برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بولکو: مقابل بزرگانی مثل رونالد، مسی و کریمی بازی کردم

دوشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۲، ساعت ۱۳:۰۹ — فارس

هافبک تیم فوتبال سپاهان گفت: مقابل بازیکنان بزرگ دنیا مثل لیونل مسی، کریستیانو رونالدو، علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا به میدان رفتم.

اروین بولکو

اروین بولکو در مورد شرایط سپاهان و وضعیت خودش در فصل جاری صحبت‌های زیر را انجام داد.

عملکرد سپاهان در نیم‌فصل اول چطور بود؟

سال قبل نیز اگر خاطرتان باشد در نیم فصل اول تا همین موقع دچار این نوسان‌ها بودیم. این چیز جدیدی نیست. سال قبل تعدادی از بازیکنان به یک‌باره به تیم اضافه شدند و نفرات اصلی به تیم‌های دیگر رفتند. از سال قبل تاهفته پانزدهمفقط یک امتیاز عقب هستیم. در دنیا تیمی وجود ندارد که در تمامی مسابقاتش به پیروزی برسد و دچار نوسان نشود. سپاهان هم از این موضوع متمایز نیست و با توجه به اینکه بازیکنان جدیدی به تیم اضافه شده‌اند طول می‌کشید تا بتوانیم به شرایط ایده‌آل برسیم. عده‌ای از نفرات ما هنوز به زمان نیاز دارند تا بتوانند در ترکیب تیم جا بیفتند. از نظر من نوسان سپاهان در نتیجه‌گیری به دلیل همین مسئله بود.

دلیل دیگربه این موضوع مربوط می شود که در اردوی پیش فصل ما هر روز یک بازیکناضافه می شدبه طوری که مجتبی جباری ۱۰روز قبل از شروع لیگ در اردوی ما حاضر شد. قاسم دهنوی اول در اسلوونی حضور داشت سپس حق تمرین کردن را از دست داد و در نهایت سر از پرسپولیس درآورد. بازیکنانی مثل شجاع خلیل‌زاده نیز در اواخر کار ما اضافه شدند به همین خاطر ناهماهنگی‌هایی به وجود آمد.در این وضعیت شما نمی‌توانید یک تیم هماهنگ را در هفته‌های ابتدایی داشته باشید.

به نظر می‌رسد نبود محرم نوید‌کیا و رفتن مجتبی جباری آسیب زیادی به سپاهان وارد کرد. می‌دانید در ۶ سال اخیر لیگ تیمی قهرمان شده است که یا نوید‌کیا را داشته یا جباری اما امسال شرایطی به وجود آمده که هیچ‌کدام از این نفرات دیگر در سپاهان نیستند؟

در اهمیت حضور و تأثیرگذاری حضورمحرم نوید‌کیا و مجتبی جباری در یک تیم نیازی به صحبت نداریم. متأسفانه محرم نویدکیا با مصدومیتی به صورت ناگهانی مواجه شد و نمی‌توانست کاری را انجام دهد. در این مورد کسیمقصر نیست اما در خصوص جباری نیز باید بگویم او نیز یک بازیکن بسیار بزرگ و باشخصیت است اما وقتی به محیط سپاهان و اصفهان آمد نتوانست خودش را با این وضعیت هماهنگ کند به همین دلیل نتوانست انتظارات مدیران، سرمربی و هواداران را برآورده کند به همین خاطر او آرام آرام سرد شد و اعلام کرد قصد ترک سپاهان را دارد. مشکل اصلی ما این است که بازیکنی که بتواند بازی‌سازی کند و پاس‌های عمقی مناسبی بدهد را نداریم. امتیازاتی که از دست دادیم مقابل تیم‌های میانی و پایینی جدول است. تیم‌هایی که این شرایط را دارند وقتی مقابل سپاهان قرار می‌گیرند به عقب زمین می‌روند و دفاع را می‌بندند. بازیکنی که بخواهد پاس‌های عمقی بدهد نداریم و در این امر دچار مشکل هستیم. رقبای خوبمان را به راحتی شکست می‌دهیم اما وقتی تیم‌های پایین جدولی به دفاع می‌روند دچار مشکل می‌شویم. استقلال، پرسپولیس و فولاد را شکست دادیم اما در مقابل تیم‌های ضعیف آنقدر خوب کار نکردیم. انشاء‌الله بتوانیم دو بازیکن خوب پیدا کنیم تا بتواند جای این دو بازیکن که اکنون کنار ما نیستند را بگیرند.

می‌گویند اجازه ندادند مجتبی جباری در اصفهان به راحتی کارش را انجام دهد و به خاطر اینکه فکر می‌کردند او جانشین محرم نوید‌کیا است شرایط را برای جباری سخت کردند.

از جانب خودم و جالوویچ که با جباری ارتباط نزدیکی داشتیم صحبت می‌کنم. ما ۳ نفر به شکلی در اینجا غریبه‌تر بودیم و با یکدیگر ارتباط نزدیکی داشتیم اما باید بگویم همه بازیکنان سپاهان ارتباط‌شان با من و جباری بسیار خوب بود. کل تیم به شکلی پایه‌ریزی شده بود که جباری بتواند کیفت خود را ارائه کند. نمی‌دانم چرا جباری چیزی که در استقلال ارائه می‌داد را نمی‌توانست در سپاهان به نمایش بگذارد. جباری چون سوابق درخشان خودش را دارد امیدوارم بتواند بار دیگر به مسیر عالی خود بازگردد و به تیم ملی ایران کمک کند. فکر می‌کنم مطالب کافی را در مورد مجتبی جباری بیان کرده باشم.

گفته می‌شود بازیکنان سپاهان دوست ندارند کرانچار در این تیم بماند و به همین خاطر کیفیت واقعی خود را ارائه نمی‌کنند.

من در قلب بازیکنان دیگر نیستم و نمی‌توانم به جای آنها صحبت کنم. سؤال من این است که آیا بازیکن برای خودش یا کرانچار بازی می‌کند؟ بازیکنی که علیه سرمربی یا مدیرعامل یا باشگاه کار کند در حقیقت علیه خودش عمل می‌کند چرا که هیچ کدام از آنها آسیبی نمی‌بینند سایر باشگاه‌ها به دلیل اینکه مدیرانشان بر اساس عقل و عملکرد بازیکن برای انتخاب نفرات مورد نظر خود اقدام می‌کنند وقتی بفهمند یک بازیکن عمداً کیفیت خودش را ارائه نمی‌کند مطمئن باشید آن باشگاه چنین بازیکنی را جذب نمی‌کند. من این موضوع را باور ندارم و مطمئنم چنین اتفاقی در تیم ما نمی‌افتد. نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا اگر یک مربی در این باشگاه نباشد در یک باشگاه دیگر فعالیتش را ادامه می‌دهد. این نیست که یک مربی یا بازیکن وابسته به یک باشگاه باشد. سپاهان در این مدت عملکرد بدی نداشته است اما نتوانسته این عملکرد خوب را به نتیجه برساند که دلیلش نداشتن مهره قابل اتکاء در همان پستی است که گفتم. امیدوارم در نیم فصل بتوانیم نفراتی را اضافه کنیم که این خلاء‌ها را برای ما پوشش دهند و بازی خوب بازیکنان را به کسب نتیجه ختم کنند. شخصاً به خاطر باشگاه، هواداران و کسانی که سپاهان را دوست دارند از حذف از جام حذفی بسیار متأسف هستم، باید تمرکزمان را دیگر تا لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بدهیم تا بتوانیم نتایج بهتری کسب کنیم.

پس از پیروزی سپاهان مقابل پرسپولیس بحث غش کردن داور به سمت سپاهان به میان آمد. آیا واقعاً داوران به سمت سپاهان غش کرده‌اند؟

دوست ندارم راجع به داوران صحبت کنم فقط می‌توانم راجع به مستطیل سبز با شما صحبت کنم. در بازی با پرسپولیس آن اتفاقی که درون محوطه جریمه رخ داد فقط به شکل پنالتی دیده می‌شد. این داور که از او صحبت می‌کنید سال قبل ۳ کارت قرمز پی در پی را علیه بازیکنان سپاهان صادر کرد، ظرف ۵ دقیقه ۲ کارت زرد پیاپی به من داد که تصمیماتش کاملا درست بود.احسان حاج‌صفی را نیز اخراج کرد، داوری او در سال گذشته منجر شد تا سپاهان امسال در شروع مسابقات بازی اول خود را بدون حضور هواداران برگزار کند. همین داور بار دیگر مقابل پرسپولیس برای ما قضاوت کرد. من بازیکن هستم و نمی‌خواهم در مورد داوران صحبت کنم. وقتی همه مسابقات را نگاه می‌کنیم به نظر من هیچ داوری به کمک سپاهان نیامد.

سپاهان در ۱۰ سال اخیر یا قهرمان لیگ شده است یا قهرمان جام حذفی، امسال به شکل ناباورانه‌ای از جام حذفی کنار رفتید، فکر می‌کنی امسال بتوانید قهرمان لیگ برتر شوید؟

در حال حاضر می‌توانم در مورد شرایط فعلی تیم صحبت کنم. شما به عنوان خبرنگار دلیل زیبایی فوتبال را می‌دانید. غیر قابل پیش‌بینی بودن فوتبال دلیل زیبایی آن است.سال قبل هیچ‌کس باورش نمی‌شد که سپاهان در دو بازی مقابل ۱۸۰ هزار هوادار استقلال و پرسپولیس را در ورزشگاه آزادی را شکست دهد. شما فکر می‌کردید سپاهان بتواند پرسپولیس را در تهران شکست دهد؟

این مسئله چندان بعید هم نبود. چون پرسپولیس در شرایط نا به سامانی به سر می برد؟

پرسپولیس اگر بد بود چطور توانست به فینال جام حذفی برسد؟ اسم این ورزش فوتبال است، همانطور که گفتم دلیل آن غیرقابل پیش‌بینی بودن آن است. هیچ‌کس از قبل نمی‌تواند چیزی را پیش‌بینی کند. اگر معلوم بود چه تیمی از قبل قهرمان می‌شود آن وقت چه انگیزه‌ای برای سایر تیم‌ها می‌ماند. به نظر من سپاهان می‌تواند قهرمان لیگ شود. من پیش‌بینی نمی‌کنم اما آرام آرام و مسابقه به مسابقه جلو می‌رویم و خودمان را برای رسیدن به هدفمان مهیا می‌کنیم. اکنون که با یکدیگر صحبت می‌کنیم چه کسی فکر می‌کرد سپاهان در نیم فصل اول در همه دربی‌ها به پیروزی برسد اما به رقبای پایین جدولی خود بازی را واگذار کند.

شایعه صحبت از حضور نوید‌کیا در کادر فنی سپاهان به میان آمده است، فکر می‌کنید در صورت رقم خوردن این اتفاق شرایط سپاهان به چه شکلی پیش برود؟

چیزی که گفته می‌شود شایعه است، صحبت کردن درباره آن ارزشی ندارد. این نیز که آیا قهرمان می‌شوی یا نه نیز نوعی شایعه است و نمی‌توان به آن پرداخت. وقتی گفته می‌شود حضور نویدکیا در کادر فنی شایعه است نمی‌توانیم در مورد آن صحبت کنیم.

هر چند پیش‌بینی قهرمانی ممکن نیست اما هواداران دوست دارند از تفکرات بازیکنان تیمشان اطلاع پیدا کنند؟

مطمئنا می‌توانیم قهرمان شویم و در لیگ قهرمانان آسیا تا مراحل خوبی پیش برویم اما نباید فراموش کنیم که سپاهان هنوز به جذب بازیکن نیاز دارد حداقل ۱۵ بازی دیگر مقابل ما قرار دارد در این میان مصدومیت و انواع محرومیت‌ها پیش می‌آید، ممکن است یک روز بازیکنان در شرایط آمادگی نباشند. می‌دانید چرا سال قبل استقلال قهرمان لیگ برتر شد، آنها در تیم خود ۲۰ بازیکن بسیار قوی داشتند که هر کس شرایط خوبی نداشت دیگری جایگزین او می‌شد در حالی که سپاهان این شرایط را نداشت و در نیمکت بازیکنان جایگزین قدرتمندی نداشت. به خاطر می‌آورید سپاهان ۱۲۰ دقیقه در ورزشگاه آزادی در جام حذفی با استقلال بازی کرد و پس از یک روز استراحت برای بازی با الاهلی در اصفهان حاضر شد، آن مسابقه را ۴ بر یک واگذار کردیم و این باخت باعث شد نتوانیم به مرحله بعد صعود کنیم. اگر توجه داشته باشید در آن بازی ۲۵ دقیقه همه چیز در اختیار سپاهان بود اما پس از آن به یک باره دچار افت شد. در آن بازی فرشید طالبی هم اخراج شده بود و مقابل استقلال ۱۰ نفره کارمان را ادامه می‌دادیم. اگر بازیکن جایگزین داشتیم می‌توانستیم به نتیجه بهتری برسیم. در خانه سپاهان همه تیم‌ها برای پیروزی مشکل دارند و فقط برای یک امتیاز به میدان می‌روند.

از شرایط خودت در تیم ملی آلبانی صحبت می‌کنی؟

۱۲ سال است که ملی‌پوش هستم، از رده‌های پایه ملی، زیر ۱۵ سال، زیر ۱۷ سال، زیر ۱۹ سال و زیر ۲۱ سال عضو تیم ملی بودم و اکنون کاپیتان دوم آلبانی هستم، دو سال قبل که آغاز رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بود ۴ بازیکن عالی از آلبانی رفتند و همه به دنبال جایگزین آنها بودند. نتایج ما در ۵ مسابقه اول عالی بود. مشکلی که ما داشتیم نداشتن زمان بود.عده‌ای از بازیکنان ما مصدوم و محروم می‌شدند. دو مسابقه خارج از خانه را به دلیل همین مسائل واگذار کردیم و به همین خاطر موفق نشدیم یک مرحله بالاتر برویم. دو سال دیگر به سرمربی فعلی آلبانی شانس دادند اکنون ۲۴تیم برای حضور در جام ملت‌های اروپا می‌توانند به مرحله نهایی بروند، دیگر مثل گذشته ۱۶ تیم حضور ندارند، شرایط جام ملت‌های اروپا با آسیا متفاوت است. آنجا تیم‌های خوب و متعددی حضور دارند. در یک گروه ۶ تیمی ۳ تا ۴ تیم کیفیت عالی دارند. سرگروه فرانسه، هلند، انگلیس و ... می‌شود. تیم‌های دوم کشورهایی مثل نروژ، بلژیک، سوئد و ... هستند که آنها نیز بسیار قدرتمند هستند حالا فکر کنید شما با فرانسه و نروژ هم‌گروه می‌شوید و فقط دو تیم از این گروه می‌توانند بالا بیایند. این شرایط را سخت می‌کرد اما حالا تیم‌های اول و دوم مستقیم به مرحله بعد صعود می‌کنند و تیم‌های سوم و چهارم برای پلی‌آف می‌روند. امیدوارم آلبانی در این شرایط بتواند راهی جام ملت‌های اروپا شود.

مقابل مسی بازی کردی. بهترین بازیکنانی که مقابل آنها قرار گرفتی کدام نفرات بودند؟

همه آنها نفرات بزرگی بودند، مسی، کریستینا رونالدو، شوچنکو، علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا نفرات بزرگی بودند که مقابل آنها به میدان رفتم، مهم نیست مقابل چه بازیکنانی بازی می‌کنیم. درست است که اکنون مسی و رونالدو در اوج بازیکنان فوتبال هستند اما تیم‌های دیگر نیز هر کدام نفرات بسیار بزرگی دارند، آلمان و برزیل که روزی سرآمد تمام تیم‌های دنیا بودند و حریفان خود را با اختلاف بالا شکست می‌دادند اکنون اختلاف کمی با سایر تیم‌ها پیدا کردند. شما در بسکتبال می‌توانید تیم برنده را پیش‌بینی کنید اما در فوتبال چنین امکانی وجود ندارد.

در مورد خداحافظی فرهاد مجیدی چه نظری داری؟ در ایران بازیکنانی مثل مهدی مهدوی‌کیا و فرهاد مجیدی خداحافظی غریبانه‌ای داشتند، نظرت را در این مورد بیان می‌کنی؟

این مشکل بازیکن نیست بلکه مشکل از سازماندهی باشگاه‌ها است. مهدی مهدوی‌کیا یک بازیکن بزرگ در سطح دنیا است که در تیم هامبورگ سال‌ها به میدان رفت. علی کریمی بازیکن بایرن مونیخ بوده است، جواد نکونام و یا آندرانیک تیموریان که در لیگ انگلیس بازی می‌کرد، نفرات بزرگی هستند برای همه بازیکنان بزرگ و سرشناس ایران احترام قائل هستم، محرم نویدکیا نیز بازیکن عالی است، ایران بازیکنان بزرگ و با تکنیک زیادی دارد. اکنون نیز اشکان دژاگه در فولام حضور دارد. مقابل تیم ملی ایران در استانبول بازی کردم، کیفیت بازیکنان ایرانی فوق‌العاده است. در آن مسابقه یک بر صفر شکست خوردیم. ما تاکتیکی خوب بازی می‌کردیم و ایران را به خوبی پرس کردیم اما تکنیک ایران خیلی بالا بود بعد از دیدار مقابل پرسپولیس در فینال جام حذفی وقتی دیدم مهدی مهدوی‌کیا به آن شکل فوتبال را کنار می‌گذاشت قلبم به درد آمد. مهدوی‌کیا فردی بود که تمام داشته‌‌هایش را در فوتبال ایران ارائه کرد. او خدمات بسیار زیادی به فوتبال ایران داشت که متأسفانه کسی آن را به یاد نیاورد. باید خیلی زودتر از اینها برای او مسابقه‌ای را برگزار می‌کردند تا بتواند فوتبال را کنار بگذارد نه اینکه بازی فینال را برای خداحافظی او قرار بدهند. در مسابقه‌ای با حضور صد هزار پرسپولیسی می‌توانستند برنامه بازی خداحافظی برای او قرار بدهند. این عدم توانایی مسئولین فوتبال را می‌رساند که بلد نیستند یک مسابقه را سازماندهی کنند. در مورد استقلال نیز این موضوع را دیدم. مگر می‌شود یک بازیکن قبل از اتمام نیم‌فصل بگوید از فوتبال خداحافظی می‌کنم در حالی که او در بهترین شرایط آمادگی بود. این مسئله را نمی‌توانم باور کنم. شما می‌دانید در اروپا و سراسر دنیا بازیکنان بزرگ چطور به دوران ورزشی خود پایان می‌دهند. علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا، علی کریمی و فرهاد مجیدی جزء بهترین‌های فوتبال ایران هستند. برای مهدوی‌کیا که حداقل چند بار در لیگ قهرمانان اروپا حضور داشته است باید نهایت احترام را در نظر می‌گرفتند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391