برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بیت آشور: جالب بود،در ایران همه مرا می‌شناختند، به اصالت ایرانی‌ام می‌بالم

سه‌شنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۲، ساعت ۱۷:۵۵ — فارس

بازیکن دو ملیتی ایرانی آمریکایی اعلام کرد در سفر به ایران برایش جالب بوده که همه او را می‌شناختند.

استیون بیت آشور

استیون بیت آشور پس از ۲۱ سالبرای بار دوم به ایران سفر کرد تا در ترکیب تیم ملی فوتبال این کشور به میدان برود.

در زیر گفت‌وگوی اختصاصی وی بارادیو بی بی سی را می‌خوانید:

حضورم در ایران برایم خیلیجالب بود اما هیجان انگیزترین چیزی که دیدم این بود که هواداران یک صدا نام «بیت آشور» را فریاد می‌زدند و می‌گفتند به ایران خوش آمدی. زمانی هم که بازی ایران برگزار می‌شد، به یک باره تماشاگرانی که به ورزشگاه آمده بودند فریاد زدند «بیت آشور باید به زمین بیاید.»

این اتفاق خاصی است که یک بازیکن فوتبال در آمریکا متولد شده باشد و در تیم ملی فوتبال ایران به میدان برود. موضوعی که شاید برای خیلی‌ها جالب باشد.

بیت آشور در این زمینه گفت: ایران مردمی دارد که فوق العاده فوتبال را دوست دارند. از روز نخستی که من به ایران رفتم و تا آخرین روزی که آنجا حضور داشتم همه از اینکه من را می‌دیدند هیجان زده بودند. همه می‌دانستند که من یک ایرانی آمریکایی هستم. زمانی که در ایران بودم، دنیل داوری هم‌اتاقی من بود. بیشتر اوقات با او بودم و باهم تمرین می‌کردیم. هر کس که ما را می‌دید می‌گفت «اوه او داوری است»، «اوه او بیت آشور است.» همه ما را می‌شناختند و زمانی هم که بیرون می‌رفتیم همه از ما می‌خواستند با آنها عکس یادگاری بگیریم.

استیون بیت آشور در مورد اینکه پیش از این چه زمانی به ایران سفر کرده بود نیز گفت:سفر پیشین من بهایران به مدت‌هاقبل بازمی‌گردد.زمانی که پنج ساله بودم به ایران سفر کردم و خاطره‌ای هم ندارم زیرا خیلی بچه بودم. اکنون پس از ۲۱ سال به این کشور بازگشتم تا برای تیم ملی به میدان بروم. در ایران که بودم به دیدار اقوام رفتیم. دیدار با آنها و بچه‌های آنها برایمجالب بود.آنها از من خاطره‌هایی داشتند اما من هیچ کدام از آنها را یادم نمی‌آمد.

از مدافع باشگاه سن خوزه ارث‌کوییک سوال شد که بیشتر ایرانی است یا آمریکایی. بیت آشور در مراسم کریسمس و عید شکرگزاری آمریکایی‌ها شرکت می‌کند. این در حالی است کهایرانی‌ها هم سال نوی خود را در نوروز جشن می‌گیرند. از او سوال شد که بیشتر کدام را ترجیح می‌دهد. وی در پاسخ گفت: ما برای جشن گرفتن نوروز ایرانی به جایی می‌رویم که هزاران هزار ایرانی در آنجا حضور می‌یابند. این کار را هر سال انجام می‌دهیم. همواره به اصالت و ریشه‌ام می‌بالم. از سوی دیگر در مراسمکریسمس و روز شکرگزاری هم شرکت می‌کنم.

در ادامه از بیت آشور سوال شد که نظرش در مورد همزمانی حضور او در تیم ملی ایران و بهتر شدن روابط دو کشور چیست؟

بیت آشور در این مورد هم گفت: علاقه زیادی به سیاست ندارم و همواره به فوتبال فکر می‌کنم. شنیده‌ام که قرار شده تیم‌های ملی ایران و آمریکا دیدار دوستانه‌ای با هم داشته باشند. نمی‌دانم که این اتفاق قرار است چطور رخ دهد اما در هر حال می‌تواند یک موقعیت خوب برای دو کشور باشد که اجازه دهند این اتفاق رخ دهد.

بیت آشور نخستین بازیکنی نیست که با دو ملیت به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شده است. تیم ملی ایران در سال‌های اخیر چند بار این کار را انجام داده و بازیکنانی مانند دنیل داوری نیز از این جمله است. نظر شما در این مورد چیست؟

این خیلی خوب است. به نظر من کارلوس کی‌روش کار بزرگی انجام داده است. فکر می‌کنم پیش از این حضور بازیکنان خارجی که ریشه‌ای ایرانی دارند در تیم ملی کاری بسیار سخت بود. اگر به کشورهای دیگر هم نگاه کنید می‌بینید که آنها هم این کار را انجام می‌دهند. بدون شک هیچ کس به شما نمی‌گوید برای بازی کردن در تیم ملی یک کشور باید در آن کشور به دنیا آمده و رشد کرده باشی. بازیکنان دیگری همچون رضا قوچان نژاد، دنیل داوری، اشکان دژاگه و من از آن دسته‌ای هستیم که به تیم ملی ایران آمدیم و مورد استقبال هم قرار گرفتیم. پنج یا ۶ نفر از ما می‌توانند انگلیسی را خیلی خوب صحبت کنند. دنیل به هیچ وجه نمی‌تواند فارسی صحبت کند. به همین خاطر در بیشتر اوقات من با او صحبت می‌کردم. البته چند بازیکن دیگر تیم ملی می‌توانستند انگلیسی حرف بزنند اما ما نیز با مخلوط کردن دو زبان انگلیسی و فارسی حرف‌مان را می‌زدیم.

در پایان این گفت‌وگو از بیت آشور سوال‌هایی انجام و از او خواسته شد خیلی سریع به آنها پاسخ دهد.

او علاقه بیشتری به چلوکباب ایرانی تا چیزبرگر آمریکایی دارد. بیت آشور همچنین از بین کوکاکولا و دوغ ایرانی هیچ کدام را انتخاب نمی‌کند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391