برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بلاتر:دو اتفاق مهم مرا به ایران کشاند

چهارشنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۲، ساعت ۱۹:۲۸ — مهر

رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال در سخنرانی خود برای همایش علم و فوتبال دلایل حضورش در ایران را به دو اتفاق مهم مربوط دانست. سپ بلاتر همچنین به فلسفه فوتبال اشاره کرد و گفت: فوتبال فقط یک ورزش نیست بلکه عاملی برای نزدیک انسانهاست که باعث می‌شود افراد در هر کجای دنیا که هستند احساس نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

سپ بلاتر در افتتاحیه همایش علم و فوتبال در سخنرانی خود گفت: دوستان؛ عزیز خانم‌ها و آقایان؛ باعث افتخار بنده بنده هست که اینجا را شما در دومین کنگره بین اللملی فوتبال در تهران می بینم. وقتی که به این اتاق وارد شدم سوالی که خبرنگاران از من پرسیدند این بود که علت حضور شما در ایران چه بود که من اینطور پاسخ دادم که اول از همه می خواستم به درخواست فوتبال ایران پاسخ بدهم که در دو سال گذشته این دعوت صورت گرفت توسط جناب آقای کفاشیان. دوست داشتم همیشه این دعوت را قبول کنم و هیچ دلیلی پیدا نکردم که دو اتفاق بسیار مهم در ایران افتاد و باعث شد مردم به خیابان‌ها بریزند و شادی کنند. اول اینکه انتخابات ریاست جمهور ایران برگزار شد و حسن روحانی رئیس جمهور ایران شد که به ایشان تبریک می گویم و دوم صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی برزیل.

فراموش نکنید که تیم ملی فوتبال ایران سه بار در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین ، ۱۹۹۸ فرانسه - که شاهد آن بازی معروف بود(دیدار با آمریکا) بودیم که اگر اشتباه نکنم آن بازی در لیون برگزار شد و با پیروزی ایران همراه بود.

خانم‌ها و آقایان بیاید به نتایج تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل خوش بین باشیم. تیم ملی سفیر شما در برزیل است. هیچ رویدادی نیست که بتواند توجه دنیا را جمع کند. پس بازیکنان شما سفرای شما هستند که با پرچم سه رنگ ایران بازی می کنند و سرود ملی ایران را زمزمه می کنند. پس اگر به این شکل به فوتبال نگاه کنیم متوجه می شیوم که فوتبال بیش از یک ورزش و یک بازی هست و می تواند از یک بعد سیاسی هم به فوتبال نگریسته شود.

اجازه بدهید تشکر کنم از سخنان صمیمانه آقای سجادی و خوش آمدگویی ایشان به رئیس فیفا و آسیا. جناب آقای شیخ سلمان عضو هیات رئیسه فیفا هم که رئیس آسیاست در اینجا حضور دارد و الان خانم مویداد در سالن هستند که نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و عضو هیات رئیسه فیفاست که اهمیت ما به فوتبال زنان را نشان می دهد.

بگذارید به موضوع علم و فوتبال برگردیم. همانطور که گفتم فوتبال بیش از یک ورزش و بیش از ضربه زدن به توپ هست. ما بیش از ۲۰۹ عضو داریم و بیش از ۳۰۰ میلیون عضو فعال در دنیا هستیم و شما با کشوری بیش از ۷۵ میلیون جمعیت مطمئنا جمعیت فوتبالدوست زیادی دارید که عضو خانواده فوتبال هستند و جالب اینکه بدانید بیش از ۱.۲ میلیارد نفر مستقیم و غیر مستقیم با فوتبال در ارتباط هستند.

همانطور که می دانید بیش از دو سوم جمعیت ۷ میلیاردی جهان در آسیا هستند که این پتانسیل این قاره را نشان می دهد. قطعا فوتبال از جنبه سیاسی می شود به عنوان یک تحصیل نگریسته شود. این یک بازی گروهی و تقویت روح است. در فوتبال یاد می گیرید چطور ببرید و یا ببازید.

به یک موضوع مهمتر اشاره می کنم؛ وقتی که فوتبال انجام می شود ما دوست داریم تک تک افراد دنیا فوتبال را حس کنند. درام و تراژدی فوتبال را حتی زمانی که به پنالتی کشیده می شود و تمام این احساسات گرد هم می آیند. این جنبه از فوتبال به ما نشان داده می شود که امید داشتن اصول کار ماست. امروز می بریم و فردا می بازیم و اگر باختیم یاد می گیریم که ۱۰ روز بعد ببریم. همیشه باید سعی کنیم به پیروزی برسیم و این موضع امید هست که فوتبال به ما آموخته است.

در زندگی اجتماعی شما می‌تواند این درس کاربرد داشته باشد. این درس آنقدر وسیع هست که شاید به راحتی نشود در موردش توضیح داد. فوتبال الان به یک قدرت اقتصادی تبدیل شده است در دنیا. وقتی در مورد این جمعیت ۳۰۰ میلیونی یا بیشتر صحبت می کنیم باید توجه به سلامت بازیکنان نیز باشد که این توسط دکترها و متخصصان علم پزشکی به دست می آید که سلامت این ۳۰۰ میلیون بازیکن را چطور تضمین کنند.

فلسفه ای که در فوتبال وجود دارد این است که در فوتبال شما یک هدف برای خودتان تعریف کنید. ولی این گل منظور فقط گل زدن نیست بلکه هدفی است که برای خودمان تعریف می کنیم. در فوتبال شما یاد می گیرد در زندگی چطور هدف داشته باشید. در فوتبال باید توپ را به گل تبدیل کنید اما فسلفه فوتبال خیلی بیشتر از اینهاست. اینکه شما به عنوان یک انسان باید یاد بگیرید که فوتبال فراتر از ورزش کردن و گل زدن است.

این خیلی راحت است که همه فوتبال بازی کنند. هر ورزشی این طور نیست. هر بچه ای می تواند به توپ ضربه بزند و حرکت ورزشی داشته باشد. ما می توانیم از قسمت های مختلف بدنمان استفاده کنیم برای خوب بازی کردن. از دست‌ها و سر استفاده کنیم. من می توانم حتی بگویم بچه هایی که هنوز به دنیا نیامده اند می تواند یک توپ را شوت کند و فوتبال بازی کند. وقتی در مورد فلسفه فوتبال صحبت می کنیم. باید توضیح بدهیم که فلسفه فوتبال چه هست که باعث می شود از روستاها و شهرها و دهکده‌ها همه برای جام جهانی گرد هم بیایند. یک فیلسوف در این مورد گفته بود اگر در فوتبال توپی وجود نداشت بازی اش خیلی راحت تر بود اما آن توپ نشان دهنده جهانی است که داریم در آن زندگی می کنیم.

بازی ما محدویتی دارد. یک بعد فرهنگی دارد. برخلاف آنچه در گذشته فکر می‌شد الان فوتبال به عاملی تبدیل شده برای استفاده بهینه و توانایی های شما. من از شما می خواهم به این بعد فوتبال هم توجه کنید. ما هفته گذشته صد و پنجاهمین سالگرد فیفا را جشن گرفتیم و آنجا بود که سازمان بازی‌ها شکل گرفت و تبدیل به بخشی از تاریخ شد. تمام فرهنگ‌ها از مصر گرفته تا اروپا و در جاهای مختلف. اگر شما به آمریکای جنوبی هم بروید در تمام فرهنگ‌ها یک توپ بوده که با آن بازی می‌شد و بعد یکسری انسان هوشمندتر در انگلیس آن بازی و توپ را تبدیل کردند به فوتبال امروز.

من می توانم ساعت‌ها در مورد فلسفه فوتبال صحبت کنم. آنچه مهم است اینکه این ورزش در حال پیشرفت است و انسان‌ها را به هم متصل می‌کند و پل‌ها را می سازد. اینها تنها مثال های کوچکی هستند. دیروز در زوریخ جلسه ای داشتیم با نماینده قبرس. همانطور که می دانید قبرس کشوری است که از نظر سیاسی منزوی است. ما شش سال بود که داشتیم کار می کردیم در قبرس تا یک ارگان ورزشی ایجاد کنیم که بتواند در آن جزیره فوتبال را برگزار کند.

همانطور که گفتم فوتبال مردم را به هم نزدیک می کند. این دارایی واقعی فوتبال است و این می تواند همه جا در ایران و همه جای دنیا اتفاق بیفتد. مثل چیزی که در ایران بود. اول صعود به جام جهانی و بعد صعود به مراحل بعدی. در فوتبال یاد می گیریم کسانی که ریسک نکنند شانس موفقیت ندارند. یعنی شما اگر ریسک کنید درست است که احتمال باخت وجود دارد اما در این صورت یاد می گیرید که امیدوار باشید به آینده.

بسیار خوشحالم که در اینجا هستم و با شما صحبت می کنم. از طرف خانواده بزرگ فوتبال صمیمانه تبریک می گویم به کسانی که این همایش را برگزار کردند و آرزوی موفقیت می کنم برای این همایش و برای ایران.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391