برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

حسن حبیبی: شانس صعودمان دو برابر شد

چهارشنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۶:۱۰ — خبرآنلاین

سرمربی اسبق تیم ملی می‌گوید شاگردان کروش اگر همین‌طوری جلو بروند، به جام جهانی صعود می‌کنیم.

حسن حبیبی

تیم ملی با شکست دادن قطر در دوحه، شانس خود را برای صعود به جام جهانی زیاد کرد. ملی‌پوشان ایران با تک گل رضا قوچان‌نژاد قطر را شکست دادند تا تیم ملی ۱۰ امتیازی شود و حتی شانس صعود مستقیم به جام جهانی را پیدا کند. حسن حبیبی سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال که این مسابقه را دیده، از برد مقابل قطر خوشحال است اما نگران افت و خیزهایی است که تیم ملی ایران دارد. او می‌گوید فوتبال ایران باید افت و خیزهایش را برطرف کند.

*مسابقه تیم ملی را دیدید؟

بله. بازی خوبی بود. نیمه اول ایران کمی با احتیاط بازی کرد. البته باید همین کار را انجام می‌داد. نیمه دوم هم که بهتر بازی کردیم و حملاتی روی دروازه حریف داشتیم. گل خوبی هم زدیم. البته می‌توانستیم بیشتر از این گل بزنیم.

*مشکل تیم ملی این بود که نتوانست از موقعیت‌هایش نهایت استفاده را ببرد و فقط یک بار دروازه قطر را باز کرد.

ایران بهتر از قطر بازی کرد. البته با همان یک گل بازی را بردیم و نیازی به زدن گل‌های بیشتر نبود. ولی به هر حال موقعیت‌هایی داشتیم که می‌توانستیم بیشتر گل بزنیم. به نظرم مشکل عمده تیم ملی افت و خیزهایش است. گاهی خوب هستیم و گاهی بد. گاهی بالای بالا هستیم و گاهی پایین. تیم ملی ثبات ندارد. این به خاطر این است که بازیکنان تیم ملی اعتماد به نفس ندارند. باید بازیکنان تیم ملی اعتماد به نفس پیدا کنند. تا قبل از این مسابقه، مدت‌ها بود که در تیم ملی یک عده خاص بازی می‌کردند. معمولا همیشه ترکیب تیم ملی مشخص بود. بازیکنان آن‌طور که باید، مطمئن نبودند که در ترکیب تیم ملی حضور خواهند داشت و به همین دلیل اعتماد به نفس پایین‌تری داشتند. این یک مشکل عمده بود. زمانی که یک بازیکن احساس بزرگی و شخصیت و غرور کند، بهتر بازی خواهد کرد. در چنین شرایطی ثبات برقرار خواهد شد. اما این از بچه‌های ما گرفته شده بود. صمیمیت و رفاقت مسائلی است که یک تیم را بزرگ می‌کند.

*ایران در مسابقه با قطر اشکان دژاگه را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشت و مهدی رحمتی هم به خاطر مسائلی که پیش آمد در قطر همراه تیم نبود. فکر می‌کنید در دو مسابقه باقی‌مانده، ایران همان‌طور که جلوی قطر خوب نتیجه گرفت، بدون این بازیکنان می‌تواند خوب نتیجه بگیرد؟

این‌ها یک بعد قضیه است. غیبت دژاگه و رحمتی زیاد مهم نیست. به نظرم مهم‌تر از هر چیزی، این است که افراد کنار تیم باید بزرگ باشند. به نظرم وزن تیم سبک است. یعنی افرادی که به هر نحوی در کنار تیم ملی هستند، از رئیس فدراسیون بگیر تا تدارکات تیم، باید بزرگ باشند. آن‌ها باید افرادی بزرگ و با سابقه باشند تا وقتی تیم ملی دو تا برد کسب می‌کند، بازیکنان تیم مغرور نشوند و فکر نکنند از همه اطرافیان تیم ملی بالاتر رفته‌اند. کسی باید دور و بر تیم باشد که این پیروزی‌ها را قبلا کسب کرده و افتخارات زیادی دارد. در چنین شرایطی بازیکن هم می‌داند که حالا حالاها باید بدود تا به افتخارات اطرافیان تیم ملی برسد، پس مغرور نمی‌شود و بازی خودش را انجام می‌دهد. البته این مسائل که یک بازیکن می‌گوید من به تیم ملی نمی‌آیم اصلا برای من قابل تصور نیست. این چیزها برای من مفهوم ندارد. اگر مدیریت درست وجود داشت، هیچ بازیکنی نمی‌توانست بگوید من به تیم ملی نمی‌آیم. به نظرم این چیزها باید درست شود. اگر این مشکلات درست شوند، آن وقت ثبات واقعی خودمان را پیدا می‌کنیم و آن چیزی که هستیم را نشان می‌دهیم.

*بازی بعدی ما با لبنان است. در بازی رفت کسی فکر نمی‌کرد ایران به لبنان ببازد اما باختیم. فکر می‌کنید تیم ملی حالا توان شکست دادن لبنان را دارد؟

خدا کند که مشکلی پیش نیاید و تیم ملی افت و خیزی نداشته باشد. الان کره با لبنان مساوی کرده که این یک امتیاز خوب برای ماست. به نظرم مشکل اصلی ما در بازی با کره است. مسابقه با لبنان به اندازه بازی با کره اهمیت و سختی ندارد. وقتی با کره در تهران بازی کردیم، سوار بر مسابقه نبودیم. البته آن بازی را بردیم ولی از نظر فوتبالی برتر نبودیم. در بازی آخر قطعا مشکل خواهیم داشت. اما با این حال شانس خوبی داریم. همین روحیه‌ای که بچه‌ها پیدا کرده‌اند باید تقویت شود تا لبنان را ببریم و به مصاف کره برویم. البته تقویت کردن روحیه تیم هم روش خاص خودش را دارد. نباید کاری کرد که بچه‌ها مغرور شوند. تیم ملی هر طور شده باید برود به جام جهانی. اگر به جام جهانی برویم همه اهالی فوتبال ایران می‌توانند سرشان را بالا بگیرند و به تیم ملی کشورشان افتخار کنند.

*کادر فنی باید چه کار کند که اعتماد به نفس بچه‌ها بالا برود؟

شما قوچان‌نژاد را ببینید که با چه اعتماد به نفسی بازی می‌کرد. چه غروری داشت. او خیلی خوب بود. همه بازیکنان باید مثل او بازی کنند. ما از این بازیکنان کم نداریم. حتی روی نیمکت تیم ملی هم بازیکنانی با این سطح بازی داریم. ولی اعتماد به نفس بازیکنانی که در لیگ‌های داخلی بازی می‌کنند پایین است. بازیکن باید در باشگاهش ساخته و پرداخته شود. باید به خودش اعتماد داشته باشد. باید غرور داشته باشد. باید غروری داشته باشد که به خودش اجازه ندهد بازنده مسابقه باشد. شخصیت تیمی ما باید بالاتر از این برود. وقتی یک بازیکن دریبل می‌خورد، بازیکن پشت سرش نباید خوشحال شود که او دریبل خورده، بلکه باید به سمت بازیکن حریف برود که ضعف هم تیمی خود را پوشش بدهد.

*شما از الان تیم ملی را در جام جهانی می‌بینید؟

تیم ملی اگر این‌طوری جلو برود نه تنها به جام جهانی می‌رسد، بلکه می‌تواند بالاتر از این هم باشد. می‌توانند بهتر از این هم کار کنند. این‌طوری بروند جلو بله، در جام جهانی هستند. اگر قبل از این بازی شانس صعود ما ۳۰ درصد بوده، الان شده ۶۰ - ۷۰ درصد. یعنی شانس صعودمان دو برابر شده.

*نظرتان در مورد حضور وینگادا چیست؟

او ممکن است از نظر روحی کمکی به تیم ملی کرده باشد. متوسل شدن به این کارها به خاطر کمبودهاست. البته فعلا که تیم ملی برنده شده ولی در بلند مدت، انجام این کارها ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

*خودتان چه کار می‌کنید؟ با هیچ باشگاهی کار نمی‌کنید؟

نه. استراحت و پیاده روی می‌کنم. ایران نبودم و تازه آمدم. البته دوباره می‌خواهم بروم.

*در باشگاه آرارات هم هیچ سمتی ندارید؟

آرارات که دیگر چیزی ندارد. پول ندارد. بودجه دولتی که به این تیم نمی‌دهند. باشگاهی که پول نداشته باشد نمی‌تواند کار کند. آرارات هنوز هم می‌تواند باشگاه خوبی باشد. به شرطی که یک پنجم یا یک دهم بودجه تیم‌هایی که خرج می‌کند را داشته باشد. آرارات حداقل سازنده است و این تیم‌های بزرگ می‌توانند از آن‌ تغذیه کنند. اما فعلا به خاطر بی‌پولی نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391