهای عربی مطلع شدیم، که حوادث مهمی در فوتبال لبنان رخ داده و در حال جریان است. بر همین اساس تحقیقات درونی را دراین‌باره آغاز کردیم. نتایج تحقیقات نشان می‌داد که در نتیجه بعضی از مسابقات تبانی صورت گرفته است و این تبانی از سوی شخصی خاص و یا پرداخت رشوه نبوده که ردپای شرکت‌های شرط‌بندی جهانی به وضوح دیده می‌شد. برای بررسی دقیق‌تر این مساله تصمیم گرفته شد، کمیته‌ای حقیقت‌یاب و غیرلبنانی موضوع را با دقت بیشتری مورد مطالعه قرار دهد."

جهاد الشحف ادامه داد: "از آنجا که فدراسیون فوتبال لبنان جزو کنفدراسیون فوتبال غرب آسیا است، قرار شد کمیته‌ای به ریاست فادی زریقات، دبیر کنفدراسیون غرب آسیا تشکیل شود و خود زریقات برای تحقیقات دقیق‌تر به همراه یک وکیل خارجی و یک وکیل لبنانی کار خود را آغاز کرده است."

کمیته تحقیقات تبانی در فوتبال لبنان به ریاست فادی زریقات، دبیر فوتبال غرب آسیا از اردن و با دستور AFC تشکیل شد و فدراسیون فوتبال لبنان این پرونده را برای بررسی و صدور حکم در اختیار این کمیته قرار داد. کمیته تحقیقات پس از سه ماه کار حکم انضباطی درباره ۲۴ بازیکن و اعضای اداری تیم‌های باشگاهی لبنان صادر و سه تن را مادام‌العمر از حضور در فوتبال باشگاهی و ملی لبنان محروم کرد. یکی از این بازیکنان رامز دیوب، مدافع تیم ملی لبنان بود که در بازی با تیم ملی فوتبال قطر در تاریخ ۱۴ خردادماه سال ۹۱ با هدیه آن پاس مشهور، سباستین، مهاجم قطری را در آستانه زدن گل قرار داد و موجبات پیروزی یک بر صفر قطر بر لبنان در بیروت را فراهم کرد.

در این بخش از مستند عبدالقادر سعد، روزنامه‌نگار ورزشی از روزنامه الاخبار لبنان می‌گوید: "من مثل خیلی از همکاران خود و فوتبال‌دوستان در لبنان و بنابر رسوایی‌هایی که در مدت اخیر فاش شده، سخت است، باور کنیم که پاس به عقب رامز دیوب و یا به عبارتی هدیه دیوب به سبستین سیریا که منجر به گل پیروزی‌بخش قطر برابر لبنان اشتباهی غیرعمد بوده باشد."

علی صفا، کارشناس فوتبال و عضو سابق تیم ملی فوتبال لبنان درباره این بازی می‌گوید: "تیم‌های ملی لبنان و قطر برای صعود به جام‌جهانی برزیل در یک گروه با هم رقابت می‌کنند. در بازی رودررو مدافعی که پاس به عقب داد و منجر به گل پیروزی‌بخش تیم ملی قطر شد، رامز دیوب بود و چون این بازیکن در رسوایی تبانی و شرط‌بندی نقش عمده‌ای داشت، حتما آن گل و آن بازی باید بررسی شود."

کمیته تحقیقات تبانی در فوتبال لبنان تحقیقات خویش را فقط محدود به بازی‌های باشگاهی و حضور تیم‌های لبنانی در لیگ قهرمانان آسیا کرد اما هرگز وارد حیطه بازی‌های تیم ملی لبنان با دیگر تیم‌ها و به ویژه بازی لبنان و قطر نشد. از همین رو رسانه‌ها و کارشناسان لبنانی از نگاه شک و شبهه به نتیجه این تحقیقات نگریستند.

عبدالقادر سعد، روزنامه‌نگار ورزشی لبنان درباره عملکرد کمیته تحقیقات تبانی در فوتبال لبنان عنوان کرد:‌ "در ابتدا باید بگویم که تحقیقات کار بزرگی بود که برای اولین‌بار در لبنان شاهدش بودیم ولی این تحقیقات کامل نبود، چون هیچ حکمی در حق تعدادی بازیکن که براساس اطلاعات موجود در این رسوایی و تبانی مشارکت داشتند، صادر نشد. مقصر اصلی کمیته حقیقت‌یاب است، چون این کمیته درباره اعترافات بعضی از بازیکنان زیاد کار نکرده و به همان اطلاعاتی که از باشگاه العهد و یا باشگاه‌های دیگر به دستش رسیده، بسنده کرده است."

علی صفا، کارشناس فوتبال در همین‌باره اظهار کرد: "کمیته آسیایی حقیقت‌یاب منکر تبانی در بازی بسیار مشکوک لبنان و قطر شده است، چون به تعبیر آنها هیچ بازیکنی به تبانی در آن اعتراف نکرده است ولی منطق می‌گوید که این بازی شک و شبهه زیادی دارد و کمیته حقیقت‌یاب و یا حتی فدراسیون فوتبال لبنان باید درباره این بازی بیشتر تحقیق کند؛ باید با رامز دیوب با جدیت بیشتر تحقیق کرد و نام کسانی که در این رسوایی بزرگ نقش داشتند، فاش شود."

محمد عاصی، مدیر باشگاه العهد لبنان تحقیقات این کمیته را "ناقص" عنوان می‌کند و می‌افزاید: "متاسفانه تحقیقات کمیته حقیقت‌یاب چیز خاصی بر تحقیقاتی که باشگاه العهد انجام داد، اضافه نکرد. همه می‌دانند که در بسیاری از بازی‌های تیم ملی لبنان در همه رده‌های سنی توطئه و تبانی شده است در حالی که نتیجه تحقیقات کمیته حقیقت‌یاب تا نود درصد محدود به نتیجه تحقیقات باشگاه العهد بود. سؤال مطرح این است که وقتی در کنفرانس مطبوعاتی از فادی زریقات درباره بازی لبنان و قطر سؤال شد، چرا این همه اضطراب از خود نشان داد؟ چرا به طور مشکوکی جواب منفی داد و بحث را عوض کرد؟ جواب این سؤال را فدراسیون فوتبال باید بدهد."

اما فدراسیون لبنان معتقد است کمیته تحقیقات بدون فشار خارجی روندی عادی در تحقیقات را پشت‌سر گذاشته است و نتیجه‌ای براساس داده‌های موجود را به دست آورده است.

در همین رابطه جهاد الشحف، دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت: "هیچ مقامی در کار کمیته حقیقت‌یاب دخالت نداشت و ما در فدراسیون لبنان هیچ فشاری علیه این کمیته به عمل نیاوردیم. کارمان صرفا محدود به ارسال احضاریه به دست بازیکنان موردنظر آنها بود. کارشان را به خوبی انجام دادند و هیچ مقامی یا طرفی چه داخلی وچه خارجی در کار این کمیته دخالت نکرد."

براساس احکام کمیته تحقیقات و اعلام رسمی فادی زریقات، موضوع این پرونده فقط در دادن رشوه با رقم‌های متفاوت به بازیکنان از سوی دلالان برخی شرکت‌های شرط‌بندی در سنگاپور، مالزی و اندونزی با هدف تغییر در نتایج بازی‌های باشگاهی در لبنان و لیگ قهرمانان آسیا بوده و هرگز بازی‌های تیم ملی لبنان مورد موشکافی قرار نگرفته است.

عبدالقادر سعد در بخش پایانی اظهارات خود و درباره امکان بازگشایی مجدد این پرونده گفت: "پرونده هنوز بسته نشده است. بعضی از بازیکنان به نقش خود در این رسوایی بزرگ اعتراف کردند ولی علیه دیگر بازیکنان اعترافی نکردند. الان که حکم آنها صادر شده است و فهمیدند که موضوع جدی هست، شاید پشیمان شوند و اعترافات جدیدی به دست کمیته حقیقت‌یاب برسانند و آن وقت شاهد صدور احکام جدیدی خواهیم بود و می‌توانیم بگوییم که کاری بزرگی در راه پیشرفت فوتبال در لبنان انجام شده است. فکر نمی‌کنم که رامز دیوب و بازیکنانی که مادام‌العمر محکوم شده‌اند، اعتراف کنند ولی بازیکنانی که برای یک یا دو فصل محروم شدند، شاید به اشتباه خود واقف شده و اعترافات جدیدی به دست کمیته حقیقت‌یاب برسانند."

در پایان این مستند آمده است: "پرونده تبانی در فوتبال لبنان اکنون در این کشور بسته شده و این در حالی است که بسیاری از سوالات درباره بازی‌های ملی این کشور در مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل همچنان بدون پاسخ باقی مانده است."

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391