برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

انتقاد یک روانشناس ورزشی از فردوسی‌پور!

یکشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۱:۳۷ — ایسنا

روانشناس سابق تیم فوتبال برق شیراز توجه بیش از اندازه و زودهنگام به یک بازیکن جوان را خطرناک توصیف و از مجری برنامه ۹۰ بابت توجه های افراطی به بازیکنان تازه وارد انتقاد کرد.

دکتر مجید چهارده جریک نیاز به ابراز وجود و میل به شهرت در انسان‌ها را از مهم‌ترین مقوله‌ها پس از تامین نیازهای اولیه دانست و اظهار کرد: افراد شهرت طلب دوست دارند، بدانند در چشم دیگران چه هستند و می‌خواهند بتی از خود در چشم مردم بسازند و نیاز زیادی به دیده شدن و مورد احترام بودن از طرف آنها دارند.

استادیار بخش تربیت بدنی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه شیراز ورزش را از مهم‌ترین مقوله‌هایی خواند که افراد زیادی از دوران نوجوانی به آن گرایش دارند و تصریح کرد: از قدیم افراد ورزشی قابل احترام بوده‌اند و این افراد معمولا ورزش را صرفا به جهت خصلت‌های پهلوانی آن دنبال می‌کردند، اما امروزه وارد عرصه‌ای به نام ورزش حرفه‌ای شده‌ایم که ورزشکاران از طریق ورزش ارتزاق می‌کنند و حتی به پول‌های بسیار کلان می‌رسند.

وی ادامه داد: عده‌ای می‌خواهند ورزش ایرانی و اسلامی مبتنی بر روحیه پهلوانی را با ورزش حرفه‌ای مبتنی بر غربگرایی یکی کنند که این می‌تواند موجب دوگانگی و تضاد در ذهن جوانان شود. در ورزش قدیم کسانی که به واسطه ورزش مشهور می‌شدند از آن برای خدمت به مردم استفاده می‌کردند، اما متاسفانه امروزه برخی از ورزشکاران سعی می‌کنند شهرت کاذب برای خود دست و پا کنند و از آن سوءاستفاده‌هایی مانند کلاهبرداری، روابط غیر متعارف و ... انجام دهند.

چهارده چریک توجه بیش از حد به یک بازیکن جوان را خطرناک دانست و یادآور شد: بارها در برنامه‌ای مثل «۹۰» مشاهده شده است بازیکن جوانی که در چند بازی عملکرد خوبی داشته است را دعوت کرده و آن بازیکن فکر کرده به هر چه که می خواسته رسیده است و پس از‌آن شاهد افت وی بوده‌ایم.

روانشناس سابق تیم فوتبال برق شیراز، ادامه داد: برخی به وسیله شهرتی که در ورزش به دست آورده‌اند دست به کلاهبرداری‌های مالی یا زناشویی زده‌اند که این نشان می‌دهد این افراد به طور همه جانبه و درست تربیت نشده‌اند و با بی‌توجهی به جوانمردی در ورزش دستخوش یکسری توهمات شده و از شهرت خود سوءاستفاده می‌کنند.

وی با تاکید بر لزوم کوتاه شدن دست واسطه‌ها در ورزش افزود: دلال‌ها برخی از بازیکنان نالایق را به تیم‌ها تحمیل می‌کنند و از قراردادهای کلانشان فقط درصد کمی به آنها می‌دهند و بخش اعظم آن نصیب دلال‌ها می‌شود. وقتی این بازیکن به شهرت می‌رسد، نمی‌تواند به خوبی با این شهرت کنار بیاید و مشکلات زیادی را متوجه تیم خود و جامعه می‌سازد در حالی که اگر ورزشکار بر اساس صلاحیت‌های ورزشی نسبت به سایرین برگزیده شود به مراتب مشکلات کمتر می‌شود.

چهارده چریک با مهم دانستن حضور روانشناس در کنار بازیکنان بزرگ و مشاوره به آنها برای مواجهه با مسائلی مانند شهرت، تصریح کرد: نقش تربیت خانوادگی از دوران کودکی و همچنین مربی و تعاملات اجتماعی می‌تواند در شکل گیری شخصیت یک ورزشکار مهم و سرنوشت ساز باشد و در دوران شهرت و تعامل وی با مردم کمک زیادی به وی نماید.

چهارده چریک آموزش ورزشی کودکان و نوجوانان در باشگاه‌ها توسط مربیان با صلاحیت و اخلاق مدار را مورد تاکید قرارداد و خاطر نشان کرد: متاسفانه در مواردی مشاهده شده افرادی که دارای مشکلات اخلاقی در زمان بازیگری بوده‌اند با تشکیل کلاس‌های ورزشی و صرفا به جهت داشتن شهرت به تربیت کودکان و نوجوانان می‌پردازند که عواقب این امر بسیار خطرناک خواهد بود.

وی برخورد سفت و سخت کمیته‌ انضباطی و ایجاد راهکارهایی برای بازآموزی ورزشکاران حرفه‌ای و ایجاد ساختارهای آموزشی کارآمد در جهت کاستن مشکلات شهرگرایی در ورزشکاران و سوء‌استفاده احتمالی را مهم ارزیابی کرد و بر نقش رسانه‌ها در آگاهی رساندن به مردم تاکید کرد.

روانشناس سابق تیم برق شیراز ضمن توصیه به ورزشکاران بر عدم توجه بیش از حد به شهرت گرایی کاذب گفت: ورزشکاران باید ذهن خود را به طور کامل بر افزایش توانایی در حرفه‌ ورزشی خود متمرکز کنند و با دوری از مسائل حاشیه‌ای موجبات افت خود را فراهم نیاورند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391