برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

فرکی: مربیگری فقط تمرین دادن نیست

سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۲، ساعت ۱۶:۲۱ — ایسنا

سرمربی تیم فوتبال فولاد معتقد است که فساد فوتبال ایران به آن شدتی که مطرح می‌شود، نیست و اگر بنا به پاک کردن فوتبال است، هر کس باید این کار را از خودش شروع کند.

تیم فولادخوزستان

حسین فرکی درباره دیدار هفته‌ آینده تیمش برابر استقلال، بحث و جدل‌های پیش آمده در خصوص بازی فولاد و تراکتورسازی، فساد در فوتبال ایران و راه حل پاکسازی فوتبال سخن گفت.

این هفته‌ دیدار حساسی با استقلال دارید. وضعیت تیم در آستانه این بازی چگونه است؟

این بازی برای ما خوب است. چون برابر تیمی بازی می‌کنیم که در حد تیم ملی بازیکن دارد و بازیکنان ما مثل دو بازی رفت و برگشت فصل قبل برابر این تیم انگیزه زیادی دارند. جایگاه فعلی‌مان در صدر جدول نوید بازی خوبی از سوی هر دو تیم می‌دهد. باید کاملا حساب شده برابر حریف بازی کنیم تا به هدفمان برسیم.
با توجه به این که بهترین گلزن این فصل خود را برابر استقلال ندارید، چقدر آماده این بازی هستید؟
درباره پریرا که هنوز پیگیر هستیم و امیدواریم کمیته‌ انضباطی درخواست باشگاه را بپذیرد تا بتوانیم از حضور او استفاده کنیم اما اگر این اتفاق نیفتد هم نگرانی نداریم و با سایر بازیکنان کارمان را انجام می‌دهیم. بازیکنان ما انگیزه زیادی دارند که برابر استقلال بازی کنند.

تیم فولاد در این فصل برابر چهار تیم مدعی قهرمانی بازی کرده و تنها یک امتیاز گرفته است. با توجه به این موضوع دیدارتان برابر استقلال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دوست داریم که نتایج‌مان برابر رقبا برعکس این باشد، چون این بازی‌ها برای ما شش امتیازی است. برابر سپاهان و پرسپولیس در شهر خودمان بازی کردیم و امتیازهای لازم را نگرفتیم. برابر نفت در هفته‌ دوازدهم هم خیلی خوب بازی کردیم ولی نتیجه‌ نگرفتیم. این هفته‌ هم با تراکتورسازی توانستیم یک امتیاز بگیریم. در پنجمین دیدار این فصل برابر یک تیم مدعی سعی می‌کنیم نتیجه‌ قابل‌قبولی بگیریم.

اگر برابر مدعیان قهرمانی پیروز می‌شدید اکنون خیال‌تان در صدر جدول راحت بود.

بله! در آن صورت اکنون با اختلاف امتیاز زیادی در صدر جدول بودیم.

کمیته‌ انضباطی به دلیل آنچه "رفتار ناشایست" لوسیانو پریرا نامید، او را از حضور برابر استقلال محروم کرد. نظرتان درباره این حکم چیست؟

صحبت‌های زیادی درباره رفتار پریرا و آنچه در بازی با تراکتورسازی رخ داد، مطرح شده است. این هفته‌ در برنامه «۹۰» تصاویری پخش شد که همه چیز را روشن کرد. همیشه به بازیکنانمان توصیه می‌کنیم که از حاشیه‌ها دوری کنند اما گاهی اتفاقی غیر قابل پیش‌بینی رخ می‌دهد. پرونده‌ آن بازی بسته شده و کمیته‌ انضباطی رای خود را صادر کرده است ولی ما به دنبال دفاع از حق خود هستیم تا اگر امکانش باشد پریرا را در بازی این هفته‌ داشته باشیم. البته اکنون تمرکز ما فقط روی بازی حساس هفته‌ چهاردهم برابر استقلال است.

ولی برخی از افرادی که در حکم کمیته‌ انضباطی از آنها یاد شده نسبت به سرعت عمل این کمیته‌ در صدور رای معترض بودند.

اگر همیشه به این سرعت رای داده شود، خوب است. اگر این طور باشد خیلی از اتفاقات نمی‌افتد و خیلی حرف‌ها مطرح نمی‌شود. ما روی اعلام سریع رای اعتراض نداریم و آن را حاصل هیچ برنامه پشت پرده‌ای نمی‌دانیم. با این که در این حکم بیشترین ضرر را متحمل شدیم و آقای گل فعلی لیگ را از دست دادیم اما می‌گویم که اگر کمیته‌ انضباطی همیشه این قدر سریع حکم دهد، خوب است.

این روزها از فساد فوتبال در ایران خیلی حرف زده می‌شود. آیا واقعا فوتبال ایران آنقدر کثیف است یا برخی بی‌جهت آن را غلیظ می‌کنند؟

شخصا مواردی از این دست را ندیده‌ام و اگر برایم مساله‌ای به وجود آمده باشد، متوجه نبوده‌ام به همین دلیل درباره چیزی که اطلاعات ندارم صحبت نمی‌کنم. همانند همه – فقط کمی نزدیک‌تر - مسائلی را دنبال می‌کنم و شاهد حرف و حدیث‌ها هستم. ممکن بود اتفاق دیدار سپاهان و پرسپولیس در دیدار دیگری رخ دهد. مسائل مطرح شده نشان می‌دهد که ممکن است جریاناتی پشت پرده باشد که به فوتبال لطمه می‌زند و آن را ناپاک جلوه می‌دهد.

نظرتان درباره کسانی که این روزها به افشاگری درباره اتفاقات سال‌های قبل می‌پردازند چیست؟

موافق نیستم که بگویند اکنون برخی سند و مدرک دارند ولی جرات نمی‌کنند آنها را ارائه دهند. مخالف مسائلی مثل تبانی هستیم و معتقدم که اگر چنین موضوعی ثابت شده باشد، باید با خاطیان برخورد شود.

موافق ورود دستگاه‌های خارج از فدراسیون به بحث فساد هستید؟

اکنون مجلس شورای اسلامی به مساله ورود کرده است. نهادهای نظارتی می‌توانند به حل موضوع کمک کنند ولی بعد از آن فدراسیون باید خودش مستقل اقدام کند و اجازه ندهد که مسائل دیگری در فوتبال تعیین کننده باشد.

پس شما هم معتقدید که فساد در فوتبال ایران خیلی زیاد نیست؟

معتقدم که امکان دارد در فوتبال ایران فساد وجود داشته باشد اما میزانش شدید نیست. همچنین تاکید می‌کنم که داوران ما شریف هستند و اگر یک یا دو نفر خلافی مرتکب شوند نباید ذهنیت‌ها علیه کل جامعه داوری خراب شود. نباید نسبت به کل جامعه داوری بی‌اعتمادی ایجاد کنیم.

کسان دیگری جز داور هم ممکن است مرتکب خلاف شوند.

قطعا! یک مدیر یا مربی یا بازیکن ممکن است خلاف کنند. اگر هر مدیر خلاف کند یعنی تمام مدیران ما ناپاک هستند؟ مشکل همین است که مسائل را از هم جدا نمی‌کنیم.

اکنون شاهدیم که جنجال‌ها و اتهام‌ها علیه داوران به تیم‌های دیگر و حتی دسته‌های پایین‌تر لیگ تعمیم پیدا کرده است، چه کار کنیم که این اتفاق نیفتد؟

هر کس باید از خودش شروع کند. روی سخن من مربی خاصی نیست اما معتقدم کسی که فرافکنی می‌کند بیشتر به خودش لطمه می‌زند و تمرکزش به هم می خورد. بهتر است اگر ادعا داریم که مسائلی به فوتبال لطمه می‌زند، اول باید از خودمان شروع و رفتار خودمان را اصلاح کنیم. باید بی‌اعتمادی را از خود دور کنیم. اگر اعتماد نباشد، خودمان بیشتر اذیت می‌شویم.

معتقدید که پاکسازی باید از خود افراد شروع شود؟

۱۰۰ درصد! باید پاکسازی فوتبال را از خودمان شروع کنیم. توصیه‌ای هم به مربیان دارم. تاکید می‌کنم که منظورم هیچ مربی خاصی نیست. مربیان باید بپذیرند که مربیگری، کار معلمی و حساس است. این کار سخت است و به همین دلیل باید خیلی قوی‌، با اعتماد به نفس بالا، صبور و باحوصله باشیم و مقاومت کنیم. به طور کلی باید بین آن که مربی است با آن که مربی نیست فرق باشد. مربی باید بداند که اگر برخی مسائل را رعایت نکند، همان بهتر که اصلا کار نکنند. توصیه‌ام خطاب همه مربیان است به آنها که از من کوچک‌ترند و جسارتا آنهایی که بزرگ‌تر از من هستند باید بدانند که یا کاری را قبول نکنند یا اگر قبول می‌کنند،‌ اصولش را بپذیرند. مربیگری فقط تمرین دادن و ترکیب چیدن نیست. باید قبول کنیم که مربیگری همیشه پیروز شدن نیست. اگر همه شاخص‌های مربیگری را لحاظ کنیم، می‌توانیم خود را یک مربی واقعی بدانیم.

امیدواریم این مسائل از فوتبال ایران دور شوند.

من هم امیدوارم این اتفاق بیفتد تا همه از فوتبال لذت ببریم. اگر رقابت سالم باشد، حتی با شکست خوردن هم احساس رضایت می‌کنیم، اما گاهی می‌شود که پیروز می شویم ولی اتفاقاتی می‌افتد و حرف و حدیث‌هایی مطرح می‌شود که احساس خوبی به آدم نمی‌دهد، امیدوارم حرف‌های من کمی در حل شدن مشکلات به درد بخورد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391