برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

سردار آزمون: سردار به معنای رهبر و حاکم است

چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۲، ساعت ۱۶:۲۱ — خبرآنلاین

سردار آزمون می گوید پدرش دو بار به عنوان بهترین بازیکن آسیا در رشته والیبال انتخاب شده است.

سردار آزمون

سایت رسمی باشگاه روبین‌کازان که مصاحبه مفصلی با سردار آزمون انجام داده، در ابتدای این مصاحبه نوشت: مهاجم جوان روبین، ایرانی است اما از قومیت ترکمن است. این مهاجم ۱۸ ساله که از ابتدای مصاحبه لبخند به لب دارد، به «امید روبین» ملقب شده است. شاید همه ما از ایران تفکری کلیشه‌ای داشته باشیم اما با شنیدن حرف‌های آزمون خیلی از این کلیشه‌ها تَرَک خواهد خورد. ما با آزمون در آپارتمان اجاره‌ای او مصاحبه کردیم.

*گویا دین نقش مهمی در زندگی مردم ایران ایفا می‌کند.

بله درست است. برای من ایمان همه زندگی است. این چیزی است که باعث می‌شود به خدا نزدیک‌تر شوید. ایران یک کشور اسلامی است و برخی چیزها در آن وجود ندارد. با این حال جوانان ما به روش خود زندگی می‌کنند.

*تو در استان گلستان و شهر گنبدکاووس که مردمش عمدتاً از قوم ترکمن هستند، به دنیا آمدی. این شهر کوچک ولی مشهوری است و زادگاه شاعر بزرگ ترکمن‌هاست. کمی از شهر خود برای ما بگو.

از شهر ما تا مرز ترکمنستان با ماشین ۴ ساعت راه است. مردم استان گلستان به دو زبان فارسی و ترکمنی صحبت می‌کنند و همه مردم ایران مانند برادر در کنار هم زندگی می‌کنند. آنجا شبیه همین تاتارستان است. اینجا هم دو قومیت در کنار هم زندگی می‌کنند و مردم روسی و ترکمنی صحبت می‌کنند.

*پس گفتی زبان شما شبیه زبان تاتار است؟

بله، بسیاری از کلمات زبان ما در گنبدکاووس با زبان تاتاری مشترک است و وقتی اینجا، دیگران تاتاری صحبت می‌کنند، من خیلی چیزها را می‌فهمم.

*گفته می‌شود به خاطر عشق به کشور و شهر خود شماره ۶۹ را انتخاب کردی.

بله، این کد پلاک خودرو مربوط به شهر من است.

*به ما بگو چگونه فوتبالیست شدی؟

من فوتبال را از ۹ سالگی آغاز کردم. در ۱۱ سالگی به تیم ملی زیر ۱۲ سال دعوت شدم و وقتی ۱۳ ساله شدم، از تیم کنار رفتم بنابراین رفتم دنبال والیبال. می‌خواستم والیبال را به صورت حرفه‌ای و تا تیم ملی دنبال کنم که یک مربی فوتبال به من زنگ زد و مرا به تیم جدیدی برد که در شهر خودمان بود و در کمال تعجب، پدر و مادرم از بازگشتم به فوتبال حمایت کردند.

*بنابراین به نظر می‌رسد ورزش نقش مهمی در ایران دارد. البته از والیبال در لیگ جهانی شنیده بودیم اما حالا حرف‌های تو نشان می‌دهد که تیم ملی ایران به جام جهانی برزیل هم راه پیدا کرده، چیزی که روس‌ها هم همیشه در آرزوی آن هستند اما بگو که دین شما چه نقشی در ورزش دارد؟

ما به خاطر ایمان خود برخی محدودیت‌ها را داریم. مثلاً زنان می‌توانند به تماشای والیبال بروند اما فوتبال را نمی‌توانند در استادیوم ببینند. زنان ورزشکار ما نیز با پوشش کامل ورزش می‌کنند. با این حال در بخش بانوان ما تیم‌های والیبال و فوتبال قدرتمندی داریم. این در حالی است که در ورزش زنان ایران پول نیست و آنها فقط برای افتخار ایران تلاش می‌کنند.

*شنیده‌ایم از خانواده کاملاً ورزشی هستی.

بله، پدر من ۸ سال عضو تیم ملی والیبال ایران بود و دو بار به عنوان بهترین بازیکن آسیا انتخاب شد. مادرم هم به صورت حرفه‌ای در والیبال فعالیت داشت و مربی بود و پس از آن خواهرم نیز عضو تیم ملی والیبال ایران بود اما الان ازدواج کرده و به زندگی خود می‌رسد.

*با این احوال خانواده‌ات ناراحت نشدند که فوتبال را انتخاب کردی؟

نه، آنها هرگز مرا به سمت والیبال هل ندادند. البته من خودم به والیبال علاقه دارم و وقتی در گنبدکاووس هستم، سالی دو یا سه بار تفریحی والیبال بازی می‌کنم. در حال حاضر پدر و مادرم به کازان آمده‌اند و با من زندگی می‌کنند.

*می‌دانی که اینجا در تاتارستان افراد مختلفی از قومیت‌های مختلف زندگی می‌کنند؟

من می‌دانم که اینجا بیشتر از قومیت روس و تاتار هستند. ایران هم مثل جهانی است که قومیت‌های بسیاری در آن زندگی می‌کنند، البته اینجا ترکمن زیاد است و شنیده‌ام که فقط ۴هزار ترکمن در اینجا تحصیل می‌کنند و حتی برای دیداری که به مسکو رفته بودیم، تعدادی از آنها با کلاه ترکمنی به استادیوم آمده بودند.

*همان‌هایی که با کلاه خز به استادیوم آمدند و بارها تلویزیون آنها را نشان داد؟ مردم شهر شما از این کلاه‌ها سرشان دارند؟

(خنده) بله، البته الان بیشتر در مراسم و عروسی‌ها این کلاه‌ها را روی سرشان می‌گذارند.

*عروسی‌های شما چند روز طول می‌کشد؟

عروسی‌های ما ترکمن‌ها بهترین عروسی دنیاست. روز اول همه خوشحال به رقص و پایکوبی می‌پردازند، بعد همه به دیدار داماد خواهند رفت و سپس عروس را به گردش خواهند برد که این در روز سوم است. ما عروسی‌هایمان را جداگانه بین زنان و مردان می‌گیریم و فقط یک ساعت قبل از پایان مراسم، همه با هم ملاقات می‌کنند. البته ما ترکمن‌ها همیشه دور هم هستیم و معمولاً در هر عروسی ما ۳۰۰ نفر حضور دارند.

*خودت قصد نداری به زودی عروسی کنی؟

خواهر من ازدواج کرده، برادرزاده من ازدواج کرده و کم‌کم نوبت من هم خواهد شد. مطمئن باشید زمانش که برسد، ازدواج خواهم کرد.

*شما ترکمن‌ها به اسب‌سواری علاقه ویژه‌ای دارید؟

(آزمون فیلمی از گوشی تلفن خود نشان داد که با اسب نر و زیبایی به صورت ایستاده بر رکاب می‌تازد) و گفت: ترکمن‌ها اسب‌ها را می‌فهمند و اتفاقی نیست که ۵ هزار سال است که بهترین و قدیمی‌ترین نژاد اسب را پرورش می‌دهند و این اسب‌ها غرور و افتخار ملت ماست. نژاد اسبی که ترکمن‌ها پرورش می‌دهند، در افسانه‌های ما آمده و تصویر آن را در تمام جامعه می‌توان دید.

*شما اسب خود را در خانه خود نگه می‌دارید؟

ما در خانه خود یک اصطبل مشترک داریم و زمان‌هایی که من خانه هستم، از ۶ صبح تا شب و گاهی حتی شب‌ها را نیز در کنار اسبم می‌گذرانم. نام اسب من ریومون (Riomon) است که این نام تلفیقی از ابتدای نام اسب‌های پدر و مادرم است. نام اسب پدرم ریودانسر است.

*معنی نامت چیست؟

سردار به معنای مشتاق به ارتفاع است و در برخی از کشورهای آسیای مرکزی نیز به معنای رهبر و حاکم است.

*با این اوضاع ممکن است روزی به یک رهبر فوتبالی برای ترکمن‌ها تبدیل شوی؟

من برای افتخار ملتم و ترکمن‌ها چه در ایران چه در ترکمنستان و حتی ترکمن‌های مهاجر در هر کشوری تلاش می‌کنم. زمانی که در دیدار مقابل سولده نروژ در یورولیگ گل زدم، در همه شهرهای ترکمن در ایران مردم در خیابان‌ها به شادی پرداختند و از این بابت خوشحالم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391