برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

گلایه شدید پیشکسوت داوری از کمیته‌ داوران و انضباطی فدراسیون فوتبال

چهارشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۲، ساعت ۱۴:۳۶ — ایسنا

ابراهیم میرزابیگی با انتقاد از کمیته‌ داوران فدراسیون، گفت: این کمیته‌ باید در مسائل فنی داوری ورود کند و اجازه ندهد که کمیته‌ انضباطی درباره اشتباه‌های فنی داوران رای‌های نامناسب صادر کند.

ابراهیم میرزابیگی، پیشکسوت و ناظر داوری فوتبال درباره احکام صادر شده از سوی ستاد رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای در مورد داوران دیدار سپاهان و پرسپولیس، اظهار کرد: از کمیته‌ انضباطی و آقای علیپور تشکر می‌کنم که به دنبال یافتن ریشه‌های فساد و تبانی در فوتبال هستند، اما هر چیزی راهی دارد و باید اصولش رعایت شود. مسائل فنی داوری به کمیته‌ داوران ربط دارد و این کمیته‌ باید درباره‌اش نظر دهد. اما متاسفانه در مواردی دیده شده که کمیته‌ انضباطی به جای کمیته‌ داوران عمل کرد که نمونه‌اش تبدیل کارت قرمز به زرد بود.

وی ادامه داد: در موردی که اشاره کردم کارشناسان داوری درباره کارت زرد یا قرمز داشتن آن صحنه به اجماع نرسیدند، اما متاسفانه کمیته‌ انضباطی به ماجرا ورود کرد و کاری را که وظیفه کمیته‌ داوران بود، انجام داد. حکمی که علیه علیرضا ایلدروم صادر شد هم درست نبود. در بازی سپاهان و پرسپولیس، کمک داور اشتباهی مرتکب شد و صحنه‌ای را ندید یا اظهار نظر نکرد که وظیفه بررسی آن و اعمال تنبیه بر عهده کمیته‌ داوران بود، اما ستاد رسیدگی به تخلفات داوری در برنامه «۹۰» که میلیون‌ها بیننده دارد، حکم محرومیت ایلدروم را در کنار داورانی اعلام کرد که به تبانی و دریافت پول متهم شده بودند و با این کار آبروی چندین ساله ایلدروم و پدرش را به باد دادند.

میرزابیگی همچنین، اظهار کرد: خیلی وقت‌ها داوران اشتباه‌های تاثیرگذاری مرتکب می‌شوند که نتیجه‌ بازی را تغییر می‌دهد و کمیته‌ داوران یک هفته‌ یا دو هفته‌ داور را محروم می‌کند و اعلام هم نمی‌کند. متاسفانه در برنامه «۹۰» بدون این که مساله‌ای ثابت شده باشد از ایلدروم و داواران دیگر اسم برده شد و اعلام شد که تا اطلاع ثانوی محروم هستند، ولی هیچ یک از اعضای کمیته‌ داوران برای دفاع از داوران روی خط برنامه نیامدند. در نهایت خودم با برنامه «۹۰» تماس گرفتم که گفتند وقت نیست و به من فرصت صحبت کردن ندادند. اعضای کمیته‌ داوران جزو نخبه‌های داروی هستند، کسانی مثل اصفهانیان، عسگری ، ممبینی ، مرادی و سلیمانی و ... می‌توانند در کاری که مربوط به کمیته‌ داوران است ورود کنند تا داوران متضرر نشوند.

ناظر داوری فوتبال همچنین، گفت: اگر محسن قهرمانی یا هر داور دیگری اشتباهی کرده یا مرتکیب خلافی شده، خانواده و بچه‌هایشان که گناهی نکرده‌اند. شنیده‌ام فرزند قهرمانی نمی‌تواند به مدرسه برود و همسرش نمی‌تواند در اجتماع حاضر شود. این مسائل را می‌شد در خفا بررسی کرد و وقتی ثابت شد، اعلام می‌کردند.

میرزابیگی در ادامه گفت: درست است که آقای آیت اللهی گفته محرومیت ایلدروم اشتباه بوده است، اما همین که این مطلب در برنامه «۹۰» مطرح شد ، تاثیر منفی خود را گذاشت. بهتر بود محرومیت ایلدروم که فنی بوده جدا از سایرین که اتهام‌شان تبانی بود، اعلام می‌شد.

وی در ادامه، گفت: خیلی خطاهای بزرگ‌تری داشته‌ایم که رقم خورد و اتفاقی نیفتاد. در یک بازی داور به اشتباه دو بازیکن یک تیم را اخراج نکرد، اما اگر این کار را می‌کرد، تیم مقابل می توانست بازی را به تساوی بکشاند و حتی در اواخر فصل در کورس قهرمانی قرار گرفت. آن داور با وجود ارتکاب چنین اشتباه بزرگی محروم نشد و هفته‌ بعد آن یک بازی مهم‌تر را سوت زد.

میرزابیگی افزود: نمی‌دانم چرا کمیته‌ داوران مسائل فنی را در دست نمی گیرد. اعضای کمیته‌ و دپارتمان داوری با هم اختلاف‌هایی داشتند که هنوز هم هست. آنها باید یکدیگر را قبول داشته باشند.

پیشکسوت داروی همچنین درباره وجود فساد در داوری ایران، گفت: فساد در داوری ما اینقدر زیاد نیست. اکنون که برخی مسائل از گذشته بر ملا شده و از سال‌های قبل روی هم انباشته شده به نظر زیاد می‌آید. در هر مجموعه‌ای تخلفی است که انسان‌ها دچار وسوسه ‌شوند یا فریب بخورند، همان طور که پارسال در جریان لیگ دسته یک ، بازیکنان، مربیان و مدیران متهم شدند. به نظرم داور جزو بخش‌های پاک فوتبال ایران است.

وی در پایان با قدردانی از تلاش‌های کمیته‌ انضباطی و ستاد رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای فدراسیون فوتبال در راه مبارزه با فساد در فوتبال، گفت: امیدوارم از این پس هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد تا مشکلاتی پیش نیاید.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391