برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مهدوی کیا: این بحث‌ها چیست؟ فساد را ریشه کن کنید

پنجشنبه، ۴ مهر ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۴۱ — خبرآنلاین

مهدی مهدوی کیا می گوید مشکل فوتبال ایران همین جنجال های بازی سپاهان و پرسپولیس است.

مردم مهدی مهدوی کیا را دوست دارند به خاطر همین چیزها. به خاطر اینکه نمی تواند مثل برخی بیرون بنشیند و فقط نگاه کند. او جایی که احساس مسئولیت می‌کند حرف می زند و حتی اقدام می کند. وقتی دید تیم ملی نوجوانان از اردوی خوب و از بازی خوب محروم شده سریعا قدم پیش گذاشت و اردوی آلمان را جور کرد. با مهدی ظهر دیروز دقایقی درباره این مسئله و خیلی چیزهای دیگر حرف زدیم.

*آقای مهدوی کیا همراه با تیم ملی نوجوانان در آلمان هستید. همه چیز رو به راه است؟ اردو به خوبی پیش می رود؟

بله، خدا را شکر. این سفر برای تیم ملی قبل از جام جهانی مهم بود. به هر حال بچه‌ها می توانند ۴،۵ بازی خوب انجام بدهند و محک جدی بخورد. واقعا آب و هوای اینجا عالی است. هتل عالی است. زمین خوب است.

*احساس شما چیست؟ این بچه‌ها می توانند موفق باشند؟

به نظر من اگر تیمی می خواهددر یک تجربه بین الملی موفق باشد، باید بازی های خوبی داشته باشد. اردوهای مناسبی برگزار کند ولی متاسفانه این تیم بازی تدارکاتی زیاد نداشت و معمولا با تیم های دخالی بازی می کرد. چند بازی هم با تیم های آسیای شرقی انجام داد. نیاز بود نوجوانان تجربه بیشتری به دست بیاورند. فدراسیون هم مشکل مالی داشت و نمی توانست برای این تیم بازی دست و پا کند. این بود که تصمیم گرفتیم اردوی آلمان برگزار شود. سطح فوتبال در اینجا بالاست. بچه‌ها می توانند کنار هم بیشتر بازی کنند و هماهنگ شوند. تیم های حریف یک سال از بچه های ما بزرگتر هستند که این می تواند محکی جدی باشد. من خوشحالم این اردو تشکیل شد. دوستان کمک زیادی کردند اردو برگزار شود. آقای علی دوستی هم واقعا زحمت کشید. بازی با تیم های آلمانی می تواند کمک زیادی به ما بکند.

*برد را در چهره های بچه های تیم نوجوانان می بینید؟

خیلی تلاش می کنند. بعضی از بچه‌ها حتی سه جلسه هم در روز تمرین می کنند. همه انگیزه دارند. بازیکن مصدوم داریم که دست از تمرین نمی کشد. انگیزه دارد. این تلاش های آنها تحسین برانگیز است. می دانند که می خواهند کجا بروند و بازی کنند. می دانند جام جهانی مهم است. من خیلی امیدوارم این بچه‌ها موفق شوند. خودشان که به این باور رسیده اند.

*حضور شما هم دلگرمی خاصی به تیم می دهد. به اتاق بچه‌ها می روید و ظاهرا مدام با آنها حرف می زنید.

هدف من از بودن کنار این تیم، کمک به مسایل روحی و روانی است. دوست دارم تجربیاتم را در اختیار این بچه‌ها قرار دهم. بالاخره آنها مسابقات بزرگی در پیش دارند اگر ما نتوانیم روی مسایل روحی و روانی شان کار کنیم، دچار مشکل می شوند. بازی با تیم های آلمانی هم واقعا می تواند کمک زیادی به ما کند. من معتقدم تیم های باشگاهی آلمانی حتی قوی تر از تیم های ملی دنیا هستند چون اینها یک سال از نوجوانان بزرگترند.

مثل شما و علی دایی و خداداد عزیزی و.. در این تیم هستند؟

بازیکنان خوبی هستند. مطمئن باشید در آینده از این بچه‌ها بیشتر خواهید شنید. اگر بچه‌ها بتوانند تمرکز کنند روی فوتبال و دنبال مسایل دیگر نباشند، موفق خواهند شد.

چرا واقعا امثال مهدوی کیا در این فوتبال دیگر متولد نمی شود؟

فوتبال پایه ما مشکلات زیادی دارد. دیگر استعدادی نمی بینم یکی از دلیل هایش همین بحث هایی است که در فوتبال ما می شود.

بحث های اخیر داوری و اختلاف ها؟

بله، در فوتبال ما فقط به جنجال و حاشیه پرداخته می شود. فقط لازم بود آن صحنه اتفاق بیفتد تا روزنامه‌ها و تلویزیون همه چیز را ول کنند و فقط به این جنجال‌ها برپدازند. به خدا فوتبال اینقدر بد نیست، خوبی هایش را هم نشان بدهید. همین چیزهاست که باعث می شود فوتبال ما پیشرفت نکند.

*خود فوتبالی‌ها بیشتر از رسانه‌ها به این مسایل می پردازند. قبول دارید فوتبالی‌ها مقصر اصلی هستند؟

همه مقصر هستند، ما فوتبالی‌ها هم مقصر هستیم چون چیزهای بد را مدام نشان می دهیم. متاسفام که یکسری برنامه پرطرفدار که اینهمه مخالف جوان و نوجوان دارند، فقط چیزهای منفی فوتبال را نشان می دهند. فوتبال زیباست. چرا به زیبایی هایش نمی پردازیم؟ اینهمه خانواده داریم که به فوتبال علاقمند هستند چرا این کارها را می کنیم؟ ما داریم به فوتبال ضربه می زنیم.

احساس می کنید برنامه ۹۰ همه را نسبت به فوتبال بدبین کرده است؟

بالاخره با این بحث هایی که شد، مردم بدبین می شوند. این هم طبیعی است. وقتی ما منفی‌ها را نشان می دهیم، به صلاح فوتبال نیست. طرف تخلف کرده با او برخورد کنید. مگر سال ۲۰۰۲ در بازی هامبورگ نبود؟ داور رشوه گرفته بود در بازی جام حذفی ما. به زندان رفت و کلا محروم شد. آقا کسی خلاف کرده، ریشه کن کنید. فساد را ریشه کن کنید و تمام شود. چرا مدام حرف و حدیث مطرح می شود؟ یک بار برای همیشه اقدام جدی کنید و فساد را از بین ببرید نه اینکه مدام مردم را بدبین کنید. یکدفعه برخورد کنید و تمام...

*شما صحنه را دیدید؟ خطایی که قهرمانی به اشتباه گرفت.

خب صحنه که به خوبی مشخص بود. داور اشتباه کرد. نباید پنالتی می گرفت و اخراج می کرد. ولی شما این را در نظر بگیرید که از روی صحنه های تلویزیون نمی شود قضاوت کرد. داور آن موقع در زمین است، در جو استادیوم است. اگر مدرک مستند وجود دارد، داور را متهم کنید و صد در صد برخورد هم صورت بگیرد. اما اگر نیست نباید بباید این حرف‌ها زده شود.

*راستی بچه های تیم نوجوانان لباس دارند؟

(خنده) با تلاش های کادر فنی تیم ملی مشکل تا حدودیحل شد و فعلا برای اردوی آلمان لباس داریم.

یعنی فدراسیون این کار را نکرده. چطور لباس‌ها را تهیه کردید؟

یک مقدار را خریدیم و یکمقدار را هم جور دیگر تهیه کردیم.

*آقای نبی دبیر کل فدراسیون گفته اند که مهدوی کیا اطلاعات درستی ندارد و این تیم لباس در اختیارش هست.

لباس هایی که این بچه‌ها استفاده می کنند، همان لباس هایی که در دور مقدماتی با آن بازی کرده اند. یعنی لباس‌ها قدیمی است. این بچه‌ها ساک و گرمکن هم نداشتند که با یکی دو هفته تلاش توانستیم برایشان فراهم کنیم. ولی به هر حال این کار کادر فنی نیست.

این هم از مشکلات فوتبال پایه است.

بالاخره فدراسیون وقتی با یک اسپانسر قرارداد می بنندد باید برای همه تیم‌ها لباس بگیرد. این نمی شود که فقط برای تیم بزرگسالان بگیرید و بقیه تیم‌ها لباس نداشته باشند.

حرف خاصی مانده که بزنید.

ما که این اردو را برگزار می کنیم و چهارشنبه هفته آینده به ایران برمی گردیم. امیدوارم حداقل در بازگشت مسئولان توجه بیشتری به این تیم نشان دهند چون بعد از آن فقط دو هفته تا مسابقات زمان خواهد بود.

یک سوال هم درباره بازی خداحافظی تان داریم.

دیگر در این باره از من نپرسید.

چرا؟ ظاهرا در آلمان بازی خواهید کرد.

بله، من در ایران منتظر شدم که بازی برگزار شود ولی اتفاقی نیفتاد. انشاالله در یک بازی آبرومندانه خداحافظی برایمان در آلمان برگزار می شود.

مثل بازی بالاک؟ با حضور ستاره ها؟

حالا ببینیم چه می شود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391