برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

پیش‌بازی نفت تهران- پرسپولیس: دایی، یحیی، رویانیان؛ تصادف در سه‌راه افسریه

جمعه، ۱ شهریور ۱۳۹۲، ساعت ۰۳:۱۴ — گل

چه زود رسیدیم به هفته ششم. به جایی که شاید دومین بازی نسبتا ویژه پرسپولیس در لیگ رقم می‌خورد.

علی دایی

هفته اول بود که دایی روبروی کریمی و پرسپولیسی‌های تراکتور ایستاد و در ‌‌نهایت سربلند از زمین بیرون آمد و حالا باید مقابل یک پرسپولیسی دیگر و تیمش قرار بگیرد که البته برعکس کریمی رابطه ظاهرا خوبی با او دارد.

انگیزه‌های پنهان یحیی

یحیی گل‌محمدی و علی دایی از دوران بازیگری رابطه خوبی با هم دارند. همین دو فصل قبل یحیی دستیار دایی در راه‌آهن بود اما حالا خود گل‌محمدی در کاراکتر یک سرمربی نسبتا موفق وجهه خاصی نزد اهالی فوتبال و پرسپولیسی‌ها پیدا کرده و بعضا کار فنی او را می‌پسندند.

یحیی با دایی و البته دستیارانش رابطه خوبی دارد. جواد منافی یکی از دوستان نزدیک یحیی به حساب می‌آید که از دوران بازیگری در پورا کنارش بوده و البته رضا فروزانی و بهزاد غلامپور هم با گل‌محمدی همکار و همراه بوده‌اند. اما نقطه اتصال سرمربی امروز نفت تهران به پرسپولیس همین پرسپولیسی بودن او و سرمربیگری تیمی است که پارسال در بد‌ترین شرایط تحویلش گرفت.

گل‌محمدی با سابقه سرمربیگری در تیم‌های لیگ یکی و صبای قم با نیت سرمربیگری به جمع سرخ‌ها پیوست و بعد از چند هفته حضور در کنار مانوئل ژوزه تیم بحران‌زده او را در اختیار گرفت و نتایج جالبی به دست آورد که می‌توانست با قهرمانی در جام حذفی گل محمدی را به چهره‌ای محبوب نزد پرسپولیسی‌ها تبدیل کند اما همه چیز آن‌طور که او می‌خواست پیش نرفت.

یحیی در گام آخر کم آورد و صعود ۵پله‌ای‌اش در لیگ هم به چشم نیامد. در عوض برخورد نه‌چندان جالب با مهدوی‌کیا و علی کریمی وجهه او نزد هواداران متعصصب پرسپولیس را از بین ببرد و شاید فردا کسی او را که تا دیروز امپراتور پرسپولیسی‌ها بود تشویق نکند!

یحیی ظاهرا با آرامش از پرسپولیس جدا شد و در حالی که خودش انتظار داشت به خاطر بیرون آوردن پرسپولیس از بحران و رسیدن تا پای قهرمانی حذفی در بین گزینه‌های مربیگری فصل بعد قرار بگیرد اما خیلی راحت کنار گذاشته شد. البته یحیی خوش‌شانس بود که خیلی زود تیم جدیدی پیدا کرد؛ تیمی که با روحیه و منش او تناسب بیشتری داشت و تا اینجا هم نتایج نفت و عملکرد سرمربی‌اش قابل قبول بوده است.

البته چندی قبل پرداخت نشدن مطالبات یحیی از پرسپولیس میانه گل‌محمدی و این باشگاه را تا حدودی به هم زده و شاید این مساله در کنار قدرنشناسی رویانیان از یحیی (به زعم خودش) انگیزه‌های ویژه‌ای نزد او به وجود بیاورد و به دیدنی‌تر شدن بازی فردا کمک کند. در کنار این‌ها پرداخت نشدن مطالبات یحیی از پرسپولیس میانه گل‌محمدی و این باشگاه را تا حدودی به هم زده و شاید این مساله در کنار قدرنشناسی رویانیان از یحیی (به زعم خودش) انگیزه‌های ویژه‌ای نزد او به وجود بیاورد و به دیدنی‌تر شدن بازی فردا کمک کند. با این حساب سه‌راه افسریه محل ورزشگاه تختی می‌تواند محل برخورد گل‌محمدی با دایی و رویانیان باشد. جایی برای اثبات شایستگی‌ها و آنچه هواداران پرسپولیس و البته رویانیان در گام آخر و دیدار فینال جام حذفی به آن شک کردند. شکی که در ‌‌نهایت برای گل‌محمدی گران تمام شد و برنامه‌های او برای جلوس طولانی‌تر روی نیمکت تیم محبوبش را به هم ریخت.

تختی و یک مسابقه ویژه

از آخرین باری که پرسپولیس در ورزشگاه تختی تهران به میدان رفته حدود سه سال می‌گذرد. قبل از آن پرسپولیس در لیگ دوم حرفه‌ای (۸۲-۸۱) و به خاطر مرمت اساسی چمن ورزشگاه آزادی، تمام بازی‌هایش به غیر از دو دربی سنتی را در این ورزشگاه قدیمی در جنوب شرق تهران انجام داد و پس از آن تنها یک بار و در لیگ دهم تختی و هواداران آن منطقه از تهران را به خود دیده است.

اتفاقا در آن بازی هم علی دایی سرمربی پرسپولیس بود و بعد از ۵باخت متوالی در آمپاس وحشتناکی قرار داشت. آن روز‌ها کم‌کم رابطه دایی با کاشانی و لیدرهای باشگاه تیره شده بود و او به برد مقابل سایپا نیاز مبرم داشت اما عده‌ای از دوستدارانش او را در تختی تنها نگذاشتند که البته بعد‌تر شایعه شد بخشی از آن افراد وفادار از اردبیل برای حمایت از همشهری نامدارشان به این ورزشگاه آمده بودند.

در هر حال آن مسابقه ویژه را دایی با گل دیرهنگام آرفی برد تا در پایان مسابقه بازیکنان و دایی مقابل سکو‌ها به نشانه احترام خم شوند. بعد از آن هم انگار قسمت نبود تا پرسپولیس به تختی برود. فصل قبل موضوع بازی در تختی مقابل سایپا بسیار جدی شد اما در آخرین لحظات این قرار به هم خورد تا امسال با عزم تاج و موافقت شورای تامین ورزشگاه تختی و نفتی‌ها به خواسته‌شان برسند. ظاهرا دایی و تیمش امسال یک بار دیگر و برای بازی با راه‌آهن هم باید به این ورزشگاه بروند.

نبرد ۱۰امتیازی‌ها

نفت و پرسپولیس از ۵بازی قبلی خود ۱۰امتیاز گرفته‌اند و فعلا با این آمار می‌توان گفت دایی و یحیی با دو تیم متفاوت می‌توانند جزو مدعیان قهرمانی به حساب بیایند. طبیعتا این امتیاز و پتانسیل جمع‌آوری امتیازهای بیشتر با فاکتورهای متفاوت می‌تواند به نزدیک شدن این دو مسابقه و فشردگی بازی بیانجامد و اینکه بعید است مثلا یکی از این دو تیم با اختلاف گل فاحش حریفش را شکست دهد.

با این حال پرسپولیس در بد‌ترین روز‌هایش هم به نفت تهران نباخته است و اتفاقا با دایی دو برد خوب مقابل این تیم به دست آورده. اتفاقا یحیی گل‌محمدی هم در دومین رودررویی‌اش با پرسپولیس به عنوان صبای قم (بازی رفت فصل قبل) پرسپولیس را شکست داده و این نقطه پررنگی در کارنامه کاری اوست. هرچند آمار نمی‌تواند ملاکی برای حدس یا پیش‌بینی بازی فردا باشد اما در ۶بازی گذشته دو تیم پرسپولیس چهار بار برده و دو مساوی داشته است تا نفتی‌ها با حسرت شکست پرسپولیس در این بازی به شناخت یحیی و انگیزه‌های او یا اولادی سابقا پرسپولیسی دل ببندند.

دفاع قوی – حمله ضعیف، دفاع ضعیف – حمله قوی!

از سوی دیگر خط حمله جالب نفت و خط دفاع مستحکم پرسپولیس می‌توانند به نزدیک شدن یا زیبایی‌های این مسابقه بیافزایند. نفتی‌ها بعد از استقلال ۱۰گله فعلا بهترین خط حمله را دارند و مهاجمان شاخص این تیم و البته مدافع گلزن‌شان جمعا ۹گل در ۵بازی به ثمر رسانده‌اند اما در نقطه مقابل پرسپولیس ۴گل زده که سه تای آن با ضربه عناصر تهاجمی و مهاجمان به دست آمده است.

در نقطه مقابل‌‌ همان قدر که خط حمله نفت متشکل از رضا نوروزی – مهرداد اولادی – پویا نزهتی عملکرد جالبی داشته خط دفاع این تیم شکننده و متزلزل به نظر می‌رسد در حالی که خط دفاع و دروازه‌بان پرسپولیس تنها یک بار مقابل یک شوت استثنایی تسلیم شده‌اند. نسبت گل‌های زده و خورده دو تیم هم جالب است و تفاضل ۳گله آن‌ها کیفیت متفاوت خط دفاع و حمله دو تیم را نشان می‌دهد. پرسپولیس در ۵بازی گذشته ۴گل زده و ۱گل دریافت کرده اما نفت ۹گل زده و ۶گل هم خورده است.

شرایط نسبتا خاص پرسپولیس

شاید اگر فاصله بازی با ملوان تا این بازی کمتر از یک هفته بود پرسپولیس به شدت متضرر می‌شد اما حالا خیال دایی کمی آسوده‌تر است. در طول هفته‌ای که گذشت بازیکنان اصلی پرسپولیس مثل سیدجلال، بنگر، صادقیان، سیدصالحی مصدوم یا بیمار شدند اما برگشتند و به نظر می‌رسد همه آن‌ها به غیر از صادقیان شرایط بازی را داشته باشند. (در مورد صادقیان هم احتمالا در لحظات آخر تصمیم گرفته می‌شود) ضمن اینکه یکی دو مصدوم قبلی مثل علی‌عسگری و شپانوویچ هم شرایط بازی را پیدا کرده‌اند و کادر بازیکنان سرخپوش نسبتا کامل به نظر می‌رسد.

در عین حال ادامه مصدومیت رضا حقیقی و محرومیت مهرداد کفشگری از این بازی دایی را مجبور به تغییراتی در تیمش خواهد کرد. او فردا مجبور است تیمی نسبتا متفاوت را به مصاف یحیی و تیمش بفرستد به طوری که یا با تغییر سیستم به مصاف نفت برود یا مثلا به مارکوی نه‌چندان باکیفیت دل ببندد یا با تغییراتی دیگر تیمش را به میدان بفرستد.

در این میان این سوال پیش خواهد آمد که اگر دایی قصد تغییر سیستم از ۱-۳-۲-۴به ۲-۴-۴را نداشته باشد و از مارکو هم استفاده نکند چطور خط میانی تیمش را ارنج می‌کند؟ در این صورت احتمالا محمد نوری باید یک خط عقب‌تر رفته و به عنوان هافبک دفاعی کنار دهنوی بازی کند و تنها بازیکنی که قابلیت بازی جای او را به عنوان مهاجم سایه دارد پیام صادقیان است. با این حال اگر شرایط صادقیان برای این بازی مهیا نباشد آن وقت سوال بزرگ این خواهد بود که دایی چه فکری برای میانه میدان تیمش خواهد کرد؟ آیا تغییر سیستم می‌دهد یا ریسک استفاده از مارکوی نه‌چندان آماده را به جان می‌خرد؟

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391