برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

صانعی: برخورد دوگانه کمیته انضباطی، انگیزه‌ای برای ایجاد جنجال در لیگ فوتسال است

شنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۳۵ — ایسنا

صانعی که سابقه چندین سال بازی و مربیگری در لیگ برتر را در کارنامه‌اش دارد، معتقد است مهم‌ترین دلیل جنجال‌ها، عدم برخورد قاطع کمیته‌ انضباطی از شروع مسابقات است. او همچنین عوامل فرهنگی و عدم دقت در مصاحبه‌های مربیان و بازیکنان را هم از علل اصلی حاشیه می‌داند.

علی صانعی توضیح داد: قسمتی از حساسیت‌ها در لیگ فوتسال طبیعی است و نشان از رقابت نزدیک تیم‌های بالای جدولی دارد اما به اعتقاد من یکی از مهم‌ترین عوامل جنجال‌ها، برخورد دوگانه کمیته‌ انضباطی است. شاید ما جنجال‌های هفته‌های پایانی را در اوایل فصل هم دیده باشیم، اما کسی به آنها توجه نمی‌کرد و جدی گرفته نشد. اما الان به عنوان مثال برای بازی صبا و حفاری سریع و قاطع رای می‌دهند. آیا بقیه حکم‌ها این قدر سریع و قاطع اعلام شده بود؟

وی ادامه داد: اتفاقی که در بازی صبا افتاد اولین باری نبود که در لیگ فوتسال دیده می‌شد. من نمی‌خواهم اسم ببرم، اما در همین فصل، بازیکن وارد زمین شده و مانع از ورود توپ به دروازه‌ شد. فصل قبل همچنین اتفاقی افتاده بود، اما برخوردی دیده نشد. این رفتارهای دوگانه پیامدهای بدی خواهد داشت. البته برخوردهای قاطع باید از یک جایی شروع شود، اما ای کاش از ابتدای فصل آغاز می‌شد. همچنین برخورد با بازیکن، مربی و یا حتی داور باید از کانال خودش انجام شود.

سرمربی پیشین تیم ملی همچنین با بیان این که وضعیت فوتسال آشفته شده است، افزود: در هفته‌های اخیر دو بازی را از نزدیک نظاره کردم که با حواشی بسیاری همراه بود. مربی تیم طاقت باخت ندارد و بعد از هر سوت داور به وسط زمین آمده و به شدت اعتراض می‌کند. این مسایل صورت خوشی ندارد. اگر چنین کارهایی به تیم ملی هم بکشد و مربی و بازیکن ملی‌پوش در عرصه‌های بین‌المللی حرکات غیر ورزشی انجام دهند، مجازات‌های شدیدی در انتظارشان خواهد بود. ما در جام جهانی ۲۰۰۴ این مشکل را داشتیم و کاظم محمدی به اخراج اشتباهش اعتراض شدیدی به داور کرد. در حالی که می توانست خونسردانه رفتار کند، اما چون همین کار را در لیگ ایران انجام داده و برخوردی با او نشده بود، کارش را در مسابقه بین‌المللی هم تکرار کرد. اما جلوی طیبی که در جام جهانی ۲۰۱۲ به ناحق اخراج شده بود را گرفتیم و او را خودمان به بیرون هدایت کردیم تا مشکلی پیش نیاید.

صانعی همچنین مطرح کرد: قهرمانی به چه ارزشی باید کسب شود؟ تیم‌های صبای قم و گیتی‌پسند در حال حاضر برای قهرمان رقابت می‌کنند، اما به هر حال فقط یک تیم قهرمان خواهد شد و دیگری باید به نایب قهرمانی بسنده کند. اما به اعتقاد من چون تیم‌ها قهرمانی را به هر قیمتی می‌خواهند، اخلاق در این شرایط از بین می‌رود و روح پاک ورزش دیگر ارزشی نخواهد داشت. اگر برخوردها شدید نباشد، کسی که با بطری نتیجه‌ بازی را عوض می‌کند، می‌گوید ارزشش را دارد. من کارت قرمز می‌گیرم و محروم می شوم، اما تیمم برنده می‌شود.

کارشناس و مربی فوتسال در ادامه به نبود مرجع رسیدگی به مسائل فوتسالی در کمیته‌ فوتسال اشاره کرد و افزود: من مشکل تمام اتفاقات را در مجزا نبودن کمیته‌ انضباطی فوتبال و فوتسال می‌دانم. فوتسال برای خودش دنیایی دارد و مسئولان کمیته‌ انضباطی هم به اندازه کافی پرونده‌های فوتبالی دارند و سرشان واقعا شلوغ است. حالا می‌خواهند با وقت و امکانات کم در هفته‌های آخر مجعزه کنند؟ تدابیر ویژه در هفته‌های پایانی دردی را دوا نمی‌کند. ما از فوتسالمان توقع قهرمانی جهان داریم که توقع به جایی هم است، اما آیا تشکلاتمان به اندازه توقعات است؟ ما باید کمیته‌ داوران و انضباطی مجزایی برای فوتسال داشته باشیم. به اعتقاد من داوری فوتسال بسیار تخصصی است. کمیته‌ داوران باید به صورت ویژه چینش داورها را انجام دهد. همچنین داوری می‌تواند خوب قضاوت کند که ناظر قوی بتواند ورزشگاه را کنترل کند. همه این‌ها باید در تشکیلات مجزای فوتسال صورت بگیرد و افراد متخصص بر رای لیگ برتر نظارت کنند.
درگیری هواداران فوتسال

وی اضافه کرد: امیدوارم فدراسیون فوتبال از سال بعد کمیته‌ فوتسال را گسترش دهد. الان فحاشی در ورزشگاه‌ها در بیشتر شهرهای ایران دیده می‌شود. فقط در سه، چهار شهر چنین اتفاقی نمی‌افتد و اگر بگوییم در بقیه شهرها ناسزا گفته نمی‌شود، چشمانمان را بسته‌ایم. البته عده کمی این کار را می‌کنند و به اعتقاد من هدفمند و کنترل شده هستند. یکسری جوان‌ها هم تحت تاثیرشان قرار می‌گیرند و نمی دانند چه خبر است. در چنین وضعیتی همه باید دست به دست هم بدهیم و از مدیرعامل و مربی گرفته تا بازیکن و تدارکات تیم باید به فکر جلوگیری از بروز حاشیه باشیم. اگر این کار انجام نشود همه از فصل بعد به دنبال کارهای غیر ورزشی خواهند بود و می‌خواهند به شکلی نتیجه‌ بازی را عوض کنند.

صانعی همچنین به نقش مصاحبه‌های غیر حرفه‌ای در ایجاد حاشیه اشاره کرد و به ایسنا گفت: باید فرهنگی به وجود آید تا مربیان تنها در مورد تیم خودشان صحبت کنند. ما مربیان تکنیک مصاحبه کردن را نمی دانیم و خودم برای مسابقات جام جهانی از مشاور رسانه‌ای استفاده می‌کردم. به اعتقاد من مربیان به دوره آموزش مطبوعاتی نیاز دارند تا هم اصول مصاحبه و هم قوانین مطبوعاتی را یاد بگیرند چون ما واقعا بلد نیستم مصاحبه کنیم و نمی دانیم چه موضوعاتی به من مربی مرتبط است. ما در تیم ملی، بازیکنان را قبل از جام جهانی ممنوع المصاحبه کردیم نه به این دلیل که مشکلات را مخفی کنند. ما آنها را به خاطر ندانستن اصول مصاحبه ممنوع المصاحبه کرده بودیم. به هر حال صحبت با رسانه‌ها قاعده و چارچوب مشخصی دارد. به عنوان مثال کرانچار در نشست خبری پس از بازی با پرسپولیس با وجود این که تیمش در دقیقه ۹۱ گل خورده و باخته بود، گفت، پرسپولیس سزاوار پیروزی بود. شاید اگر من جای او بودم داور یا زمین چمن را دلیل باخت تیمم عنوان می‌کردم، اما کرانچار منطقی برخورد کرد.

علی صانعی در پایان نیز در توصیه به لیگ برتری‌ها خاطر نشان کرد: من همه تیم‌ها را دعوت به آرامش می‌کنم. به هر حال از بین این همه تیم، فقط یکی قهرمان خواهد شد و ما باید طاقت و تحمل خود را بالا ببریم. از طرفی می‌توان با ترفندهایی کاری کرد که همه تیم‌های بالای جدولی در پایان فصل راضی باشند و دست خالی نروند. به عنوان مثال اگر سهمیه ایران در جام باشگاه‌های آسیا به عدد دو برسد واقعا عالی است. همچنین برای تیم‌های سوم و چهارم هم می‌تواند تورنمنت‌های بین‌المللی دیگری را در نظر گرفت یا پاداشی برای آنها و فوتسال استان‌شان در نظر گرفت. در حال حاضر کسب جایگاه دو با دوازدهم در لیگ فوتسال هیچ تفاوتی با هم ندارد!

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391