برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

حسن‌زاده: بیش از ۹۰ درصد بازی‌های دو هفته گذشته سالم بود

سه‌شنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۱:۴۹ — ایسنا

رییس کمیته انضباطی از فحاشی نکردن تماشاگران و سالم بودن بیش از ۹۰ درصد بازی‌های دو هفته اخیر لیگ برتر خبر داد و گفت: از تماشاگران تمام تیم‌ها بویژه تماشاگران استقلال تشکر می‌کنم اما حکمی که درباره کسر امتیاز صادر کردیم کاملا قانونی و در جهت سلامت فضای فوتبال بود.

اسماعیل حسن‌زاده در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به سوالات مختلفی درباره اعتراض باشگاه‌هایی که با کسر امتیاز مواجه شدند، ارزیابی رفتار تماشاگران در دو هفته گذشته لیگ برتر، تکلیف باشگاه‌های بدهکار لیگ دسته یک و پرونده تبانی در لیگ دسته دو پاسخ داد که در زیر می‌آید:

** آیا‌ استقلال، سایپا و ملوان به رای کسر امتیازشان اعتراضی کردند؟

تا آخرین لحظات دیروز (دوشنبه) که نامه‌ها را می‌دیدم، باشگاه استقلال اعتراض کتبی به اضافه هزینه دادرسی‌اش را تسلیم کمیته کرده بود و ما هم نوشتیم که پس از طی تشریفات قانونی، اعتراض‌شان به کمیته استیناف ارجاع داده شود. از سایپا هم تقاضایی بود اما تشریفات درخواست‌شان را انجام نداده بودند که بخشی از این تشریفات به پرداخت هزینه دادرسی مربوط می‌شود. اما از ملوان هیچ درخواستی نیامده بود.

** آیا برای اعتبار بخشیدن به رای کمیته انضباطی در ادامه فصل و کاهش فحاشی تماشاگران، در این باره جلسه‌ای با اعضای کمیته استیناف داشته‌اید؟

شاید در برخی جلسات یا مکان‌های دیگر اعضای کمیته استیناف را ببینیم اما در صدور رای هر دو کمیته کاملا مستقل هستند و هر دو طرف هم به استقلال همدیگر احترام می‌گذارند. ما احتمال می‌دهیم به منظور اجرای قانون و کمک به سلامت فوتبال، کمیته استیناف از رای کمیته انضباطی در این باره حمایت کند اما این بدان معنا نیست که پس از صدور رای با آنها ارتباط گرفته باشیم. تصمیم ما کاملا مطابق با قانون بوده است اما در عین حال هر تصمیمی که کمیته استیناف بگیرد از آن تمکین می‌کنیم، چون استیناف در درجه‌ای بالاتر از کمیته انضباطی قرار دارد.

** با علیرضا صالحی رییس کمیته استیناف که صحبت می‌کردیم بر اجرای قانون در بررسی‌های این کمیته تاکید می‌کرد اما در عین حال تاکید داشت فحاشی تماشاگران قابل پیش‌بینی بوده و شایسته بود کمیته انضباطی به جای اینکه از هفته دوم اقدام به این جرایم کند، پیش از شروع فصل کرده و قبل از آغاز رقابت‌ها به تمام تیم‌ها اولتیماتوم می‌داد که در صورت فحاشی تماشاگران‌شان با کسر امتیاز مواجه می‌شوند و از همان هفته نخست چنین رویه‌ای را در پیش می‌گرفت. نظرتان در این باره چیست؟

به هر حال تا وقتی تخلفی صورت نگرفته بهتر بود ما فضا را متشنج نمی‌کردیم. شاید آن زمان عده‌ای می‌گفتند کمیته انضباطی هنوز بازی‌ها شروع نشده در حال فرستادن سیگنال منفی است و فحاشی را به یاد تماشاگران انداخت. به هر حال امیدوار بودیم جلسات فرهنگی که با برخی مسوولان باشگاه‌ها داشتیم، موثر واقع شود. این بود که بعد از ارزیابی رفتار تماشاگران در هفته اول، پیش از شروع هفته دوم بیانیه ۱۶ بندی را از طریق ایسنا منتشر کرده و در آن اولتیماتوم دادیم که از این هفته چنین برخوردی را فحاشی تماشاگران می‌کنیم.

** با صدور این حکم پس از هفته دوم لیگ، رفتار تماشاگران را در هفته‌های سوم و چهارم چطور دیدید؟ گزارش‌هایی از فحاشی به کمیته انضباطی رسیده است؟

پس از هفته‌های سوم و چهارم که ۱۶ مسابقه برگزار شد، خوشبختانه در بیش از ۹۰درصد بازی‌ها هیچ مشکل و گزارشی مبنی بر فحاشی یا رفتار توهین‌آمیزی از هواداران جز یکی، دو مورد بسیار ناچیز بدست‌مان نرسیده است. جا دارد از همه تماشاگران بویژه تماشاگران تیم استقلال که رفتار پسندیده‌ای در دیدار با صبا داشتند تشکر کنم. آنها به رغم اعتراضی که به قضاوت داور در برخی صحنه‌ها داشتند اما حرکت ناشایستی انجام ندادند. ما از اینکه بازی‌ها در دو هفته اخیر کاملا سالم برگزار شده خوشحالیم و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

** یکی، دو مورد ناچیزی که گفتید مشمول جرایم کسر امتیاز می‌شود؟

خیر، تخلف‌ها یک مورد درباره تاخیر ورود یکی دو تیم به داخل زمین بوده و یک یا دو مورد مربوط به رفتار تماشاگران بوده که ناچیز و در حد فحاشی نبوده است. بنابراین مساله خاصی نیست. با وجود آنکه ما برای هفته سوم در رشت و هفته چهارم در انزلی بازی‌های حساسی هم داشتیم اما خدا را شکر گزارش تخلفی ارایه نشده است. البته هنوز گزارش‌ تمام بازی‌های هفته چهارم را بصورت مکتوب دریافت نکردیم اما از طریق گزارش‌های شفاهی در جریان فضای برگزاری مسابقات قرار گرفته‌ایم.

** غلامرضا بهروان، رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ پیشنهاد داده برای حل جلوگیری از انباشت بدهی باشگاه‌های لیگ دسته یک، آنها را با کسر امتیاز مواجه کنید. این راهکار را می‌پسندید؟

خیر؛ ما به این جهت روش کسر امتیاز را در مباحث مالی و موارد مربوط به بدهی تمامی باشگاه‌ها در همه سطوح را مناسب نمی‌دانیم که باز ممکن است طلبکار به پولش نرسد و در هر مرتبه فقط امتیاز از تیم‌ها کسر شود. بالاخره وقتی کسر امتیاز کردیم و باشگاه بدهی‌اش را نپرداخت، باید باز هم امتیاز کسر کنیم. نهایتا احتمال زیادی دارد پولی به طلبکار پرداخت نشود. برای ما این مهم است که بدهی تیم‌ها هر روز بیشتر نشود و باشگاه‌ها به جای آنکه تمام هم‌و غم‌شان صرف هزینه‌های چند صدمیلیونی برای بستن تیم باشد، با اعتباراتی که دارند بدهی‌هایشان را پرداخت کنند.

** وقتی باشگاهی ببیند مدام از تیمش امتیاز کسر می‌شود و با وجود تلاشی که دارد به موفقیتی نمی‌رسد یا ممکن است به دسته پایین‌تر سقوط کند، برای تسویه بدهی‌ها مجاب نمی‌شود.

ممکن است باشگاه‌ها با تلاش و از طرق دیگر امتیازات را جمع‌آوری کنند و چندان نگران کسر امتیازش هم نباشند. چطور است باشگاه یا شرکت تجاری که توان پرداخت ۷۰ یا ۵۰ میلیون تومان بدهی‌اش را ندارد، آن وقت برای هزینه سفر تیمش در چند مسابقه مثلا ۵۰ میلیون تومان پول بلیت هواپیما، هتل و... می‌پردازد؟! ما بررسی کردیم و نمی‌توان آنها را از کسر امتیاز ترساند و هر ساله بر میزان بدهی‌های انباشته آنها افزوده می‌شود.

** پس راهکار اصولی شما چیست؟

ما معتقدیم راهکار همان ممانعت از حضور تیم‌ها در رقابت‌هاست. باید همان ر ا ادامه داد و تیم‌هایی که توانایی کسب درآمد یا بودجه سالانه برای هزینه‌ها و پرداخت بدهی‌هایشان را ندارند نباید در لیگ دسته یک بازی کنند.

** شما این اولتیماتوم را به تیم‌های لیگ برتری هم دادید اما همه آنها با تمامی بدهی‌هایشان مشغول بازی در لیگ هستند!

برای ما تسویه یا تعیین و تکلیف بدهی‌ها مهم است. باشگاه‌های لیگ برتری تعیین و تکلیف درباره کلیات پرداخت بدهی‌ها کرده‌اند. الان مهدی تاج به عنوان مسوول سازمان لیگ اجازه دارد یک‌سوم از تمام درآمدهای تیم‌های لیگ برتری را به نفع پرداخت بدهی‌های آنها بلوکه کند. این یعنی تعیین محلی برای پرداخت بدهی‌ها و تعیین و تکلیف کردن در مورد آنها.

** این شرایط می‌تواند برای تیم‌های لیگ دسته یک هم وجود داشته باشد؟

ما کاری به بحث‌های مالی و منابع درآمدی باشگاه‌ها نداریم و این موضوع در حیطه کاری کمیته انضباطی نیست. آنچه ما تعیین کردیم باشگاه‌های بدهکار نباید امسال در لیگ بازی کنند.

** از ۲۶ باشگاه لیگ دسته یک، ۲۳ باشگاه بدهکارند، یعنی می‌گویید لیگ با ۳ تیم برگزار شود؟!

این را من نمی‌گویم و درباره‌اش هم تصمیم نمی‌گیرم. آیا عقلایی است باشگاه‌ها برای بستن تیم‌شان دستمزدهای چندصد میلیونی به مربیان و بازیکنان بدهند، برای سفرهایشان هزینه‌های زیادی انجام دهند آن وقت شاکیان خصوصی ۵۰ میلیونی متعدد داشته باشند؟ اگر مدیران‌شان جلو بیایند و بخواهند مشکل حل شود ما از طرف خودمان قطعا پیشنهادهایی ارایه خواهیم داد.

** با همه این احوال فکر می‌کنید وقتی باشگاه‌های دسته‌ یکی برخورد با لیگ برتری‌ها را دیدند، الان این اولتیماتوم شما را جدی می‌گیرند؟!

تیم‌های دسته یکی اگر می‌بینند لیگ برتری‌ها با وجود بدهی‌ها به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند، بدانند برایشان تعیین و تکلیف شده و یک وقت فکر نکنند ما مقابل آنها کوتاه می‌آییم. کمیته انضباطی در اجرای تصمیمش بسیار جدی و مصمم است.

** گفته می‌شود کمیته استیناف رای خود را درباره پرونده اتهام تبانی در لیگ دسته دوم میان تیم های استیل‌آذین و مس سونگون را مدتی پیش صادر کرده است. این رای چرا اعلام نمی‌شود؟

ما درباره این پرونده رای را صادر کرده و هیچ‌گونه تبانی احراز نکردیم. پرونده پس از اعتراض شاکی به کمیته استیناف رفت اما اینکه آنجا رای ما تایید شده یا نشده را اطلاعی ندارم چون رای هنوز از سوی استیناف به کمیته انضباطی نیامده تا برای اعلام و ابلاغ به بخش دبیرکل فدراسیون برود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391