برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

ممبینی:‌ کمیته‌ انضباطی بر چه اساسی کارت قرمز حسینی را بخشید؟

جمعه، ۵ مهر ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۵۱ — ایسنا

عضو کمیته‌ داوران فدراسیون فوتبال از تصمیم کمیته‌ انضباطی این فدراسیون در تبدیل کارت قرمز بازیکن پرسپولیس به کارت زرد ابراز تعجب کرد.

هدایت ممبینی

هدایت الله ممبینی درباره وضعیت پرونده‌ محسن قهرمانی که با قضاوت جنجال بر انگیزش در دیدار سپاهان و پرسپولیس باعث شکایت سرخپوشان از او شد، توضیح داد.

این گفت و گو را در ادامه می خوانید:

* ابتدا بگویید که وضعیت بررسی پرونده‌ به کجا انجامیده است.

- تا روز چهارشنبه هفته‌ گذشته، اعضای کمیته‌ اخلاق فدراسیون فوتبال با شاکیان و متهمان این پرونده‌ دیدار کرده و آن طور که می‌دانم قرار است نتیجه‌ نهایی بررسی‌ها ظرف ۸ تا ۱۰ روز آینده اعلام شود. بررسی پرونده‌ زمان بر است.

* اعضای کمیته‌ داوران فیلم و گزارش بازی سپاهان و پرسپولیس را بررسی کرده‌اند؟

- ما طبق روال عادی فیلم بازی را بررسی و عملکرد داور را از نظر فنی ارزیابی کردیم. اشتباه داور در آن کاملا محرز بود، اما حرف و حدیث‌هایی که آن اشتباه به وجود آورد باید در جایی دیگر بررسی شود. ما فقط عملکرد فنی داور را بررسی کردیم.

* شنیده‌اید که کمیته‌ انضباطی کارت قرمز میثم حسینی را در آن بازی به کارت زرد تبدیل کرده است؟

- تا حالا نشنیده بودم که در جایی چنین تصمیمی گرفته شده باشد، نمی‌دانم کمیته‌ انضباطی بر چه اساسی چنین تصمیمی گرفته است. شاید ماده‌ای قانونی در این باره وجود دارد که من نمی‌دانم اما اگر صرفا به خاطر اشتباه داور چنین تصمیمی گرفته شد، اصلا منطقی نیست. داور هر لحظه ممکن است اشتباه کند و در این صورت همه تیم‌ها مدعی می‌شوند که کارت‌های قرمزشان را از بین ببرند.

* آیا صدور این رای از سوی کمیته‌ انضباطی به این شائبه دامن نمی‌زند که اتفاقات رخ داده در دیدار سپاهان و پرسپولیس فراتر از اشتباه داوری بوده است؟

- به هر حال این رای زمانی صادر شد که هنوز کمیته‌ اخلاق پرونده‌ را بررسی نکرده است. شاید این رای شائبه‌ها را بیشتر کند، شاید هم نکند، اما مساله این است که پرونده‌ هنوز در دست بررسی است.

* این روزها تمام افراد درگیر در ماجرا صحبت‌هایی می‌کنند که به شائبه‌ها دامن می‌زنند. حجت الاسلام علیپور یک بار گفت که مدارک علی دایی علیه قهرمانی قابل تامل بوده و یک بار هم در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره وجود فساد و تبانی در دیدارهای لیگ گفت که مشکلات به "این شدت" نیست!

- نمی‌دانم چه بگویم. فقط می دانم که باید منتظر رای نهایی کمیته‌ انضباطی و مراجع ذیربط باشیم. به هر حال افراد حاضر در این حوزه‌ها در نقش قاضی هستند و مساله را پیگیری می‌کنند. افراد مدعی باید مستندات خود را ارائه کنند و در نهایت هم همه باید به رای کمیته‌ انضباطی احترام بگذارند.

* البته نحوه خروج محسن قهرمانی از فدراسیون فوتبال پس از جلسه کمیته‌ اخلاق که به نوعی "فرار از دست خبرنگاران" بود هم به شائبه‌ها دامن زده است.

- به نظرم آقای قهرمانی برای جلوگیری از تشنج و برای آن که شبهه ای پیش نیاید از پاسخگویی به خبرنگاران طفره رفت، شاید هم مسئولان از او خواسته‌اند که چنین کند!

* در نهایت آیا محسن قهرمانی از سوی کمیته‌ داوران با محرومیت روبرو شده است؟

- کمیته‌ داوران در این موارد دستورالعمل مشخصی دارد و بر اساس نمره هر داور او را تنبیه یا تشویق می‌کند. حداکثر نمره داوران در یک بازی ۱۰ است که به ترتیب نمرات خیلی خوب ، خوب، متوسط، ضعیف و پایین‌تر را کسب می‌کند. به عنوان مثال اگر داوری قضاوت ضعیف داشته باشد ممکن است یک هفته‌ از قضاوت منع شود. کمیته‌ داوران درباره عملکرد محسن قهرمانی نیز طبق روال عادی عمل می‌کند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391