برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

داشتن شناسنامه سلامت برای فوتبالیست‌های لیگ برتری اجباری شد

چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲، ساعت ۱۰:۵۲ — ایسنا

رییس کمیته‌ پزشکی فدراسیون فوتبال اعلام کرد در فصل آینده رقابت‌های لیگ برتر، بازیکنی که شناسنامه سلامت از سوی کمیته‌ پزشکی فدراسیون نداشته باشد، اجازه نقل و انتقال و شرکت در رقابت‌های لیگ برتر را نخواهد داشت.

احمد هاشمیان

دکتر احمد هاشمیان ، اظهار کرد: بر اساس آیین‌نامه و دستورالعمل اجرایی که در حال تدوین است و طی هفته‌ آینده به ۱۸ باشگاه شرکت کننده در رقابت‌های لیگ برتر ابلاغ خواهد شد، موضوع معاینات پزشکی بازیکنان و برخوردار بودن از کارت سلامت نسبت به سال گذشته سختگیرانه تر و جدی تر از سوی کمیته‌ پزشکی فدراسیون فوتبال برخورد خواهد شد،‌ هر چند سال گذشته استقبال قابل توجهی از سوی مدیران باشگاه‌ها به جز دو تیم از ۱۸ تیم لیگ برتر فوتبال در این باره داشتیم، اما امسال نیز با تلاش و حمایت روسای فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برتر به دنبال تدوین و تصویب آیین‌نامه اجرایی آن هستیم تا این فرهنگ را در تمام باشگاه‌ها گسترش دهیم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که برای مبارزه با دوپینگ آیا در رقابت‌های لیگ برتر فصل گذشته از بازیکنان نمونه گیری‌های خونی گرفته شد یا خیر و امسال چه برنامه‌ای برای این منظور دارید؟ تصریح کرد: همان طور که در سال گذشته کمیته‌ پزشکی این موضوع را به طور جد مورد بررسی قرار داد، امسال نیز همانند سایر کشورها موضوع نمونه گیری خون از بازیکنان برای مبارزه با دوپینگ پیگیری خواهد شد. برای این منظور تمام امکانات و تجهیزات لازم را در اختیار افسران کنترل دوپینگ قرار دادیم تا این کار به مراتب انجام شود . هر چند گرفتن این گونه نمونه گیری‌ها در دنیا نیز بسیار کم است، اما امسال تلاش خواهیم کرد برای جلوگیری از دوپینگ تعداد نمونه گیری های خونی نسبت به سال گذشته بیشتر شود.

رییس کمیته‌ پزشکی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این انتقاد که گفته می شود دوپینگ در لیگ دسته یک و پایین بیداد می‌کند و نظارتی در این باره از سوی مسئولان کمیته‌ پزشکی فدراسیون فوتبال وجود ندارد، اظهار کرد: البته این انتقاد درستی نیست و حتی‌الامکان سعی می‌کنیم در خصوص دوپینگ در لیگ‌های دسته یک و پایین‌تر تیم‌های فوتبال فوتسال نظارت داشته باشیم، اما واقعیت امر این است که انتظارات نباید در حد انتظارات تیم‌های حرفه‌ای و لیگ برتری باشد. همان طور که در سطح دنیا چنین انتظاراتی وجود ندارد، از سوی دیگر تنها را مبارزه دوپینگ فقط گرفتن نمونه نیست، چون هر نمونه در فوتبال چیزی در حدود دو میلیون تومان هزینه دارد و اگر ما بخواهیم تنها راه مبارزه با دوپینگ را به گرفتن نمونه معطوف کنیم هزینه سنگینی را به فدراسیون تحمیل خواهد کرد به همین خاطر اگر زمانی احساس کنیم از بازیکنی بوی تخلف می‌آید، کادر فنی و دست اندرکاران تیم را با برگزاری سمینارهای یک روزه مورد آموزش مبارزه با دوپینگ قرار دهیم تا بازیکنان را از لحاظ رفتاری و فرهنگی تحت کنترل و آموزش قرار دهند.

هاشمیان اضافه کرد: گرفتن نمونه دوپینگ از بازیکنان لیگ برتر امکان پذیر است، اما گرفتن دست کم ۲۰۰ نمونه از لیگ‌های دسته پایین‌تر کار منطقی و حرفه‌ای نیست.

وی درباره وضعیت میزان آسیب دیدگی‌ بازیکنان فوتبال در جریان رقابت‌های لیگ برتر و بررسی کاهش یا افزایش این میزان نسبت به سال‌های گذشته، خاطر نشان کرد: در حال حاضر تا پایان فصل لیگ آمار دقیقی در اختیار نداریم، اما پس از پایان فصل با توجه به این که در ابتدای شروع بازی‌های لیگ برتر فوتبال برای تمام بازیکنان شناسنامه سلامت تشکیل دادیم و اطلاعات آماری آسیب‌های ثبت شده طی دفترچه ثبت آسیب‌ها به صورت روزانه در اختیار باشگاه‌ها قرار گرفته است، منتظر هستیم پس از پایان رقابت‌ها این اطلاعات آماری توسط پزشکان هر باشگاه تکمیل و سپس وارد نرم‌افزار معاینات پیش از شروع فصل کنیم تا تمام باشگاه‌ها در جریان وضعیت بازیکنان از لحاظ آسیب دیدگی‌ در زمان فصل نقل و انتقالات باشند.

رییس کمیته‌ پزشکی فدراسیون فوتبال همچنین درباره اجرای طرح + ۱۱ در فصل آینده توسط مدیران باشگاه‌ها تاکید کرد: + ۱۱ یک پروژه ای از سوی فیفا در جهت پیشگیری از آسیب ورزشکاران و در راستای تحمیل هزینه کمتر به سازمان‌های ورزشی و باشگاه‌ها است. به همین منظور ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت از طرف کمیته‌ آموزش فدراسیون فوتبال برای مربیان B و A کلاس آموزشی درباره معرفی این طرح و ضرورت اجرا و کمک آن به کادر فنی گذاشته خواهد شد و در پایان دوره از تمام مربیان دعوت خواهیم کرد در کارگاه‌های ۳۰ نفره شرکت کنند. بنابراین در فصل آینده اگر بخواهیم این طرح اجرایی شود،‌ در ابتدا باید مربیان آموزش‌های لازم را درباره نحوه پیشگیری از آسیب‌ها قبل از شروع تمرینات اصلی سپری کنند تا به درستی در جریان ضرورت و کلیات این طرح قرار بگیرند.

وی در پایان درباره عملکرد این کمیته‌ در سال گذشته گفت: یکی از انتظارات کمیته‌ پزشکی در سطح لیگ برتر ، ارتقا سطح این کمیته‌ به استانداردهای پزشکی دنیاست و این موفقیت بزرگی برای کمیته‌ پزشکی فدراسیون است. همچنین در حال حاضر تمام باشگاه‌های لیگ برتر مجهز به دستگاه احیای قلب در جریان و مسابقات هستند که این امر در حفظ سلامت ورزشکاران بسیار حائز اهمیت است و دیگر این که معاینات پیش از فصل توسط کمیته‌ پزشکی فدراسیون از توفیقات بزرگی است که امیدوارم در آینده به نتایج بهتری دست پیدا کنیم و فاصله خود را با دنیا از لحاظ تجهیزات و امکانات پزشکی کاهش دهیم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391