برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

هلنا کاستا: به صعود ایران امیدوارم

سه‌شنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲، ساعت ۱۶:۳۸ — ایسنا

سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال بانوان ایران معتقد است که اگر به صعود ایران به جام جهانی امیدوار نبود، کیلومترها از خانواده‌اش دور نمی‌شد تا به ایران بیاید.

هلنا کاستا

اولین نشست خبری "هلنا کاستا" سرمربی تیم فوتبال بانوان در سال جدید در شرایطی برگزار شد که این مربی پرتغالی با صدای گرفته در بین خبرنگاران حاضر شد و در ابتدا علت این موضوع را فریادهایش در تمرین تیم ملی عنوان کرد!

وی درباره روند آماده‌سازی تیم فوتبال بانوان در مسابقات مقدماتی آسیا گفت: آخرین اردوی تیم ملی فوتبال بانوان پیش از رفتن به اردوی برون‌مرزی در حال برگزاری است و این تیم به معلومات و دانشی که می‌خواستم رسیده است. حالا هم منتظر جواب مثبت امارات هستیم تا در فرصت باقیمانده به این کشور سفر کرده و دو بازی دوستانه با آنها داشته باشیم. با توجه به شرایط آب و هوایی امارات، بازیکنان تیم ملی با وضعیت جوی بنگلادش هم آشنا می‌شوند و پس از آن به بنگلادش خواهیم رفت. البته در این فاصله زمانی که به ایران بازگردیم، چند روزی را فرصت داریم که اگر تمریناتی باقی ماند، آنها را هم انجام می‌دهیم و بازیکنان تیم ملی پیش از اعزام به بنگلادش استراحتی کوتاه خواهند داشت.

کاستا در پاسخ به اینکه آیا از وضعیت تیم ملی رضایت کامل دارد، اظهار کرد: همیشه مربیان از شرایط تیم خود ناراضی هستند و من هم از این اصل مستثنی نیستم. البته در این میان وقتی ایران در تورنمنت روسیه شرکت کرد، فرصت خوبی برایش بود و ملی‌پوشان هم تجربه زیادی را کسب کردند. البته مواردی هم وجود دارد که باید روی آنها بیشتر کار کنیم.

وی درباره اینکه آیا فیلمی از بازی‌های تیم تایلند که رقیب اصلی ایران در مرحله مقدماتی است را آنالیز کرده‌اید، گفت: یکسری فیلم از این تیم به دست ما رسیده است و آنها را دیده و آنالیز کرده‌ام اما باید بیشتر بر روی آن کار کرد. یکی از موضوعاتی که ما در تورنمنت روسیه دنبال می‌کردیم، آن بود که با سبک‌های مختلفی کار کنیم، چون شیوه‌های بازی تیم‌های حاضر در این تورنمنت با تیم‌های غرب آسیا متفاوت بود به همین دلیل من می‌خواستم که تیم کره شمالی در گروه ما قرار بگیرد، چون این تیم شرایط بازی‌هایش همچون کشور شرق آسیاست و بی‌شباهت به تایلند نیست.

سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان درباره اینکه چقدر می‌توانیم به رفتن تیم ملی بانوان به جام‌جهانی امیدوار باشیم، تصریح کرد: پیش از این هم گفته‌ام که باید مرحله به مرحله پیش برویم و در مسابقات پیش رو ابتدا باید تیم بنگلادش را از پیش رو برداریم و بعد بتوانیم با تایلند بازی کنیم. البته درست است که تایلند موضوع اصلی ذهنی من و بازیکنانم است و من کیلومترها از خانواده‌ام دور شده‌ام تا به همین هدفی که شما می‌گویید برسیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه تا چه اندازه مسابقات لیگ فوتبال بانوان را زیرنظر دارد، گفت: همانطور که می‌دانید تمام بازی‌های لیگ در یک ساعت و یک روز برگزار می‌شود، به همین دلیل نمی‌توانم تمام بازی‌ها را از نزدیک پیگیری کنم و برایم بهتر است که فیلم‌های این مسابقات را ببینم. تعداد زیادی از بازیکنان جدید در تیم ملی از لیگ بانوان انتخاب شدند و حتی برخی از بازیکنان از لیگ دسته یک به تیم ملی آمده‌اند و این نشان می‌دهد که من این بازی‌ها را پیگیری می‌کنم و بازیکنان جدید را انتخاب می‌کنم. همانطور که می‌دانید بر روی بازیکنان باشگاهی اشکالات تکنیکی وجود دارد و قبول دارم که باید خیلی چیزها عوض شود. من از فدراسیون فوتبال خواسته‌ام که بر روی تیم‌های پایه برنامه‌ریزی کند تا این مشکلات برطرف شود اما از سوی دیگر برخی از این اشکالات تکنیکی باید در باشگاه‌ها حل شود و این به برنامه‌ریزی آنها بستگی دارد.

کاستا از راه‌اندازی فوتبال پایه در رده دختران ۶ ساله خبر داد و گفت: برنامه داریم تا فوتبال را در رده دختران ۶ ساله آغاز کنیم و فدراسیون هم از چنین پیشنهادی حمایت کرده است و اگر این تیم راه‌اندازی شود، خواهید دید که چه نتیجه‌ای خواهد داشت. معتقدم از سوی دیگر هم بازیکنان فوتبال بانوان در لیگ افزایش پیدا کند؛ چون فکر می‌کنم استعدادهای زیادی در فوتبال بانوان وجود دارد و باید این بازیکنان در لیگ حضور داشته باشند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره خانم گُل بودن خانم مریم رحیمی و برنامه‌ریزی که برای این بازیکن باید انجام شود، افزود: رحیمی برای پیشرفت باید اول استعداد خود را در ایران به اوج برساند و نباید احساس شود که توجهات تنها بر روی یک بازیکن است. ما به همه بازیکنان توجه می‌کنیم. رحیمی هم باید به عنوان ملی پوش باید اول تیم ایران را که در غرب آسیا شناخته شده است، در آسیا و جهان معرفی کند.

سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال بانوان درباره اینکه در مدت حضورش تا چه اندازه با فضای فوتبال ایران ارتباط برقرار کرده است، گفت: من از یک کشور فوتبالی به ایران آمده‌ام اما فکر می‌کنم پرتغال و ایران به هم نزدیک هستند چون روح فوتبال دوستی در ایران بسیار زیاد است و این قدم اول برای ساختن فضای فوتبالی در کشور محسوب می‌شود. فکر می‌کنم فوتبال بانوان هم باید از چنین فضایی استفاده کند و دخترانی که فوتبال دوست دارند، در این فضا قرار بگیرند.

کاستا در پاسخ به اینکه نقص اصلی تیم ملی فوتبال بانوان کجاست، گفت: اگر قبل از سفر به تورنمنت سوریه از من چُنین سوالی می‌شد، برایم آسان‌تر بود که بگویم کجا ضعف داریم اما حالا بسیاری از بازیکنان ما جدید هستند و باید بیشتر روی آنها کار شود، در مجموع شرایط تیم به طور کلی بهتر شده و از بازیکنان هم نسبت به قبل مطلوب‌تر ظاهر شده‌ام.

وی با اشاره به جوانگرایی در تیم فوتبال بانوان، در این باره اظهار کرد: اگر شما به لیست تیم ملی هم نگاه می‌کردید، متوجه می‌شدید که سن بازیکنان سابق بالا رفته و باید بازیکنان جدیدتر وارد میدان می‌شدند. ما تیم ملی زیر ۱۹ سال خوبی داریم که در این مدت سعی کرده‌ام چند تن از بازیکنان این تیم را به تیم بزرگسالان وارد کنم. حتی اگر بازیکن جدیدی را ببینیم که توانایی دارد، جایگزین بازیکنان دیگر خواهم کرد و این دید من است.

وی ادامه داد: از ابتدایی که در ایران مشغول به کار شدم، در هر اردوی تیم ملی چند بازیکن جدید وجود داشت و در تورنمنت روسیه که در عرض ۱۲ روز شش بازی را انجام دادیم، تنها یک مصدوم داشتیم و بازیکنان جوان توانستند خود را نشان دهند و تجربه کسب کنند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که بازیکنان جوان چیزی از بزرگسالان کم ندارند.

کاستا درباره اینکه چرا هنوز تیم ملی در زمان محدود باقیمانده تا مسابقات مقدماتی آسیا به لیست نهایی خود نرسیده است و بازیکنانی همچون کتایون خسرویار، مریم رحیمی، بیان محمودی و... در اردوی حال حاضر تیم ملی حضور ندارند، تصریح کرد: یک مربی اگر تنها یک لیست نهایی داشته باشد و اگر برخی از بازیکنانش دچار آسیب دیدگی شود، در آن صورت چه کار خواهد کرد؟ من نمی‌توانم ترکیب تیم ملی را برای لحظه آخر بگذارم و بر این عقیده‌ام که بازیکنان جدید باید در کنار بازیکنان قدیم حضور داشته باشند. همچنین ثبت‌نام برای مسابقات AFC روز چهارشنبه به اتمام رسید که ما ۴۰ نفر را ثبت‌نام کردیم. این اردوی باقیمانده هم تنها زمانی است که فرصت را به نفرات جدید می‌دهد تا دیده شوند.

وی ادامه داد: بازیکنانی همچون مریم رحیمی و طنین نراقی به دلیل امتحانات دانشگاهی نتوانستند در اردوی تیم ملی باشند و از کادرفنی اجازه گرفتم. کتایون خسرویار هم برای گذراندن دوره A مربیگری در مالزی حضور دارد که خود را به اردوی بعدی می‌رساند. بالاخره فوتبالیست‌های ما زندگی حرفه‌ای ندارند و من نمی‌توانم آنها را مجبور کنم که تمام زندگی خود را تعطیل کنند و تنها به فوتبال بپردازند.

سرمربی تیم ملی فوتبال با بیان اینکه قبل از آخرین اردوی تیم ملی، لیست نهایی می‌شود، درباره مسابقه تدارکاتی با امارات گفت: نامه‌نگاری‌های موردنظر انجام شده اما رییس کمیته بانوان این کشور در مرخصی است و ما امیدواریم با موافقت مسوولان این کشور دو بازی دوستانه را با این تیم داشته باشیم. اگر چنین شرایطی هم ایجاد نشود، سعی می‌کنیم آخرین اردوی تیم ملی را در یکی از استان‌هایی که از نظر آب و هوایی به بنگلادش نزدیک است برگزار کنیم تا ملی‌پوشان با شریط آب و هوایی این کشور آشنا شوند.

کاستا در پاسخ به خبرنگاری درباره اینکه چرا فاصله اردوهای تیم ملی زیاد است، افزود: همانطور که می‌دانید در تورنمنت روسیه طی ۱۲ روز شش بازی انجام دادیم در حالی که برای هر بازی، باید سه روز ریکاوری داشته باشیم به همین دلیل وقتی بازیکنان به ایران بازگشتند نیاز داشتند که استراحت طولانی داشته باشند. پس از آن چهاردهم فروردین اردوی سختی را شروع کردیم. به هرحال بازیکنان ما خیلی حرفه‌ای نیستند و به همین دلیل نیاز داریم که این مدت زمان استراحت را برای آنها درنظر بگیریم، البته در این مدت هم برنامه غذایی و تمرینی در اختیار آنها قرار می‌دهیم و آنها را تحت نظر داریم. می‌دانیم که زمان کمی تا مسابقات داریم و با این شرایط تمام تلاش خود را می‌کنیم که با حداکثر آمادگی به این رقابت‌ها برویم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما در این باره این است که لیگ فوتبال بانوان زود تمام شد و من این موضوع را به کمیته بانوان عنوان کردم و برنامه‌ریزی کرده‌ام که زمان لیگ با برنامه AFC و FIFA تنظیم شود چون اگر بازیکنان در لیگ حضور داشته باشند، تمریناتشان منظم‌تر خواهد بود و امیدوارم فصل بعدی بتوانیم این برنامه‌ریزی انجام شده را اجرایی کنیم.

کاستا در پاسخ به اینکه حضور همزمان او در تیم‌های پایه و بزرگسالان باعث نمی‌شود که تمام تمرکزش روی تیم ملی بزرگسالان نباشد چون زمان کمی تا مسابقات آسیایی مانده است، گفت: هدف ما حال نیست. بلکه آینده را در نظر داریم و برای توسعه فوتبال بانوان باید به تیم‌های پایه هم توجه داشته باشیم. حضور همزمان من در دو تیم کارم را سخت‌تر می‌کند اما باورم این است که اگر من برای نوجوانان مثمرثمر باشم، کار خود را انجام داده‌ام.

وی در پاسخ درباره تغییر کادرفنی و کنار گذاشتن مهینی و ایراندوست گفت: فکر می‌کنم داشتن تیم‌های باشگاهی و سرمربی یک رده تیم ملی بودن با حضور در کادرفنی تیم ملی بزرگسالان مغایرت دارد. من چنین تصمیمی را با مشورت شجاعی، کفاشیان و نبی گرفته‌ام.

کاستا ادامه داد: قبل از آنکه شما سوالی بپرسید، باید بگویم که واقعا هیچ مشکل شخصی بین من و مربیان برکنار شده نبوده است و این نظر شخصی من بود که وقتی آنها در تیم باشگاهی هستند، نمی‌توانند آنطور که باید به تیم ملی کمک کنند.

سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان درباره اینکه فکر می‌کنید ایران چند درصد شانس حضور در مسابقات آسیایی را دارد، اظهار کرد: من نمی‌دانم چرا شما این همه علاقه به اعداد و ارقام دارید. اگر من اعتقاد نداشتم که تیم ایران نمی‌تواند صعود کند، به اینجا نمی‌آمدم. من قول می‌دهم که تمام تلاش خود را انجام دهم البته ممکن است اشتباهی صورت بگیرد چون ما انسان هستیم، اما در این صورت هم می‌آییم و درباره آن صحبت می‌کنیم. نظر من این است که بارسلونا هم تیم بزرگی است اما گاهی نتیجه نمی‌گیرد.

کاستا در پاسخ به اینکه شما طرفدار رئال مادرید هستید یا بارسلونا؟ گفت: شیوه بازی بارسلونا را دوست دارم اما از آنجا که کادرفنی رئال مادرید پرتغالی است، رئال را هم دوست دارم اما اگر این دو تیم با هم بازی داشته باشند، من طرفدار رئال مادرید هستم.

وی در بخشی از سخنانش به رهنمودهای مقام معظم رهبری درباره ورزش بانوان اشاره کرد و گفت: وقتی من سخنرانی رهبر معظم ایران را درباره حضور بانوان در میادین ورزشی شنیدم، افتخار کردم که چنین نگاهی به ورزش بانوان در ایران وجود دارد چون ایشان گفتند که بانوان ما می‌توانند با حجاب وارد میادین ورزشی شوند و ایران را به جهانیان بشناسانند.

سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان افزود: بانوان ایران زندگی شخصی خود را دارند و در کنارش به فوتبال هم می‌پردازند. آنها برای پول فوتبال بازی نمی‌کنند و چون این رشته را دوست دارند وارد فوتبال می‌شوند. من از والدین ایرانی می‌خواهم که اجازه دهند دخترانشان وارد مدارس فوتبال شوند و چنین پتانسیلی در این کشور وجود دارد. همچنین از اسپانسرها می‌خواهم که از فوتبال بانوان حمایت کنند چون فوتبال ایران یک قدم جلو رفته است و در غرب آسیا و خاورمیانه شناخته شده است. باید یک قدم دیگر هم جلو برود و در شرق و جهان شناخته شود. رهبر ایران هم از ورزش بانوان حمایت کرده است تا ما به این هدف برسیم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391