برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مهدوی کیا : درگیری و پرخاشگری گره ای از فوتبال ما باز نمی کند

شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۲، ساعت ۱۲:۲۸ — گل

شاید اگر هر فرد دیگری با افتخارات و بزرگی مهدوی‌کیا، وجود داشت هرگز مثل یک هم تیمی‌ با این نوجوانان کار نمی‌کرد

حکایت مهدی، حکایت جالبی است. حکایت مردی که بی حاشیه بازی کرد، بی حاشیه گفت خداحافظ فوتبال و حالا بی حاشیه، در آغاز مسیر پر پیچ و خم مربیگری حرکت می‌کند. مهدوی‌کیا را می‌ستاییم و با این استدلال‌ها او را مردی بی بدیل و تکرار ناشدنی در فوتبال ایران معرفی می‌کنیم. مهدی هیچ گاه غرق در حواشی نشد و حتی در روزهای سخت، آرامش خود را حفظ کرد. سال‌ها کاپیتان تیم ملی بود اما کمتر مصاحبه کرد و کمتر به این و آن پرید. فوتبال ایران و حواشی دردسرساز آن، کوچکترین اثری رویش نگذاشت. فوتبال را تمام کرد اما نه در بوق و کرنا. خیلی راحت از فوتبال رفت و خیلی راحت هم به یادگیری اصول مربیگری سلام کرد. در این میان، کسوت را هم فراموش نکرد. کسوت هیچ بزرگی را. او در روزهایی که تازه کفش‌ها را آویخته بود به اردوی تیم نوجوانان رفت تا علی دوستی مهر را ببیند.
علی دوستی مهر هم کاشف مهدی مهدوی کیا است. پس مهدی قدر می‌داند و به همین دلیل، کنار نوجوانان ماند تا به علی دوستی کمک کند. هم کمک فکری و هم کمکی همچون جفت و جور کردن چند بازی تدارکاتی در سرزمین ژرمن‌ها، یعنی آلمان و با استفاده از اعتباری که ظرف ۱۱ سال بازی در این سرزمین اندوخته بود. شاید اگر مهدی نبود، شاگردان دوستی مهر، بدون حتی یک بازی تدارکاتی به جام جهانی قدم می‌گذاشتند. مهدوی‌کیا دین خود را اینطور به کاشف خود ادا کرد. او در امارات هم، علی دوستی مهر و بازیکنانش را تنها نگذاشته. پا به پای آنها می‌دود و کنارشان تمرین می‌کند. اینهاست که از او یک مرد بی‌بدیل ساخته. شاید اگر هر فرد دیگری با افتخارات و بزرگی مهدوی‌کیا، وجود داشت هرگز مثل یک هم تیمی‌ با این نوجوانان کار نمی‌کرد. در امارات هستیم و می‌بینیم این از خودگذشتگی مهدی را. برای او که ماه‌ها است زندگی‌اش را وقف این تیم کرده، موفقیت نوجوانان، افتخار بزرگی است. به خصوص که او آمده تا کنار دوستی باشد و تجربه بیندوزد. به امید روزی که بدل شود به یک مربی با کلاس و باز هم بی‌حاشیه. با مهدوی‌کیا در امارات گپ زدیم. آن هم در روزهایی که یک پای ثابت تمرین تیم نوجوانان بود. این مصاحبه را به نقل از ایران ورزشی بخوانید :

بعد از خداحافظی از فوتبال که خیلی هم غیر منتظره بود، چه شد که تصمیم گرفتید کنار تیم نوجوانان باشید؟ اصلا بحث حضور شما کنار تیم نوجوانان و علی دوستی مهر چطور کلید خورد؟

بعد از خداحافظی از فوتبال، قرار بود تیم نوجوانان به تورنمنتی در امارات اعزام شود. من هم در تهران یک بار به تمرین این تیم رفتم و بعد از آن تصمیم گرفتم همراه تیم به امارات بروم.

این همراهی دلیل خاصی داشت؟

از یک طرف می‌خواستم تجربه خودم را در رده پایه بیشتر کنم و از طرفی دیگر علاقه‌مند بودم به خاطر رفاقت و ارادتی که به آقای دوستی داشتم کنار تیم باشم. مسابقات مهم جام جهانی هم در پیش بود و به همین دلیل تصمیم گرفتم که کنار این تیم بمانم. خوشبختانه این تجربه، تجربه ارزشمندی برای من بود.


شما در ماه‌های گذشته، به نوعی زندگی خود را وقف این تیم کرده‌اید. با این تیم به آلمان رفته اید و حالا هم که در امارات حضور دارید. با تیم تمرین می‌کنید و همپای بازیکنان ۱۷ ساله، می‌دوید و می‌جنگید. چرا؟ فقط به خاطر دوستی مهر، کسب تجربه یا موضوعی دیگر؟

ببینید، تا آنجایی که می‌شد دوست داشتم به این فوتبال کمک کنم. هم به خاطر منافع ملی و هم به خاطر آقای دوستی. ضمن اینکه جدا از فوتبال ملی به خودم هم کمک کردم تا تجربه بیندوزم. می‌خواستم یاد بگیرم کار در تیم‌های پایه را. می‌خواستم چم و خم کار را بدانم تا اگر روزی مسوولیتی قبول کردم از عهده کار بر بیایم. خوشبختانه حضور در اردوها و بازی‌های تیم نوجوانان تجربه فوق‌العاده‌ای بود که نصیبم شد.

شما حکمی ‌هم از فدراسیون دریافت کرده‌اید که مشاور دوستی باشید یا بدون حکم کار می‌کنید؟

حکمی ‌در کار نیست. به خاطر علاقه‌ای که داشتم آمدم تا خدمت کنم. به دوستی و فوتبال ایران.

شما در دوران نوجوانی و جوانی کار با علی دوستی مهر را تجربه کرده‌اید. آیا در این چند ماه گذشته، تجربه به خصوصی اندوخته‌اید تا بتوانید در آینده از آن استفاده کنید؟

بالاخره آقای دوستی، مربی با تجربه‌ای است. سال‌های سال در تیم‌های پایه کنار ایشان بودم. از طرفی او سال‌هاست که در رده پایه کار می‌کند. پس برای یادگیری چه کسی بهتر از علی دوستی. کار با دوستی و بودن کنار او، همه‌اش تجربه است. دوست داشتم قبل از اینکه مربیگری را شروع کنم کنار او باشم که خوشبختانه این اتفاق هم افتاد.


یعنی قصد دارید مربیگری را از تیم‌های پایه شروع کنید ؟

باید ببینم چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. بالاخره باید از یک جایی شروع کرد اما من دوست دارم پله به پله پیش بروم. نمی‌خواهم خیلی زود و بدون تجربه، مسوولیت قبول کنم.

شما در امارات حضور دارید و جام جهانی را از نزدیک می‌بینید. سطح مسابقات چطور است؟ بالا یا پایین؟

سطح مسابقات خوب بوده. البته تا اینجایی که من دیده‌ام (منظورش تا قبل از بازی ایران مقابل اتریش است) برزیل و نیجریه نشان داده‌اند که یک سر و گردن از تیم‌های دیگر بالاترند اما فوتبال قابل پیش‌بینی نیست. گاهی نتایجی رقم می‌خورد که هیچ کس، حتی تصورش را نمی‌کند. به همین دلیل نمی‌توان قاطعانه درباره تیم‌ها نظر داد اما سطح مسابقات بالا است.

در تمرین‌های تیم نوجوانان می‌بینیم که با انرژی هستید و مثل یک نوجوان ۱۶، ۱۷ ساله می‌دوید و تلاش می‌کنید. حالا که خداحافظی کرده‌اید چه دلیلی دارد که اینقدر سفت و سخت تمرین می‌کنید؟ چرا مثل بعضی‌ها تمرین را رها نمی‌کنید؟

- من دوست دارم تمرین کنم. می‌خواهم از نظر بدنی هم شرایط مناسبی داشته باشم. برای نوجوانان هم تجربه خوبی است که کنارشان تمرین کنم. با آنها رابطه مناسبی برقرار کرده‌ام و همگی جزو دوستانم هستند.

گفتید رابطه مناسب برقرار کرده اید. این را در تمرین‌ها به عینه دیدیم. به خصوص با دروازه‌بان تیم، مهدی امینی که برایش کری می‌خواندید و با او تمرین ایستگاهی می‌کردید. چطور می‌شود یکی مثل مهدی مهدوی کیا با آن رزومه و آن افتخارات، می‌آید و با نوجوانانی تمرین می‌کند که کسی آنها را نمی‌شناسد ؟

چند ماهی است که من کنار این بچه‌ها هستم. همه آنها را می‌شناسم و رابطه خوبی هم با تک تکشان دارم. به خصوص با دروازه‌بان تیم که برخی اوقات با او تمرین می‌کنم تا روی مهار ضربات ایستگاهی مهارت پیدا کند. من دخالتی در کار فنی ندارم و فقط با این کارها سعی می‌کنم روی بحث روحی روانی این بچه‌ها کار کنم تا بتوانند بدون استرس و با آمادگی کامل به مصاف حریفان بروند.

تک به تک با بازیکنان صحبت می‌کنید یا دسته جمعی؟

بعضی مواقع با آنها صحبت می‌کنم. هم تک تک و هم دسته جمعی. اشکالاتشان را به آنها می‌گویم یا اینکه مسائلی را گوشزد می‌کنم که باید به آنها توجه داشته باشند. با این حال، باز هم می‌گویم روی بحث فنی اصلا دخالتی ندارم و آقای دوستی مهر تمام کارها را انجام می‌دهد.

از این بازیکنان، آیا کسی می‌تواند در آینده به فوتبال اروپا برسد؟

فوتبال و آینده را نمی‌توان پیش بینی کرد اما این بازیکنان شایستگی فراوانی دارند. ۲، ۳ سال است که در اردوها زحمت می‌کشند تا به موفقیت برسند. امیدوارم از همین تیم در آینده‌ای نزدیک، نماینده‌هایی در فوتبال اروپا داشته باشیم.

حضور در اردوی نوجوانان و علی دوستی، شما را یاد تیم نوجوانان یا جوانان بانک ملی یا تیم ملی نوجوانان نمی‌اندازد؟

مگر می‌شود یادم نیندازد. من هم در شرایط سنی این بازیکنان بوده‌ام و حس می‌کنم چه وضعیتی را پشت سر می‌گذارند. فقط امیدوارم که ثمره این تلاش خود را ببینند.

شما در فوتبال ایران، بازیکن کم حاشیه‌ای بودید. حتی در بدترین شرایط هم علیه کسی حرفی غیرمنطقی نمی‌زدید یا مصاحبه تندی انجام نمی‌دادید. چه شده که جو فوتبال ایران رو به پرخاشگری گذاشته. همه به هم ایراد می‌گیرند و هر کس از دیگری بد می‌گوید. اگر روال فوتبال ایران اینگونه است، پس چرا شما این رفتارها را نداشتید و ندارید؟ اصلا آیا این رفتارها و این به هم پریدن‌ها به صلاح فوتبال ایران است؟

من که نمی‌توانم جواب سوال شما را درباره پرخاشگری‌ها بدهم اما فوتبال ما به اندازه کافی مشکل دارد که حالا، اتفاقاتی که گفتید هم به آنها اضافه شده. امیدوارم در سال منتهی به جام جهانی، این حواشی به حداقل برسد و همه چیز ختم به خیر شود. اینگونه و با این شرایط است که می‌توانیم امیدوار باشیم به موفقیت در جام جهانی.

در فوتبال آلمان هم از این حواشی و مصاحبه‌ها خبری بود؟

همه جای دنیا از این مصاحبه‌ها و اتفاقات وجود دارد اما نه اینقدر. متاسفانه این مسائل بیش از حد تکرار می‌شود و خیلی‌ها هم به آن توجه می‌کنند. به نظر من اگر مشکلی وجود ادارد باید بیایند و شفاف در مورد آن صحبت کنند. در غیر این صورت، بهتر است که بحثی درباره اتفاقات فوتبال و پشت پرده‌ها انجام نشود.

سال‌ها در تیم ملی و رده باشگاهی بازی کردید. چرا هیچ‌وقت مصاحبه جنجالی انجام نمی‌دهید یا با کسی درگیر نمی‌شوید؟

خب من از اول حاشیه را دوست نداشتم و الان هم دوست ندارم. این مسائل، هیچ کمکی به فوتبال ما نمی‌کند. ما باید تلاش کنیم تا با استفاده از راهکارهای روز فوتبال دنیا، فوتبال را در ایران رونق بدهیم نه اینکه مدام بیاییم علیه هم صحبت کنیم و هر روز با یکی درگیر شویم. به خدا این مسائل، نه تنها گرهی از گره‌های این فوتبال باز نمی‌کند بلکه باعث پسرفت می‌شود و فوتبال ما را با رکود مواجه می‌کند.

اخبار پرسپولیس را دنبال می‌کنید؟

کم و بیش پیگیری می‌کنم.

از بازی خداحافظی خبری نشد؟

- فعلا نه.

ولی می‌گفتند قرار است با میلان بازی کنید. خبر ندارید؟

من در این زمینه اطلاع دقیق ندارم.

حشمت مهاجرانی از نبی خواسته تا شما به کادر فنی تیم ملی اضافه شوید و کنار کارلوس کی روش کار کنید. حتما شنیدید این موضوع را. می‌خواهیم واکنش شما را به این درخواست بدانیم...

اولا که من از حشمت خان خیلی ممنونم که می‌آید و به بازیکنان نوجوان قوت قلب می‌دهد.
او علی دوستی مهر را خیلی دوست دارد و همیشه و در همه حال هم تیم نوجوانان را حمایت کرده که باید بابت این حمایت از حشمت‌خان تشکر کرد. نوجوانان از او روحیه می‌گیرند و امیدوارم که او همیشه کنار ما و این بازیکنان باشد.
جواب سوال ما را ندادید. درباره تیم ملی و نظر حشمت مهاجرانی پیرامون اضافه شدن شما به کادر فنی...

هر کسی نظری دارد و این، نظر لطف مهاجرانی است اما فکر می‌کنم کادر فنی تیم ملی بسته شده.

اگر تصمیم گرفتند که شما باشید چه؟ واکنشتان چیست؟

هیچ حرفی در این باره نمی‌زنم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391