برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

ابراهیمی: مهدی رفت تا همیشه بماند

شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۲، ساعت ۱۸:۵۱ — قانون‌آنلاین

«یادم هست روزی که در دوره من محمد پنجعلی می‌خواست از فوتبال خداحافظی کند در آزادی دور افتخار زد و چهار گوشه زمین فوتبال را بوسید ولی حالا مهدوی کیا در غربت باید خداحافظی‌اش را اعلام کند.»

ناصر ابراهیمی

خداحافظی تلخ مهدی مهدوی‌کیا از مستطیل سبز با همه تلخی‌اش واکنش‌های متفاوتی داشت. یکی آن را غروب آخرین بازیکن از نسل طلایی فوتبال ایران خواند و دیگری به تقبیح رفتار گل‌محمدی پرداخت. یکی از حماسه‌هایش گفت و یکی دیگر از روزگار پرفروغش در سرزمین ژرمن‌ها. یکی گفت مهدی ستاره بی‌بدیل فوتبال ایران بود و دیگری آن را اسطوره اخلاق این فوتبال خواند. اما یک حرف بین همه مشترک بود. «خداحافظی به موقع مهدی...» ناصر ابراهیمی در موردش می‌گوید:«مهدی باید می‌رفت تا برای همیشه بماند. او همانطور که یک روز آمد یک روز هم باید می‌رفت ولی چه خوب که کسی افولش را ندید. مهدوی‌کیا با همه افتخاراتی که داشت هیچ‌کس غرورش را ندید و ای کاش همه پایان‌ها خوش باشد و کسی با ناراحتی به پایان راهش نرسد. مهدی حالا به آغاز مسیر جدیدی از زندگی‌اش رسیده و امید که بازهم بزرگی‌اش را ببینیم...»

گفت‌وگوی ما با مربی سابق تیم ملی و یکی از قدیمی‌های پرسپولیس را در زیر بخوانید.

آقای ابراهیمی! حتما از خداحافظی ناگهانی مهدی مهدوی‌کیا خبر دارید. شاید این نوع رفتن آن‌هم برای بازیکنی مثل مهدوی‌کیا کمی غیر منتظره و ناراحت‌کننده باشد. فکر نمی‌کنید وداع این بازیکن با فوتبال در شرایطی اینچنینی حق او نبود؟

من فکر می‌کنم هر آمدنی رفتنی دارد و هر طلوعی یک غروب، همانطور که هر تولدی سرانجامش مرگ است. یک دونده صد متر به خط پایان می‌ر‌سد و رسیدن به خط پایان عاقبت همه ماست، ولی چه خوب که این پایان یک پایان شیرین باشد. پایانی بدون ناراحتی، بدون کدورت و بدون زرنگ‌بازی و دور زدن یک دیگر. من فکر می‌کنم مهدی یکی از ستارگان بی‌همتای آسمان فوتبال ایران است. ستاره‌ای که هیچوقت فوتبال پر فراز و نشیب ما مشابه‌اش را نخواهد دید.

چنین خداحافظی را در شان او می‌دانید؟

گفتم که هر آمدن رفتنی دارد پس نباید زیاد از این اتفاق ناراحت بود. یادم هست وقت علی دایی به روزهای پایانی دوران فوتبالی‌اش نزدیک می‌شد در یک جمعی به او توصیه کردم بهتر است پایان دوران فوتبالی‌ات را اعلام کنی و این‌قدر در زمین نمانی که همه آرزوی رفتن‌ات را داشته باشند. علی دایی آن روز از من خیلی ناراحت شد و اتفاقا من را هم به مراسم عروسی‌اش دعوت نکرد ولی بعدا به حرف من رسید و از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. اتفاقا همین حالا هم مهدوی کیا به نظرم بهترین تصمیم‌ زندگی‌اش را گرفته. او سال‌ها در زمینه‌های مختلف به فوتبال ما خدمت کرده و در این شرایطی باید می‌رفت. من شخصا فکر می‌کنم که مهدوی‌کیا باید خداحافظی اش را اعلام می‌کرد تا برای همیشه بماند.

اما خود مهدوی‌کیا در مصاحبه ای اعلام کرده یحیی‌ گل‌محمدی به او گفته که دیگر نمی‌تواند کمکی به پرسپولیس بکند و انگار دیگر نمی‌خواسته مهدی در پرسپولیس بماند.

واقعا اگر چنین رفتاری با مهدوی‌کیا شده باشد باید فاتحه این فوتبال را خواند و برای آن تاسف خورد. به نظرم این بدترین رفتاری است که می‌شد در قبال شخصی مثل مهدوی‌کیا کرد. اگر مهدی با ناراحتی پرسپولیس را ترک کرده واقعا برای یحیی متاسفم. یادم هست روزی که در دوره من محمد پنجعلی می‌خواست از فوتبال خداحافظی کند در آزادی دور افتخار زد و چهار گوشه زمین فوتبال را بوسید ولی حالا مهدوی کیا در غربت باید خداحافظی‌اش را اعلام کند.

به نظرتان آیا حق مهدوی‌کیا نبود که در یک بازی بزرگ با زمین فوتبال خداحافظی می‌کرد.

انگار فراموش کردید که ما در یک مملکت مرده پرست زندگی می‌کنیم. ما همیشه می‌گذاریم یک نفر بمیرد بعد یادمان می‌آید او برای ما چه کار کرده. این خیلی بد است که ارزش آدم‌ها برایمان تاریخ مصرف دارد. مگر مهدی به این فوتبال کم خدمت کرده. چقدر مردم ما از درخشش او در فوتبال اروپا احساس غرور کردند. چرا باید یادمان برود گل‌هایی که او در لباس تیم ملی برای ما به ثمر رسانده. به نظرم این حق مهدوی‌کیاست که در یک بازی بزرگ آن هم در حضور ۱۰۰ هزار تماشاگر یک خداحافظی به یاد ماندنی داشته باشد. همه در این فوتبال آمده‌اند و رفته‌اند. ما با این موضوع هیچ مشکلی نداریم ولی این رفتار‌ها اصلا قشنگ نیست.

نقش مدیریت‌ها را در بروز چنین رفتارهایی چقدر می‌دانید؟ آیا در چنین شرایطی محمد رویانیان یا همکارانش در هیات مدیره نباید به هر شکلی مانع بروز چنین برخوردی با مهدوی‌کیا می‌شدند؟

واقعا من برای مدیریت‌ و گروه به اصطلاح فنی باشگاه پرسپولیس متاسفم. گروهی که از جلسه گذاشتن و تصمیم‌گرفتن‌ها تنها دور هم جمع شدن و چای نوشیدن را یاد گرفته‌اند.

از بحث مهدوی‌کیا بگذریم. شرایط این روزهای پرسپولیس با مهدوی‌کیا را چگونه می‌بینید؟

به نظرم پرسپولیس دوباره دارد به روند زمان ژوزه‌اش بر می‌گردد. انگیزه‌ای بین بازیکنان این تیم وجود ندارد و تقریبا همه لیگ را تمام شده می‌دانند. پرسپولیس با این نگاه در جام حذفی هم به خطر خواهد افتاد. بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس اصلا فکر نکنند قرار است جام حذفی را تقدیمشان کنند. قهرمانی در هر تورنمنتی مشقت و پشتکار می‌خواهد. در همین بازی با راه‌آهن کادر فنی بسیار ضعیف عمل کرد. تعویض بازیکنی مثل کلاه‌کج برای چه بود. اصلا چرا باید عادل کلاه‌کج که چند سال پیش در پرسپولیس بوده دوباره باید با یک قرارداد کلان به این تیم برگردد. فوتبال ما همینطور است. کلا بازیکنان در رفت و برگشت هستند. نه کسی نظارتی دارد و نه کسی اهمیتی برای توانایی افراد قائل است.

و به عنوان سوال آخر، شانس پرسپولیس را برای قهرمانی در جام حذفی چقدر می‌دانید؟

کار بسیار سختی است. نه فقط برای پرسپولیس، برای هر تیمی که بخواهد قهرمان شود. پرسپولیس قبل از فینال داماش را پیش رو دارد که باید از سدش بگذرد. بازی در رشت آن هم در نیمه نهایی جام حذفی بسیار سخت است. آنها اول باید فینالیست شوند و بعد فکر قهرمانی باشند. من به عنوان یک پرسپولیسی آرزو دارم امثال شاگردان گل‌محمدی که در لیگ فروغی نداشتند حداقل در جام حذفی قهرمان شوند. هر چند که در کل حال و روز خوبی در این تیم نمی‌بینم.

پرسپولیس- هامبورگ بازی خداحافظی مهدوی‌‌کیا
دیروز «فارس» در خبری اختصاصی مدعی شد که هامبورگ برای برگزاری یک دیدار دوستانه با هدف بازی خداحافظی مهدوی‌کیا به تهران سفر خواهد کرد. در این خبر آمده:« با تصمیم مسئولان باشگاه پرسپولیس و با رایزنی با صندوق حمایت از قهرمانان، هامبورگ آلمان به تهران سفر خواهد کرد. پس از خداحافظی مهدی مهدوی کیا از فوتبال و حواشی‌های به وجود آمده، مسئولان باشگاه پرسپولیس سعی کردند تا مراسم خداحافظی باشکوهی را برای این بازیکن در نظر بگیرند. بعد از رایزنی‌های انجام شده و صحبت های مسئولان باشگاه پرسپولیس و صندوق حمایت از قهرمانان مقرر شد مکاتبات لازم با باشگاه هامبورگ آلمان برای این کار انجام شود. در این بازی که قطعاً با توجه به رایزنی‌های اولیه و جواب مثبت هامبورگی‌ها در ایران برگزار خواهد شد، مهدی مهدوی‌کیا رسماً در ورزشگاه آزادی از فوتبال خداحافظی می‌کند. مسئولان باشگاه پرسپولیس و صندوق حمایت از قهرمانان، رایزنی‌های اولیه را با باشگاه هامبورگ انجام داده و موافقت آنها را گرفته‌اند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391