برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

معاون حقوقی باشگاه استقلال: تخلف تماشاگر به باشگاه مربوط نیست

سه‌شنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۱:۵۶ — ایسنا

محسن بزرگی می‌گوید با توجه به این که باشگاه‌ها هیچ اختیاری در ورزشگاه‌ ندارند، تخلف تماشاگران هم مربوط به آنها نمی‌شود.

معاون حقوقی باشگاه استقلال درباره حکمی که دیروز (دوشنبه) کمیته‌ انضباطی برای باشگاه استقلال صادر کرد تا یک امتیاز از این تیم در جدول به خاطر فحاشی تماشاگرانش کسر شود، بیان کرد: ما کاری به حکم نداریم. اعتراضمان به آیین‌نامه کمیته‌ انضباطی است. بخشی از این آیین‌نامه را خلاف شرع می‌دانیم. فصل قبل هم نامه‌های متعددی به کمیته‌ انضباطی فرستادیم و گفتیم آرایی که صادر می‌کنید، خلاف شرع است اما آقایان هیچ واکنشی نشان ندادند و نگفتند حرف شما مثلا به این دلیل اشتباه است.

بزرگی ادامه داد: آقایان در کمیته‌ انضباطی مسئولیت مدنی دارند. نمی‌شود بدانند کار غیردرست انجام می‌دهند اما مسئولیت نداشته باشند. اگر تماشاگر تخلف می‌کند، به باشگاه چه ربطی دارد؟ باشگاه که هیچ اختیاری در ورزشگاه ندارد. معاون فرهنگی ما را در جشن قهرمانی استقلال به خاطر نداشتن بلیت به ورزشگاه راه ندادند و گفتند باید از پای تلویزیون اهدای مدال را نگاه کنی. در حالی که او با آقای فتح‌الله‌زاده به ورزشگاه رفته بود. بنابراین شما ببینید که هیچ اختیاری در ورزشگاه نداریم. حال اشتباه تماشاگران را بر گردن باشگاه می‌اندازند.

معاون حقوقی باشگاه استقلال در پایان گفت: در بیانیه‌ای موضع باشگاه استقلال را دراین‌باره اعلام ‌کرده‌ و به ایرادات وارده به آیین‌نامه کمیته‌ انضباطی نیز اشاره ‌کرده‌ایم.

در متن بیانیه معاونت حقوقی باشگاه استقلال به دنبال کسر یک امتیاز از این تیم آمده است:

«در پی اعلام رسانه‌ای حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال مبنی بر کسر یک امتیاز از تیم فوتبال استقلال، معاونت حقوقی باشگاه استقلال لازم می‌داند به منظور تنویر افکار عمومی و اطلاع هواداران فهیم این باشگاه موارد ذیل را اعلان نماید:

مستند کمیته انضباطی برای صدور رای مزبور و آراء مشابه بخش‌هایی از ماده ۲۲ آیین‌نامه انضباطی فدراسیون فوتبال می‌باشد که عیناً نقل می‌گردد:

ماده ۲۲ - بند ۳:

استفاده‌از پلاکارد و تابلو برای تحقیر حریفان و مقامات رسمی تیم‌ها از یک تا شش جلسه بازی بدون تماشاگر را درپی خواهد داشت و هر تماشاگری که عامل و مباشر اصلی این موارد بوده و مورد شناسایی قرار گرفته باشد، تا دو سال از ورود به ورزشگاه‌ها منع خواهد شد.

بند ۴:

شعارهای غیراخلاقی و خلاف شأن توسط تماشاگران یا عوامل هر تیم، موجب محکومیت باشگاه به پرداخت جریمه نقدی تا یکصد میلیون ریال خواهد بود و در صورت عدم تأثیر تنبیه مذکور، محرومیت از انجام مسابقه در زمین خودی یا الزام به برگزاری مسابقه در زمین بی‌طرف یا الزام به برگزاری مسابقه بدون حضور تماشاگر یاکاهش امتیاز اعمال خواهد شد.

بند ۶:

پرتاب اشیاء توسط تماشاگران یا عوامل هر تیم که منتهی به آسیب داور و سایر مقامات رسمی یا بازیکنان شود، در صورت احراز، موجب پرداخت جریمه نقدی از ده میلیون ریال تا دویست میلیون ریال خواهد بود و در صورت تکرار و عدم توجه به تذکرات ابلاغ شده، مستوجب محرومیت از انجام مسابقه در زمین خودی یا محرومیت از حضور تماشاگر یا کاهش امتیاز خواهد شد.

بند ۷:

هجوم هواداران منتسب به هر تیم به داخل ورزشگاه در زمان برگزاری مسابقه که موجب قطع مسابقه توسط داور شود، در صورت احراز، علاوه بر بازنده کردن تیم مربوطه (با نتیجه سه بر صفر و در صورتی که هنگام قطع مسابقه، نتیجه تیم مقابل بهتر از این بوده باشد با همان نتیجه برنده اعلام شده) و علاوه بر این محکومیت تیم یا باشگاه موردنظر را به پرداخت جریمه نقدی از ده میلیون تا یکصد میلیون ریال درپی خواهد داشت.

تبصره۲:

در تخلفات مربوط به تماشاگران، کمیته انضباطی می‌تواند حسب تشخیص، علاوه بر تعیین جریمه برای باشگاهی که هواداران منتسب به آن باشگاه، مرتکب تخلف شده‌اند، به محرومیت هواداران از حضور در ورزشگاه یا محرومیت از انجام مسابقه در زمین خودی یا الزام به برگزاری مسابقه در زمین بی‌طرف یا به کسر امتیاز، حکم صادر نماید.

مستندات مزبور در آن حد که برای باشگاه‌های فوتبال به لحاظ تخلف تماشاگران، مجازات تعیین نموده، به دلائل ذیل خلاف مقررات شرعی و موازین حقوقی و به همین جهت غیرقابل اجرا می‌باشد:

۱- اصل شخصی بودن جرائم و مجازات‌ها به عنوان یکی از موازین مسلم حقوقی مورد اجماع همه حقوقدانان است. مطابق اصل شخصی بودن جرایم و مجازات‌ها، که اصلی پذیرفته شده در قوانین کشور ماست، نمی‌توان شخصی را به جز افرادی که در ارتکاب جرم یا تخلف دخالت داشته‌اند، مجازات کرد. مستند این اصل، حکم شارع مقدس در آیه شریفه «ولاتزر وازرۀ وزر اخری» است که خداوند متعال آن را در چهار سوره قرآن کریم تکرار فرموده است. (سوره انعام آیه ۱۶۴ – سوره اسراء آیه ۱۵ – سوره فاطر آیه ۱۸ – سوره زمر آیه ۷)

شارع مقدس صریحا فرموده است: «هیچکس بار گناه دیگری را به دوش نمی‌کشد.» بنابراین تعیین مجازات برای باشگاه‌های فوتبال با این استدلال که تماشاگران منتسب به آن باشگاه مرتکب تخلف شده‌اند، بر خلاف حکم صریح شرع مقدس می‌باشد.

۲- ممکن است گفته شود مقررات فوق، منطبق با قوانین فیفاست و در تمام دنیا به همین شیوه عمل می‌شود. صرف‌نظر از تردیدی که درباره صحت این ادعا وجود دارد، در پاسخ باید گفت مقررات بین‌المللی فوتبال تا حدی که با مقررات سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مغایرت نداشته باشد، در محدوده حاکمیت جمهوری اسلامی قابلیت اجرا دارد و مراجع داخلی حق ندارند، مقررات خلاف شرع انور را به این بهانه که جزء قوانین بین‌المللی محسوب می‌گردد، اجرا نمایند و چنانچه عالماً و عامداً مرتکب چنین خطایی شوند و در اثر تصمیم آنان خسارتی به اشخاص ثالث وارد آید، برابر موازین مربوط به «مسوولیت مدنی» مکلف به جبران خسارت می‌باشند. اصل ۴ قانون اساسی در مورد لزوم انطباق کلیه قوانین و مقررات موضوعه با موازین اسلامی، اشعار می‌دارد: «کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر اینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد. این اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگر حاکم است و تشخیص این امر بر عهده فقهای شورای نگهبان است.»

۳- برابر قواعد عقلی، مسوولیت ملازمه با اختیار دارد و تحمیل مسوولیت رفتارهای تماشاگران به باشگاه‌های فوتبال در کشور ما از آن جهت مضحک و غیرعقلانی است که باشگاه‌های فوتبال هیچ تسلطی بر اوضاع ورزشگاه‌ها ندارند. این در حالی است که باشگاه فوتبال در زمان برگزاری بازی مستأجر ورزشگاه محسوب و اجاره را برابر نظر کارشناسی به مجموعه ورزشی می‌پردازد. علیهذا همه امور تحت کنترل دیگران است و حتی معاونین باشگاه به عنوان مقامات رسمی فوتبال و کارکنان ارشد باشگاه میزبان، بدون بلیت اجازه ورود نمی‌یابند و برای نمونه می‌توان به جلوگیری از ورود معاون فرهنگی باشگاه استقلال به ورزشگاه در شب جشن قهرمانی استقلال در فصل گذشته اشاره نمود.

۴- باشگاه استقلال در فصل فوتبالی گذشته موارد فوق را طی نامه‌های متعدد به کمیته انضباطی فوتبال متذکر شده لیکن استدلالی در رد آن در آرای بعدی مشاهده ننموده است. بنابراین مشخص است که اعضای محترم کمیته انضباطی عالماً و عامداً بر اجرای قواعد غیرشرعی اصرار دارند. بنابراین با امضای این رای و آرای مشابه، برای خود مسوولیت مدنی ایجاد نموده‌اند و مسوول کلیه خسارات وارده به بیت‌المال مسلمین می‌باشند.

۵- باشگاه استقلال به عنوان باشگاهی که متعلق به دولت جمهوری اسلامی است و از بیت‌المال ارتزاق می‌نماید، برای حفظ حرمت کمیته انضباطی به عنوان «دادگاه فوتبال» تاکنون به تذکر کتبی بسنده کرده است و همین رفتار توأم با نجابت این باشگاه، باعث گردیده تا این کمیته مبادرت به تشدید آرای غیرشرعی خود و محکومیت باشگاه به کسر امتیاز به دلیل آنچه توهین تماشاگران منسوب به باشگاه استقلال به داور دیدار استقلال - سپاهان نامیده، نماید اما ضمن تقاضای الغای رای کسر امتیاز از مرجع استیناف، از این پس با تقدیم دادخواست ابطال مقررات غیرشرعی مورد اشاره به دادگاه صالح، راه تظلم‌خواهی در مراجع قضایی را خواهد پیمود. بدیهی است چنانچه مرجع قضایی پس از کسب نظریه شورای محترم نگهبان، اقدام به ابطال مقررات فوق‌الذکر نماید، در جهت حفظ حقوق بیت‌المال، مطالبه خسارت ناشی از صدور رای فعلی و آرای مشابه سابق‌الصدور علیه اعضای کمیته انضباطی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

معاونت حقوقی باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال ایران»

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391