برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کی‌روش: شاید برنامه لیگ را راننده سازمان لیگ نوشته است

شنبه، ۵ مرداد ۱۳۹۲، ساعت ۱۷:۲۰ — ایسنا

کارلوس کی‌روش گفت:‌ می‌دانم هر بار که اظهارنظر می‌کنم، جوری برداشت می‌شود که انگار بر علیه خیلی افراد دیگر هستم. به گفته او وقتی یک صندلی و دو نفر وجود دارد، یکی باید گذشت کند.

کارلوس کی‌روش

سرمربی تیم ملی ایران پس از نشست خبری‌اش با رسانه‌ها در گفت‌وگو با خبرنگاران خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبر آنلاین و فارس با انتقاد از سازمان لیگ عنوان کرد: می‌دانم هر بار که اظهارنظر می‌کنم، جوری برداشت می‌شود که انگار علیه خیلی افراد دیگر هستم. در آوریل یعنی تقریبا اردیبهشت جلسات متعددی را با سازمان لیگ داشتم. آقایان در این جلسات قول می‌دهند و می‌گویند که برنامه‌تان را انجام می‌دهیم اما بعد از اینکه چند باشگاه با آنها تماس می‌گیرند، برای سازش با آنها برنامه عوض می‌شود. می‌دانم چه اتفاقی افتاده است و به خاطر همین هم موضعم را تغییر دادم. الان برنامه‌ام باید انجام شود و نگفتم که بازیکنان را می‌خواهم. گفته‌ام که بازیکنان را در اختیارم قرار دهید اما راهکار را برایتان نشان می‌دهم. نمی‌خواهم بگویم این راهکارهایم بهترین است اما باید درباره‌اش مشورت کنیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال افزود: وقتی یک صندلی و دو نفر وجود دارد، یکی باید گذشت کند. بعد از ۲۲ فروردین ۹۳ دو دور از بازی‌های گروهی لیگ قهرمانان آسیا برگزار می‌شود. بعد از آن هم دور یک هشتم این مسابقه‌هاست اما در این فصل استثنائا باید بدون ملی‌پوشان‌شان حاضر شوند. این گذشتی است که در این پیشنهاد باید باشد. ولی فراموش نکنید که حتی رییس‌جمهور در اظهارنظری رسمی هم گفت که در جام قهرمانان آسیا هر سال هستیم. اگر فقط یک سال باشگاه‌ها در این مسابقه‌ها به جوان‌ها فرصت دهند، چه اشکالی دارد؟ امسال با توجه به نقل و انتقالات تقریبا ۹۰ درصد از بازیکنان تیم ملی در سه تیم استقلال، پرسپولیس و سپاهان هستند. سال قبل برخی اتفاقات مثل فاصله سه هفته‌ای بازی‌های پرسپولیس افتاد. اما با پیشنهاد من امسال دیگر این اتفاق نمی‌افتد. ما لیگ‌مان را به صورت مداوم تا ۲۲ فروردین انجام می‌دهیم. امسال استقلال با این برنامه در لیگ آسیا دستش کاملا باز است. وقتی زمان برگزاری جام حذفی بعد از لیگ باشد، سه باشگاه بزرگ هر کدام‌شان سه، چهار بازیکن را در اختیار ندارند و این باعث می‌شود رقابت منصفانه باشد. با این حساب ۲۲۳ روز به سازمان لیگ زمان داده‌ایم تا مسابقه‌ها را برگزار کنند. این یعنی اکثر زمان‌ها ۷ و نیم روز بین دو بازی فرصت ایجاد می‌شود.

کی‌روش ادامه داد: اگر سال ۲۰۱۴ را نگاه کنیم، در ماه مارچ، لیگ ما فقط ۵ روز را از دست می‌دهد و ژانویه و سپتامبر کاملا در اختیار لیگ است. ماه نوامبر هم نصف - نصف است. در ماه اکتبر سازمان لیگ ۲۲ روز زمان دارد که مسابقه‌هایش را برگزار کند، پس هیچ دلیلی نیست که افراد گلایه داشته باشند. سازمان لیگ می‌تواند مسابقه‌هایش را منصفانه و منظم برگزار کند. نمی‌خواهیم که به تیم‌ها فشار بیاوریم و آنها هر چهار روز یک بار بازی کنند، چون این مسئله به مصدومیت بازیکنان منجر می‌شود.

وی ادامه داد: می‌خواهم مسئله را شفاف‌تر بیان کنم. مطلب مهمی که اینجا وجود دارد این است که وقتی من پیشنهادی می‌دهم افراد فکر می‌کنند که آن حرف را به خاطر منافع شخصی خودم زده‌ام. در حالی که دقیقا عکس این مسئله است و من پیگیر منافع ملی فوتبال بوده‌ام. واقعیت این است که در این برهه با تیم‌هایی مثل عمان و کویت مسابقه نمی‌دهیم بلکه باید در سطحی باشیم که با بنز آلمان و فراری ایتالیا رقابت کنیم. پس باید برنامه‌ای طراحی کنیم که برای رقابت‌ با این تیم‌ها کاملا آماده باشیم.

کی‌روش افزود: نمی‌خواهم سوء تفاهمی که قبلا در این زمینه رخ داده بود، دوباره رخ دهد. در حال حاضر می‌خواهم که اهالی فوتبال ایران کاملا درک کنند که این برنامه، برنامه‌ی معماری فوتبال ایران است و فکر می‌کنم که مناسب باشد. حالا من از شما می‌پرسم که بگویید خوب است یا خیر. اگر فدراسیون بگوید خوب است، در این مسیر حرکت می‌کنیم اما اگر نظر فوتبال ایران منفی باشد، شما بگویید که به کدام مسیر برویم.

وی در ادامه و در پاسخ به این سوال که آیا فکر نمی‌کند جلسات بیشتری باید با مسئولان سازمان لیگ و باشگاه‌های فوتبال ایران برگزار کند، گفت: سه جلسه مفصل با سازمان لیگ داشتم که در آن جلسات افراد دیگری هم حضور داشتند اما نتیجه‌ای به دست نیامد. اکنون ایده‌هایم بسیار شفاف هستند. اگر افراد نظری جز نظر من دارند، بگویند. مسئله این است که من یک جلسه با سازمان لیگ می‌گذارم اما فردای آن، از طرف آسمان که رنگش آبی است، تماس می‌گیرند و جهت برنامه‌ها عوض می‌شود. روز بعدش هم تماس دیگری از یک طرف که رنگش سرخ است. انجام این برنامه برای من بسیار آسان است. الان هم می‌خواهم به یک مسافرت بروم چون تا امروز بدون وقفه سر کار بودم. از روزی که تیم ملی به جام جهانی صعود کرد، بدون وقفه هر روز برای ایران کار کردم. حتی وقتی وارد برزیل شدم، ۲۹ تیم قبل از ما رایزنی‌هایشان را انجام داده بودند ولی خدا را شکر توانستیم توافقات خوبی برای گرفتن کمپ و اسکان تیم ملی انجام دهیم. واقعیت این بود که یکی از اهدافم بررسی آب‌وهوای آنجا و کمی استراحت برای خودم بود. از سویی می‌خواستم در آنجا ارتباطاتی برقرار کنم ولی وقتی رسیدم دیدم ۲۹ تیم در آنجا کارشان را شروع کرده‌اند. من هم به همین دلیل با رییس فدراسیون تماس گرفتم و گفتم که باید تحقیقات را انجام دهند. سپس از آنجا به پرتغال رفتم و برای بازی و هتل کارهایی را انجام دادم.

او در پاسخ به سوالی درباره جام حذفی و زمان‌بندی‌ای که برای ادامه لیگ پیشنهاد داده است، اظهار کرد: اگر جام من بود، این کار را انجام می‌دادم اما این جام مال من نیست. با توجه به انتظاراتی که وجود دارد، هر پیشنهادی که من بدهم، عده‌ای مخالف آن را می‌گویند. برای مثال من اگر بگویم که رنگ سفید برای این اتاق خوب است و این حرفم هم درست باشد، عده‌ای می‌گویند نه، این گونه نیست. اگر در دو سال و ۴ ماه گذشته این کار را نکرده بودم، می‌گفتم باشد اما حرف‌ها زده شده. سخت است که به یک مسئله هماهنگ برسیم تا چیزی بگویم می‌گویند به فلان جهت کمک می‌کنی یا گرایش به فلان سمت است. برای همین می‌خواهم مستقل باشم و به این مسائل ورود نکنم. بار دیگر می‌گویم این پیشنهاد را نمی‌خواهم به کسی تحمیل کنم. راه حل‌های مسئله را نوشته‌ام. اگر مسیر بهتری دارید بگویید، مشورت می‌کنیم و این عالی است. به این مسئله توجه داشته باشید که استقلال با بوریرام تایلند بازی دارد. این تیم با فرض آنکه به مرحله بعدی راه پیدا کند، چهار بازی از تیم‌های دیگر کمتر خواهد داشت. می‌توانید باور کنید این برنامه را سازمان نوشته است؟ شاید راننده سازمان این را نوشته است!

کی‌روش در ادامه افزود: یعنی اگر این اتفاقات بیفتد ۱۱ مهر استقلال ۴ بازی معوقه دارد. شما با این حساب چگونه می‌توانید مابقی لیگ را برنامه‌ریزی کنید؟ به هر حال باید این تصمیم گرفته شود. یا برنامه من یا برنامه سازمان لیگ. با این حال می‌دانم که هر بار درباره این نکات با سازمان لیگ مذاکره می‌کنم، بازنده اصلی هستم. می‌دانم هر تصمیمی که بگیریم، می‌گویند بله هیچ مشکلی نیست اما وقتی به زمان مقرر می‌رسیم آن را انجام نمی‌دهند. اگر توافقی را که می‌کنیم، مدیران، فدراسیون، باشگاه‌ها و وزیر ورزش امضا کنند، خوب است. این اتفاق باید الان بیفتد و فقط با صحبت و حرف دوباره مثل دو سال قبل اتفاق مثبتی نمی‌افتد.

او افزود: از شما می‌پرسم. فکر می‌کنید بازیکنان لیگ ایران در سطح لیگ‌های آلمان، اسپانیا، فرانسه یا لیگ برتر انگلیس هستند؟ اکثر بازیکنانی که قرار است در جام‌جهانی با آنها روبه‌رو شویم، در این لیگ‌ها بازی می‌کنند. اگر کسی بتواند به من بگوید که نیاز نیست سخت کار کنی، چون بازیکنان لیگ ایران در سطح بالایی هستند، مطمئنا در اشتباه است. کسی این حرف را نمی‌زند اما اگر مطرح شد، آن جاست که می‌خواهم بخندم چون معتقدم بزرگ‌ترین فیلم کمدی زندگی‌ام را می‌بینم. شانس و فرصت داریم که سخت کار کنیم تا در جام‌جهانی به دور دوم برسیم.

سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال همچنین در پاسخ به این پرسش که هنوز هم برخی صعود ایران را شانسی قلمداد می‌کنند، تصریح کرد: هرچه بیشتر سخت کار کنید، خوش‌شانس هم خواهید بود و هرچه بهتر آماده باشیم، بهتر نتیجه می‌گیریم و در نتیجه شانس بیشتری خواهیم داشت. آیا واقعا آنهایی که می‌گویند ما خوش‌شانسیم، معتقدند مقابل ازبکستان و لبنان هم خوش‌شانس بودیم؟ ما دو گل از روی ضربات ایستگاهی دریافت کردیم، ضرباتی که از باغ کناری به سمت دروازه ما ارسال شدند! شما به این می‌گویید خوش‌شانسی؟ در بازی با لبنان چند فرصت خوب گلزنی داشتیم. بعضی‌ها می‌خواهند بگویند که ایران با شانس به جام‌جهانی رفت. بله، ما شانس داشتیم چرا که سخت کار کرده بودیم. این سخت کار کردن ما استحقاق داشتن شانس را به ما داد. کره‌ای‌ها در بازی آخر موقعیت خوبی داشتند ولی ما هم فرصت‌های خوبی را در بازی مقابل این تیم در تهران از دست داده بودیم. صعود تیم ملی مثل قهرمانی یک تیم بود. مثل قهرمانی استقلال، پرسپولیس، منچستر، بنفیکا و ... .

کی‌روش گفت: باید هرچه سریع‌تر یک تصمیم بگیریم. در سال مهمی قرار داریم اما بازی‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا دقیقا در همین سال قرار گرفته و باید سه ماه قبل از جام جهانی در این رقابت‌ها به میدان برویم. اصولا در ماه مارچ (فروردین) همه تیم‌های ملی قرعه‌کشی جام جهانی را می‌دانند و مطلع هستند که بازی اول‌شان در جام جهانی با چه تیمی است. ما هم سعی می‌کنیم تیم‌هایی را انتخاب کنیم که مدل بازی‌شان به دیدار اول و دوم ما در جام جهانی می‌خورد. اما در آسیا مغزهایی که کنفدراسیون هستند، تصمیم گرفتند که ما قبل از جام جهانی در مقدماتی جام ملت‌های آسیا بازی کنیم. ما درست سه ماه قبل از جام جهانی باید با کویت بازی کنیم. این عالی است! با تمام احترامی که برای کویت قائل هستم اما دیدار با این کشور چندان مناسب ایران نیست که خود را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بازی‌های دوستانه تیم ملی قطعی شده‌اند، گفت: بله! ما دو بار با تایلند، یک بار با کویت و یک بار هم با لبنان بازی می‌کنیم! از روزی که آمده‌ام این مشکل فوتبال آسیا را ذکر کرده‌ام و به خاطر آن می‌جنگم. نه ایرانی‌ام نه اهل کویت و نه جای دیگری. اما روی این مشکل پافشاری می‌کنم و به خاطر آن می‌جنگم.

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که کدام کمپ تمرینی در برزیل برای حضور ایران در حین برگزاری جام جهانی فراهم شده گفت: نمی‌توانم به طور دقیق بگویم. آنها ضمانت کرده‌اند که یک کمپ خوب به ما بدهند. این موضوع کاملا محرمانه است و از طرف فیفا هم کنترل می‌شود. ضمانت داده‌اند که جایی که بخواهیم را می‌توانیم بگیریم و از الان تا ماه دسامبر دست‌مان بازتر است.

کارلوس کی‌روش در ادامه گفت: درخواستی از باشگاه‌ها دارم که بازیکنان خود را در اختیار تیم ملی قرار دهند و دلیل آن هم این است که خودم شخصا اعتقاد دارم و خیلی از مربیان دیگر هم هستند که اعتقاد دارند اما نمی‌تواند این موضوع را مطرح کنند. با این حال چرا نباید این کار را انجام دهیم؟ باشگاه‌ها می‌توانند پس از لیگ ملی‌پوشان خود را به تیم ملی بدهند و در جام حذفی با بازیکنان جوان خود به میدان بروند. با تمام احترامی که برای فوتبال آسیا قائلم اما بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا شبیه میکی‌موس و یک تورنمنت مسخره است. شما برای حضور در کل این تورنمنت احتیاج دارید که دو تیم داشته باشید اما نمی‌دانید که کدام تیم قهرمان می‌شود، تیم فصل قبل یا تیم فعلی. کدام مربی جام را بالای سر می‌برد مربی فصل قبل یا مربی فعلی؟ تا زمانی که این رقابت‌ها جدی نشود شبیه میکی‌موس است.

وی افزود: ما می‌توانیم مثل ژاپن این کار را انجام دهیم که در دور اول لیگ قهرمانان از جوان‌ترها استفاده کنیم و اگر تیم صعود کرد، با تیم اصلی به میدان برویم. من اگر مربی بودم همین کار را می‌کردم. فوتبال ایران می‌تواند فرصت بیشتری به جوانان خود بدهد. درخواست من واقعا درخواست بیشرمانه‌ای نیست و می‌تواند نتایج خوبی برای فوتبال ایران هم داشته باشد.

کی‌روش در ادامه و در پاسخ به این سوال که آیا بازی‌های دوستانه‌ای برای تیم ملی طراحی شده است یا خیر، به تقویمش نگاهی انداخت و گفت: یک بازی با تایلند خواهیم داشت و چون تایلند تیم مهمی است یک بار دیگر هم با این تیم بازی می‌کنیم. پس از آن هم با لبنان و دو بار هم با کویت بازی می‌کنیم!

کی‌روش ادامه داد: ما جام جهانی را پیش رو داریم و این برنامه من برای حضور خوب در این بازی‌هاست. اگر می‌خواهید به جام جهانی برویم این برنامه من است ولی اگر بگویید که به جام جهانی برویم و از گروه‌مان صعود کنیم که چه بشود، من هم عقب می‌نشینم و برنامه‌ام را به سطل زباله می‌اندازم.

کی‌روش در این لحظه سطل زباله‌ای از زیر میزش بیرون کشید و برنامه‌اش را در داخل آن انداخت!

سرمربی پرتغالی تیم ملی ادامه داد: من مدافع بسیار سرسخت باشگاه‌ها هستم و می‌خواهم که لیگ خوبی داشته باشیم. لیگ باید بسیار منظم انجام شود و هیچ دیداری به تعویق نیفتاد. این خیلی اشتباه است که یک تیم هر چهار روز یک بار بازی کند و تیم دیگر چهار هفته بازی نکند. لیگ آنقدر برایمان مهم است که در برنامه‌ی بلندمدت من قرار دارد. این پیغام خیلی مهم است که بدانید من به این دلیل برنامه لیگ را دوست ندارم که هنوز شروع نشده می‌دانیم که بازی‌های معوقه زیادی خواهیم داشت.

کی‌روش ادامه داد: دقیقا روزی که از کره به ایران بازگشتیم در جلسه‌ای با مسئولان سازمان لیگ درخواست کردم که برنامه فصل را تا آخر منتشر کنند. هر جای دنیا از انگلیس بگیرید تا اسپانیا، موزامبیک، اروگوئه، ونزوئلا و آفریقای جنوبی مسابقات فوتبال برنامه دارند. لیگ باید نظم داشته باشد و من معتقدم که باید خون تازه‌ای در رگ‌های فوتبال ایران جاری شود.

وی درباره دعوت از بازیکنان جوان به تیم ملی هم گفت: علاقه‌مندم که در هر اردو چند بازیکن جوان به ما اضافه شوند اما این بازیکنان باید خود را در لیگ برتر ثابت کنند. من به بازیکنانم بسیار وفادارم اما تصمیم آخر وابسته به این است که آن‌ها در طول سال چه عملکردی داشته‌اند.

کی‌روش در پایان درباره آخرین وضعیت دانیال داوری و احتمال دعوت از بازیکنان دو رگه جدید به تیم ملی گفت: مسائل داوری را تا پایان پیگیری می‌کنم و این را نیز می‌گویم که راجع به بازیکنان ایرانی ذهنیت بازی دارم. هر بازیکنی که خود در مسابقه‌ها ثابت کند به تیم ملی دعوت می‌شود. اکنون دو یا سه بازیکن جدید شانس اضافه شدن به تیم ملی را دارند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391