برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

ناگفته‌های رضا وطنخواه از برتری ۶ بر صفر پرسپولیس برابر تاج

جمعه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۲، ساعت ۱۷:۱۹ — باشگاه خبرنگاران

مدافع سابق تیم فوتبال پرسپولیس گفت: پرسپولیسی‌ها در دربی سال ۱۳۵۲ شاهکار کردند.

رضا  وطن‌خواه

رضا وطنخواه درباره دربی سال ۱۳۵۲ و برتری ۶ بر صفر پرسپولیس برابر تاج به سوالات پاسخ داد و این بازی را تشریح کرد:

وظنخواه می‌گوید: قبل از آن بازی، آلن راجرز ایران نبود نمی‌دانم به چه دلیل شاید بهزادی بهتر بداند، چرا که همایون خان کاپیتان تیم بود و در جریان همه مسائل قرار داشت.

ما قبل از بازی تمرینات سبکی داشتیم و زیاد به خودمان فشار نیاوردیم و معتقد بودیم که نباید فشار تمرینات زیاد باشد. از آن سو رایکوف سرمربی تاج بود و این تیم، ملی پوشان زیادی مثل رشیدی، حجازی، قراب، عادلخانی، غلامحسین مظلومی، کارگر جم و حق‌وردیان داشت. البته آنها نفرات مطرح دیگری مثل نصرا... عبدالهی، عزت جانملکی، علی جباری و حسن روشن داشتند.

وی افزود: در آن دیدار من دفاع چپ بودم و سعی کردم مانع از حرکات حسن روشن شوم و این کار را هم بخوبی انجام دادم. نمی‌خواهم از خودم تعریف کنم اما این یک واقعیت است که در دوران فوتبالی‌ام که به عنوان دفاع چپ بازی می‌کردم هیچ بازیکنی نمی‌توانست از جناحی که من بازی می‌کردم عبور کند.

پیشکسوتان پرسپولیس تصریح کرد: ما با منچستر بازی کردیم و استیو کوپل بازیکن سابق تیم ملی انگلستان که عضو تیم منچستر بود را به خوبی مهار کردم. ننه بازیکن تیم بنفیکای پرتغال نیز در دیدار دوستانه‌ای که با آنها داشتیم روبروی من بازی می‌کرد و مامور مهار او بودم. در این بازی نیز حسن روشن یکی از تاثیرگذارترین نفرات تیم استقلال در آن زمان روبروی من بازی می‌کرد که در نهایت تعویض شد.

وطنخواه در ادامه گفت: ما در آن بازی با روش ۳ – ۳ - ۴ بازی می‌کردیم. جعفر کاشانی و مسیح‌نیا مدافعان وسط ما بودند و آشتیانی و بنده مدافعان کناری، پروین، ادیبی و زنده یاد ایرج سلیمانی نیز سه هافبک میانی تیم بودند و حاج رحیمی‌پور، کلانی و بهزادی سه مهاجم تیم. راجرز همیشه تیم را هجومی می‌چید. ما در اغلب بازی‌ها در نیمه اول کار را تمام می‌کردیم. به خاطر دارم در بازی برابر ملوان نتوانستیم در نیمه اول گل بزنیم و راجرز بین دو نیمه در رختکن به شدت عصبانی بود و داد و بیداد می‌کرد که چرا موقعیت‌ها را هدر می‌دهید. ما در دربی سال ۵۲ نیز بازی را هجومی شروع کردیم و از موقعیت‌ها نیز به درستی استفاده ‌کردیم.

وطنخواه خاطرنشان کرد: بعد از گل دوم، علی جباری بازیکن تیم تاج برای جبران گل‌های خورده مدام دستور حمله را تکرار می‌کرد. آنها حمله می‌کردند اما ما روی ضد حملات به گل می‌رسیدیم. شرایطی که تاج پیدا کرده بود شرایط خاصی بود و ما نهایت بهره را می‌بردیم. یکی از نکاتی که می‌تواند برای مربیان تیم فوتبال کشورمان آموزنده باشد این بود که ما ۶ گل زدیم اما آقای راجرز ترکیب تیم را تغییر نداد و هیچ تعویضی نکرد. شاید اگر هر مربی دیگری بود بعد از گل سوم دست به تعویض‌هایی می‌زد تا مثلا فرصت به بازیکنان دیگر هم برسد و یا اینکه تعویض‌هایی انجام می‌داد که منجر به تدافعی شدن تیم و حفظ نتیجه شود اما آقای راجرز تعویض نکرد و ما تا سوت پایان با همان ترکیبی که تک تک نفرات آن بهترین عملکرد را داشتند بازی کردیم و بهترین نتیجه را رقم زدیم. باور کردنی نبود که تیم تاج با آن همه ملی پوش و حمایت هایی که از این تیم می‌شد ۶ گل دریافت کرده باشد.

پیشکسوت سرخپوشان افزود: بعد از بازی راجرز در رختکن می‌گفت یعنی ما به اینها ۶ گل زدیم. این باور نکردن در همه جامعه وجود داشت و شاید به همین دلیل است که راجع به آن بازی صحبت می‌شود. آن روز در مجموعه ورزشی آزادی مسابقات کشتی قهرمانی جهان نیز برگزار می‌شد و می گویند از آن بازی فیلم برداری نشد اما برخی معتقدند که فیلم های آن بازی منهدم شده است.

وطنخواه در ادامه گفت: آن زمان هنگام گرم کردن مثل الان نبود که هر تیم در یک نیمه گرم کند. بلکه مربیان می گفتند در طول زمین حرکت کنید و همه نقاط زمین را نگاه کنید. یادم هست موقع گرم کردن با دوست خودم در تیم تاج به غلامحسین مظلومی نزدیک شدم و او به من می گفت که باشگاه برای برد این بازی سه هزار تومان پاداش در نظر گرفته است در حالی که ما پس از برد اگر اشتباه نکنم فقط پانصد هزار تومان پاداش دریافت کردیم. این پاداش را هم در حالی دریافت کردیم که علی پروین مدام پیگیر بود تا این پاداش به بازیکنان اهدا شود.

وی افزود: گل چهارم را که زدیم هشتاد درصد تماشاگران تاج استادیوم را ترک کردند. در آن بازی بالغ بر ۹۰ هزار تماشاگر به استادیوم آزادی آمده بودند که هفتاد درصد آنها پرسپولیسی بودند. حتی خیلی از تماشاگران ما، گل‌های پنجم و ششم که در دقایق پایانی توسط بهزادی زده شده بود را ندیدند. مرتضی احمدی و سعید راد از جمله تماشاگران آن بازی بودند و بهتر می‌توانند به شما بگویند که آن روز چه شعارهایی ساخته شد و چه فضایی در استادیوم حاکم بود. محمد بوقی و پدر وحید طالب لو نیز لیدرهای اصلی تیم در آن بازی بودند. البته ما تماشاگران قدیمی دیگری هم داشتیم که اسم آنها الان در خاطرم نیست. گل ششم را که زدیم تماشاگران پرسپولیس شعار می‌دادند «ششین گل وارد دروازه شد، تیم تاج آواره شد».

وطنخواه عنوان کرد: آن زمان مثل الان نبود که بازیکنان برای حفظ ظاهر، قبل از بازی و بعد از بازی و حتی در جریان بازی با هم خوش و بش کنند. وسط بازی شدیدترین کری‌ها را برای هم می خواندیم و البته در اردوهای تیم ملی با هم رفیق و صمیمی بودیم. همین الان خیلی از بازیکنان تیم تاج در آن دیدار، از دوستان خوب ما هستند که همیشه جویای احوال همدیگر هستیم. الان که آقای مظلومی در بستر بیماری هستند هر هفته جویای احوال ایشان می شوم. با حسن روشن در تماس هستم و خیلی دوست دارم علی جباری را ببینم.

وی گفت: نمی خواهم کری هایی که در همان بازی برای هم می خواندیم را بگویم ولی فقط این را می توانم بگویم بسیاری از جملاتی که بین بازیکنان تاج رد و بدل می‌شد و یا بحث های لفظی که بین ما وجود داشت را به خاطر دارم.

وطنخواه افزود: دو سال پیش منچستر با ۶ گل آرسنال را برد. آن بازی بعید است که تکرار شود و نتیجه ۶ بر صفر پرسپولیس برابر تاج نیز نتیجه ای بود تاریخی و باید بگویم گل هایی که در آن بازی به ثمر رسید نیز گل های زیبا و دیدنی بود.

وطنخواه درباره اینکه منصور رشیدی دروازه بان تیم تاج گفته جواد ا...وردی در آن بازی به تاج خیانت کرد گفت: این هم از آن حرف‌ها است. ما سه گل را از ۳۰ متری زدیم چه ربطی به جواد ا.. وردی دارد. وقتی یک تیم از فاصله دور دروازه حریف را باز می‌کند مدافع وسط (جواد ا...وردی) بیشتر مقصر است یا دروازه بان تیم؟! گل دوم ما را زنده یاد ایرج سلیمانی از فاصله ۲۵ متری زد. ایرج گل چهارم آن بازی را نیز با شوت به ثمر رساند. همایون بهزادی نیز گل سوم بازی را با یک شلیک سرضرب وارد دروازه تاج کرد.

وی ادامه داد: یادم هست گل اول بازی اینگونه به ثمر رسید که علی پروین یک ضربه آزاد را نواخت و دفاع استقلال توپ را برگرداند و آشتیانی توپ برگشتی را ارسال کرد و تعلل منصور رشیدی باعث شد حسین کلانی گل اول بازی را به ثمر برسند. دو گل هم با ضربه سر توسط بهزادی به ثمر رسید. یکی از گل‌ها را بهزادی از بالای دست خدا بیامرز ناصر حجازی به گل تبدیل کرد. کجایش مقصر جواد ا... وردی است. اتفاقا یادم هست همان زمان در رسانه‌ها منصور رشیدی نیز زیر فشار شدیدی بود و حتی بحث جدایی اش از تیم تاج بر سر زبان‌ها افتاده بود. پس از آن بازی جواد ا...وردی به این خاطر از تاج جدا و به پرسپولیس پیوست که تیمسار خسروانی رئیس وقت سازمان تربیت بدنی و باشگاه تاج یک روز پس از نتیجه ۶ بر صفر بازیکنان تیم را جمع کرده بود و گفته بود شماها مایه ننگ تاج هستید. این حرف به جواد ا... وردی بر خورده بود و او جواب تیمسار خسروانی را داده بود و با او جر و بحث کرده بود.

وی به نکات جالب دیگری هم اشاره می‌کند و می گوید: به اعتقاد بنده همه بازیکنان پرسپولیس در آن دیدار بهترین عملکرد را داشتند. حاج رحیمی پور روی اکثر گل‌ها تاثیر مستقیم و غیر مستقیم داشت. همایون بهزادی سه گل زد و با هت تریک در آن دیدار بدون شک بهترین بازیکن زمین بود.

زنده یاد سلیمانی با زدن ۲ گل نقش خاصی در برتری ۶ بر صفر پرسپولیس در آن بازی داشت. کلانی یک گل زد و پاس گل پنجم را داد. حاج رحیمی پور فکر می کنم روی سه گل تاثیر مستقیم داشت و پاس گل داد و روی یک گل هم تاثیر غیر مستقیم. آشتیانی هم با فرارهای خود تاجی‌ها را کلافه کرده بود و علی پروین در میانه میدان فوق العاده بازی می کرد. من فکر می کنم اگر فیلم بازی را منهدم نمی کردند شاید این بازی کمتر بر سر زبان‌ها می ماند. چند سال پیش به من گفته بودند علی پروین فیلم بازی را دارد. او را در جلسات کمیته فنی باشگاه پرسپولیس قسم دادم اما پروین می گفت: باور کن من فیلمی از آن بازی ندارم.

وطنخواه درباره عملکرد خط دفاعی پرسپولیس در آن دیدار گفت: عملکرد هوشمندانه جعفر کاشانی و مسیح نیا در قلب خط دفاعی و تلاش بنده و آشتیانی در دفاع کناری باعث شده بود تا تاجی‌ها به بن بست برسند. اتفاقا در جلسات کمیته فنی پرسپولیس کتابچه ای به آقای رویانیان دادم و به ایشان با ذکر آمار گفتم که ما در دور دوم مسابقات تخت جمشید ۳۰ بازی کردیم و اگر اشتباه نکنم در این ۳۰ بازی مجموعا ۳ یا ۶ گل دریافت کردیم. این نشان می دهد که کار دفاعی تیم ما در آن دوران فوق العاده بوده است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391