برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

سردار آزمون: استقلال و پرسپولیس می رفتم نابود می شدم

پنجشنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۵۷ — گل

تمرینات اینجا و سپاهان قابل مقایسه نیستن. اینجا روی تمام مسائل کار میکنن. تمرینات تاکتیکی بخش عمده ی تمرین رو به خودش اختصاص میده

سردار آزمون

شاید این حرف محمد مایلی کهن که فوتبال ایران هرگز از استعداد خالی نمی شود ، حقیقت قابل تکیه ای باشد. به خصوص که حالا دوتیم امید و جوانان خوب داریم. سردار آزمون ، بازیکن ۱۸ ساله تیم روبین کازان معروف ترین استعدا د نسل خود است که با آرزوهای بزرگخود زندگی می کند. مصاحبه بلند و اختصاصی سایت گل را با این جوان شمالی بخوانید . خوش تان می آید:

سلام سردار وقت بخیر. خیلی ممنون که به ما وقت دادی برای مصاحبه. به عنوان اولین سوال میخوام بپرسم که فوتبال رو بصورت حرفه ای از چه سنی شروع کردی؟

من فوتبال رو بصورت حرفه ای از سن ۹ سالگی زیر نظر آقای محمود سیدی در باشگاه عقاب گنبد شروع کردم و اون زمان با بچه هایی که چهار سال از خودم بزرگتر بودند تمرین می کردم. تو همون سن برای تست تیم ملی نونهالان ایران رفتم که موفق شدم تست‌ها را با موفقیت بگذرونم و عضو تیم ملی نونهالان شدم و تا سن ۱۳ سالگی هم در عضویت عقاب گنبد مشغول به فعالیت بودم.

بعد از عقاب گنبد به چه تیمی ملحق شدی؟

بعد از عقاب من به شموشک گرگان پیوستم که همه ی بازیکنانش عضو تیم ملی نونهالان ایران بودند و از اونجا بود که پیشرفتم شروع شد. بعد از شموشک هم مدتی رو دوباره در عقاب گنبد بازی کردم و بعد به اتکای گرگان رفتم تا اینکه از سپاهان پیشنهاد اومد و به اصفهان رفتم.

در چه سنی به عضویت سپاهان در اومدی؟ تو چه مقطع سنی ای برای سپاهان بازی می کردی؟

من در ۱۵ سالگی به عضویت سپاهان اصفهان در اومدم و زیر نظر امیر قلعه نوعی عضو تیم بزرگسالان بودم و با اونها تمرین میکردم ولی چون تو لیست ۱۸ نفره برای بازیها قرار نمی گرفتم با تیم جوانان هم در مسابقات شرکت می کردم. در تیم سپاهان برای بعضی بازی‌ها تو لیست ۱۸ نفره هم قرار میگرفتم ولی متاسفانه فرصت بازی رسمی در مسابقات بزرگسالان به من نرسید.

در مقطعی که عضو سپاهان بودی در تیم ملی در چه تورنمنت هایی شرکت کردی؟

در ۱۵ سالگی با تیم ملی نوجوانان زیر نظر آقای اکبر محمدی در مسابقات آسیایی شرکت کردم که اگر به جمع ۴ تیم برتر آسیا راه پیدا می کردیم می توانستیم راهی جام جهانی نوجوانان بشویم ولی خب متاسفانه در این راه ناکام بودیم.

کار با اکبر محمدی چطور بود؟ چی شد که نتونستید جزو ۴ تیم برتر آسیا قرار بگیرید؟ به نظر خودت ایراد کار کجا بود؟ بعد از ناکامی در اون مسابقات، در رسانه های ایران انتقادات از اکبر محمدی خیلی بالا گرفته بود.

به نظر من کار آقای محمدی فوق العاده بود. اون زمان آقای محمدی تنها بود و کسی نبود که ایشون رو کمک کنه. نه کمک های خوبی داشتن و نه امکاناتی برای ایشون فراهم بود. آقای محمدی هم که اولین تجربشون بود و خیلی‌ها علیه تیمش حرف در می آوردن. همین حاشیه‌ها بود که به تیم فشار می آورد و ما هم چون خیلی جوان بودیم نتونستیم از پس این فشارها بر بیاییم. از طرفی چون بازی‌ها هم به صورت مستقیم پخش می‌شد کار رو برای ما مشکل می کرد. ولی در کل به نظرم کار آقای محمدی در اون تیم فوق العاده بود. ایشون در تیم جوانان هم بازیکنانی را به فوتبال ایران معرفی کردن که الان در تیم های لیگ برتری بازی میکنن و چند نفرشون هم از تیم های اروپایی پیشنهاد داشتن. به نظرم همه ی اینها بیانگر ارزش کار آقای محمدی هست.

به غیر از خودت چه کسانی بودن که پیشنهاد خارجی داشتن در اون مقطع؟ االان کجا مشغول به بازی هستن؟

احسان پهلوان پیشنهاد خارجی داشت و فکر میکنم بهنام برزایی هم همینطور. احسان در ذوب آهن اصفهان بازی میکنه و بهنام هم در نفت آبادان.


http://www.footy.ir/wp-content/uploads/۲۰۱۳/۰۵/IMAGE۶۳۵۰۳۲۷۳۱۷۹۳۵۵۶۳۲۸.jpg

پیشنهاد روبین کازان چه زمانی اومد؟ اولین بار چه کسی درباره ی این پیشنهاد با تو صحبت کرد و چه حسی داشتی اون موقع؟

من مشغول بازی در تیم جوانان بودم و قراردادم با سپاهان هم تمام شده بود. با تیم ملی در تورنمنتی در روسیه شرکت کرده بودم که در اون تورنمنت با ۷ گل زده در ۶ بازی آقای گل شدم. بعدا که همراه با تیم ملی در مسابقات آسیایی بودیم، پیشنهاد روبین کازان اومد و پدرم از پیشنهاد اطلاع داشت. ولی برای به هم نخوردن تمرکزم به من خبر نداد. بعد از مسابقات هم چون حذف شده بودیم و من خیلی ناراحت بودم، پدرم تا دو هفته خبر پیشنهاد روبین کازان رو به من نداد. بعد از دو هفته پدرم موضوع پیشنهاد روبین کازان روبا من در میان گذاشت. من هم واقعا خوشحال شدم. اون زمان حس کردم که از این به بعد باید بیشتر تلاش کنم و واقعا تلاشم رو هم بیشتر کردم تا به مراتب بالاتری برسم.

در اون مقطع از پرسپولیس و استقلال هم پیشنهاد داشتی. وسوسه نشدی که در یکی از تیم های بزرگ پایتخت بازی کنی؟

نه اصلا خوشحال نبودم که از پرسپولیس و استقلال پیشنهاد داشتم. به نظرم اگه به یکی از این دو تیم می رفتم قطعا فوتبالم نابود می شد. من زمانی که به کریم انصاری فرد و حرف هاش فکر کردم تصمیم گرفتم که به این تیم‌ها نروم. به نظرم انصاری فرد راست میگفت که این دو تیم جای بازیکنان جوان نیست. ولی به هر حال داشتن پیشنهاد بازی زیر نظر امیرخان برام افتخار بزرگی هست.

داستان پیشنهاد اینترمیلان چه بود؟ چرا به این تیم بزرگ نرفتی؟

با تیم ملی جوانان در تورنمنتی در ایتالیا شرکت کرده بودیم که اونجا هم موفق ظاهر شدم و حتی به دروازه بان ذخیره ی بوفون گل زدم که باعث شد اینترمیلان هم پیشنهاد بدهد. ولی خب چون قبل از پیشنهاد اینتر با روبین کازان صحبت کرده بودم روی حرفم موندم و به روسیه رفتم.

چه زمانی قراردات رو با روبین کازان ثبت کردی؟

بعد از مسابقات آسیایی پدرم به همراه مدیر برنامه هام به روسیه رفتند و قراردادم رو امضا کردند. پدرم وقتی کار سپاهانی‌ها با من رو دید دیگه نمی خواست که من در ایران بازی کنم. اینجا در روبین کازان هیچ کس به اسم بازیکن نگاه نمی کنه و هیچ بازیکنی جایگاه ویژه ای برای خودش نداره و پارتی بازی ای در کار نیست. همه راحت و بدون حاشیه تمریناتشون رو انجام میدن و همه ی بازیکن‌ها در تلاش هستند تا به ترکیب فیکس تیم راه پیدا کنند و به همین خاطر هم پیشرفت میکنند ولی در ایران و در سپاهان من دیدم که بعضی بزرگان تیم بعضا تمرین هم نمی کردند. یا مثلا وقتی بازیکن بزرگ تیم از کنارمون رد می‌شد سرمون رو می انداختیم پایین. من حتی نمیتونستم به بعضی بازیکنای معروف تیم سلام بدم، ولی اینجا همه هوای همدیگه رو دارن. خیلی‌ها تو سپاهان میزدند تو سرم ولی من کار خودم رو می کردم و توجهی به این مسائل نداشتم.

خب چه زمانی به تمرینات روبین کازان اضافه شدی؟ آیا از همون اول با بزرگسالان تمرین می کردی؟

نه. به دستور مربیان تیم من ابتدا با تیم B تمرین کردم تا با شرایط تیم آشنا بشم ولی بعد از یک ماه در روز پنجم ماه مِی به تمرین بزرگسالان ملحق شدم و از اون زمان با تیم بزرگسالان تمرین می کنم. تقریباکمتر از یک ماه هست که با تیم بزرگسالان هستم.

از وقتی به تیم اصلی اومدی آیا در همه ی بازیها در ترکیب ۱۸ نفره بودی؟

نه من دو بازی رو به دلیل مصدومیت از دست دادم. بازی با آنژی ماخاچکالا و همچنین بازی با مولدویا. در بقیه ی بازیها در ترکیب ۱۸ نفره حضور داشتم. الان هم متاسفانه از ناحیه ی کشاله ی ران و همچنین شکم دچار مصدومیت هستم و قادر به تمرین کردن نیستم و طبق دستور پزشک باید دو هفته استراحت کنم که با توجه به اینکه این هفته آخرین بازی لیگ را انجام می دهیم دیگه نمیتونم در این فصل بازی کنم.

در روبین کازان با کدام بازیکنان روابط صمیمانه تری داری؟

من با همه ی بازیکنان خوب هستم. مخصوصا با سزار ناواس و آنسالید بازیکن آرزانتینی تیم و البته با ولادیمیر دیادون مهاجم تیم. اینها همه بازیکنان حرفه ای هستند و من هم با اینها هستم چون تمرین کردنشون حرفه ای است و فقط به فوتبال فکر میکنند. اخیرا یان ام ویلا هم به تیم ما ملحق شده که اون هم بازیکن خیلی خوبی هست.

آیا زبان روسی رو یاد گرفتی؟ در رختکن تیم مربیان با بازیکنان به چه زبانی صحبت می کنند؟

مربی تیم که روسی صحبت میکنه و من هم مترجم مخصوص خودم رو دارم، بازیکنان اسپانیایی تیم هم مترجم دارند ولی من خودم بیشتر به انگلیسی صحبت می کنم با هم تیمی هام.

آیا رسانه های ایرانی هم پیگیر وضعیت تو در روسیه هستند؟

نه خیلی. فقط وقتی در ترکیب ۱۸ نفره قرار گرفتم بعضی‌ها خبرش رو زدن ولی خب زیاد برام مهم نیست. من کار خودم رو انجام میدم و ذهنم رو درگیر این مسائل نمیکنم.

برای تورنمنت قطر که بازیکنان زیر ۲۲ سال دعوت شده بودن دعوت نشده بودی. دلیلش چی بود؟

برای تورنمنت قطر مدیر برنامه هام با آقای منصوریان صحبت کردن که من نمیتونم به تیم ملحق بشم چون اینجا بازی داشتیم و باشگاه به من اجازه نمی داد برای مسابقات قطر تیم رو ترک کنم. اردوهای داخلی تیم ملی رو هم نمی تونم شرکت کنم و فقط قادر به شرکت در اردوهای خارجی هستم. قضیه از این قرار بود وگر نه برای تورنمنت قطر از سوی مربیان دعوت شده بودم.

آیا مشکل سربازی و به تبعش مشکل ورود و خروج به ایران رو داری؟

نه من می توانم سه بار در سال وارد کشور بشم و چون اینجا مشغول به تحصیل هم هستم مشکلی از بابت سربازی ندارم.

تیم ملی ما بعد از علی دایی مهاجم نوک کلاسیکی که بتونه طرفداران فوتبال رو راضی کنه و خلا علی دایی رو پر کنه نداشته. آیا فکر میکنی بتونی در آینده جای علی دایی رو در تیم ملی پر کنی؟

انشالله. من که آرزو دارم که در خدمت تیم ملی کشورم باشم ولی خب چون من زیاد در دید نیستم زیاد من رو نمیشناسن. اگر که فرد دیگری جای من بود و معروفتر از من بود حتما الان به تیم ملی دعوت شده بود . من تو ۱۸ سالگی رو نیمکت روبین کازان می نشینم ولی خیلی های دیگه تو لیگ نیمکت نشین هستن و در تیم ملی حضور دارن. من هم واقعا دوست دارم در تیم ملی بازی کنم. به نظرم چیزی کمتر از سایر مهاجمین تیم ملی ندارم ولی با تمام این تفاسیر با تمام وجودم دعا میکنم تیم ملی راهی مسابقات جام جهانی بشه و دل مردم ایران شاد بشه.

کمی به اوضاع تیمتون بپردازیم. روبین کازان در نیم فصل اول خیلی خوب عمل کرد و امتیازات زیادی گرفت ولی در نیم فصل دوم خیلی خوب عمل نکردید و امتیازات زیادی رو از دست دادید. به نظر خودت دلیل این افت تیم چه بوده؟

خب فوتبال در اینجا از سطح بالایی برخورداره . همه ی تیم‌ها قدرتمند هستن و برای بردن بازی میکنن. فک میکنم به خاطر همین مساله هست که ما بعضی اوقات برنده نبودیم وگرنه تیم ما هم شرایط خیلی خوبی داره ولی خب سطح تیم‌ها خیلی به هم نزدیکه و رقابت بسیار سنگین.

ولی تیم شما با باخت غیر منتظره ی هفته ی گذشته به رده ی هفتم سقوط کرد و شانستون برای راهیابی به لیگ اروپای سال آینده کمتر شده. فکر میکنی بتونید جواز حضور در یورولیگ رو کسب کنید؟

شانسی کا ما داریم اینه که در هفته ی آخر تیم کوبان با آنژی بازی داره. این بازی برای ما خیلی مهمه. خود ما هم با کراسنویارسک بازی داریم که تیم قدرتمندی هست. من امیدوارم که این بازی رو ببریم و بتونیم به یورولیگ هم راه پیدا کنیم.

اهداف سردار آزمون برای آینده چه چیزهای است؟

خب من اهداف بزرگی برای خودم دارم. دوست دارم که در تیم های بزرگی مثل رئال مادرید یا بایرن مونیخ بازی کنم. و مطمئن هستم که هر کسی که تلاش بکنه و زحمت بکشه میتونه به اهدافش برسه. پدرم هم آرزو داره که من در این تیم‌ها بازی کنم.

یک سوال مقایسه ای. تمرینات سپاهان با روبین کازان چه تفاوت هایی داره؟ تمرینات شامل چه آیتم هایی هست؟ آیا رو تکنیک فردی بازیکن‌ها هم کار میشه؟

تمرینات اینجا و سپاهان قابل مقایسه نیستن. اینجا روی تمام مسائل کار میکنن. تمرینات تاکتیکی بخش عمده ی تمرین رو به خودش اختصاص میده. سه روز قبل از بازی هم مربیان تیم، حریفان رو آنالیز میکنن و روی نقاط ضعف اون تیم کار میکنیم تا بتونیم از اونها بهره ببریم. بعد از تمرین هم مربی با تمام مهاجمان تیم به صورت اختصاصی کار میکنه.

آیا باشگاه روی تغذیه ی شما هم نظارت داره یا اینکه این مساله رو به خود بازیکنان واگذار میکنن؟ هر روز در چند نوبت و چه مدت تمرین میکنید؟

اینجا در باشگاه ما رستورانی داریم که ۳ ساعت قبل از تمرین همه ی بازیکن‌ها میان و در اونجا غذا میخورن. همه هم در باشگاه همانند هتل اتاقی برای خودشون دارن. من خودم روزی دو نوبت تمرین میکنم ولی خود تیم روزی یک بار تمرین داره که بعضی اوقات ۲ ساعت و بعضا هم ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه طول میکشه.

آیا الگوی خاص هم برای خودت داری؟ بازی کدوم یکی از بازیکنان مطرح دنیا رو بیشتر میپشندی؟

من مسعوت اوزیل رو خیلی دوست دارم مخصوصا که مسلمان هم هست

بعد از اتمام فصل کی برمیگردی ایران؟ چقدر فرصت استراحت داری؟ تمرینات پیش فصل تیمتون چه زمانی شروع میشه و کجا اردو خواهید داشت برای پیش فصل؟

من روز امروز میروم مسکو تا کارهای ویزام رو انجام بدم و هفته ی آینده روز سه شنبه به همراه خانواده ام برمیگردیم ایران. به مدت بیست روز استراحت میکنم و بعد از اون به اردوی تیم در آلمان ملحق میشم.

ستاره های لیگ روسیه به نظرت چه کسانی هستن؟

ژاگوئف، آکینفیف و البته یان ام ویلا که همگی فوق العاده هستن. یان ام ویلا حتی از رئال مادرید هم پیشنهاد داشت.

با توجه به سرمایه گذاری کلان تیمهایی مثل زسکا مسکو و زنیت و البته آنژی آیا روبین کازان هم امید داره که در سالهای آینده قهرمان بشه؟

بله. قطعا. در لیگ روسیه رقابت نزدیک هست و خیلی تیم‌ها ادعای قهرمانی دارن

تو از کفش های نایک استفاده میکنی. آیا قراردادی با نایک داری یا اینکه فقط بنا به سلیقه ی شخصی از کفش های این کمپانی استفاده میکنی؟

بله به تازگی با نایک قراردادی چهار ساله بستم. روی کفشم هم اسم پدر و مادرم رو حک میکنم.

آیا باشگاه حقوقتون رو بصورت هفته ای پرداخت میکنه یا اینکه مثل باشگاه های ایرانی در طول فصل در چند قسط پرداخت میکنه؟

نه اینجا حقوق بازیکنان رو بصورت ماهیانه واریز میکنن.

بسیار عالی. خب سردار سوالات ما به پایان رسید. بسیار ممنونیم که این وقت رو به ما دادی و با حوصله به سوالت ما جواب دادی. در پایان اگه صحبت خاصی داری بفرما

حرف خاصی ندارم، متشکرم از شما که پیگیر وضعیت من بودید و از هموطنان عزیزم هم میخوام که من رو از دعای خیرشون محروم نکنن و دعا کنن که مصدومیتم هم هر چه سریعتر برطرف بشه

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391