برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

رویانیان: تازه دارم با فوتبال آشنا می‌شوم

دوشنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۲۵ — ایسنا

محمد رویانیان می‌گوید او و پرسپولیس تازه در ابتدای راه هستند.

محمد رویانیان

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس ، درباره مسائل مختلفی از جمله برگزاری مراسم تقدیر از چهره‌های ماندگار، برنامه این تیم برای جذب بازیکنان جدید در فصل بعد، بازی خداحافظی مهدوی‌کیا و شرایط برگزاری فینال جام حذفی صحبت کرد.

آقای رویانیان! همایش تقدیر از چهره‌های ماندگار پرسپولیس در دو دهه ۴۰ و ۵۰ کار ارزشمندی بود که تا به حال کمتر در فوتبال ایران رخ داده بود.

این بخشی از مجموعه تلاش‌های ما برای تقدیر از پیشکسوتان بود. درست است که در فوتبال امروز پول حرف اول را می‌زند، اما سرمایه‌ها و توانمندی‌های باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس دو چیز است. یکی هواداران که مایه بقای باشگاه هستند و دیگری پیشکسوتان که مایه حیات پرسپولیس هستند. اگر پیشکسوتان را حفظ نکنیم آینده‌ای نخواهیم داشت و نمی‌توانیم الگو داشته باشیم. سرمایه اولیه پرسپولیس همین پیشکسوتان هستند. اگر الان ۳۰ میلیون هوادار داریم، حسین کلانی‌ها علی پروین‌ها و همایون بهزادی‌ها بوده اند که این طرفداران را جذب کرده‌اند. باید آنها را نگه داریم تا برای نسل جدید الگو بسازیم. باید سبک پرسپولیس حفظ شود.

سرمایه مهم دیگر پرسپولیس هواداران هستند. اگر مدیری بخواهد باشگاه خوب بسازد، باید بین این دو عامل مهم ارتباط برقرار کند. هر باشگاهی باید پیشکسوتان را آینه خود قرار دهد و آن را پاک نگه دارد. ما الان شرکت پیشکسوتان هم تاسیس کرده‌ایم. در هر بازی برای آنها بلیت‌های VIP در نظر گرفته‌ایم و دنبال این هستیم که حتی در ورزشگاه به نام آنها صندلی بگیریم. همین امروز هم جلسه‌ای با هیئت مدیره باشگاه پیشکسوتان داریم. از سوی دیگر برای هواداران هم کارهای متنوعی انجام داده‌ایم. سایت اینترنتی ما یکی از بهترین سایت های باشگاه‌های کشور است و می‌توانم ادعا کنم که پورتال ما در آسیا هم بی‌نظیر است. این را کارشناسان می‌توانند بررسی کنند. این سایت توانسته با هواداران ارتباط برقرار کند و نظرات آنها را به طور لحظه‌ای دریافت کند. همچنین از طریق دو اپراتور تلفن همراه در کشور هواداران را به باشگاه وصل کرده‌ایم. ۶۰ نمایندگی در سراسر کشور ایجاد کرده‌ایم و به دنبال این هستیم که مدارس فوتبال را هم تاسیس کنیم.

آیا پرسپولیس ساختار درستی پیدا کرده است؟

همانطور که گفتم پرسپولیس دو سرمایه بزرگ دارد، اما کار ما در باشگاه دو بخش مهم دارد که توانمندی ما را نشان می‌دهد. یکی بخش اقتصادی است و دیگری توسعه فوتبال. در حال حاضر ما ساختار اقتصادی در باشگاه درست کرده‌ایم که یک سال طول می‌کشد تا درآمدهای حاصل از آن ایجاد شود، اما این ساختار قدرتمند است و روی اصول بنا نهاده شده است. بخش دیگر هم توسعه فوتبال است که برنامه‌های مختلفی برای آن داریم. یکی از آنها آکادمی فوتبال است که در حال افتتاح است و می‌خواهیم تصمیم‌گیری کنیم که پیش از فینال جام حذفی افتتاح شود یا بعد از آن. همچنین دانشگاه پرسپولیس را تاسیس کرده‌ایم که امیدواریم کار خود را به خوبی انجام دهد. در واقع تاسیس آکادمی و دانشگاه، فرآیند دانش‌محوری باشگاه پرسپولیس را نشان می‌دهد. حتی ما در حال برنامه‌ریزی هستیم که از طریق تولید بازیکن سرمایه‌های جدید به باشگاه جذب کنیم.

تمام برنامه‌هایی که گفتید در صورت اجرا نه تنها برای پرسپولیس بلکه برای فوتبال ایران مفید است و می‌تواند آغازگر یک راه جدید در باشگاه داری باشد. اما مدیریت باشگاه‌های ما در چند سال گذشته ثبات چندانی نداشته و این موضوع در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بیشتر احساس می‌شود.

ببینید من هرجا که مدیریت کرده‌ام یکی از علل موفقیتم این بوده که برنامه‌ها را طوری طراحی کرده‌ام که مدیر بعدی هم بتواند آنها را ادامه دهد. تغییر مدیر یک موضوع طبیعی است اما اگر سیستم یک نهاد درست تعریف شود، حتی در صورت تغییر مدیر، فرد بعدی هم می‌تواند همان برنامه‌ها را دنبال کند. مشکل اساسی باشگاه‌های ما این بوده که هر مدیری که آمده سیستم شخصی خودش را پیاده کرده و دوباره با رفتنش فرد بعدی بر اساس سلیقه خود رفتار کرده است. در این ۵۰ سال تاریخ پرسپولیس، چه زمانی ما توانسته بودیم، برنامه‌ای مثل "باشگاه" در تلویزیون داشته باشیم. چه زمانی این گفتمان ایجاد شده بود؟ ما این برنامه‌ها را تبدیل به مطالبه و خواست هواداران کردیم. الان هواداران ما نگران آکادمی و دانشگاه هستند، در حالی که قبلا فقط نگران نتایج تیم بودند. این نشان می‌دهد که ما برنامه‌ها را طوری طراحی کرده‌ایم که مدیر بعدی هم آنها را دنبال کند. من طوری کار نکرده‌ام که بعد از رفتنم همه چیز قفل شود. اتفاقا برنامه‌ها برای ادامه پیدا کردن ساخته شده است.

نزدیک به دو فصل است که مدیریت پرسپولیس را در دست دارید. چه نمره‌ای به عملکرد خودتان می‌دهید؟

واقعیت این است که خیلی سختی کشیدم. پی دشواری‌ها و زیر سوال رفتن‌ها را به تن خود مالیدم. زمانی که به پرسپولیس آمدم همه گفتند که فوتبال ایران نتیجه گرا است و کسی به غیر از نتیجه به چیزی فکر می‌کند. اما من با پررویی فشارها را تحمل کردم و دنبال کارهای ریشه‌ای هستم. البته باید این را بگویم که هنوز هیچ‌کاری نکرده‌ایم. هنوز اول راه هستیم. معتقدم که تازه دارم با فوتبال آشنا می‌شوم. باشگاه پرسپولیس اول راه است و هنوز قدم‌های زیادی باید بردارد. واقعا با چیزی که باید باشیم خیلی فاصله داریم. خدا می‌داند که اصلا احساس موفقیت نمی‌کنم. انگار تازه به اول جاده رسیده‌ام. هواداران هم بدانند که ما تازه اول راه هستیم. کسی که ۱۰ – ۲۰ سال فعالیت می‌کند و این طرف و آن طرف می‌رود اما به مقصد نمی‌رسد، راه را پیدا نکرده است. اما ما راه را پیدا کرده‌ایم و تازه در ابتدای این راه هستیم تا به یک باشگاه حرفه‌ای تبدیل شویم.

امسال هم مثل فصل گذشته به دنبال جذب ستاره‌ها می‌روید یا اینکه جوانگرایی خواهید کرد.

این را من نمی‌خواهم، بلکه جامعه توقع دارد که ما به سمت جوان سازی و شادابی و تحرک بیشتر برویم. این اتفاقی است که باید حتما بیفتد و ما در حال تصمیم‌گیری این موضوع هستیم که از چه زمانی جوانگرایی را آغاز کنیم.

برای مهدوی‌کیا غیر از بازی با سپاهان بازی خداحافظی برگزار می‌کنید یا خیر؟

در همین دو، سه روز آینده معلوم می‌شود. در حال مذاکره با هامبورگ هستیم. البته باید با خود مهدوی‌کیا صحبت کنم. می‌خواهم بدانم او چه چیزی دوست دارد. باید ببینیم می‌شود هامبورگ را به تهران آورد یا خودمان باید به آلمان برویم.

موضوع تقسیم سکوهای ورزشگاه آزادی برای بازی فینال جام حذفی به کجا رسید؟

صورت‌جلسه شده است که ۵۰ درصد سکوها به هواداران هر تیم اختصاص یابد. اگر ۵۰ هزار هوادار سپاهانی به آزادی بیایند قدم‌شان روی چشم. اما اگر نیامدند طبیعی است که پرسپولیسی‌ها ورزشگاه را پر کنند.

شکایت مانوئل ژوزه به کجا رسید؟ برای پرسپولیس دردسر ساز نمی‌شود؟

فعلا نه. ما مدارک محکمی برای این پرونده داریم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391