برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

از ذوق زدگی از حضور بلاتر تا ترجیح دادن عکس یادگاری به علم!

جمعه، ۱۷ آبان ۱۳۹۲، ساعت ۱۰:۰۲ — فارس

همایش بین‌المللی علم و فوتبال در اوج بی‌برنامگی و بی‌نظمی در تهران به پایان رسید.

دومین همایش علم و فوتبال در تهران برگزار شد؛ یک اتفاق بسیار قابل توجه در عرصه بین المللی در فوتبال ایران؛ خبری خوشحال کننده برای اهالی فوتبال آنهایی که متن فوتبال را برحاشیه های پر رنگ بی ارزشش ترجیح می دادند.

همه امیدوار بودیم حداقل در برگزاری این همایش دو روزه بین المللی علم و فوتبال که با حضور مربیان از سراسر کشور و چهره های شاخص فوتبال جهان مثل بورا میلیوتونویچ برگزار می‌شد دیگر خبری از جنجال، بگو مگو و حاشیه های منفی و همیشگی نباشد. بخصوص اینکه مرد شماره یک فوتبال جهان یعنی سپ بلاتر رئیس فیفا هم قرار بود این همایش را به طور رسمی افتتاح کند.

همه ظواهر از دو روز خوب و تاریخی در فوتبال ایران نوید می داد. حضور پرشور مربیان علاقمند و مشتاق در کارگاه های آموزشی مختلف از اولین ساعت غیررسمی همایش علم و فوتبال خیلی خوشحال کننده بود هرچند برخی از مربیان سرشناس لیگ برتری تمایلی برای حضور در این همایش نشان ندادند!

برخی هم مثل علی دایی تیم شان در همان روز چهارشنبه بازی داشت و عذرشان موجه بود هرچند دایی بعد از مسابقه با پرسپولیس بلافاصله به همراه کریم باقری خودش را به سالن همایش های بین المللی صدا و سیما رساند.

امیدها برای برگزاری یک همایش بین المللی علمی در سطح قابل قبول در فوتبال خیلی زود رنگ باخت. وقتی مربیانی که از صبح در همایش شرکت کرده بودند تا عصر همان روز مرد شماره یک فوتبال جهان را ببیند و سخنان بلاتر را بشوند به سالن راه ندادند!

اینجا آغاز حاشیه‌ها و بزرگترین نکته منفی همایش علم و فوتبال بود. وقتی مربیان مو سپید فوتبال ایران با سابقه ملی برای حضور در سالن مراسم افتتاحیه راهی به سالن پیدا نکردند.

وقتی مهدی مناجاتی را نشناختند و به او بی حرمتی شد.

وقتی نادر فریادشیران که زمانی مربی تیم ملی بود از شیوه برخورد برگزار کنندگان همایش ناراضی و ناراحت شد.

وقتی مربیان جوانتر با شیوه ای تندتر به اخراج محترمانه شان از سالن همایش‌ها معترض شدند.

وقتی برخی مربیان دیدند که آدم های پولدار به آنها ترجیح داده شدند برآشفتند و تندترین حرف‌ها را بر زبان آوردند.

نبی دبیر فدراسیون هم با حالت فرار از شلوغی و ازدحام مقابل در سالن همایش عبور کرد تا مجبور به پاسخگویی به خبرنگاران و مربیان معترض پشت در مانده نشود. به نظر می آمد که حضور بلاتر در ایران به یک ذوق زدگی کاذب تبدیل شده و انگار باید به این آمدن فقط پز داد.

آن زمان بود که فهمیدیم ما هنوز در برگزاری مراسم‌ها با مشکلات فراوانی روبه رو هستیم و هنوز مسئولان فدراسیون فوتبال با وجود حضور چندین ساله در سمت خودشان از برگزاری بی حاشیه یا حداقل کم حاشیه ۴۰۰ نفره عاجزند، به راستی چگونه این فدراسیون می خواهد میزبانی جام ملت های آسیا را برعهده بگیرد؟! آنها در توان مدیریتی خود چه دیده اند که درخواست میزبانی را کرده اند؟!

فدراسیونی که جشن صعودش به جام جهانی سوژه عام و خاص شده بود نشان داد که نسبت به آن زمان هیچ پیشرفتی حداقل در برگزاری مراسم‌ها نکرده است.

البته تبعیض برای حضور در این همایش بزرگ و علمی فوتبال فقط مختص مربیان نبود. خبرنگاران و حتی رسانه های مختلف هم با این تبعیض مواجه شدند. خبرنگاران در کمال تعجب دیدند برخی رسانه‌ها ۶ خبرنگار در این همایش داشتند اما رسانه های دیگر برای داشتن دو خبرنگار هم در مراسم با مشکل مواجه شدند.

حسین علیزاده رئیس آکادمی فوتبال ایران قطعا تمامی تلاش هایش را کرد که یک همایش پربار علمی برگزار کند اما حداقل در روز اول همایش که نمایندگان رسانه های گروهی حضور داشتند دیدند که از نظر شکل برگزاری همایش هم اشکالات زیادی دیده شد. وقتی مربیان بدون تعیین سطح! در یک همایش شرکت می کنند نتیجه اش این می شود که در همایش علمی فوتبال هم شاهد پرسیدن سوال های طنز گونه از برخی مربیان می شویم.

برخی مربیان لیگ برتری هم در واکنش به این مسئله که چرا در نشست های علمی این همایش شرکت نکردید و بیرون از سالن مشغول گپ و گفت دوستانه بودید خیلی ساده گفتند این همایش رده بندی و سطح بندی ندارد و من باید کنار فردی بنشینم که بیشتر آمده عکس یادگاری بگیرد و اطلاعات فوتبالی اش بسیار ابتدایی است!

بی برنامگی در همایش علم و فوتبال هم حرف اول را می زند همان همایشی که ظاهرا بهانه حضور سپ بلاتر درفوتبال ایران شده بود و رئیس فیفا هم از آن خیلی تعریف کرد و گفت این اتفاق بزرگی در فوتبال ایران است ولی خود او هم در نشست خبری به طور تلویحی از بی برنامگی همایش انتقاد نرمی کرد و گفت با تغییر کوچکی در برنامه ما امروز به سازمان محیط زیست رفتیم.

وقتی مرد اول فوتبال جهان می گوید تغییر کوچک در برنامه! قطعا لحنش انتقادی است زیرا او بزرگترین رویدادهای فوتبال جهان مثل جام جهانی را برگزار می کند. فیفا بزرگترین همایش های فوتبال دنیا را میزبانی می‌کند و در تمامی این برنامه‌ها کوچکترین تغییر برنامه دیده نمی شود یا حداقل بی برنامگی دیده نمی شود اما در همایش دو روزه فوتبال تهران دیدیم که خبرنگاران حتی نمی دانستند دو ساعت بعد چه اتفاقی رخ می دهد!؟

چهارشنبه به یکباره اعلام شد پنجشنبه صبح بلاتر به وزارت ورزش می‌رود و در آنجا پاسخگوی خبرنگاران هم خواهد بود. این در حالی بود که در برنامه های بلاتر اعلام شده بود او پنجشنبه ظهر در یک هتل نشست خبری خواهد داشت.

در نهایت هم نیمه شب چهارشنبه اعلام شد که برنامه حضور بلاتر در وزارت ورزش لغو شده و او به سازمان محیط زیست می رود.

البته این همایش علم و فوتبال دستاوردی های مثبتی هم برای فوتبال ایران داشته است اما مهم ترین دستاوردش شاید این باشد که فدراسیون فوتبال هنوز در برگزاری یک همایش دو روزه بین المللی ناتوان است و شاید بتوان با ارفاق به این همایش دو روزه نمره ۱۰ و قبولی داد.آن هم به خاطر حضور میهمانان برجسته ای مثل سپ بلاتر است.

وگرنه همایشی علم و فوتبال همایش بی برنامگی و فوتبال بود! همایشی که با لغو ناگهانی و خارج از برنامه نشست خبری شیخ سلمان رئیس بحرینی کنفدراسیون فوتبال آسیا به پایان رسید تا حسن ختام این همایش چالش و حاشیه ای جدید برای فوتبال ایران ایجاد کند.اینکه شیخ سلمان خود در نشست خبری بلاتر می گوید من خودم نشست خبری دارم و حرف هایم را می زنم اما به یکباره حضور در میهمانی سفارت بحرین را به برنامه ریزی فدراسیون ترجیح می دهد جای بسی تعجب دارد. آیا شیخ سلمان از روبرویی با سوالات خبرنگاران فرار کرد یا عدم برگزاری این نشست نشانه اعتراض به چیزی بود که ما از آن بی خبریم؟ چطور می شود رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا به یکباره درحالی که خود می گوید با خبرنگاران نشست دارم یاد میهمانی در سفارت می افتد؟

در هر صورت همایش علم و فوتبال با همه خوبی‌ها و بدی هایش به پایان رسید. قطعا نفرات زیادی برای برگزاری این همایش زحمت کشیده اند و ما هم منکر این مسئله نخواهیم بود اما افسوس که هیچ گاه این تجربه گرانقدر را آویزه گوش خود نمی کنیم که هر تلاشی نشانه خوب کار کردن نیست. فدراسیونی که می خواهد میزبانی جام ملت های آسیا را برعهده بگیرد باید بداند که اینگونه تلاش هایی که چنین بی برنامگی هایی دارد هیچ دستاوردی نخواهد داشت و فقط خستگی به همراه دارد. بهتر است در خلوت خود یکبار اتفاقات این دو روز گذشته را مرور کنید. مسئله خودزنی و انتقاد مغرضانه نیست. از تعریف کردن های بی دلیل و بی مایه چیزی حاصل نمی شود. جناب فدراسیون این رسم برگزاری یک مراسم ۴۸ ساعته نیست. به تلاش هایت رنگ حرفه ای تر بده که اگر چنین نکنی برای گرفتن میزبانی هر رویدادی چنین دویدنی حاصلی ندارد که اگر هم این میزبانی‌ها به ایران داده شود چنین شیوه برگزاری فقط و فقط ما را به خواب غفلتی بیشتر فرو می برد! تنها امیدواری این است بعد از همه هیجانات حضور بلاتر در ایران صحبت های مطرح شده با رئیس فیفا بتواند در آینده فوتبالی ایران تاثیرگذار باشد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391