برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

گزارش ویژه : سپاهان – پرسپولیس؛این جنگ است نه فوتبال

پنجشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۲۰ — گل

اگر این بازی برای دایی و تیمش خیلی حساس نبود هیچ وقت او به ۹ امتیازی بودن مسابقه جمعه شب اشاره نمی کرد.

تیم پرسپولیس

تصویر آن صندلی های روی آسمان بعد از گل چهارم محمود به فرشید کریمی ،چرخش ساک پزشکی دکتر زرینه روی هوا بعد از گل دقیقه ۹۷ سپهر،سوزش چشم های سرباز احمدی جایی حد فاصل تماشاگران دو تیم روی سکوهای فلزی فولادشهر یا پنالتی آخر حاج صفی که سکوتی عجیب روی سکوهای آزادی حکمفرما کرد همه و همه تنها گوشه ای از حساسیت های دومین مسابقه بزرگ فوتبال ایران طی ۷ سال اخیر را یادمان می آورد وگرنه می شود به صحنه های جزئی تر بسیاری در توصیف حساسیت این بازی هم اشاره کرد که باعث شده کل کل های مخفی و عیان دو باشگاه ،کری شدید هواداران دو تیم در تمام روزهای سال ،حسایت بازیکنان و مربیان به تیم های رقیب و ... نبرد پرسپولیس – سپاهان را تبدیل به مسابقه ای مهم و بزرگ کند که درست مثل دربی تهران از چند روز قبل می توان سراغش رفت و به سوژه هایش پرداخت.

حساس،حساس،همیشه حساس


سپاهان که بعد از تحت پوشش قرار گرفتن از سوی فولاد مبارکه و در میانه دهه ۸۰ تبدیل به قطبی مهم در فوتبال باشگاهی ایران شده حالا بعد از استقلال مهمترین حریف و رقیب پرسپولیس به حساب می آید. این مورد در خصوص هوادران این تیم هم مصداق دارد و طبیعی است که کری‌ها و رجز خوانی‌ها برای این بازی بعد از دربی تهران به بالاترین حد ممکن برسد.جالب اینکه با وجود ریشهمشترکی به نام شاهین سپاهانی‌ها پرسپولیس را مهمترین دشمن خود می دانند و لابد در مورد برخی هوادران پرسپولیس هم این قضیه در نقطه مقابلش مصداق دارد.

در این میان مصاف های دو تیم طی ۷ سال گذشته به تبع موقعیت های دو تیم در جدول و بازه زمانی که مقابل هم قرار گرفته اند حساس تر و سرنوشت سازتر بوده اما حتی در مقاطعی که پرسپولیس یا سپاهان در مسیر قهرمانی قرار نداشته اند هواداران دو تیم به برد در این مسابقه یا نباختن مقابل حریف فوق العاده حساسند.

بدون شک هر گاه مساله حساسیت و جدال های ماندگار دو تیم پیش می آید خیلی‌ها یاد آن دو فینال رفت و برگشت جام حذفی سال ۸۵،نیمه نهایی جام حذفی سال ۸۶ ،دیدار هفته آخر لیگ هفتم و البته فینال جام حذفی سال گذشته می افتند اما در این بین بازی های بزرگ و حساس زیادی هم بین این دو تیم ثبت شده که هر کدام حاشیه‌ها ،اتفاقات و صحنه های جذاب و خاطره انگیز تلخ و شیرینی در ذهن هوادران دو تیم ثبت کرده اند.

موقعیت ویژه ،بازی خاص


اما فارغ از تمام حساسیت های پیش گفته که در دیدار هفته دهم لیگ سیزدهم هم وجود دارد در آستانه این بازی بزرگ موقعیت پرسپولیس در جدول و البته شرایط خاص سپاهان نسبت به فصول اخیر است که نبرد جمعه شب را فوق العاده حساس و دیدنی خواهد کرد.

این بار پرسپولیس و سپاهان در حالی به مصاف هم می روند که پرسپولیس بعد از مدت‌ها در پی رسیدن به صدر جدول است ؛اتفاقی که هفته‌ها از آن دور بوده و حال در دو قدمی آن قرار دارد.در نقطه مقابل هم سپاهان که طی ۵-۴ سال اخیر همواره مدعی قهرمانی بوده و ثبات مدیریتی اش مثال زدنی ،این بار در حالی رودرروی حریف نامدارش قرار می گیرد که هم اخبار حاشیه ای پیرامون تیمش در مقایسه با فصول گذشته بیشتر بوده هم اینکه در نتیجه گیری ثبات گذشته را نداشته است.یکی از مهمترین حاشیه های پیرامون و بطن سپاهان هم همین استعفای مدیر عامل باشگاه در آستانه این بازی بزرگ به حساب می آید و تیم سازماندهی شده و منسجم سپاهان این بار در حالی رودرروی حریفش قرار می گیرد که باشگاهش مدیرعامل ندارد.

کنار این بحث کنار گذاشتن سرپرست در اویل فصل ،حاشیه های پیرامون اخراج یا استعفای کرانچار بعد از هر نتیجه بد یا نمایش متزلزل و کنار رفتن جباری از تیم که هر کدام از این اتفاقات حاشیه های زیادی را در سپاهان به وجود آورده طلایی های نصف جهان را در موقعیتی خاص به این بازی بزرگ می آورد.

تمام این حاشیه‌ها و کاستی‌ها باعث شده تا سپاهان این بار در رتبه پنجم به مصاف پرسپولیس رده دومی بیاید؛اتفاقی که طی این چند سال کمتر اتفاق افتاده.با این حال همه و از جمله خود سپاهانی‌ها می دانند پیروزی در این جبهه مهم می تواند آنها را به سوی ثبات و گام برداشتن در مسیر مدعی بودن قرار دهد و تمام حاشیه‌ها در حاشیه قرار گیرد.

به همین جهت این بازی با وجود تمام حساسیت‌ها و اتفاقات پیرامونی اش به خاطر موقعیت و شرایط دو تیم خاص تر از دیدارهای معمولی دو تیم در لیگ به نظر می رسد و این بار نگاه های بیشتری را به خود جلب کرده است.

دایی ۹ امتیاز را می خواهد


اگر این بازی برای دایی و تیمش خیلی حساس نبود هیچ وقت او به ۹ امتیازی بودن مسابقه جمعه شب اشاره نمی کرد.این اولین باری است که یک مربی و البته خود دایی با چنین لفظی در خصوص اهمیت پیروزی در یک مسابقه اشاره می‌کند و مشخص است بردن سپاهان در اصفهان که حدود ۱۰ سال است برای پرسپولیس اتفاق نیفتاده همان چیزی است که دایی در این بازی می خواهد .

ظاهرا شرایط رخ دادن این مهم نیز مهیاست.به غیر از موقعیت پیش گفته که سپاهان را در موقعیت پائین تری نسبت به رقیبش نشان می دهد حضور بازیکنان تاثیرگذار و ثبات نسبی که سرخ‌ها در این فصل در حیطه فنی و روانی به دست آورده اند می تواند متضمن برتری در خانه حریف باشد.

پرسپولیس در این سال‌ها هیچ وقت سپاهان را در خانه اش شکست نداده اما حالا جدا از اینکه خط میانی حریف به صورت آشکارا با ضعف مفرطی مواجه است پرسپولیس در خط میانی و حمله درست مثل خط دفاعش صاحب بازیکنان شاخص و سرنوشت سازی است که قابلیت تغییر نتیجه در آن واحد و تمام کردن کار حریف حتی در شرایط نزدیک و برابر را دارند.

یکی از این چهره‌ها محمد رضا خلعتبری است که فصل قبل برای همین سپاهان بازی می کرد.پیام صادقیان،امید عالیشاه و سید مهدی سید صالحی هم هر کدام می توانند به عنوان فرد تعیین کننده نتیجه این بازی به سود پرسپولیس معرفی شوند و این نکته ای نیست که از دید سپاهانی‌ها دور بماند.

اینجا اصفهان ،کرانچار را ببینید

سپاهان بعد از برد اخیر در اهواز تا حدودی اوضاعش را سامان داده و حالا در شرایط نسبتا بهتری به لحاظ فنی رودرروی پرسپولیس قرار می گیرد.سپاهانی‌ها ظاهرا با تمام قوا مقابل پرسپولیس قرار می گیرند اما همین که بدانیم بعد از مصدومیت طولانی کاپیتان نویدکیا و قهر جباری از فوتبال، کرانچار هنوز لیدری در میانه میدان ندارد یعنی اینکه تمام قوای سپاهان هم چیز بزرگی کم دارد.از آن چیزهایی که در بازی های بزرگ نتیجه را تعیین می‌کند و به تنهایی ورق را بر می گرداند .

با این وجود حتی اگر خبری از یک مغز متفکر همه کاره در سپاهان نباشد تعداد مهره های شخص این تیم آنقدر زیاد است که سپاهان را همچنان تیم خطرناک و بزرگی نشان می دهد.شما فکر می کنید نفراتی مثل آرش افشین،محمد غلامی،امید ابراهیمی یا احسان حاج صفی نمی توانند نتیجه بازی را به سود خودشان رقم بزنند ؟یا اینکه مدافعان قدری مثل عقیلی،شجاع،حمودی و احمدی قادر به حفظ دروازه شان مقابل میهمان پرآوازه شان نیستند؟

همه اینها البته زمانی اتفاق می افتد که یک سرمربی بزرگ بتواند با خیال راحت کارش را ادامه دهد و تیمش را بخوبی رهبری کند.سرمربی ای که در همان سال اول حضورش در اصفهان تیم را قهرمان کرده و در سال دوم جام حذفی را برده است.حالا اما اوضاع کرانچار در فصل سوم حضور در سپاهان زیاد جالب نیست.او نتایج پرنوسانی داشته و به سبب همین نتایج یکی دوباری تا آستانه اخراج و استعفا پیش رفته است.حتی برخی شایعات استعفای محمدرضا رحیمی مدیرعامل باشگاه را به همین مساله برکناری کرانچار ربط می دهند و اینکه او با حمایت هیات مدیره سر کارش باقی مانده است تا بلکه تیم را به همان ثبات دو فصل گذشته و سال های اخیر برساند.

در عین حال به نظر می رسد این مسابقه یکی از مهمترین چالش های این فصل کرانچار باشد چرا که به غیر از تقابل با پرسپولیس – که شاید ازمیزان حساسیتش برای او کم شده باشد – اثبات توانایی های خود به رحیمی و گرفتن تائیدیه از هیات مدیره و سرپرست موقت باشگاه همان چیزی است که باعث خواهد شد مرد کروات جمعه شب هر چه در ذهن دارد را رو کند و دنبال برد به هر قیمتی باشد.

تقابل ها،حاشیه ها


یکی از مسائلی که این بازی بزرگ را حساس می‌کند تقابل‌ها و دوئل هایی است که میان بازیکنان مربیان دو تیم رخ خواهد داد.شرایط سخت محسن بنگر در رویارویی با هوادلران سپاهان،بازگشت دهنوی به اصفهان بعد از پشت کردن به حریف،مواجهه خلعتبری با تیم سابقش،تجدید خاطره سیدصالحی با زردهای نصف جهان و شرایطی که در خصوص سیدجلال،شجاع،یعقوب کریمی و مربیان دو تیم وجود دارد دوئل های جذابی را در این مسابقه نزدیک و فشرده پدید خواهد آورد که می تواند به مهیج تر شدن یا زیباتر شدن بازی کمک کند .رودررویی کرانچار با پرسپولیس ،مرور خاطرات شکست های دایی مقابل سپاهان،اتفاقات حاشیه ای و مسائل مربوط به داوری این مسابقه،حضور محسن قهرمانی به عنوان داور بازی و ... همه می تواند مصاف فولادشهر را مصافی جالب و حساس پیش روی مخاطبان و اهالی فوتبال قرار دهد که نتیجه اش – غیر از مساوی – قطعا موقعیت های مهم و متفاوتی در دو تیم ایجاد خواهد کرد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391