برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بازی سرنوشت ساز ایران در دوحه

سه‌شنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۶:۰۹ — بی‌بی‌سی

جلال حسینی در کنار پژمان منتظری وظیفه مهمی در مرکز خط دفاعی تیم ملی ایران بر عهده دارند.

تیم تیم ملی ایران و تیم قطر

سه‌شنبه تیم ملی فوتبال ایران در دیداری حیاتی و سرنوشت ساز از سری بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در دوحه با تیم فوتبال قطر دیدار می‌کند.
شرایط تیم ملی فوتبال ایران چندان مساعد به‌نظر نمی‌رسد. غیبت اشکان دژاگه و مهرداد پولادی به‌خاطر مصدومیت و کنارگذاشتن مهدی رحمتی و هادی عقیلی به‌دلایل انضباطی از مشکلات اصلی آقای کی روش در این دیدار حساس است.
با نگاهی به روند تیم ملی از زمانی که کارلوس کی روش مسئولیت آنرا به‌عهده گرفته، مشخص است هنوز ابهامات زیادی درنوع بازی تیم ملی وجود دارد.
کندی پیشرفت تاکتیکی و کمبود روحیه تیمی در تیم ملی مشهود است. شاید نبود فردی آشنا به فرهنگ و شخصیت بازیکنان ایرانی در کادر فنی یکی از دلایل اصلی این موضوع باشد.
اضافه شدن نیلو وینگادا به‌عنوان مشاور آقای کی روش خبر خوبی برای فوتبال ایران در آستانه این دیدار مهم بود.
شناخت خوب وینگادا از فوتبال کشورهای عربی و تجربه کار در فوتبال ایران شاید بتواند کمک خوبی برای آقای کی روش از لحاظ فنی باشد اما ای کاش مسئولان فوتبال ایران از یکی از بازیکنان تازه بازنشسته شده فوتبال که از تجربه بین المللی بالایی نیز برخوردار است به‌عنوان رابط کادر فنی و بازیکنان استفاده می‌کردند.
مهدی مهدوی کیا می‌توانست در این مقطع بهترین گزینه برای این کار باشد و همان نقشی را به‌عهده بگیرد که گری نویل در تیم ملی انگلستان ایفا می‌کند.
در بازی پیش رو صرف نظر از مسائل تاکتیکی موضوعی که می‌تواند تاثیر فراوانی در نتیجه بازی داشته باشد آمادگی روانی بازیکنان تیم ملی در این دیدار حساس است.
با توجه به اینکه بازیکنانی مثل مهدوی کیا تجربه چنین بازی‌های سرنوشت سازی را داشته اند، می‌توانند کمک شایانی برای تیم ملی در این مقطع باشند.
حفظ یکپارچگی تیمی و تبدیل استرس ناشی از این بازی به انگیزه ای مضاعف از مسائلی است که کادر فنی باید در نظر داشته باشد چرا که تجربه نشان داده است که بازیکنان ایران در زمان‌هایی که از انگیزه خاصی برخوردار باشند توانایی خلق حماسه را خواهند داشت.
نگاهی به آرایش احتمالی تیم ملی فوتبال ایران در بازی با قطر:
ایران با سیتم ۳-۳-۴ در زمان حمله و ۱-۴-۱-۴ در زمان دفاع بازی خواهد کرد که بر مبنای این سیستم آرایش احتمالی تیم ملی این چنین خواهد بود.
دروازه‌بان:
به احتمال فراوان رحمان احمدی دروازه بان ایران در این بازی است. با توجه به مشکلات مهدی رحمتی و غیبت بحث برانگیز دانیال داوری در این دیدار رحمان احمدی باید نشان دهد که اعتماد
کی روش به او بی سبب نیست و این میدان بهترین فرصت برای این دروازه بان باتجربه است تا با نمایشی دلپذیر نام خود را بعنوان یکی از تاریخ سازان فوتبال ایران به ثبت برساند.
خط دفاع:
پژمان منتظری و سید جلال حسینی مدافعان مرکزی ایران در دوحه خواهند بود. خلفان ابراهیم مهاجم تند و تیز قطر که به مارادونای این کشور معروف است خطرناکترین بازیکن این تیم در خط حمله است که سرعت و تکنیک بالایی دارد.
در بازی قبلی تیم ملی مقابل کویت مدافعان مرکزی ما نشان دادند که در مقابل بازیکنان سرعتی ضعف‌های فراوانی دارند.
در این بازی این دو باید سعی کنند کمتر در موقعیت تک به تک با این بازیکن قرار گیرند زیرا خلفان ابراهیم نشان داده است به‌راحتی می‌تواند از بازیکن مستقیم خود عبور کند.
به احتمال فراوان خسرو حیدری در دفاع راست قرار می‌گیرد. حیدری به‌تدریج به بازیکنی باتجربه تبدیل شده است.
او در این دیدار باید بسیار هوشمندانه عمل کند حضور به موقع در زمان حمله و ارسال‌های درست در محوطه جریمه قطر می‌تواند از ابزارهای اصلی ایران برای رسیدن به گل باشد.
حیدری نباید فراموش کند که قاسم برهان دروازه بان قطر با توجه به فیزیک بدنی مناسب می‌تواند تمامی ارسال‌ها به محوطه شش قدم را مهار کند.
اما ارسال به منطقه‌ای بین نقطه پنالتی و شش قدم و دور از دستان برهان می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد به مانند گل اول کره جنوبی در سئول که از این طریق بدست آمد.
در جناح چپ با مصدومیت پولادی، پژمان نوری و احسان حاج صفی بیشترین شانس را در این پست خواهند داشت.
با توجه به استراتژی تیم ایران در بازی‌های پیشین و نقش بیشتر مدافع چپ ایران در کارهای دفاعی امیر حسین صادقی بهترین گزینه در این جناح است. شناخت خوب این بازیکن از نوع بازی پژمان منتظری و خسرو حیدری نیز یکی دیگر از برتری های این بازکن نسبت به دیگران است.
خط هافبک:
محمدرضا خلعتبری در غیاب اشکان دژاگه در خط حمله ایران بازی خواهد کرد
حواد نکونام، مجتبی جباری و در صورت آمادگی آندرانیک تیموریان خط هافبک سه نفره تیم ملی را تشکیل می دهند.
اگر ایران می‌خواهد در این مسابقه به پیروزی برسد نقش محتبی جباری در میدان باید پر رنگتر از پیش باشد. جباری به‌عنوان بازیکن بازی‌ساز در پشت تک مهاجم انجام وظیفه می‌کند، او باید با پاس‌های دقیق و ایجاد موقعیت برای قوچان نژاد ضریب قدرت خط حمله ایران را افزایش دهد.
جواد نکونام به‌عنوان یکی دیگر از بازیکنان بازیساز در جلوی خط دفاعی ایران تاکتیک مورد نظر تیم ملی را اجرا می‌کند. او باید با تجربه بالای خود سرعت تیمی ایران را تنظیم کند و با بازیسازی از ۳/۱ خط دفاعی ایران بازی را در اختیار بگیرد.
در این بین نقش آندرانیک تیموریان بسیار مهم و حیاتی است اگر تیموریان در شرایط مناسب باشد می‌تواند برگ برنده ایران در این بازی باشد.
تیموریان بیشتر بعنوان بازیکن تخریبی در میانه میدان عمل می‌کند اما با توجه به تعداد کم بازیکنان ایران در محوطه جریمه حریفان حضور به موقع او در زمان حمله میتواند کمک فراوانی به روند تیم ملی کند.
خط حمله:
به احتمال زیاد رضا قوچان نژاد، مسعود شجاعی و محمدرضا خلعتبری سه مهاجم تیم ملی ایران در این بازی خواهند بود.
قوچان نژاد در پیشانی خط حمله نقش تک مهاجم را ایفا می‌کند او باید با حرکت مداوم خود کانال‌هایی را در بین مدافعان قطر ایجاد کند تا دیگر بازیکنان بتوانند از این فضاها استفاده کنند.
نقش قوچان نژاد در بازی گرفتن از هافبک‌ها و دیگر مهاجمان بسیار مهم و ضروری است او باید با قدرت حفظ توپ خود زمان لازم را در اختیار دیگر بازیکنان ایران قراردهد تا خود را به خط حمله برسانند.
شجاعی و خلعتبری مهاجمان کناری ایران خواهند بود. حضور به موقع در دفاع و حمله از وظایف اصلی این دو بازیکن است آنها باید تمامی توان بدنی خود را بکار گیرند.
در صورت خستگی بازیکنان دیگری بمانند حاج صفی و یعقوب کریمی نیز وجود دارند که می‌توانند جانشین شایسته ای برای آنان باشند.
در پایان باید اضافه کنم که پیروزی در این دیدار می‌تواند شانس حضور مستقیم ایران در بازی‌های جام جام جهانی برزیل را تا حدود زیادی افزایش دهد.
کادر فنی تیم ملی نباید به نتیجه ای کمتر از پیروزی بیاندیشند. تیم ملی قطر از ساختار دفاعی خوبی برخوردار است اما خط دفاعی این تیم نشان داده است در صورتی که تحت فشار قرار گیرد از استحکام لازم برخوردار نیست وبه همین دلیل پرسینگ از خط دفاعی این تیم و جلوگیری از بازیسازی در خط دفاع می‌تواند انها را زمین گیرکند.
با توجه به اینکه قطر نیز نیاز مبرم به پیروزی دارد شاید کادر فنی تیم ملی به سیستم ضد حمله روی بیاورد که در این صورت سرعت زیاد بازیکنان ایران در زمان ضد حمله می‌تواند یکی دیگر از برنامه های ایران برای رسیدن به پیروزی باشد که در این بین نقش هافبک‌های ایران بسیار مهم و حیاتی است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391