برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

قوچان‌نژاد: نباید کروش را اذیت کنیم

پنجشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۳:۰۳ — خبرآنلاین

رضا قوچان‌نژاد ستاره این روزهای فوتبال ملی ایران است.

رضا قوچان نژاد

رضا قوچان‌نژاد حالا قهرمان ملی ایران است. او با گلی که به کره جنوبی زد، نامش را برای همیشه در فوتبال ایران ثبت کرد. گوچی در سه بازی گذشته تیم ملی گل زده و نقش زیادی در کسب ۹ امتیاز این مسابقات داشت. با او در پرواز برگشت تیم ملی از کره به تهران صحبت کردیم.

*هنوز ۲۴ ساعت از صعود تیم ملی ایران به جام جهانی نگذشته است. در دوره قبل که ایران به جام جهانی صعود نکرد، فوتبال ایران یک دوره رکورد را پشت سر گذاشت اما حالا با گل شما به جام جهانی صعود کرده‌ایم.

دوره قبل گذشته و ۴ سال از آن فاصله گرفته‌ایم. الان فقط باید به جلو نگاه کنیم. مقابل کره برد شیرینی داشتیم و به هدفمان رسیدیم. این برای ما مهم است. اینکه چهار سال قبل چه اتفاقی افتاده، نمی‌توان برای آن کاری کرد. الان که باید خوشحال باشیم و جشن بگیریم و بقیه آن هم با مربی است که تیم خوبی بسازد و حداقل در برزیل موفق باشد.

*خودت هم با همین هدف آمدی که با تیم ملی به جام جهانی بروی؟

بله. درست است. من اینجا نیامدم که تفریح کنم یا فقط بازی کنم. وقتی برای تیم ملی بازی می‌کنی یک هدفی داری. هدف من هم این بود که به برزیل برسم. خیلی هم سخت بود چون سه مسابقه خیلی سخت داشتیم و فکر نمی‌کنم غیر از خودمان کسی این‌قدر اطمینان به ما داشت که بتوانیم هر سه تا را ببریم. چون واقعا مقابل قطر در کشورش و مقابل کره در اولسان بازی‌های سختی داشتیم. وقتی توانستیم هر سه تا را ببریم خیلی شیرین بود و نشان می‌دهد در یک ماه و نیم گذشته که در کمپ بودیم خیلی زحمت کشیدیم و به هدفمان رسیدیم.

*آن اوایل که به تیم ملی اضافه شدی شرایط سختی داشتیم. آن زمان فکر می‌کردی ایران صعود کند؟

وقتی به ایران آمدم مثبت نگاه می‌کردم. من هم هدفم این بود که به برزیل برسیم. من هم می‌خواستم کنار بچه‌ها زحمت بکشم. ما کاری که باید می‌کردیم را انجام دادیم و نشان دادیم که می‌توانیم در برزیل عملکرد مثبتی داشته باشیم. باید همین‌طوری مثبت کار کنیم و مطمئن هستم با این روش می‌توانیم در برزیل هم چیزهای قشنگی از تیم ملی نشان دهیم.

*به نظرت ایران می‌تواند در جام جهانی به فکر صعود به یک مرحله بالاتر باشد؟

معلوم است که می‌توانیم. فوتبال همین است. سال ۲۰۰۲ کره جنوبی به نیمه نهایی رسید. تازه این تیم ما از آن تیم کره‌ای‌ها کمتر نیست. استرالیا هم در سال ۲۰۰۶ خودش را به مرحله دوم رساند. این تیم‌ها در سطح اول جهان نیستند اما خودشان را به این مراحل رساندند. ما هم می‌توانیم این کارها را انجام دهیم اما باید مثبت فکر کنیم و به خودمان اطمینان داشته باشیم. باید زحمت بکشیم. نباید به برزیل برویم و فکر کنیم برای تفریح رفته‌ایم و فقط قرار است سه مسابقه انجام دهیم و برگردیم. وقتی به برزیل می‌رویم باید طوری بازی کنیم که به مرحله دوم برسیم. بچه‌ها با خود مربی باید یک تیم خوب تشکیل بدهند که در برزیل موفق باشند.

*با آقای کروش که صحبت می‌کردیم می‌گفت نباید فکر کنیم برای تفریح به جام جهانی می‌رویم و باید سقف آرزوهایمان را بالاتر ببریم. به نظر شما فوتبال ایران به چه امکاناتی نیاز دارد تا ما بتوانیم سقف آرزوهایمان را بالاتر ببریم و به آن‌ها دست پیدا کنیم؟

نمی‌شود این چیزها را شمرد و بگویم یک، فلان چیز و دو، فلان چیز. من فقط می‌دانم باید اطمینان داشته باشیم به آقای کروش. او نشان داده چقدر مربی حرفه‌ای است. اگر این همه استرس داشته باشی و فشار رویت باشد و بتوانی نتیجه به این شیرینی بگیری باید از مربی تشکر کنیم. اگر بخواهیم به جایی برسیم باید به حرف کادر فنی و آقای کروش گوش دهیم و کاری نکنیم برود. یعنی نباید اذیتشان کنیم. سخت‌گیری نکنیم. چیزهایی که می‌خواهد برایش فراهم کنیم. از هر لحاظ. هر چیزی خواست باید برایش فراهم کنیم. باید خودمان را به یک جا برسانیم. این‌ها چیزهای کوچکی است اما خیلی مهم است.

*این سه گلی که در سه مسابقه آخر زدی خیلی جالب و شیرین بود. مردم که مدت‌ها مهاجم فرصت طلب در تیم ملی ایران ندیده بودند، الان شاهد این هستند که رضا قوچان‌نژاد خیلی فرصت طلب است و در شرایط حساس گل می‌زند.

گل‌های خوبی زدم. گل‌های مهمی بود. همین که تیم ملی توانست با برد این سه مسابقه را تمام کند خیلی خوب بود. درست است که من سه تا بازی گل زدم اما مهم‌تر این است که ما سه بازی را بردیم. این هم مهم است که ما در این سه بازی گل نخوردیم. این دفعه من گل زدم و دفعه بعد یک نفر دیگر گل می‌زند. این‌ها مهم نیست. مهم این است که یک تیم در زمین حضور دارد و باید موفق شود. تیم ملی می‌خواست جانش را بدهد تا سه امتیاز را ببرد. حالا من جلو هستم و گل زدم. ولی بچه‌های دیگر هم زحمت می‌کشند تا من به این موقعیت‌ها برسم. مهم‌تر از گلزنی من این بود که گل نخوردیم و این کار آقای کروش بود که با یک کار تاکتیکی، اجازه گلزنی به حریفان نداد.

*چیزی که جالب است، روحیه شماست که خیلی به موفقیت تیمی تاکید دارید و در مورد موفقیت‌های شخصی زیاد حساس نیستید.

معلوم است که موفقیت تیم مهم‌تر است. من یکی از ۴۵ نفر تیم هستم. یعنی ما با ۱۱ نفر که کار نمی‌کنیم. ۱۱ نفر داخل زمین هستند. در این یک ماه و نیم ۲۵ - ۲۶ تا بازیکن داشتیم در اردو و غیر از آن‌ها ۱۰ - ۱۱ نفر در کادر فنی حضور دارند. بدون این‌ها ما نمی‌توانیم به جایی برسیم. تمرین سنگین است. تمرین‌های خوبی می‌کنیم و استراحت هم داریم. ما در زمین گل می‌زنیم اما بیرون از زمین، این مسائل خیلی مهم است. اینکه به هدفمان رسیدیم به خاطر همین است. این ۴۰ - ۴۵ نفری که در یک ماه و نیم گذشته در اردو بودیم، به همدیگر خیلی کمک کردیم. فوتبال ورزشی است که به تنهایی نمی‌شود موفق بود. حتی خود مسی یا رونالدو چطور می‌تواند به تنهایی موفق باشد؟ فوتبال یک ورزشی است که به تنهایی نمی‌شود در آن موفق بود. ورزش تنیس نیست که به تنهایی بتوانی موفق شوی. واقعا همدیگر را لازم داریم که بتوانیم موفق باشیم. این کلید و رمز موفقیت ماست. خیلی ساده است اما همین است.

*به کلید اشاره کردی. یاد این نکته افتادم که کلید صعود به جام جهانی دست مشهدی‌هاست. یکی خودت، یکی هم خداداد عزیزی که با گل او به جام جهانی ۹۸ رفتیم.

این شیرین است. آقای خداداد عزیزی برای جام جهانی ۹۸ گل مهمی زد. من هم این گل را زدم. به نظرم اصلا مهم نیست کی گل می‌زند. شما فکر کن اگر من گل زده بودم و بازی با کره را باخته بودیم. چه کسی خوشحال می‌شد؟ هیچ کسی خوشحال نبود. من خودم ندیدم اما شنیدم که در ایران مردم خوشحال بودند و به خیابان‌ها آمده‌اند. مردم همه شهرهای ایران به کوچه‌ها رفته‌اند و جشن می‌گیرند. این برای من مهم‌تر است. توانستیم هم‌وطنانمان را در هر کجای دنیا که هستند خوشحال کنیم. این از همه چیز بیشتر به من می‌چسبد.

*افرادی که از ایران با تو در ارتباط هستند، گفته‌اند که خیلی محبوب شده‌ای؟

راستش را بخواهید من بعد از مسابقه فقط با پدر، مادر و برادرم تماس داشتم و بعدش هم حرکت کردیم به سمت تهران. اما خبرها را از هم‌تیمی‌هایم شنیده‌ام. من خوشحال هستم. هم برای خودم هم برای مردم کشورم که در خود کره توانستیم یک نتیجه به این قشنگی بگیریم و مردم را شاد کنیم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391