برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

اعتراض شدید استقلال به کمیته انضباطی: این حکم مضحک، غیرشرعی و غیرعقلانی است

سه‌شنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۴:۳۹ — گل

باشگاه استقلال طی شکوائیه ای بلند بالا علیه کمیته انضباطی رای این کمیته مبنی بر کسر امتیاز از تیم استقلال را "غیر شرعی" خواند و تهدید کرد که به مقامات قضایی شکایت خواهد کرد

باشگاه استقلال با انتشار اطلاعیه ای که برای اولین بار در سایت گل منتشر می شود نسبت به حکم کمیته انضباطی مبنی بر کسر یک امتیازی در رقابتهای لیگ واکنش نشان داد.

معاونت حقوقی باشگاه استقلال لازم دانسته به منظور تنویر افکار عمومی و اطلاع هواداران این موارد را اعلام کند. این بیانیه با اشاره به ماده قانونی ای که استقلال با استناد به آن جریمه شده آغاز می شود:
مستند کمیته انضباطی برای صدور رای مزبور و آراء مشابه بخشهایی از ماده ۲۲ آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال می باشد که عیناً نقل می گردد:

ماده ۲۲:

بند ۳ : استفاده از پلاکارد و تابلو برای تحقیر حریفان و مقامات رسمی تیم ها، از یک تا شش جلسه بازی بدون تماشاگر را در پی خواهد داشت و هر تماشاگری که عامل و مباشر اصلی این موارد بوده و مورد شناسایی قرار گرفته باشد، تا دو سال از ورود به ورزشگاه‌ها منع خواهد شد.

بند ۴ : شعارهای غیراخلاقی و خلاف شأن، توسط تماشاگران یا عوامل هر تیم، موجب محکومیت باشگاه به پرداخت جریمه نقدی تا یکصد میلیون ریال خواهد بود و در صورت عدم تأثیر تنبیه مذکور، محرومیت از انجام مسابقه درزمین خودی یا الزام به برگزاری مسابقه در زمین بی طرف یا الزام به برگزاری مسابقه بدون حضور تماشاگر و یا کاهش امتیاز اعمال خواهد شد.

بند ۶ : پرتاب اشیاء توسط تماشاگران یا عوامل هر تیم که منتهی به آسیب داور و سایر مقامات رسمی یا بازیکنان شود ، در صورت احراز ، موجب پرداخت جریمه نقدی از ده میلیون ریال تا دویست میلیون ریال خواهد بود و در صورت تکرار و عدم توجه به تذکرات ابلاغ شده ، مستوجب محرومیت از انجام مسابقه در زمین خودی و یا محرومیت از حضور تماشاگر و یا کاهش امتیاز خواهد شد.

بند ۷ : هجوم هواداران منتسب به هر تیم به داخل ورزشگاه در زمان برگزاری مسابقه که موجب قطع مسابقه توسط داور شود ، در صورت احراز ،علاوه بر بازنده کردن تیم مربوطه (با نتیجه سه بر صفر و در صورتی که هنگام قطع مسابقه ، نتیجه تیم مقابل بهتر از این بوده باشد با همان نتیجه برنده اعلام شده) و علاوه بر این محکومیت تیم یا باشگاه مورد نظر را به پرداخت جریمه نقدی از ده میلیون تا یکصد میلیون ریال در پی خواهد داشت.

تبصره۲ : در تخلفات مربوط به تماشاگران،کمیته انضباطی می تواند حسب تشخیص، علاوه بر تعیین جریمه برای باشگاهی که هواداران منتسب به آن باشگاه، مرتکب تخلف شده اند به محرومیت هواداران از حضور در ورزشگاه یا محرومیت از انجام مسابقه در زمین خودی و یا الزام به برگزاری مسابقه در زمین بی طرف و یا به کسرامتیاز ، حکم صادر نماید.

مستندات مزبور در آن حد که برای باشگاه های فوتبال به لحاظ تخلف تماشاگران، مجازات تعیین نموده، بدلائل ذیل خلاف مقررات شرعی و موازین حقوقی و به همین جهت غیر قابل اجرا می باشد :

۱- اصل شخصی بودن جرائم و مجازات‌ها به عنوان یکی از موازین مسلم حقوقی مورد اجماع همه حقوقدانان است . مطابق اصل شخصی بودن جرایم و مجازات‌ها، که اصلی پذیرفته شده در قوانین کشور ماست ، نمی توان شخصی را بجز افرادی که در ارتکاب جرم یا تخلف دخالت داشته‌اند مجازات کرد. مستند این اصل، حکم شارع مقدس در آیه شریفه «ولاتزر وازرۀ وزر اخری» است که خداوند متعال آنرا در چهار سوره قرآن کریم تکرار فرموده است (سوره انعام آیه ۱۶۴ – سوره اسراء آیه ۱۵ – سوره فاطر آیه ۱۸ – سوره زمر آیه ۷)

شارع مقدس صریحا فرموده است : «هیچکس بار گناه دیگری را به دوش نمی کشد» بنابراین تعیین مجازات برای باشگاه های فوتبال با این استدلال که تماشاگران منتسب به آن باشگاه مرتکب تخلف شده اند، بر خلاف حکم صریح شرع مقدس می باشد.

۲- ممکن است گفته شود مقررات فوق، منطبق با قوانین فیفاست و در تمام دنیا به همین شیوه عمل می شود.صرفنظر از تردیدی که درباره صحت این ادعا وجود دارد، در پاسخ باید گفت مقررات بین المللی فوتبال تا حدی که با مقررات سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مغایرت نداشته باشد، در محدوده حاکمیت جمهوری اسلامی قابلیت اجرا دارد و مراجع داخلی حق ندارند مقررات حلاف شرع انور را به این بهانه که جزء قوانین بین المللی محسوب می گردد ، اجرا نمایند و چنانچه عالماً عامداً مرتکب چنین خطائی شوند و در اثر تصمیم آنان خسارتی به اشخاص ثالث وارد آید ، برابر موازین مربوط به «مسوولیت مدنی» مکلف به جبران خسارت می باشند. اصل ۴ قانون اساسی در مورد لزوم انطباق کلیه قوانین و مقررات موضوعه با موازین اسلامی ، اشعار می دارد: «کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر اینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد. این اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگر حاکم است و تشخیص این امر بر عهده فقهاء شورای نگهبان است.»

۳- برابر قواعد عقلی ، مسوولیت ملازمه با اختیار دارد و تحمیل مسوولیت رفتارهای تماشاگران به باشگاه های فوتبال در کشور ما از آن جهت مضحک و غیر عقلانی است که باشگاه های فوتبال هیچ تسلطی بر اوضاع ورزشگاه‌ها ندارند. این در حالیست که باشگاه فوتبال در زمان برگزاری بازی مستأجر ورزشگاه محسوب و اجاره را برابر نظر کارشناسی به مجموعه ورزشی می پردازد. علیهذا همه ی امور تحت کنترل دیگران است و حتی معاونین باشگاه بعنوان مقامات رسمی فوتبال و کارکنان ارشد باشگاه میزبان، بدون بلیت اجازه ورود نمی یابند و برای نمونه میتوان به جلوگیری از ورود معاون فرهنگی باشگاه استقلال به ورزشگاه در شب جشن قهرمانی استقلال در فصل گذشته اشاره نمود.

۴- باشگاه استقلال در فصل فوتبالی گذشته موارد فوق را طی نامه های متعدد به کمیته انضباطی فوتبال متذکر شده لیکن استدلالی در رد آن در آراء بعدی مشاهده ننموده است. بنابراین مشخص است که اعضاء محترم کمیته انضباطی عالماً و عامداً بر اجرای قواعد غیر شرعی اصرار دارند. بنابراین با امضاء این رای و آراء مشابه ، برای خود مسوولیت مدنی ایجاد نموده اند و مسوول کلیه خسارات وارده به بیت المال مسلمین می باشند.

۵- باشگاه استقلال بعنوان باشگاهی که متعلق به دولت جمهوری اسلامی است و از بیت المال ارتزاق می نماید، برای حفظ حرمت کمیته انضباطی بعنوان «دادگاه فوتبال» تاکنون به تذکر کتبی بسنده کرده است و همین رفتار توأم با نجابت این باشگاه، باعث گردیده تا این کمیته مبادرت به تشدید آراء غیرشرعی خود و محکومیت باشگاه به کسر امتیاز به دلیل آنچه توهین تماشاگران منسوب به باشگاه استقلال به داور دیدار استقلال-سپاهان نامیده، نماید. اما ضمن تقاضای الغاء رای کسر امتیاز از مرجع استیناف، از این پس با تقدیم دادخواست ابطال مقررات غیرشرعی مورد اشاره به دادگاه صالح، راه تظلم خواهی در مراجع قضائی را خواهد پیمود. بدیهی است چنانچه مرجع قضائی پس از کسب نظریه شورای محترم نگهبان ، اقدام به ابطال مقررات فوق الذکر نماید، در جهت حفظ حقوق بیت المال ، مطالبه خسارت ناشی از صدور رای فعلی و آراء مشابه سابق الصدور علیه اعضاء کمیته انضباطی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

معاونت حقوقی باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال ایران

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391