برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

عبدالمالک، دشمن کی روش

سه‌شنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۴:۳۸ — گل

ملک عبد بشیر این نام واقعی اوست. همان نامی که فیفا هم اینگونه او را مورد خطاب قرار می دهد است .اما در آسیا او را به نام عبدالمالک می شناسند

کارلوس کی‌روش و تیم تیم ملی ایران

(( دشمن کی روش )). این لقبی است که این روزها رسانه های ما به یک داور داده اند. عبدالمالک عبدالبشیر داور سنگاپوری این روزها مرد منفور سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ما است. این را می توان از واکنش کارلوس کی روش هنگامی که شنید این داور قرار است بازی حساس ایران و قطر را سوت بزند فهمید.او در مصاحبه مطبوعاتی اش هنگامی که نام این داور را بر زبان آورد عملا می‌شد نفرت را در چهره اش دید.

من از عبدالمالک متنفرم
اما ماجرا از چه قرار بود.همه چیز از ۲۵ مهر پارسال شروع شد. روزی که تیم ملی فوتبال کشورمان در ورزشگاه آزادی رو در روی کره جنوبی قرار گرفت این عبدالمالک عبدالبشیر سنگاپوری بود که سوت این بازی را به صدا دراورد. داوری که بواسطه حمایت های همه جانبه هموطنش شمس المائدین که این روزها ریئس دپارتمان داوری آسیاست تبدیل به یک داور پر کار و فعال شده است.
در آن بازی کارلوس کی روش دردقیقه ۸۲ بازی با انگشت اشاره عبدالمالک از روی نیمکت به جایگاه تبعید شد.او در صحنه اخراج مسعود شجاعی چنان از خود بی خود شد و فریاد اعتراضش را بر سر عبدالمالک بلند کرد که این داور سیه چرده چاره ای جز اخراج سرمربی تیم ملی نداشت. هر چند تیم ملی فوتبال ما آن بازی را از کره برد تا اخراج کی روش زیر سایه این برد شیرین کم رنگ شود. اما روزی که نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران رسید که در ان محرومیت دو جلسه ای برای کارلوس کی روش در نظر گرفته شد همگان یاد عبدلمالک عبدالبشیر افتادند. داوری که حالا انگشت اتهام به سمت او بود.
کی روش و مسئولین فدرسیون فوتبال، عبدالبشیر را به قضاوت مغرضانه متهم می کردند و معتقد بودند او در گزارشش جانب انصاف را در نظر نگرفته است.او در گفتگو با رسانه‌ها محرومیتش را یک توطئه خواند و در مورد این داور گفت : (( برایم جای سئوال وجود دارد که فیفا چگونه برای یک بازی کلیدی و حیاتی مثل بازی ایران و کره جنوبی از یک داور کوچک سنگاپوری استفاده می‌کند و چطور این داور جلوی صد هزار تماشاگر هم بازیکن و هم مربی تیم میزبان را اخراج می کند. داور سنگاپوری به قدری کوچک بود که انگار می خواست بازی بین متاهل‌ها و مجردها را قضاوت کند و می خواست همه را با هم آشتی بدهد.))
با تمام این اوصاف بار دیگر عبدالمالک شش ماه بعد از آن بازی بار دیگر سوت یک بازی حساس را به صدا درخواهد آورد. بازی ای که باز هم یک سویش تیم ملی ما خواهد بود . با این تفاووت که اینبار او در دوحه قطر این بازی را سوت خواهد زد و نه در ورزشگاه آزادی تهران و مهمتر اینکه خبری از کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی نخواهد بود.

خود کرده را تدبیر نیست
روزی که مسئولین فداراسیون فوتبال نامه ای به فیفا نوشتند و در ان نامه از کمیته داوران فیفا خواستند تا در سه بازی باقی مانده تیم ملی کشورمان از داوران غرب آسیا – که مطمئنا منظور ان‌ها داوران عرب بود- استفاده نشود هیچگاه فکرش را هم نمی کردند آن‌ها در اولین بازی پیش رو دست روی نام داوری بگذارند که مورد نفرت سرمربی تیم ملی ما است. چرا که به فاصله چند روز بعد نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران رسید که برای بازی های پیش روی ایران از سه داور شرق آسیا استفاده شده بود. داورانی از سنگاپور، ژاپن و چین قاضیان سه بازی بعدی ایران بودند. انتخابی که جای هیچگونه اعتراضی را برای ما باقی نمی گذاشت.
علی خسروی کارشناس داوری معتقد است نامه نگاری با فیفا برای انتخاب داور از شرق آسیا یک اقدام غیرحرفه ای بوده . او از مشاوران ضعیف رئیس و دبیر فدراسیون فوتبال می گوید که باعث شدند با مشاوره های غلط ، فدارسیون چنین درخواستی را از فیفا کند.او صحبت هایش را متوجه اعضای دپارتمان داوری فدارسیون می‌کند و معتقد است اعضای کمیته داوران و دپارتمان داوری نباید اجازه ارسال این نامه به فیفا را می دادند.

عبدلمالک عبدالبشیر کیست؟
با تمام این اوصاف باید بگوییم (( دشمن کی روش )) برای ما یک داور خوش یمن بوده. اکثر سوت های او برای تیم های ایرانی یا همراه با برد برای ما بوده یا تساوی. او تنها برای استقلال یک داور بدیمن است. چرا که دو بازی ای که برای استقلال در لیگ قهرمانان آسیا سوت زده همراه با باخت بوده و در تمام بازی های تیم ملی و باشگاهی که این داور برای ما سوت زده ما بازنده نبوده ایم.

ملک عبد بشیر این نام واقعی اوست. همان نامی که فیفا هم اینگونه او را مورد خطاب قرار می دهد است .اما در آسیا او را به نام عبدالمالک می شناسند. او که متولد یازدهم ژوئن ۱۹۶۸ می باشد از سال ۲۰۰۲ وارد لیست بین المللی شد. هر چند در آن سال‌ها زیر سایه نام شمس المائدین داور سرشناس هموطنش قرار داشت و فرصتی برای حضور در جمع نخبگان آسیا نداشت. اما وقتی شمس المائدین قبل از ۴۵ سالگی خود را بازنشسته کرد عبدالمالک عبدالبشیر این فرصت را یافت تا به عنوان داور اول کشورش مطرح شود. شمس المائدین حالا ریئس دپارتمان داوری کنفدراسیون اسیاست و این برای عبدالبشیر فرصت خوبی است . هر چند او امسال آخرین سال قضاوتش را می گذراند و مجبور خواهد بود درپایان سال میلادی سوت هایش را بیاویزد.
عبدالبشیر ۴۴ ساله در طی این سالها مسابقات متعددی را قضاوت کرده.ازجمله در سال ۲۰۰۸ که موفق شد فینال لیگ قهرمانان آسیا را بین دو تیم گابا اوزاگای ژاپن و آدلاید یونایتد استرالیا را قضاوت کند. این بزرگترین افتخاری است که این داور توانسته در طول دوران قضاوتش به ان دست یابد.هر چند سال گذشته نیز بازی مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها را بین دو تیم سون سامسونگ کره و السد قطر را قضاوت کرد.او در لیگ قهرمانان آسیا داور پرافتخاری است. البته او در سال ۲۰۰۶ نیز جایزه بهترین داور لیگ سنگاپور را به دست آورد.
عبدالمالک عبدالبشیر اینبار خوشحال خواهد بود که در ورزشگاه آزادی سوت نخواهد زد. چرا که ورزشگاه دوحه مسلما تماشاگران کمتری را به خود خواهد دید و این برای داوری که عادت به تماشاگر زیاد نداردامتیاز مثبتی خواهد بود. او در کشورش – سنگاپور- معمولا با تماشاگری حدود ده هزار نفر هر هفته روبرو می شود
عبدالمالک عبدالبشیر داور ترکه ای سنگاپوری در دور مقدماتی جام جهانی دوبار برای تیم ملی کشورمان سوت زده است. او در منامه بازی بحرین و ایران را قضاوت کرد. مسابقه ای که با نتیجه یک بر یک مساوی خاتمه یافت.و همچنین بازی ایران و کره جنوبی که با برد یک بر صفر ما همراه بود.او در دور مقدماتی یکبار هم برای قطری‌ها سوت زده. بازی ای که قطر موفق شد اندونزی را شکست دهد.

این داور سنگاپوری در۷۶ قضاوت بین المللی اش ۲۹۸ بار از کارت زردش استفاده کرده که میانگین حدود چهار کارت زرد برای هر بازی برای این داور ثبت شده. این نشان می دهد عبدالمالک هم چندان داور مهربانی نیست .از این رو بازیکنان تیم ملی ما باید سعی کنند تا بی جهت کارت نگیرند.این در حالی است که ۱۹ بار نیز کارت قرمز را از جیبش بیرون اورده است.
کسی چه می داند شاید بازی امروز زمینه آشتی کنان کی روش و عبدالمالک سنگاپوری را فراهم آورد. جایی که تیم ملی ما با قضاوت خوب این داور به یک برد دلچسب دست یابد و کارلوس کی روش همه کدورت های گذشته را فراموش کند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391