برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

براتی: با حکم کمیته استیناف، تبانی در فوتبال ایران عادی‌تر می‌شود

سه‌شنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۲، ساعت ۱۶:۰۹ — ایسنا

یک کارشناس حقوقی می‌گوید رای صادره توسط کمیته‌ استیناف درباره تیم البدر ناعادلانه است و صدور چنین حکم‌هایی سبب می‌شود تا بحث تبانی در فوتبال ایران امری عادی به نظر بیاید.

احمد براتی ، درباره حکم صادره از سوی کمیته استیناف مبنی بر حضور تیم البدر در لیگ دسته یک و عدم سقوط آن به دسته دوم فوتبال ایران اظهار کرد: اعتراض وارده به این حکم درست است زیرا هدف اصلی مجازات کردن، انتقام جویی و رفع تکلیف نیست و در این حکم نیز جنبه تنبیه شدن تیم متخلف رعایت نشده است.

او افزود: هدف از هر مجازاتی، دو بخش تنبیه کردن و پیشگیری از جرم و همچنین جبران ضرر و زیان وارده به آسیب دیدگان است. حکمی که توسط کمیته استیناف صادر شده، به نظر هیچ کدام از این موارد را ندارد.

این کارشناس حقوقی خاطرنشان کرد: این حکم مانند آن است که کسی با تقلب وارد دانشگاه شود و وقتی این تقلب احراز شد، فقط از او نمره کسر شود و فرد همچنان در دانشگاه حضور داشته باشد. تیم البدر تخلفی را مرتکب شده و با تبانی به لیگ دسته یک صعود کرده است. با این اتفاق، در آینده نزدیک هیچ کدام از خاطیان از مجازات نخواهند ترسید.

براتی با تاکید بر اینکه من در تبانی معتقد به کسر امتیاز نیستم گفت: اگر عزم جدی برای برخورد با ناپاکی‌ها وجود دارد، باید تیم‌های تبانی کننده را محروم کنند. تبانی صورت گرفته توسط تیم البدر به قدری شدید است که جای کسر امتیاز ندارد و باید این تیم، محروم شود.

او با اشاره به اینکه مجازات خوب، مجازاتی است که در آینده سبب پیشگیری از جرایم شود، افزود: متاسفانه با این اتفاق مسئله تبانی که کم کم در حال عادی شدن است و در آینده شاهد بیشتر شدن مسائلی از این دست خواهیم بود. این مسئله نه از منظر حقوقی و نه از منظر مدیریت ورزشی و قضایی به هیچ عنوان توجیه شدنی نیست.

این کارشناس حقوقی در پاسخ به این سوال که پس از رای صادره از سوی کمیته استیناف شاکیان چگونه می‌توانند اعاده دادرسی کنند، گفت: تنها راهی که برای شاکیان وجود دارد، پیگیری این مسئله از طریق دادگاه عالی ورزش (CAS) است.

براتی گفت: ساختار حقوقی فوتبال ما باید بر اساس استانداردهای بین‌المللی اصلاح شود. ما در حال حاضر کمیته‌ اخلاق نداریم و رسیدگی به این موارد نیز جزو شرح وظایف کمیته‌ انضباطی نیست.

او افزود: از دیگر اشکالات وارده این است که اعضای کمیته‌ استیناف ، کمیته‌ انضباطی و کمیته‌ اخلاق باید توسط مجمع فدراسیون فوتبال انتخاب شود. در صورتی که در حال حاضر اعضای این کمیته‌ها توسط رییس و هیات رییسه فدراسیون انتخاب می‌شود.

براتی در مورد مسائل اخیر پیش آمده در فوتبال ایران و سپردن این مسئله به برخی از نمایندگان مجلس نیز گفت نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خاطر این که نمایندگان مردم هستند می‌توانند سرکشی کنند و گزارش تهیه کنند. اما این که قدرت تصمیم گیری در فوتبال را داشته باشند امری ناصحیح است.

این کارشناس حقوقی تصریح کرد: اگر مجلس بخواهد دخالت یا تصمیم گیری در این زمینه‌ها داشته باشد حتی می‌تواند به عنوان دخالت حاکمیت در فوتبال مطرح شود.

پس از محرز شدن تبانی تیم‌های البدر و مهر کرج در فصل گذشته لیگ دسته دو ، تیم البدر به دسته یک صعود کرد و پس از کش و قوس‌های فراوان کمیته‌ استیناف این تیم را به کسر شش امتیاز از فصل جاری لیگ دسته یک محکوم کرد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391