برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

نوآموز: استقلال کمیته المپیک و فدراسیون‌ها حفظ و مجامع پاک‌سازی شوند

سه‌شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۲، ساعت ۱۴:۴۴ — تسنیم

اولین رئیس فدراسیون فوتبال پس از انقلاب معتقد است که صالحی امیری باید در زمینه استقلال فدراسیون‌ها، عدم دخالت دولت در کار آنها و تشکیل مجامع ورزشی گام‌های موثری بردارد.

ناصر نو آموز

نزدیک به یک ماه از حضور صالحی‌ امیری به عنوان سرپرست در وزارت ورزش و جوانان می‌گذرد و به نظر می‌رسد که هیئت دولت او را به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت ورزش به مجلس معرفی کند. حالا سئوال اینجا است که او در این وزارتخانه چه مواردی را باید مدنظر داشته باشد و در کارش به آنها توجه کند؟

ناصر نوآموز که پس از انقلاب به عنوان نخستین رئیس فدراسیون فوتبال ایران انتخاب شد در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، به اظهار نظر در این رابطه پرداخت و گفت که تبدیل شدن وزارت ورزش به همان سازمان تربیت بدنی سابق بیشتر به سود ورزش خواهد بود.

نوآموز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با عنوان کردن این مطلب که خودکفایی باشگاه‌ها و عدم دخالت در کار فدراسیون‌ها از دغدغه‌های اصلی‌اش است در مورد معرفی صالحی امیری به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان، اولویت‌های کاری او و همچنین پیشنهاد ایران برای میزبانی جام ملت‌های ۲۰۱۹ آسیا صحبت‌های زیر را مطرح کرد.

* تسنیم: پس از این که نمایندگان مجلس به مسعود سلطانی‎‌فر به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان رای اعتماد ندادند، صالحی‌امیری به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد و حالا نزدیک به یک ماه از فعالیت او می‌گذرد. در مورد شرایط فعلی ورزش کشور با توجه به تغییرات ایجاد شده صحبت کنید.

ورزش برای توسعه و گسترش نیازی به وزارتخانه ندارد. ورزش همگانی باید به وسیله مردم و تمام کسانی که علاقه دارند در ورزش فعال باشند شکل بگیرد و سپس در راس آن ورزش قهرمانی، فدراسیون‌ها و کمیته المپیک قرار می‌گیرد. اگر ورزش به شکل سازمانی با ریاست معاون رئیس جمهور اداره شود بهتر از وزارتخانه‌ای بودن است. باید کاری کنیم که مشارکت مردم در ورزش بیشتر شود و اولین حرکت هم باید این باشد که از خبرگان عرصه ورزش استفاده شود.

* تسنیم: یعنی نظر شما این است که ۲ مقوله ورزش و جوانان از هم جدا شوند و دوباره سازمان تربیت بدنی مسولیت ورزش کشور را بر عهده بگیرد؟

بله. در این حالت رئیس سازمان تربیت بدنی به عنوان معاون رئیس جمهور احاطه بیشتری بر کار دارد و بهتر می‌توان در بخش اشاعه ورزش همگانی کار کرد. باید به تعمیم و گسترش ورزش پرداخت تا زمینه استفاده از امکانات بیشتر به وجود بیاید، نه اینکه بیاییم و اماکن را به شرکت تجهیز بدهیم و این شرکت از طریق آن درآمدزایی کند. ورزش همگانی طبق قانون رایگان است. در قانون اساسی آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان است. باید امکانات لازم برای آن به وجود بیاید. در این زمینه مشارکت شهرداری نیز در تعمیم زیرساخت‌ها موثر است و همچنین آموزش و پرورش و دیگر سازمان‌های درگیر در ورزش همگانی باید تبدیل به جایی شوند که استعدادها از آنجا به ورزش قهرمانی برسند. باشگاه‌ها هم باید به این سمت بروند البته باشگاه‌ها تا ۱۰-۲۰ سال پس از خودکفایی به کمک دولت نیاز دارند. در حال حاضر باشگاه‌هایی مانند استقلال و پرسپولیس خودکفا نیستند چه برسد به سایر باشگاه‌های ما.

باید ورزش همگانی که مقوله مهمی هم هست را پیگیری کنیم. معاون رئیس جمهور، سرپرست تربیت بدنی، وزیر ورزش و یا هر نام دیگری که باشد، باید استقلال فدراسیون‌ها را تامین کند. پس از آن فدراسیون‌ها هستند که نحوه حرکت‌شان مهم است. روسایی که برای فدراسیون‌ها انتخاب می‌شوند مجمع کمیته المپیک را تشکیل می‌دهند بنابراین روسای فدراسیون‌ها و اعضای کمیته المپیک اهمیت زیادی دارند. با حضور افراد ورزشی در این بخش‌ها استقلال کمیته‌ المپیک و فدراسیون‌ها هم حفظ می‌شود.

* تسنیم:برخی‌ از دست اندرکاران فدراسیون‌های مختلف هم معتقدند در زمانی که ورزش با عنوان سازمان تربیت بدنی اداره می‌شد حال و روز بهتری داشتند.

در مجموع باید بگویم مسیری که طی کرده‌ایم نشان می‌دهد سازمان تربیت بدنی و اداره آن به عنوان معاونت ریاست جمهوری بهتر است. در این شرایط خود رئیس جمهور می‌تواند به صورت مستقیم دخالت کند و از معاونش حمایت کند ولی وزارت ورزش بودجه جداگانه‌ای دارد و ممکن است سقف بودجه کم باشد و به برنامه‌های فدراسیون‌ها نرسد اما اگر ورزش به شکل معاونت اداره شود دست رئیس جمهور باز است و می‌تواند به سازمان تربیت بدنی بودجه تزریق کند. ورزش اهمیت زیادی دارد و شوخی بردار نیست.

*تسنیم: صالحی امیری بر خلاف سلطانی‌فر رزومه ورزشی ندارد اما از سابقه مدیریتی مناسبی برخوردار است، حتی دکترای وی در رشته مدیریت بوده و حالا این احتمال وجود دارد که خود او به عنوان گزینه وزارت ورزش به مجلس معرفی شود. به نظر شما فردی که قرار است وزیر شود حتما باید سابقه ورزشی داشته باشد؟

مهم این است که ورزش ما روند درستی طی کند. باید مجمع عمومی فدراسیون‌ها را پاک‌سازی کنند. در این زمینه باید به افراد توانا ابلاغ‌های یک ساله بدهیم تا وقت داشته باشند و بتوانند مجمع فدراسیون‌ها که ضربان اصلی حرکت یک فدراسیون است را با حضور افراد ورزشی شکل دهند. از دل این مجامع یک رئیس خوب برای فدراسیون‌ها انتخاب می‌شود و در نهایت وقتی تمام اعضای این مجامع ورزشی باشند اعضای کمیته المپیک و رئیس کمیته اجرایی نیز ورزشی خواهند بود. صالحی امیری باید در این زمینه قدم بردارد. برای اصلاح اساسنامه هم اگر به کمیته المپیک و فدراسیون‌های جهانی اطلاع بدهند و اعلام کنند این افراد تا یک سال کارها را انجام دهند، آنها موافقت خواهند کرد و دیگر تعلیقی هم در کار نخواهد بود.

اساسنامه تمام فدراسیون‌ها نمی‌تواند شبیه هم باشد، زیرا شرایط آنها با هم تفاوت دارد. مجمع هر فدراسیونی باید با بررسی‌های بین‌المللی و بر اساس رشته خودش اساسنامه‌ای را تنظیم کند. به عنوان مثال اساسنامه فدراسیون فوتبال نمی‌تواند مانند اساسنامه فدراسیون بدمینتون باشد. اهالی ورزش باید کار را دست بگیرند و در کنار آن رئیس جمهور و سرپرست وزارت ورزش باید منابع مالی را تزریق کنند تا باشگاه‌ها خودکفا شوند. خودکفایی باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها باید حتما عملی شود در غیر این صورت نمی‌توان همه آنها را به شکل دولتی اداره کرد.

* تسنیم: شما موافق معرفی صالحی امیری به عنوان گزینه وزات به مجلس هستید؟

به هر صورت باید دید فردی که می‌خواهد مدیریت کند و قدرت این کار را دارد سیاست کاری‌اش چگونه خواهد بود؟ اگر بخواهد در مسیری برود که از اهالی ورزش استفاده نکند و مشاوران راستین نداشته باشد خوب نیست. نمی‌شود در کار فدراسیون‌ها دخالت کرد و روسا را تغییر داد. وزیر ورزش باید کسی باشد که در ورزش شناخته شده باشد. اگر چنین فردی را نداریم هر شخص دیگری که می‎‌آید باید از مشاوران ورزشی و معاونان خبره استفاده کند. مهم ادامه حرکت رو به رشد ورزش است. هر کسی که بتواند این امکان را فراهم کند، خوشا به حالش که مسئول شده است. اگر کمک کنیم که فدراسیون‌ها خودکفا شوند و با سازماندهی، مجمع‌های شناخته شده و اصلی را تشکیل دهیم، بدین ترتیب مسیری ورزشی را طی خواهیم کرد. حضور هر کسی که این امکان را فراهم می‌کند خوب است. بنابراین به ورزشی و غیر ورزشی بودن ارتباطی ندارد. همین که وزیر ورزش فردی باشد که نارسایی‌ها را کم کند، مانع دخالت دولت در کمیته ملی المپیک شود و به فکر تقویت و خودکفایی باشگاه‌ها باشد، خوب است.

می‌خواهم بگویم مهم عملکرد آقای صالحی امیری در وزارت ورزش است. ممکن است ایشان در دوران سرپرستی خود اقداماتی را صورت داده و حرکتی را آغاز کند که ادامه‌دار باشد یا اینکه اصلاً تمایلی به کار نداشته باشند. مهم این است که یک نفر به حد کافی آماده خدمت و علاقه‌مند به ورزش باشد. مسئله مهم این است که فوتبال ما باید در جام جهانی حاضر باشد و همچنین فدراسیون‌های مختلف دیگر نیز ممکن است برای تدارک تیم‌های‌شان به منابع مالی نیاز داشته باشند. ممکن است سرپرست وزارتخانه برای انجام حرکت اساسی دستش باز نباشد. در هر صورت مهم برنامه‌های آتی ورزش است و همین حالا هم که کار آغاز شود دیر است. باید هر چه سریع‌تر وضعیت حضورمان در مجامع بین المللی و رفع تعلیق‌ها روشن شود.

* تسنیم: مدتی است که فدراسیون فوتبال ایران پیشنهاد میزبانی جام ملت‌های ۲۰۱۹ را داده و به نظر هم می‌رسد که احتمال کسب این میزبانی بیشتر شده است. به نظر شما ایران توانایی میزبانی جام ملت‌های آسیا را دارد؟

میزبانی، آن هم میزبانی جام ملت‌ها کار وسیعی است و به تدارکات مفصل و هماهنگی در زمینه‌های مختلفی مانند گردشکری، هتل‌ها، استادیوم‌ها، رفت و آمد و... نیاز دارد. باید برنامه‌ای پیاده شود و تمام این موارد و شرایطی که AFC می‌خواهد را فراهم کنیم. باید مطمئن باشیم می‌توانیم از تمام تیم‌هایی که می‌آیند به نحوی پذیرایی کنیم که در سطح استانداردهای بین‌المللی باشد. این کار مشارکت وسیعی می‌خواهد و به نظر من باید زیر نظر مستقیم ریاست جمهوری برای آن برنامه‌ریزی شود. فدراسیون فوتبال به تنهایی توانایی این کار را ندارد. مدت‌هاست که ما نتوانسته‌ایم میزبانی یک دوره مسابقات مهم حتی در رده جوانان را تجربه کنیم.

* تسنیم:با این توجه به این موارد به نظر شما پیشنهاد میزبانی در شرایط فعلی صحیح بود؟

به نظر من خوب است که این پیشنهاد را داده‌ایم ولی مهم این است که آنها هم میزبانی ما را بپذیرند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391