برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بررسی چهره های ویژه الگیلانو: همه ی دربی بازهای پنجشنبه شب گیلان

چهارشنبه، ۹ مرداد ۱۳۹۲، ساعت ۰۲:۵۳ — گل

داربی‌ها همیشه مسابقه های خاص تری نسبت به سایر دیدارهای تیمها هست و تک تک اتفاقاتی که در آن می افتد می تواند سرنوشت بازی را به نفع یا ضرر یک تیم عوض نماید.

تیم ملوان و تیم داماش گیلان

حوادثی که اگر در یک بازی عادی روی دهد، اصلا به چشم نمی آید اما در داربی‌ها گاهی حتا نشستن مگس بر روی یکی از دو طرف وزنه بر بالای سر رفته به مانند آن کارتون معروف می تواند منجر به سقوط شود! در این میان بازیکنانی در تیمها وجود دارند که به اصطلاح به آنها داربی باز می گویند. بازیکنانی که شاید در بیشتر و یا حتا تمام فصل از یک درجه کیفی پایینی برخوردار باشند اما روز دربی که از راه می رسد تبدیل می شوند به ستاره آن بازی. این بازیکنان که معمولا از ظرفیت روحی و اعتماد به نفس بالاتری برخوردار هستند خیلی زود تبدیل می شوند به ستاره بی چون و چرای تیم خود و محبوبیتشان در قلب هواداران دست نیافتنی می شود.

بازیکنانی نظیر مهدی هاشمی نسب، پرویز برومند، مجتبی محرمی، بهروز رهبری فرد از آن جمله بازیکنانی بودند که مردان خاص دربی های پایتخت بودند. دربی گیلان هم که چند صباحی است الگیلانو نام گرفته است همیشه این نوع مردان خاص دربی را در ترکیب داشت. بازیکنانی که هواداران چشم می انداختند تا در بدو ورود دو تیم به ورزشگاه آنها را در ترکیب ببینند و با دیدنشان نفسی به راحتی می کشیدند. بازیکنانی چون سیروس قایقران،ایرج خوالی،رسول حق دوست،مجید فردی،عیسی هاشمی،محمد احمدزاده،غلام محمدوند،حجت طاهری،حمید رستمی،جاوید منصوری و ... هر کدام یک یا چند پرونده داربی های رشت و انزلی را به سود حود و با نام خود ثبت نموده اند. بازیکنانی که اگر در آن بازی خاص حضور نداشتند به یقین سرنوشت شهرآورد آن سال مدلی دیگر رقم می خورد.

اما بازی این هفته را باید در بین داربی های این چند سال، یکی از کم ستاره ترین الگیلانو‌ها بدانیم. چرا که با کوچ بسیاری از ستاره های ملوان و آمدن بازیکنان تازه به این تیم و جوان شدن چهره داماش و رفتن دو ستاره خاص داربی این تیم، شاید برای پنجشنبه شب کمتر ستاره ای از آن دست که هواداران منتظرشان باشند در زمین حاضر باشند، در جایی که حسین ابراهیمی، علی رضا جهانبخش، پژمان نوری، پویا نزهتی، هادی تامینی، جواد شیرزاد و .. از دو تیم بار سفر بسته اند شاید سفره ستاره بازی در این میدان خالی تر از همیشه نشان دهد، اما از سویی باید در نظر داشته باشیم که همیشه در همچنین شرایطی یکی از راه می رسد و هم ستاره میدان می شود و هم سرنوشت بازی را به نفع تیم خود رقم می زند.

در اینجا نیم نگاهی می کنیم به آن دسته از بازیکنانی که به صورت بالفعل توانایی جنجالی شدن در میدان پنجشنبه را خواهند داشت. کسانی که توانایی این را خواهند داشت که بتوانند جو ورزشگاه را به سود تیم خود تغییر دهند:

مازیار زارع (ملوان): پس از کوچ پژمان نوری مسئولیت کاپیتانی ملوان به او سپرده شد. بازیکنی که در حاشیه و جنجال هیچ وقت کم نمی آورد و می توان او را در این مورد هم رده بازیکنانی چون: مجتبی محرمی،کرمانی مقدم و هاشمی نسب قرار دارد. کسی که حاشیه را دوست دارد و از آماج حملات هواداران تیم مهمان هرگز ترسی به دل راه نمی دهد. اتفاقات بازی داماش-پرسپولیس در رشت و ملوان – پرسپولیس در تهران اگر برای هر بازیکنی می افتاد به یقین تا مدتها آن شخص توانایی بازی کردنش را از دست می داد اما زارع خیلی بی تفاوت (حداقل در ظاهر) از کنار همه ی آن فشار های جانکاه عبور کرد. البته باید یک تفاوت گذاشت برای این مازیاری که پنچشنبه در سن سیروس به میدان می رود، او قرار است نقش بزرگتر را برای تیمش بازی کند و این خبر خوبی برای رشتی‌ها که دوست دارند مازیار را به حاشیه بکشانند نخواهد بود!

افشین چاووشی (داماش): مگر می شود نام زارع را بیاوریم و از چاووشی سخنی نگوییم! هنوز آن تله تئاتر حضور چاووشی در منزل زارع از خاط بسیاری از هواداران فوتبال بیرون نرفته، شویی که هرگز نتوانست جو ورزشگاه را تلطیف نماید! بازیکنی که به همراه مهدوی محبوب ترین بازیکن حال حاضر مردمان شهرباران است. هواداران داماش حاضرند تیمشان به جای یک برد پرگل در داربی یا یک گل برنده شود اما زننده آن گل شخصی نباشد جز افشین شان. وقتی در ورزشگاه و فضاهای مجازی هواداران داماش چرخ می زنی، همه روی عدد چهل به نشانه گل چهل متری چاووشی به ملوان زوم کرده اند. خبر بد برای ملوانی‌ها آمادگی بدنی خوب افشین نسبت به چند سال اخیر است.

جلال رافخایی ( ملوان): آقای گل فصل پیش لیگ برتر. کسی که می خواهد ثابت کند مقام سال گذشته اش به هیچ وجه اتفاقی یا آن طور که هواداران تیم رقیب می گویند، مرهون پنالتی هایش نبوده است. البته بلافاصله باید به پاسخ هواداران ملوان اشاره نمود که به تعداد بالای گلهای به ثمر رسیده او در برابر داماش اشاره می کنند. یادتان نرفته که او همین سال گذشته دو گل از سه گل ملوان را وارد دروازه داماش نموده بود. رافخایی در این بازی یکی از چهره هایی است که هواداران ملوان به او امید بسته اند. هوادارانی که به جز برد هیچ چیز رضایتشان را جلب نخواهد کرد و دوست دارند شب جمعه ای رویایی با دومین برد پیاپی در برابر رقیب هم استانی داشته باشند و چه چیزی شیرین تر که این امر با گلزنی جلال آقای گل توام باشد.

جهانگیر عسگری ( داماش): بدون هیچ توضیحی باید به لقبی که هواداران داماش برایش انتخاب نموده اند اشاره کرد: جهانگیر شاه! نامی که درست پس از گلزنی دو سال پیش او در بندر به ملوان برایش انتخاب نمودند. بازیکنی که موجب شد پس از چند سال داماش بتواند برابر ملوان به برتری برسد و آن هم در اردوگاه دشمن! جهانگیر از میزان محبوبیت و دلیل آن به خوبی واقف است، وگرنه سال گذشته پس از عدم نتیجه گیری داماش در انزلی، درحالی که عسگری عضو داماش نبود و ساکن شهر تهران، شب آن بازی را به رشت نمی آمد تا با جولان دادن در خیابان های شهر دل رشتی‌ها را به دلیل نبودنش بیش از پیش بسوزاند! شاید همین فشارها بود که موجب شد عسگری نه چندان آماده دوباره به داماش بازگردد. آماده نبودن او می تواند خبر خوبی برای آبای‌ها باشد اما فراموش نکنید که داربی یک بازی خاص خودش است و بس!

سعید عزت الهی ( ملوان): پدیده سال گذشته لیگ برتر. جایی که باز هم به کری های مردمان رشت و انزلی دامن زد. چرا که تقریبا همه ی مردم ایران به جز انزلی البته اعتقاد داشتند که عنوان پدیده شایسته علی رضا جهانبخش است نه سعید! اما داستان آن فصل تمام شد و نوجوان ترکه ای بندر که حالا گام به نخستین روزهای جوانی اش می گذارد می خواهد ثابت کند که سازمان لیگ برتر به هیچ وجه در قبال انتخاب او اشتباه نکرده است. عزت الهی می تواند از آن دست بازیکنانی باشد که در نبودن ستاره های گذشته، سرنوشت تیمش و صد البته خودش را تغییر دهد. شما به یاد داشته باشید که گلزنی بازیکن جوانی به مانند بهنام طاهرزاده برای پرسپولیس در اولین بازی اش در برابر استقلال او را مستقیما راهی اروپا کرد! حالا به نظر شما برای سعید امکان چنین اتفاقی مقدور نخواهد بود؟

علی نظر محمدی (داماش): در کمال تعجب این بازیکن هرگز در میدان پنجشنبه حاضر نخواهد بود. اما بودن او به تنهایی در ورزشگاه برای هر تیمی در داربی، به معنی این است که یک گل از حریف جلو هستید! چه برسد که قرار است او به عنوان یکی از مربیان داماش بر روی نیمکت بنشیند. علی نظر محمدی یا همان علی چیلاورت رشتی‌ها را باید خاص ترین چهره میدان بندر بنامیم. چرا که او سالها برای انزلی چی‌ها به میدان رفت و حتا دو سه سالی کاپیتانشان هم بود. اما میزان محبوبیتش در رشت بیشتر از آنی است که با این اتفاق هم خدشه ای به آن وارد شود. نظرمحمدی که خیلی دوست داشت امسال هم برای داماش به میدان برود و بعد خداحافظی کند، حالا وظیفه خطیر آماده کردن بازیکنان جوان تیمش را برای بازی پنجشنبه شب بر عهده بگیرد. علی نظر یک بمب روحیه ای است که چاشنی اش خود به خود کشیده می شود و توانایی آن را دارد که در صورت لزوم آب رفته را به جوی بازگرداند. برای داربی‌ها وقتی یک اوت دستی ممکن است تبدیل به یک موقعیت ویژه بشود، به یقین حرکات منحصر به فرد نظرمحمدی می تواند معجزه گر باشد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391