برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

خراب کردن بازیکنان، ویژگی امسال قلعه‌نویی

یکشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۲، ساعت ۱۱:۴۶ — گل

شاید همان‌طور که این انتقادها و خراب کردن شخصیت و وجهه بازیکنانی مثل سیاوش اکبرپور جواب داد، در مورد امثال امیرحسین صادقی و آرش برهانی هم کارکرد مثبت داشته باشد

«روی اشتباه بچه‌گانه و اشتباهات امیرحسین صادقی که روی دو گل مؤثر بود نتیجه را واگذار کردیم. گل اول خیلی خنده‌دار بود و بازیکنی با این سطح نباید چنین اشتباهاتی بکند.» این بخشی از مصاحبه دیروز امیر قلعه‌نویی در کنفرانس بعد از بازی با استقلال صنعتی است. قلعه‌نویی به بازیکن ملی‌پوش تیمش تاخته و حتما نوع انتقاد او در رختکن تیم یا محل تمرین استقلال بعد از بازی با همنام اهوازی نسبت به این بازیکن باتجربه تغییر خواهد کرد اما کاش همه چیز به صادقی و همین شکست محدود می‌شد.

ادبیات تند قلعه‌نویی را حالا همه اهالی فوتبال می‌شناسند و البته این نکته چیزی نیست که سرمربی موفق استقلال از اعتراف به آن فرار کند اما به نظر می‌رسد خراب کردن وجهه بازیکنان بعد از بازی‌هایی که استقلال نتیجه نمی‌گیرد یکی از راهکارهای او برای فرار از انتقاد‌ها و انحراف افکار عمومی از مسائل فنی مرتبط به اوست.

قلعه‌نویی که بعد از بازی با استقلال صنعتی دوباره با عبارت مدل ۹۲خود «منم منم» به شاگردانش تاخت این بار با آوردن نام صادقی به عنوان مقصر بزرگ باخت، مدافع ملی‌پوشش را خجل و سرافکنده کرد در حالی که تا کنون در هیچ جای دنیا و هیچ لیگ معتبری ندیده‌ایم سرمربی تیمی بعد از باخت یا نتیجه نگرفتن تیمش اشاره‌ای مستقیم به بازیکن یا بازیکنانی از تیم خود داشته باشد و به دست خود وجهه و اعتبار چندین ساله شاگردش را زیر سوال ببرد.

این نکته منفی قلعه‌نویی که در این فصل بیشتر از گذشته عیان شده حالا یکی از مواردی است که برخی هواداران استقلال هم روی آن انگشت گذاشته‌اند و می‌گویند سرمربی آبی‌ها با این انتقاد‌ها در زمان شکست تیمش زمین و زمان را به باد انتقاد می‌گیرد اما هیچ ایرادی را متوجه خودش نمی‌کند و مسوولیت شکست را به گردن نمی‌گیرد.

البته خراب کردن بازیکنان به دست و زبان قلعه‌نویی تنها محدود به باخت‌ها و نتایج بد نبوده و در این فصل او در زمان برد هم به بازیکنانش تاخته است. همین بازی اول فصل در تبریز بود که او در کنفرانس مطبوعاتی دومین گلزن بر‌تر تاریخ لیگ بر‌تر را به باد انتقاد گرفت و گفت: «اگر آرش برهانی در نیمه اول در زدن ضربات نهایی دقت کافی را می‌کرد، به راحتی می‌توانستیم برنده بازی شویم و کار به دقایق پایانی بازی نمی‌کشید. برهانی امروز نه یک موقعیت بلکه سه موقعیت تک به تک را از دست داد.»

بعد از این مسابقه بود که قلعه‌نویی، برهانی را نیمکت‌نشین کرد و تا هفته هفتم از او در ترکیب اصلی استفاده نکرد.

پس از آن و بعد از نمایش ضعیف استقلال مقابل صبا که البته با برد آبی‌ها همراه بود قلعه‌نویی بار دیگر از تمام بازیکنان تیمش غیر از رحمتی انتقاد کرد اما باز هم با آوردن نام اکبرپور مهاجم باسابقه‌اش را سرافکنده و مغموم کرد. قلعه‌نویی در مورد بازی گفت: «کیلوهایی از اسم در زمین بودند. فقط رحمتی برای ما خوب بازی کرد. تعویضی‌های ما هم خوب کار نکردند. نظری و اکبرپور در حد انتظار نبودند و باید آن‌ها را تنبیه کنم. فکر می‌کنم باید یک مدل دیگر بازی کنیم. تفکر بعضی از بازیکنان هم باید عوض شود. بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر از ابتدا در زمین نباشند و به عنوان بازیکن ذخیره به زمین بروند نمی‌توانند کارآیی لازم را داشته باشند. این تفکر غلطی است. من سیاوش اکبرپور را به خاطر این تفکر تنبیه می‌کنم. شاید به او مرخصی بدهم و او را به خانه‌اش بفرستم تا استراحت کند و این تفکر غلط را از ذهنش خارج کند.»

البته این برخورد قلعه‌نویی با اکبرپور حداقل در مورد این بازیکن جواب داد(!) و سیاوش در رشت گل زد تا حرف‌های سرمربی‌اش را فراموش کند.

با این حال انگار قلعه‌نویی همچنان به این روش خود ادامه می‌دهد و گریزی از آن نیست. سرمربی استقلال حتی بعد از بازی با بوریرام یونایتد در لیگ قهرمانان از اینکه فرهاد مجیدی کاپیتان محبوبی که در چند بازی تیمش را برنده از زمین بیرون آورده بود، در تنها موقعیت عالی استقلال مقابل حریف تایلندی گل نزده به سبکی نرم‌تر انتقاد کرد. قلعه‌نویی بعد از آن بازی گفت: «از بازیکنی با تجربه مجیدی انتظار می‌رفت آن توپ را تبدیل به گل می‌کرد و اگر آن موقعیت گل می‌شد...»

در واقع حتی این انتقاد نرم از بازیکنی که قبل از آن و در تمام این سال‌ها چندین بار عصای دست همین مربی و استقلال شده اشتباه به نظر می‌رسید چرا که مثلا به یاد نمی‌آوریم لیونل مسی به خاطر هدر دادن پنالتی یا موقعیت گل مقابل چلسی در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا مورد انتقاد مربی‌اش به صورت مستقیم و حتی با همین حالت نرم و مودبانه قرار بگیرد. در واقع نه پپ گواردیولای باشخصیت و بزرگ و نه هیچ مربی بزرگ و متوسط دیگری در بالا‌ترین سطح فوتبال هیچ‌گاه به خود اجازه نمی‌دهد با اشاره مستقیم به نام بازیکنان یا بازیکنانی از تیمش که خوب کار نکرده‌اند یا قصوری در حین بازی داشته‌اند خودش را در مقابل آن‌ها قرار بدهد چرا که این مساله در آینده به ضرر‌‌ همان مربی خواهد شد و کم کم به رودررویی غیر مستقیم و سپس مستقیمش با بازیکنان می‌انجامد.

البته از آنجایی که قلعه‌نویی در این چند سال نتایج خوبی در لیگ بر‌تر گرفته و از این حیث مربی موفقی به حساب می‌آید شاید واقعا کارش را بلد است و مثل بسیاری از اهالی فوتبال و فوتبالدوستان به این نکته اعتقاد دارد که باید با بازیکنان ایرانی این‌طور برخورد کرد تا حساب کار دست‌شان بیاید. شاید‌‌ همان‌طور که این انتقاد‌ها و خراب کردن شخصیت و وجهه بازیکنانی مثل سیاوش اکبرپور جواب داد، در مورد امثال امیرحسین صادقی و آرش برهانی هم کارکرد مثبت داشته باشد. بالاخره قلعه‌نویی بیشتر از هر کسی بازیکنان استقلال را می‌شناسد

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391