برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مایلی کهن : وینگادا باید پول هم بدهد که بیاید روی نیمکت تیم ملی بنشیند

شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۳:۴۱ — گل

مایلی کهن در مصاحبه با روزنامه ایران ورزشی از حضورش در صبا می کوید از تیم ملی و پرسپولیس و تراکتور و جلالی و علی کریمی . مصاحبه جالبی است اگرچه جنجال ندارد

محمد مایلی کهن

مدت‌ها است که محمد مایلی‌کهن تصمیم گرفته کمتر مصاحبه کند و اگر هم صحبتی می‌کند خیلی کوتاه و در مورد شرایط خودش و مذاکراتش باشد. مایلی‌کهن حتی بعد از حضور در تمرین تیم ملی صحبتی در رابطه با شرایط ملی‌پوشان و تیم نکرد اما حالا و بعد از مدت‌ها از نگرانی‌هایی که برای تیم ملی دارد حرف می‌زند. سرمربی اسبق تیم ملی کشورمان که به خاطر نزدیک بودن وقت نماز، فرصت کمی در اختیار ما می‌گذارد، در همین فرصت کم از اتفاقاتی که برای انتخاب تیم برایش افتاد و همچنین شرایط تیم ملی صحبت می‌کند و البته درباره صبا، تیم تازه محمد مایلی‌کهن در لیگ برتر.

مدت‌ها است که کمتر مصاحبه می‌کنید و کلا حتی در مورد شرایط خودتان هم حرف نمی‌زنید...

واقعیت امر این است که دیگر حوصله ندارم.

الان که سرمربی صبا شده‌اید باید با حوصله باشید تا تیم‌تان نتیجه بگیرد.

- نه، من حوصله مصاحبه کردن ندارم. کلا یک مدتی است که بی‌حوصله هستم (می‌خندد). من هم باید بدنسازی کنم تا برای مصاحبه کردن حوصله داشته باشم.

خب برای صحبت کردن در مورد صبا حتما حوصله دارید. اینکه چطور از پرسپولیس و تراکتور به صبا رسیدید؟

خب، ما با مسوولان این باشگاه مذاکره کردیم و به نتیجه رسیدیم، چیزی که در مذاکرات قبلی اتفاق نیفتاد. من فکر می‌کنم الان با آقای جلالی مصاحبه کنید بهتر است چون در تراکتور هم بازار داغ‌تر است و هم پول بیشتر! ما که الان اینجا ۲، ۳ بازیکن خوب‌مان را از دست دادیم.

به نظر می‌رسد با توجه به موقعیت صبا و کم حاشیه بودن آن، شما انتخاب صبا را به هر تیمی ترجیح می‌دهید؟

صبا جزو تیم‌های خوب بوده و همه چیزش روی حساب و کتاب است. البته بودجه‌اش کمتر شده و ۲، ۳ بازیکن خوب را از دست داده که لک، میلاد نوری و رضاییان هستند. نوری فصل گذشته با وجود اینکه در پست هافبک بازی می‌کرد ۶ گل زده، رضاییان هم ۴ گل زده که رفتن اینها برای تیم یک مقدار خطرناک است.

حالا می‌خواهید به جای این نفرات، بازیکنان جوان بگیرید یا اینکه به سراغ لیگ برتری‌ها می‌روید؟

به هر حال ما داریم بررسی می‌کنیم و ممکن است بازیکنان جدید لیگ برتری جوان باشند اما جوانی که امسال بار بدهد، نه مثل میلاد غریبی که ۱۸ سالش بود آوردیم اما الان که بار می‌دهد می‌رود پرسپولیس. البته من ۲ سال پیش در سایپا نبودم اما سال پیش هم برای سایپا خوب کار کرد. من جوان‌هایی می‌خواهم که همین امسال بار بدهند.
خب، به صبا قول کسب عنوان دادید یا اینکه می‌خواهید از بازیکنان جوان و بومی استفاده کنید و ... ؟

همانطور که عرض کردم ما به دنبال این هستیم که فوتبال منطقی و خوبی ارائه دهیم. اگر واقعا جوان خوبی باشد که در لیگ برتر و بومی باشد، یعنی مال خود قم باشد استفاده می‌کنیم. در غیر این‌صورت کار ریسکی نمی‌کنم.

پس ریسک کردن را کنار گذاشتید؟

کلا کنار نگذاشتم اما دیگر کار ریسکی کمتر انجام می‌دهم.

پارسال که ریسک بزرگی کردید به گهر رفتید.

پارسال من از همان ابتدا گفته بودم این تیم می‌افتد چون تیم نیاز داشت در نیم‌فصل دوم ۱۱ بازی را ببرد که این کار غیرممکن بود. این یکی از دلایل بود اما به جز آن، مشکلات بیشماری وجود داشت.

مثلا مشکلات مالی...

مشکلات مالی که به جای خود اما مشکلات دیگری هم بود. مثلا تیم امروز در تهران بازی می‌کرد، بعدش باید می‌رفت دورود تمرین می‌کرد و بلافاصله برمی‌گشت تهران تا بازی بعدی را انجام دهد. کلا تیم در حال رفت و آمد بود که این مساله به تیم ضربه می‌زد. ناراضی نیستم اما کار هم خیلی سخت بود و معادل سال‌های فوتبالم در مسافرت بودم. کلا مشکلات زیادی وجود داشت. کاور تمرینی نداشتیم. وسیله تمرینی نداشتیم. زمین تمرینی مناسب نداشتیم. البته همه اینها با محبت و لطف و صفای مردم پوشانده می‌شد چون لرستان واقعا مردم با صفا، مهربان، فهیم، ساده‌دل و نجیبی دارد. فکر می‌کنم آدم‌ها را می‌شناختم و کسی که برایشان با صداقت کار کند جوابش را می‌دهند. علی‌رغم اینکه نتایج چندان خوب نبود اعتراض و توهینی نمی‌کردند و اینطور دورود تبدیل به پایگاه فرهنگی فوتبال ایران شد. این کار بزرگی است.

شما که با تیم‌های پرتماشاگر راحت هستید چرا تراکتور را انتخاب نکردید؟

تراکتور گزینه‌های مختلفی داشت. تشریف آوردند با من هم صحبت کردند. اینکه چه کسی را انتخاب کنند از اختیارات باشگاه است اما کار برای تراکتورسازی خیلی سخت است. این تیم ۲ سال پیاپی نایب قهرمان شده و امسال فقط قهرمانی می‌خواهد.

پس آقای جلالی کار سختی دارد.

به‌هرحال آقا مجید بهتر از من است. من قبولش دارم چون هم مربی کاربلدی است و هم سلامت.
قبل از تراکتور هم گزینه پرسپولیس بودید که ماجراهای زیادی داشت.

بله، واقعا ماجراهای آن هم زیاد بود اما روز اول گفتم اگر من انتخاب شوم خدا را شکر می‌کنم، اگر هم نشوم باز هم خدا را شکر می‌کنم چون حتما خیری در آن بوده.

کلا بعد از اینکه به‌عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب نشدید، هیچ صحبتی نکردید، چرا؟

دلیلی ندارد صحبت کنم.

به هر حال شما سال‌های زیادی کنار این تیم بودید و بازی‌های زیادی برای پرسپولیس انجام دادید. اهل انتقاد کردن هم که هستید...

من سال‌ها کنار پرسپولیس بودم و بعد از علی پروین، بیشترین سال به‌عنوان بازیکن در خدمت تیم بودم. تماشاگرها کاملا من را می‌شناسند. همیشه هم این تیم را دوست داشتم و دارم. چه باشم چه نباشم. برای این تیم و تماشاگرانش هم امسال مثل همه سال‌های دیگر آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم امسال، سال خوبی برایشان باشد.

یک مساله در مورد پرسپولیس وجود دارد و آن هم علی کریمی است. اگر شما سرمربی پرسپولیس می‌شدید، کریمی را نگه می‌داشتید؟

کریمی بازیکن بزرگی است. او بازیکن خیلی خوبی است و اتفاقا بچه باشخصیتی هم هست.

اما معمولا برای تیم حاشیه درست می‌کند...

ببخشید کدام بازیکنان حاشیه نساختند؟! خیلی از ما که الان مربی شدیم حاشیه داشتیم. جوانی خودمان هم یادمان نمی‌رود! عیب‌هایمان که یادمان نمی‌رود! جوان بالاخره اشتباه می‌کند که سریعا باید به او تذکر دهیم و برخورد کنیم. باید تفهیم کنیم که کارش اشتباه بوده اما وقتی اشتباه کرد نباید سرش را ببریم. ما هم مشکل داشتیم. ما هم حاشیه داشتیم. پس نباید این مساله را در مورد یک بازیکن خاص بگوییم.

اما علی کریمی با خداحافظی‌اش باعث شده هم تیم ملی را از دست بدهد هم پرسپولیس را.

به هر حال در آن زمان، علی کریمی احساسی تصمیم گرفت اما نباید این سرمایه فوتبال را به راحتی از دست بدهیم.

حالا که بحث به تیم ملی رسید بهتر است کمی هم در مورد شرایط آن صحبت کنیم، ایرادی که ندارد؟

من در مورد تیم ملی حرف‌هایم را گفته بودم. من خیلی احساس نگرانی می‌کنم.

وقتی سر تمرین تیم ملی رفتید اینقدر نگران شدید؟

با یک جلسه حضور در تمرین نمی‌شد گفت اوضاع خوب است یا بد.

اما شما قبلا یک جلسه سر تمرین رفته بودید و با وجود اینکه هیچ کس بازی لژیونرها را ندیده بود، پیش‌بینی کردید که امید نظری کارایی چندانی برای تیم ملی ندارد اما اشکان دژاگه می‌تواند کمک زیادی به تیم ملی کند که همین اتفاق هم افتاد.

خب، من بازیکنان را خوب می‌شناسم. ما می‌توانیم یک تیم بهتر از تیم ۹۶ داشته باشیم. منتها در این ۲ سال نخواستیم. بازی با قطر فوق‌العاده مهم است. این بازی می‌تواند کل ورزش ما را تحت الشعاع قرار دهد. فکر می‌کنم اصلا به این مساله توجه نشده. وقتی وینگادا یک شبه مربی تیم ملی می‌شود توهین به فوتبال ماست. مگر سیموئز نبود؟ نمازی، مارکار آقاجانیان و منصوریان هم بودند، پس چرا وینگادا را آوردند؟ کجای دنیا این کار را می‌کنند؟ حرف بزنیم می‌گویند حمله تند مایلی‌کهن به تیم ملی. حرف هم نزنیم واقعا به فوتبال ظلم می‌کنیم.

اما می‌گویند وینگادا را به خاطر شناختش از قطر آوردند.

بله، می‌گویند از عرب‌ها شناخت دارد اما مگر این مربی تیم ما را می‌شناسد؟ حداقل یک ماه طول می‌کشد که بتواند تیم ما را بشناسد. بعد هم می‌گویند مجانی آمده. مگر کشور ما گدا و گرسنه و فقیر است که وینگادا مجانی بیاید؟ وینگادا باید پول هم بدهد که بیاید روی نیمکت تیم ملی بنشیند. اصلا حق ندارد بنشیند. واقعا این کار اشتباه بود. ما اگر ببریم که امیدواریم این اتفاق هم بیفتد، انتخاب وینگادا اشتباه بود. کلا در این مدت تصمیمات اشتباهی گرفته شد. مثلا اردو در امارات.

چرا؟

تاریخ و سوابق نشان داده هر موقع چند روز زودتر رفتیم، نتیجه نگرفتیم. از تیم‌های باشگاهی گرفته تا ملی. علم هم همین را می‌گوید. اگر امارات ۴۵، ۵۰ درجه باشد، تیم را اذیت می‌کند. مگر ما یک بازی بیشتر در قطر داریم که در امارات اردو می‌زنیم؟ یک روز زودتر هم می‌رفتیم کافی بود. فاصله زمانی هم فکر کنم نیم ساعت تا ۱.۵ ساعت باشد. یعنی انگار شیراز رفتیم. آن‌وقت می‌آیند می‌گویند کره هم آمده در امارات اردو زده. کره ۱۰، ۱۵ ساعت در هواپیما است تا به امارات برسد. چند ساعت هم اختلاف زمانی دارد که به ازای هر ساعت باید یک روز زودتر به اردو بروی. از آن طرف هم سرپرست تیم همراه تیم نیست. فکر می‌کنم آقای نبی همراه کفاشیان به آفریقا رفته. اینها مهم نیست؟ با این اوضاع نباید احساس نگرانی کنیم؟ اینها توهین نیست؟ چرا هیچ‌کس حرفی نمی‌زند؟ چرا مطبوعات چیزی نمی‌نویسند؟

خب، الان اگر بنویسیم فردا مثلا اگر تیم نتیجه نگیرد می‌گویند مقصر شما بودید.

در همه جای دنیا و کشورهای پیشرفته واقعیت‌ها را می‌گویند. ما باید بترسیم و در لفافه حرف بزنیم؟! این بازی خیلی خطرناک است. امیدوارم به خیر بگذرد و ان‌شاءا... نتیجه بگیریم اما این حرکت خیلی خیلی خیلی ابتدایی بود که وینگادا را آوردند. این توهین است به فوتبال ما.

یعنی باید مربی ایرانی انتخاب می‌شد؟

من این را نمی‌گویم. حرفم چیز دیگری است. نیمکت تیم ملی هر کشوری قداست دارد. اگر حرفم غیر از این است بگویید؟ مگر کروش همکار نداشته و نمی‌گوید بهترین‌ها هستند؟ مگر سیموئز هموطنش نیست؟ او را می‌گذاشت روی نیمکت. ضمن اینکه خودش هم هست و می‌تواند از روی سکو هم تیم را هدایت کند. این تصمیم بدی بود که وینگادا را آوردند. حتی اگر ببریم کاری غیر اصولی است.

شاید بازی با عمان همه را نگران کرده که باعث شده چنین تصمیمی گرفته شود تا بلکه به تیم به لحاظ روحی هم کمک شود.
بازی با عمان را ندیدم اما آن بازی باید ۲ سال پیش انجام می‌شد، نه اینکه بازیکنان ۳ روز کنار هم تمرین نکردند و رفتند با عمان بازی کردند. این خرد کردن بچه‌ها بود. وقتی من سرمربی تیم ملی بودم از همان ابتدا که نیامدم به مهدوی‌کیا بازی بدهم یا نعیم سعداوی را در تیم نگذاشتم. به ترتیب کار را پیش بردیم. بازی تدارکاتی انجام دادیم اما نه با تیم‌های ملی دیگر. با تیم فتح که آن زمان حسین شمس بود. با بانک ملی و ... اما الان ۲ روز بازیکنان را جمع کردند و کنار هم گذاشتند گفتند بازی کنید. یقینا بعد هم می‌گویند گفتیم آن بازیکنان بهتر بودند و نمی‌شود از این جوان‌ها استفاده کرد. این را نمی‌گویند؟ مساله این است وگرنه نگران بازی عمان نشدم

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391