برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

ناله فوتبال از سطح کیفی مربیان، عدم توازن عرضه بر تقاضا

پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲، ساعت ۱۴:۵۳ — گل

در لیگ برتر ما نیازمند حداقل ۲۰ مربی نسبتا هم سطح با رعایت حداقل استاندارد های روز دنیا هستیم که با نشاندادن نمودار مثبت فعالیت شان موجب رشد فوتبال کشور شوند

مجید جلالی

فصل نقل وانتقالات ، فصل استراحت ، نیم فصل اول ، نیم فصل دوم ، اینها واژه های هستند که فوتبال را همچون طبیعت به فصول مختلف تقسیم می‌کند و همانطوری که هر فصل میوه خاص خود را دارد ، فوتبال نیز از این بابت تشابه های را داراست ، فصل نقل وانتقالات که عمده محصول آنرا بازیکنان ومربیان تشکیل می دهند هر ساله در دو مقطع اصلی ، اول فصل و فرعی در نیم فصل مسابقات برای خود بازار گرمی را به پا می‌کند که در چنین ایامی است که به داشته هایمان دابیشتر پی می بریم ، در بحث مربیان ، فوتبالی که ادعای حرفه ای گری دارد باید به اندازه کافی از این پشتوانه نیز برخوردار باشد ، به نظر همانطوری که برای بستن یک تیم مقتدردر هرپست دو بازیکن همطراز لازم است، در مورد مربیان نیز این اصل صادق است ، به همان اندازه مربیان شاغل باید در بیرون نیزمربی داشته باشیم ، اگر برای رعایت این اصل از نظر وجود مربیان داخلی دچار کمبود هستیم حداقل می توان در یک مقطع ۵ ساله برای رفع آن از مربیان خوب خارجی استفاده کردو در کنار آن با سرمایه گذاری وبرنامه ریزی فدراسیون فوتبال مربیان داخلی می توانند برای کسب وارتقای دانش روز این رشته به کلاس های سطح اول فوتبال دنیا معرفی شوند و این تنها راهی است که می تواند اینده فوتبال ما را تضمین کند .

بازار نقل وانتقالات فصل سیزدهم که بطور غیر رسمی کار خود را چند روزی است شروع کرده دقیقا از قانون عرضه وتقاضا پیروی می‌کند و به نظر در این فصل با کمترین فعل وانفعال مواجه خواهد شد ، ، با نگاهی به شرایط تیم های حاضر در لیگ برتر از بابت جذب مربی ، بدلیل پیشی گرفتن تقاضا از عرضه همه تیم‌ها سعی در حفظ داشته های خود دارند ، شرایط ارزی کشورهم که می تواند مانعی برای حضور مربیان خارجی باشد این موضوع را تشدید کرده است و مدیران اکثر تیم‌ها با آگاهی از داشته های فوتبال کشور از بابت وجود مربیان کاربلد دوست ندارند با از دست دادن مربی خود وارد بحران شوند .

با نگاهی کوتاه به عملکرد مربیان شاغل و موقعیت فعلی آنها در فوتبال کشور ، موضوع عدم توازن در وجود مربیان هم تراز کاملا مشهود است ، با بررسی کارنامه این مربیان ومربیان بیرون از گود به وضوح مشخص می شود که نمودار مربیان شاغل در سطح اول فوتبال کشور از چه قراری است .

۱- استفلال – امیر قلعه نویی

۲- تونی الیویرا و اذرنیا - تراکتور سازی

۳- کرانچار – سپاهان

۴- حسین فرکی – فولاد

۵- منصور ابراهیم زاده – نفت تهران

۶- بوناچیچ – مس کرمان

۷- ژوزه و یحیی گل محمدی – پرسپولیس

۸- علی دایی – راه آهن

۹- مجتبی تقوی – سایپا

۱۰- یحیی گل محمدی و صمد مرفاوی – صبا

۱۱- امید هرندی ، حمید درخشان وافشین ناظمی – داماش گیلان

۱۲- محمود یاوری – فجر

۱۳- فرهاد پور غلامی و محمد احمد زاده – ملوان

۱۴- رسول کربکندی وفرهاد کاظمی – ذوب آهن

۱۵- اکبر میثاقیان وپرویز مظلومی – الو مینیوم

۱۶- کاستا ، کاسیمیروف ،علی فیروزی و... – نفت ابادان

۱۷- عبدالله ویسی و فیروز کریمی – پیکان

۱۸- داود مهابادی و محمد مایلی کهن - گهر

در جمع ۶ تیم اول لیگ ۳ مربی ایرانی و۳ مربی خارجی جا خوش کرده اند ، امیر قلعه نویی با کسب بیشترین مقام عنوان بهترین مربی دهه اخیر رادر فوتبال ایران بخود اختصاص داده وگزینه پیش روی را فعلا ندارد ، بعد این مربی نام حسین فرکی ، منصور ابراهیم زاده ، علی دایی ، مجتبی تقوی وصمد مرفاوی به چشم می خورد که با توجه به عملکرد دو سه فصل اخیر این مربیان تقریبا جایگاهشان بعنوان مربیان هم سطح در فوتبال کشور شناخته شده است که البته باید به این نام‌ها نام های همچون مجید جلالی ، پرویزمظلومی و ... اضافه نمود که یا در این فصل خارج از گود بودند یا در نیمه راه به این جرگه پیوسته اند .

در این ارزیابی به نظر مربیان دیگر تیم‌ها را با توجه به عملکرد سه فصل اخیرباید در رتبه ای دیگری قرار داد هر چند عملکرد مربیانی همچون ویسی در دو فصل گذشته با صبا چشمگیر بود ولی در این فصل اقتدار خود را کاملا از دست داد تا از سطح مشخصی برخوردار نباشد ، ثبات در نتیجه گیری را باید اصلی ترین عامل برای تعیین سطح مربیان در نظر گرفت ، همچنین از ۶ مربی خارجی یاد شده تنها کرانچار توانست فصل را سالم به پایان برساند واز گزند برکناری واخراج جان سالم بدر برد .

در یک جمع بندی کوتاه به نظر برای رشد کیفی فوتبال داخلی در لیگ برتر ما نیازمند حداقل ۲۰ مربی نسبتا هم سطح با رعایت حداقل استاندارد های روز دنیا هستیم که با نشاندادن نمودار مثبت فعالیت شان موجب رشد فوتبال کشور شوندو تنها با درخشش مقطعی نام خود را بفراموشی نسپارند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391