برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

محسن ترکی : حداقل به شخصیت داوران احترام گذاشته شود!

سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۲۷ — گل

گرچه دستمزد این قشر در ۳ سال اخیر افزایش نداشته ولی مهمترین دغدغه داوران از دید وی احترام به شخصیت داور و رعایت مسائل حرفه ای و انضباطی است .

محسن ترکی

دانش اندوخته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی ارشد و دبیر ورزش ، متولد ۲۰ تیرماه سال ۱۳۵۲ و اهل مشهد است . یکی از داورانی که در سالهای اخیر کارنامه موفقی داشته بدون شک محسن ترکی است. محسن ترکی تنها داوری است که قبل از شروع لیگ برتر در جام آزادگان سوت زده و از اولین فصل شروع لیگ برتر در حال قضاوت در لیگ برتر بوده است . قضاوت در داربی های پایتخت و بازی های حساس نشانی از قضاوت های کم نقص و کارنامه پربار وی دارد .

با این داور بین المللی کشورمان ، از لیگ دوازدهم و سیزدهم صحبت کردیم . وی از مشکلات و عدم رسیدگی‌ها گفت و البته از اینکه داوران ایرانی با عشق و علاقه به قضاوت می پردازند ، سخن به میان آورد .

*عملکرد داوران را در فصل قبل لیگ برتر چگونه دیدید ؟

از دید کلی و با توجه به مشکلات موجود ، عملکرد قابل قبولی بوده است و همکارانم خوب کار کرده اند .

*ولی اعتراضات به داوری در فصل قبل زیاد بود؟

اشتباهات داوری جزئی از فوتبال است . همکاران من سعی در قضاوت با کمترین اشتباه را دارند . در لیگ دوازدهم چون ۴ تیم به دسته پائین تر سقوط می کرد فصل پرفشاری را گذارندیم . بازیکنان و کادرفنی تیم‌ها یی که برای فرار از سقوط می جنگیدند یا در کورس قهرمانی بودند نیز تحت فشار بودند و در کل فصل سختی بود ولی باز هم داوران کارشان را به خوبی انجام دادند .

*در مورد مشکلات بیشتر توضیح می دهید ؟

در فصول اخیر ، خصوصا لیگ دوازدهم ، مشکلاتی که برای قشر مظلوم داوران بوجود آمد کم نبوده است . به عنوان مثال مسائل مدیریتی کمیته داوران ، بحث های بین کمیته داوران و دپارتمان داوری از جمله این معضلات است مهمتر از همه اینکه در ۳ سال اخیر بحث رفاهی داوران تغییری نداشته است . با این حساب اصولا می توانم بگویم عملکرد حتی بالاتر از ایده آل بوده است .

*مشکلات رفاهی ؟

بله ! ببینید در طی این سه سال هیچگونه افزایش دستمزدی برای داوران در نظر گرفته نشده است . تمامی قشرهای جامعه اعم از فوتبالیست و کارمند و کارگر برای هر سال با افزایش بالای ۲۰ درصدی دستمزدها قرارداد می بستند و شروع به کار می کردند ولی در مورد داوران این اتفاق نیفتاد . ضمن اینکه همین دستمزدهای افزایش نیافته است نیز، با تاخیر پرداخت می شد. باید بگویم این مساله در لیگ برتر است ، در لیگ دسته اول که شرایط خیلی بدتر از اینها است . همکارانم از فصل های قبل هم طلبکارند ولی پرداختی صورت نمی گیرد . البته باید بگویم که همکاران من دنبال مادیات نیستند و همچنان با عشق و علاقه به کار خود ادامه می دهند ولی از این عشق نباید سوء استفاده کرد ! نکته مهم دیگر برخورد با مسائل انظباطی است . کمیته انظباطی فدراسیون در فصل قبل، بجز چند هفته پایانی، ضعیف عمل کرد ! فصل قبل از سوی داوران حتی طوماری تهیه شد ولی اتفاق خاصی هم نیفتاد . می خواهیم با کسی که به یک قشر توهین می‌کند ، برخورد شود که مساله بزرگی نیست . می خواهیم طبق قانون با فرد خاطی برخودر شود . راه دوری نمی رویم در کشور امارات اگر بازیکنی در مورد داوری صحبت کند ، برای بار اول و دوم جریمه سنگین می شود و در صورت تکرار، برای مرتبه سوم ،کارت بازی او باطل و حق بازی در لیگ امارات را ندارد ولی در لیگ ما چه اتفاقی می افتد؟ مربی ای که از سوی داور اخراج می شود هفته بعد روی نیمکت تیمش می نشیند ! بازیکنی که پول حرفه ای می گیرد باید حرفه ای هم رفتار کند و البته کمیته انضباطی هم در حد همان بازیکن و طبق قانون رفتار کند.

*ولی در فصول قبل بازیکنی که رفتار بدی داشته ، محروم شده است !

بله ، ولی بعد از چند هفته بخشیده شده و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است . اصلا خود باشگاهها بایستی بیشتر از فدراسیون جلوی اعتراضات بازیکنان و کادر فنی خود را به قضاوت بگیرند چرا که در هر فصل با قراردادهای کلان هزینه می کنند و وقتی بازیکن یا مربی بابت مصاحبه علیه داوری یا اعتراض به قضاوت محروم می شود عملا هزینه های باشگاه برای آن مسابقه از دست رفته است . بجز کمیته انضباطی فدراسیون ، کمیته انظباطی باشگاهها نیز می توانند در این امر دخالت داشته و قراردادن بندهایی مبنی بر رعایت اصول انظباطی ، عدم اعتراض و مصاحبه علیه داور از هدر رفتن منابع مالی باشگاه که عمدتا بیت المال است جلوگیری کنند .

*تحریم‌ها باعث شده اند در گرفتن دستمزد قضاوت های بین المللی خود ، مشکل داشته باشید !

بله متاسفانه ! مشکلات داخلی داوران کم نبوده و این معضل نیز به آن اضافه شده است . دستمزد داوران ایرانی همچنان پرداخت نمی شود ولی در فدراسیون نامه نگاری نمی کنند و بدنبال حل این مشکل نیستند . پیشنهاد من این است که با توجه به برگزاری جام جهانی نوجوانان در امارات که چند ماه آینده انجام خواهد گرفت، رایزنی های لازم صورت پذیرد تا داوران بتوانند با حضور در امارات مطالباتشان را از مسئولین فیفا دریافت کنند . چرا که امارات برخلاف بسیاری از کشورها محدودیتی برای خروج ارز ندارد و همچنین با توجه به همسایه بودن این کشور ، داوران هزینه کمتری برای دریافت طلبشان متحمل می شوند .

*از پایان فصل قبل تا شروع لیگ جدید آیا در دوره ای آموزشی شرکت کردید ؟

داوران ما دوره های آموزشی را شخصا پی گیری می کنند .البته یک دوره ۵ روزه داشتیم که شامل مباحث تئوری و عملی و در مجموع مفید بود. کار خوبی که دپارتمان داوری انجام داده ، راه اندازی سایتی است که کلیپ های آموزشی را در اختیار دوارن قرار می دهد و آخرین تغییرات در قوانین را از طریق پست الکترونیک برای آنها می فرستد ولی همانطور که گفتم داوران خود دنبال آموزش های جدید هستند .

*و قضاوت در لیگ سیزدهم ؟

فصل جدید لیگ برتر با تعداد تیم کمتری نسبت به فصول قبل برگزار می شود و مطمئن باشید بازهم داوران با عشق و علاقه و کمترین اشتباه به قضاوت می پردازند . البته همچنان خواهان برطرف کردن مشکلات موجود هستیم . همه خواسته ما از مسئولین ورزش و خصوصا فدراسیون فوتبال صرفا مادی نیست اگر در مسائل مالی و رفاهی توجهی نمی شود حداقل به شخصیت داوران احترام گذاشته شود . ضعیف ترین قشر فوتبال، داور است و نیازمند حمایت معنوی !

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391